Oyunbozan Myron Bolitar Serisi 1

8,1/10  (112 Oy) · 
446 okunma  · 
74 beğeni  · 
2.827 gösterim
Spor menajeri Myron Bolitar kariyerini zirvesindeydi. Acemi oyun kurucu ve Myron’ın değerli müvekkili Christian Steele de öyle. Ama Christian, polis de dâhil olmak üzere herkesin öldüğünü sandığı eski kız arkadaşından bir telefon alınca işler çığırından çıktı. Bir ailenin dramını, bir kadının sırlarını ve bir adamın yalanlarını ortaya çıkarmak üzere kolları sıvayan Myron, imaj ve yeteneğin insanı zengin ettiği ama gerçeğin insanları ölüme bile götürebildiği, bu sektörün karanlık tarafında buluvermişti kendini.

Zeka ve gizemin kol kola girdiği bu romanlarıyla Edgar Ödülü’ne layık görülen Harlan Coben kalemiyle, gerilim romanlarının en şaşırtıcı ve en karmaşık karakterine, Myron Bolitar’e can vermiş. Bu kitabı okurken çabuk öfkelenen ama özünde yufka yürekli bir spor menajerinin her sayfada sizi içine çeken ve ön görülmesi imkânsız sahne şovuna tanık olacaksınız.

“Coben hedefi on ikiden vuruyor! Ustaca örülmüş karakterle ve büyük bir gözlem gücünün eseri olan ayrıntılar.”
-Publishers Weekly

“Oyun Bozan tam bir meydan okuma, başından sonuna kadar keyifli bir yolculuk ve son derece sürpriz bir son!”
-Maggie Griffin

“Çılgınca bir eğlence... Mizah duygusu yüksek ve perspektif sahibi yazarı övmemek mümkün değil. Zekice gözlemler, unutulmaz çizgilerle ölümsüzleşmiş karakterler ve sürprizlerle dolu bir kurgu.”
- The Atlanta Journal and Constitution

“Cesur, akıllı ve kurnaz karakterlerine bayılan hayranları Edgar ödüllü yazar Harlan Coben’ın son romanına bayılacaklar...”
-The Midwest Book Review

“Baş döndürücü bir aksiyon. Sürükleyici diyaloglar. Olağanüstü düğümlerle birbirine bağlanan bu kitabı bir solukta okuyacaksınız.”
-Toronto Star

“Akıcı bir öykü, zekice diyaloglar. Sürprizlerle dolu asla tahmin edemeyeceğiniz bir son. Harlan Coben gerilim romanlarına yepyeni ve heyecan dolu bir soluk getiriyor.”
-The Armchair Detective

“Coben’in karakterleri kelimelerle hayat buluyor. Böyle bir başarı ancak gerçek bir yazım yeteneğiyle mümkün olabilir.”
-The Sprinfield Leader
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2009
 • Sayfa Sayısı:
  427
 • ISBN:
  9786055872373
 • Orijinal Adı:
  Deal Breaker
 • Çeviri:
  Elif Sezginci
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
20 Oca 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Spoiler yoktur.

Myron Bolitar serisinin ilk kitabı olan Oyun Bozan’ı okudum. Güldüm, içim burkuldu, heyecanlandım, merak ettim. Oyun Bozan polisiye türü bir kitap ama sosyal normların temeli ve en önemlisi olan aileyi ele alması bakımından sosyal bir kitap olarak da görülebilir. Ailenin temellerinin iyi atılmaması ve ailenin tümünü etkileyecek olayların yaşanması sonucu bu önemli kurumun bir anda çökmesi, aileyi oluşturan fertlerin de çökmesine yol açıyor. Bu çöküntüden en çok etkilenenlerin kim olduğunu siz daha iyi biliyorsunuz.

Seriye adını veren eski basketbolcu Myron Bolitar, basketbolu bıraktıktan sonra bir süre en yakın arkadaşı Win ile birlikte FBI için çalışmış ve görevlerden sonra da spor menajerliğine atılmıştır. Myron Bolitar’ın en yakın arkadaşı 3. Windstor Horne Lockwood, kısaca Win, görünüşte baba parası yiyen, seçici, züppe, aristokrat sınıfından biri gibi giyinen kibirli birisidir. İnsanlar karşısındaki insanı ilk kez gördüğünde kafasında bir izlenim oluştururlar ve o izlenime göre tavır sergilerler. Myron da Win’den başta nefret etmiş, alıştıktan sonra da bu olumsuz tutum yerini olumlu bir bakış açısına bırakmış hatta ve hatta aralarından su sızmaz iki dost olmuşlardır. İşin ilginç tarafı bu adamlar ne polis ne de dedektif. Sadece kendi akılları ve çapları dahilinde araştırarak sonuca giden insanlar. Bu iki karakteri, Myron ve Win’i, bu kadar uzun anlatmamın sebebi tüm seri boyunca bizimle birlikte olacaklarıdır.

Christian Steele yıldızı yeni parlamakta olan bir futbolcudur. Christian’ın sevgilisi olan Kathy Culver bir gece ansızın ortadan kaybolmuştur. İç çamaşırı çöpte bulunmuş ama yapılan soruşturmalar sonucunda bir bilgiye ulaşılmamış ve konu kapanmıştır. Aradan baya zaman geçtikten sonra Christian bir gün posta kutusunda bir dergi bulur. Derginin reklam sayfalarında Kathy’nin çıplak fotoğrafını görür ve yaşadığını düşünerek menajeri Myron’u arar. Ayrıca Kathy Culver’in babası Adam Culver, kızının kaybolmasından yaklaşık bir buçuk sene sonra bir soygun sırasında öldürülmüştür. Kathy’nin ablası Jessica Culver babasının ölümünün tesadüf olmadığını, kardeşinin kaybolmasıyla bir ilgisinin olacağını düşünmektedir. Onun da aradığı ilk kişi Myron Bolitar olmuştur. Serüven bu olaylardan sonra başlıyor. Yeri gelecek Myron ve Win’in komik diyaloglarına şahit olacak, yeri gelecek yaptıklarına şapka çıkaracaksınız.

Polisiye kitapların olmazsa olmazları vardır. Kitabın gizem içermesi, merak uyandırması, soruşturma tek kişi tarafından yürütülmeli, suçlunun akıl yürütmeyle bulunması, ipuçları toplanmalı, analiz edilmeli ve çözülmeli, soruşturmayı yürüten kişinin ne biliyorsa okuyucunun da aynı şeyleri bilmesi gibi şeyler. Bunlardan birkaçını bu kitap bağlamında açıklamak istiyorum:
1- Kitabın gizem içermesi: Kathy Culver neden kayboldu? Christian’ın posta kutusuna o dergiyi kim koydu? Dergideki çıplak fotoğrafın anlamı ne? Adam Culver’in öldürülmesinin Kathy Culver’in kaybolmasıyla herhangi bir ilgisi var mı? Bu sorulara cevap ardağınızda gizem ve merak konusu kendiliğinden halloluyor.
2- Soruşturmayı yürüten tek bir kişi olması: başta Myron ve Win’in birlikte hareket ettiklerini söylemiştim. Dikkat edilmesi gereken nokta Win’in sadece Myron’a yardım etmesi. Asıl soruşturan, ipuçlarını toplayıp analiz eden Myron.
3- Suçlunun akıl yürütme sonucu bulunması: Myron ve Win ipuçlarını topluyorlar, tartışıyorlar ve bir fikir yürütüyorlar. Ne zaman bir ipucu çıksa onun peşinden gidiyorlar. Tuttuğunu koparan tabiri bu adamlar için geçerli.

“İyi bir polisiye roman iyi bir edebiyat ürünüdür. Polisiye romanı toptan ‘popüler roman’ ve ‘ikinci sınıf edebiyat’ sıfatıyla tanımlayanların düştüğü yanlış; muamma içeren, suçu hikaye eden Voltarie, Dostoyevski, Balzac, Joseph Conrad, William Faulkner gibi ustaların eserlerini yüksek edebi nitelikleri nedeniyle polisiye roman dışında düşünmeleridir.” Maalesef tamamen kitap okuyan insanlardan oluşan bu platformda bile bu tarz tutumları görmek kitaplara verildiği söylenen değerlerle çelişiyor.

Ve son olarak beni genelde polisiye romanlar özelde ise bu türün önemli ismi olan Harlan Coben ile tanıştıran Damla Köseoğlu | Hermione 'na teşekkür ediyorum. Henüz okumadıysanız Oyun Bozan ile başlayan Myron Bolitar serisini okumanızı tasviye ediyorum. İyi okumalar.