Orman

8,3/10  (90 Oy) · 
296 okunma  · 
67 beğeni  · 
1.915 gösterim
Yirmi yıl önce, yaz kampındaki dört genç bir gece yarısı ormana girmiş; sonrasında ikisi ölü bulunmuş, diğer ikisinden de bir daha haber alınamamıştır. Ancak şimdi, hayatları allak bullak olan bu dört aileyi yeni gerçekler beklemektedir.

New Jersey, Essex savcısı Paul Copeland kız kardeşini ve karısını kaybetmenin acısını yüreğine gömmüş, kendini altı yaşındaki kızına adamıştır. Aile hayatının sorumlulukları ve fırtınalı meslek yaşantısı geçmişteki acılarını biraz olsun unutmasına yardımcı olmaktadır. Ancak bir tecavüz davasının izini sürerken ortaya çıkan bir cinayet kurbanı Copeland’in geçmişe gömülmüş sırlarını tekrar toprak üstüne çıkarmak üzeredir.

Bu kurban kız kardeşiyle birlikte ortadan kaybolan kampçılardan biri midir? Kız kardeşi hâlâ hayatta olabilir mi? Copeland yirmi yıl önce, masumiyetini kaybettiği o yaz günü geride bıraktığı her şeyle yeniden yüzleşmek zorundadır. İlk aşkı Lucy, onları terk edip giden annesi, kardeşlerden bile saklanan aile sırları… Copeland neleri toprağın altında bırakacağına ve hangi gerçekleri aydınlığa çıkaracağına karar vermek zorundadır artık.

“Coben hedefi on ikiden vuruyor! Ustaca örülmüş karakterle ve büyük bir gözlem gücünün eseri olan ayrıntılar.”
Publishers Weekly

“Tam bir meydan okuma, başından sonuna kadar keyifli bir yolculuk ve son derece sürpriz bir son!”
Maggie Griffin

Zekice gözlemler, unutulmaz çizgilerle ölümsüzleşmiş karakterler ve sürprizlerle dolu bir kurgu.”
The Atlanta Journal and Constitution

“Hayranları Edgar ödüllü yazar Harlan Coben’ın son romanına bayılacaklar...”
The Midwest Book Review

“Baş döndürücü bir aksiyon. Sürükleyici diyaloglar. Olağanüstü düğümlerle birbirine bağlanan bu kitabı bir solukta okuyacaksınız.”
Toronto Star

“Sürprizlerle dolu asla tahmin edemeyeceğiniz bir son. Harlan Coben gerilim romanlarına yepyeni ve heyecan dolu bir soluk getiriyor.”
The Armchair Detective

“Coben’in karakterleri kelimelerle hayat buluyor. Böyle bir başarı ancak gerçek bir yazım yeteneğiyle mümkün olabilir.”
The Sprinfield Leader
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2009
 • Sayfa Sayısı:
  525
 • ISBN:
  9786055872663
 • Orijinal Adı:
  Woods
 • Çeviri:
  Elif Sezginci
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
06 Şub 21:36 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Orman, okuduğum ikinci Harlan Coben kitabı oldu. Elimde tatil sürecinde bitirmek istediğim bir liste olduğu için bazı kitapları hızlı okuyorum. Orman’ı da hızlı okudum ama istemeyerek. Kitaptaki olayların seyri akıcı diyaloglarla sağlanmış. Bir diyalogu okumaya başlayıp bitirdiğinizde en az üç sayfa okumuş oluyorsunuz. Çokça diyalog olduğunu düşünürsek böylece kitabın hızlı okunmasını da anlarız. Hızlı okumaktan bahsetmişken tatilim başlayalı nerdeyse 20 gün oldu. Bu 20 gün içerisinde yaklaşık 4500 sayfa kitap okumuşum. Yaklaşık 20 gün daha tatilim var ve 5000 sayfa okunmayı bekliyor.

Orman. Ağaçların koyu karanlığında yaprakların hışırtılarına gizlenmiş ve ortaya çıkmayı bekleyen sırlarla dolu bir orman. Boyunları bir kulaktan diğer kulağa kadar kesilmiş iki ceset. İki de kayıp genç, Gil Perez ve Camilla Copeland. İki gencin kaybolmasının üstünden yirmi yıl geçmiş. Camilla Copeland'ın abisi Paul Copeland New Jersey'de bölge savcısı. Paul'un kardeşi kayıp. Annesi evi terk etmiş, babası ve karısı da ölmüştür. Hayatta sahip olduğu tek şey altı yaşındaki kızı. Öldürülmüş bir erkeğin cebinden Paul'un adresi çıkar. Dedektifler Paul'u morga çağırırlar. Paul, adamın cebindekilere bakarken tıpkı kız kardeşininkine benzeyen bir yüzük görür. Buna çok şaşıran Paul adamın yüzünü dikkatli incelemeye başlar. Ve adamın Gil Perez olduğunu düşünür. Yüzükle eskiye giden Paul kız kardeşinin yaşayabileceği umuduyla geçmişi kurcalamaya başlar. Araştırdıkça yeni şeylere ulaşacak ve şaşıracak, o şaşırdıkca siz de şaşıracaksınız.

Harlan Coben okumaya Myron Bolitar serisiyle başladım. Orman ile de seri dışı bir kitabını okumuş oldum. Akıcı diyaloglarıyla insanın zihnini yormayan, kitaplarının sonunda ters köşe yapan ve özgün kurgulama tarzıyla Harlan Coben sevdiğim yazarlar arasında. Büyük Vuruş ve Asla Vazgeçme kitapları da elimde. En yakın zamanda okumayı planlıyorum. Polisiye okumayı sevenlere rahatlıkla önerebilirim. İyi okumalar.

Tuttum ben bu adamı, Anlatımı da, hikayeleri de tek düze değil. Keyifle okunan, merak uyandıran polisiye kitapları var. Serisini yapıyorum. Gerçi her kitabı aynı kalitede gitmiyor ama bakalım

Ceren Acer 
19 Nis 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Orman romanı tam bir muamma denilecek türden bir gizem barındırıyor olay örgüsünde. Harlan Coben bu kitabıyla da okurlarını ters köşe yapmayı başardı! Bu esrarengiz kitap zihin jimnastiği yaptırıyor okurlara. Sayfalarda ilerlendikçe merak duygunuz büyüyor. Kendinizi sürekli neden, nasıl türünden sorular sorarken bulacaksınız romanı okumaya başladığınızda. Romanı okuyup bitirdiğimde yazarın zihin oyunlarını sevdiğini bir kez daha net bir şekilde hissettim. Bu kitapta aslında belli bir suçlu, katil olmasına rağmen, herkes kendi iç dünyasında kendisini sorgulayıp ben de suçluyum diyor. Orman romanı, bana göre sıradan bir polisiye kitabının üzerinde bir işleyişe sahip. Polisiye tutkunlarına tavsiye ediyorum.

Güler Bilkay Aygün 
21 May 15:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Baştan sona gerilim ve heyecan dozunun hiç azalmadığı sürprizlerle dolu bir kitap. Harlan Coben türünün en başarılı yazarlarından biri. Finali tahmin etmek oldukça güç, yazar sağ gösterip sol vurmuş.

Yasin Genç 
10 Ağu 19:23 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Etkileyiciydi. Geçmişin etkisinde yaşanılan yıllar ve bu yıllar boyunca değişen,gelişen insanların eski sayfaları derinlemesine açmasıyla garip bir heyecan uyandırıyor. Her dakika var olan, dinmek bilmeyen bir merak duygusu bırakıyordu insanda ve bu yüzden de çok akıcı okunuyor. Okur sürekli bir şeylerin ortaya çıkmasını kovalıyor.
Yaratılan karakterler insan da bir sempati yaratmakla birlikte okuyana hitap eden duygular içeriyor.
Kitabın bitişi kitabı okumak için verdiğiniz zamana değiyor,beklentiyi karşılıyor tavsiye ederim :)

Sevomberkom 
21 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap kesinlikle çok sürükleyici ve akıcı bir anlatımı var.Harlan Coben benim en sevdiğim yazar ve tekli kitaplarının hepsini okudum.Türkiye'de hak ettiği okuyucuya ulaştığını düşünmüyorum ve bu beni gerçekten üzüyor.

Aslıhan Aydoğan 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Harlan Coben'dan beklenildiği gibi son sayfasına kadar heyecanla okunan bir kitap.Muhteşem kurgusuyla kendinizi hiç beklemediğiniz olayların içinde bulabilirsiniz...

Uğur D. 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Harlan Coben'den yine beklenildiği gibi kaybolmalarla, kaçırılmalarla, yalanlarla ve gizemlerle dolu harika bir roman daha. Sıfır betimlemenin olduğu, edebi tarafının sıfır olduğu o muhteşem zeka ürünü finalden sonra akılda hiçbir şeyin kalmadığı çerez gibi okunan ve çerez gibi lezzetli olunup beğenilen başarılı bir roman.

Ceren Filizfidan 
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabın bende özel bir yeri var.
Muhteşem bir ürperti, korkunun güzel aktarımı, insanın hayal dünyasının tavan yapması ve bir çırpıda okuyabileceğiniz bir kitap. Çok zevk almıştım.

Ismail Salma 
 08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Harlan Coben'in okuduğum ikinci kitabı aman aman olmasa da gayet akıcı okunabilir bir dili var. Harlan coben sevenlerin rahatlikla okuyabileceği bir kitap. Okunabilir.

2 /

Kitaptan 24 Alıntı

Murat Sezgin 
04 Şub 14:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Topraktan geldik toprağa gideceğiz. İşte bu kadar.

Orman, Harlan Coben (Sayfa 437 - Martı Yayıncılık)Orman, Harlan Coben (Sayfa 437 - Martı Yayıncılık)
Murat Sezgin 
03 Şub 21:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bazı insanlar vardır. Kalpleri tertemizdir ve her zaman yanınızdadırlar. Bu insanlar çok nadir bulunur ama yine de hâlâ vardırlar.

Orman, Harlan Coben (Sayfa 240 - Martı Yayıncılık)Orman, Harlan Coben (Sayfa 240 - Martı Yayıncılık)
Murat Sezgin 
03 Şub 00:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir süre sonra umut metreslerin en baştan çıkarıcısı oluyor.

Orman, Harlan Coben (Sayfa 20 - Martı Yayıncılık)Orman, Harlan Coben (Sayfa 20 - Martı Yayıncılık)
Sergen Özen 
12 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mideniz boşken mutluluğun ve tatmin duygusunun hiçbir anlamı yoktur.
Ve bunu arada bir hatırlamak da insana iyi gelir.

Orman, Harlan Coben (Sayfa 339 - Martı)Orman, Harlan Coben (Sayfa 339 - Martı)
YNT 
26 Haz 18:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Gözlerinde okuduğu acının sebebi olduğunu bilmek acıtıyordu.

Orman, Harlan Coben (Martı Yayınları)Orman, Harlan Coben (Martı Yayınları)
Tuncay YILDIRIM 
 09 Eki 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Gökyüzü
"Ayda ayak izleri varken bana gökyüzünün sınırlı olduğunu söyleme."

Orman, Harlan CobenOrman, Harlan Coben
YNT 
26 Haz 18:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Gerçek hayatta annesiz kalmak küçük bir kızın başına gelebilecek hemen hemen en kötü şeydir.

Orman, Harlan Coben (Martı yayınları)Orman, Harlan Coben (Martı yayınları)
Sergen Özen 
12 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sör Arthur Conan Doyle'u bilir misiniz?" diye sordum.
"Sherlock Holmes'u yazan adam."
"Aynen. Sherlock'un kanıtlanamayan ama doğruluğu kabul edilen önermelerinden biri şudur:
"Bir kişinin elinde veri olmadan teorilerden yola çıkması büyük bir hatadır. Çünkü sonra o kişi teorileri gerçeklere uydurmak yerine gerçekleri teoriye uydurmak için çarpıtmaya başlar."

Orman, Harlan Coben (Sayfa 324 - Martı)Orman, Harlan Coben (Sayfa 324 - Martı)
gözde armağan demir 
22 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ölüm basittir aslında. Tahrip edici bir yıkım topuzudur. Size vurur, paramparça olursunuz ama bir süre sonra toparlanırsınız. Ama o bilinmezlik, o şüphe, o çok hafif umut ışığı içinizi acımasız bir mikrop gibi kemirip durur. Çürümeyi durduramazsınız. Yenilenemezsiniz. Kuşkunuzun içinizi kemirmesine mani olmazsınız.

Orman, Harlan Coben (Sayfa 22)Orman, Harlan Coben (Sayfa 22)
3 /