Sona Kalan (Rizzoli & Isles Serisi 10)

·
Okunma
·
Beğeni
·
5654
Gösterim
Adı:
Sona Kalan
Alt başlık:
Rizzoli & Isles Serisi 10
Baskı tarihi:
Şubat 2014
Sayfa sayısı:
477
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053482413
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Last to Die
Çeviri:
Bahar Yaldız Çelik
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Herkesin yarası vardır, ama bazılarınınki daha belirgindir…

Bambaşka hayatlara ait Claire, Will ve Teddy adında üç masum çocuğun yolları bir anda, hiç beklenmedik bir trajediyle kesişir. Önce aileleri, ardından koruyucu aileleri katledilen bu çocuklar için artık hiçbir şey eskisi gibi değildir. Peki, onları bir araya getiren bu sarsıcı olaylar bir rastlantı mı yoksa birbirleriyle bağlantılı gerçeklerin önemli bir halkası mıdır?

Jane Rizzoli ile Maura Isles, katledilen ailelerle ilgili araştırmalarını derinleştirdikçe uzayan sır perdesini aralayabilecek, bu çocukları bekleyen korkunç kaderi değiştirebilecekler midir?

Gerritsen her zamanki gibi mükemmel karakterler ve gizemli kurgular yaratmadaki ustalığını konuşturmuş.

-The Washington Post-

"Rizzoli'nin, günümüzde yazılmış en iyi dedektif karakterlerinden biri olduğu bir kez daha anlaşılıyor."

-Fresh Fiction-

"Sona Kalan'ı okumanızı yalnızca tavsiye etmiyorum, bana kalırsa kesinlikle okumak zorundasınız."

-Lee Child-

"Gerritsen asla kendini tekrar etmiyor ve hikâyelerine yeni rotalar çizmekten de çekinmiyor."

-Publishers Weekly-

"Gerritsen'in günümüz polisiye-gerilim romanlarının öncülerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz."

-Providence Journal-
(Tanıtım Bülteninden)
477 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Rizzoli&Isles serisi benim için çok ayrı ve önemli bir yere sahip. Sevdiğim seri sayısı bir hayli fazla ama öneri istendiğinde aklıma gelen ilk serilerden biri Rizzoli&Isles serisi. Türü, karakterleri, kurguları ile Jane ve Maura'nın maceralarını okurken inanılmaz bir keyif alıyorum. Yazarımız Gerritsen'in kitaplarına başlayacağım zaman çok mutlu oluyorum ve bir de o kitap Rizzoli&Isles serisinden olursa tabiri caizse tadından yenmiyor. Genel itibariyle bakıldığında bir kitap türüne takılıp kalmışlığım yoktur. Polisiye, korku-gerilim, fantastik, bilim-kurgu, aşk ve özellikle son dönemlerde klasikler  okuduğum kitap türleri. Ama her okur gibi benim de favori bir türüm var tabii ki, o da polisiye. Polisiye kitaplar bende kitap okumaya başladığım ilk zamanlarda okuma sevgisini pekiştirdi diyebilirim. Bana en fazla hitap eden kitap türü olmasının yanında okurken en fazla keyif aldığım tür de polisiye. Dolayısıyla bu türde birçok yazar okudum. Aralarında çok sevdiklerim de var, daha az sevdiklerim de veya bir daha okumam dediklerim de. Yani yıllardır süregelen bu okumaların üstüne gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki Tess Gerritsen en iyi kadın polisiye-gerilim yazarı. Sona Kalan Rizzoli&Isles serisinin onuncu kitabı ve seride bulunan on kitabın hiçbirinde sıkılmadım veya beklentilerimin karşılanmaması gibi bir durum olmadı. Seçilen konular, bu konuların oturtulduğu temel ve ardından inşa edilen olaylar dizisi bağlamlarında her biri birbirinden iyi olan on kitap. Genel olarak bu seri için söyleyebilecek olumsuz düşüncelerim olmadığı gibi Sona Kalan'da da hayal kırıklığına uğramadım ve bu kitaba getirebilecek herhangi bir olumsuz eleştiri göremiyorum.

Diğer tüm kitaplarında olduğu gibi Tess Gerritsen yine bir iki sayfalık ve ardından kitaptaki özellikle son gelişmelerle bağlanacak bir giriş ile başlıyor kitaba. İlk olarak orda merak duygunuzu kamçılıyor. O kısa girişin ardından başlıyor asıl hikaye. Birbirinin varlıklarından haberi dahi olmayan üç çocuk, Will, Teddy ve Claire'in yolları bir trajedi sonucunda kesişiyor. Bu üç çocuğun ailesi geçmişte kaza süsü verilmeye çalışılmış cinayetlere kurban gidiyor, çocukların ortak noktaları sadece bu da değil. Ailelerini kaybetmelerinin ardından bu çocukların bakımını üstlenen koruyucu aileler de öldürülüyor. Dedektif Jane Rizzoli ve Adli Tabip Maura Isles bu cinayetlerin ardındaki güçleri ortaya çıkarmaya çalışırken kanlı bir hesaplaşmanın da fitilini ateşliyorlar.

Sona Kalan ile ilgili şunu söylemem gerekir ki, özellikle serinin bundan önceki kitaplarında görülen gerilim unsurları bu kitapta pek fazla yok. Yani örneğin Buz Gibi Soğuk ya da Mefisto Kulübü'nde işin içine katılan metafizik unsurlar gerilim düzeyini bir hayli yükseltmiş, ben de okurken çok gerilmiştim. Sona Kalan bu açıdan biraz farklı, yani gerilim dolu olduğunu söyleyemeyeceğim. Ayrıca yine diğer Gerritsen kitaplarına oranla aksiyon düzeyi kitabın başlarında ve ortalarında biraz düşük ama bu durum beni olumsuz manada etkilemedi. Çünkü sanırım Tess Gerritsen'in kalemine, zekasına aşığım ve ne yazarsa yazsın büyük keyifle okurum.

Aşırı güç hırsının bir insanı ve çevresindekileri hangi durumlara sürükleyebileceğini, geçmişinde çeşitli travmalar yaşamış bireylerin ne gibi bir psikoloji içerisinde olabileceğini bize polisiye öğeleriyle bir araya getirerek aktaran Gerritsen yine beni etkilemeyi başardı. Bu seriyi okumaya başlamakla inanılmaz doğru bir karar vermişim. Seriden okuduğum on kitabın tamamında aşırı keyif aldım. Merak ettim, şaşırdım, hayran kaldım... Serinin on birinci kitabı olan Diriliş'te de aynı okuma zevkini alacağımdan hiç şüphem yok. Diriliş'i de okuyup ardından serinin on ikinci kitabının yurt dışında yayınlandıktan sonra dilimize çevrilmesini bekleyeceğim. Tüm kitap severlere bu mükemmel seriyi tavsiye ediyorum, keyifli okumalar.
477 syf.
·9/10
Rizzoli ve Maura yine bir aradalar...Clair, Will ve Teddy tamamen farklı yerlerde öz ailelerini ve yaşadıkları bakıcı ailelerinin ölümünden sonra bir okulda bir araya gelirler. Ailelerine yapılan saldırılardan sağ kurtulan bu çocukların peşlerine düşen katilden kurtulmalarına ve neler olacağı ile ilgili merak ile okuyacağınız bir eser...Okumadıysanız tavsiye ederim...
477 syf.
·3 günde·7/10
Gerçek ailelerini iki yıl önce cinayetlerle kaybeden üç çocuk, şimdi de koruyucu ailelerinin yine aynı şekilde katledilmesi. Birbirini hiç tanımayan ve farklı şehirlerde yaşayan ama hem öz ailelerini,hem de koruyucu ailelerini aynı günlerde kaybeden bu çocukları birbirine bağlayan gizemin çözülmesi üzerine her zaman olduğu gibi Dedektif Rizzoli ve Doktor Isles işbaşına geçer.Açıkçası yazarın diğer kitapları kadar gerilim ve aksiyonun olmadığı, polisiyenin daha geri planda olduğu ve biraz da zorlama bir sonla biten bir kitap olarak nitelendirebilirim.Aslında Tess’in “Asla Arkana Bakma” kitabından sonra yaşadığım ikinci bir hayal kırıklığı daha diyebilirim kitap için.Diğer kitaplarına göre biraz daha vasat ve sıradan kalması, özellikle zorlama bir sonla bitirilmesi,gerilimin minimum seviyede olması,polisiyenin kırıntılarının bulunduğu kitap Tess’in diğer kitaplarını göz önünde bulundurarak ne yazık ki benden geçerli notu alamadı.
477 syf.
·2 günde·10/10
HERKESİN YARASI VARDIR AMA BAZILARININKİ DAHA BELİRGİNDİR ...
Bitene kadar elden bırakılmayan bir roman
Zekice tasarlanmış bir kurguya sahip çok hızlı ilerleyen bir kitap.Hikaye çok farklı ve sürükleyici.Sonunu tahmin etmek mümkün değil ve her sayfada heyecan daha da artıyor.Mutlaka okunmalı özellikle Tess Gerritsen severleri için vaz geçilmez bir kitap.
477 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Rizzoli ve Isles serisinin onuncu kitabı Sona Kalan. Serinin tüm kitapları gibi yine heyecan dorukta. Maura ve Jane'e bu kez daha fazla iş düşüyor. Will, Claire ve Teddy farklı eyaletlerde yaşayan üç küçük çocuktur. Ancak üçünün de hayatı beklenmedik bir olay nedeniyle kesişir. Ailelerinin ve sonra da koruyucu ailelerinin katledildiği olayda sadece onlar sağ kurtulur. Peki sağ kalmayı başarabilecekler mi? Tess Gerritsen yine ustalıkla, serinin altıncı kitabı olan Mefisto Kulübü'nü de içine alarak okunmaya değer bir esere imza atmış. Ve kitabın sürpriz sonu olduğunu da belirtmeden geçmemeliyim.
477 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Tess Gerritsen'in okuduğum ilk kitabı ve bundan sonrada severek okuyacagim yazarlar arasında . Kitabın başları biraz karışık gibiydi 3 çocuk var öz aileleri ve koruyucu aileleri öldürülen . Ailelerini katleden katil hala bu çocukların peşinde. Çocuklar güvenlik için bi okulda toplanıyor. Okulda cinayetler başlıyor. Süper bi gerilim kitabıydi. Bu aralar kitap okumaya çok vakit ayıramasam da aklım sürekli kitaptaydi fırsat bulsam da okusam diye. Herkese tavsiye edebileceğim bir kitap
477 syf.
·Beğendi·10/10
Tess Gerrıtsen'in Rizzoli&İsles serisine ait olan onuncu kitabıdır. Oldukça başarılı, akıcı, okuyanı heyecanlandıran bir havası var. Temposu ilk sayfadan son sayfaya kadar düşmeyen bir romandı. Okurken bitmesin diye ağır ağır okumaya çalıştığım lakin, bir türlü başaramadığım başucu kitaplarım arasında yerini alıyor. Zaten Tess Gerrıtsen'in gerilim türündeki ustalığı yadsınamaz. Henüz okumamış olan okuyuculara rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir kitap. Gerilim türünün vazgeçilmez kraliçesi olan Tess Gerrıtsen'e sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca, Martı Yayınevine de teşekkürler.
477 syf.
·Beğendi·9/10
Bu kadın heyecan yapmayı iyi biliyor.
Elimden bırakmadan okuduğum harika bi kitap daha.
Sayfaları hızlı hızlı geçmek isteyeceğiniz, sıkılmadan tek nefeste okunacak bi kitap.
477 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Tess Gerritsen, hayatım boyunca oturup keyifle okuduğum ilk kitabın yazarıdır, nerede onun kitabını görsem koşar bakarım. Benim kitaplarımın da hepsi Tess'in kitapları neredeyse. Onun satırlarını okumayı seviyorum, gerilimi seviyorum ve bu iki şey de birbirini tamamlıyor.
Kitap hakkında konuşmak gerekirse; gerçekten böyle bir 120li sayfalardan sonra mıydı ne acayip akıcı oluyor, nasıl bittiğini anlamıyorsunuz. Ben oturup okumaya başlayıp bitirene dek zaman nasıl geçti anlamadım. Bazı yerlerde tekrar tekrar okumanızı gereken, bazı yerlerde gülüp geçeceğiniz, bazı yerlerde -belki biraz- korkacağınız satırlara ev sahipliği yapan koca bir kitap...
Eğer okumadıysanız kesinlikle ama kesinlikle okumalısınız...
Lee Child'in de dediği gibi, "Sona Kalan'ı okumanızı yalnızca tavsiye etmiyorum, bana kalırsa okumak zorundasınız..."
477 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Artık Tess Gerritsen kitapları hakkında inceleme yapmamayı düşünüyorum. Çünkü bu kendimi tekrarlamak oluyor. Tek üzüntüm kitaplığımdan bir Tess harikası daha eksildi. Keşke bu kadın her hafta yeni bir kitap yazma mucizesine sahip olsaydı.Ahh ne güzel olurdu :) İyi okumalar :)
477 syf.
·Beğendi·9/10
Sona kalan beni çok etkileyen bir kitaptı inanın kaç günde bitirdiğini bile bilmiyorum ama kitabın sonunda kendimden geçmiştim ve kitap biter bitmez başka bir kitaba hemen başlayamadım biraz sindirmem gerekti ve buda bir kaç günümü aldı gerçekten harika bir kitap kesinlikle tavsiye ederim.
477 syf.
·Beğendi·10/10
3 farklı hayat, üç farklı yol, tek yola çıkış dehşeti.
Ne olacak derken derken kitabı yanlışlıkla bitirebilirsiniz o kadar güzel ve akıcı, sanki siz yaşar gibi hissederek anlatan bir kitap. Ve gerçek hayatta ders alına bilecek acımsı bir roman..( bir arkadaş almıştı, çok severdi beni. Hâlâ seviyordur öyle hissediyorum ama nerede bilmiyorum, teşekkür ederim burdan, bana kitap alacak kadar sevdiği için.) ama yanımda olmadığı için de (amannnn neyse)
Kadın başını evet anlamında sallayıp eliyle içeri girmesini işaret etti. "Acele edin. Lanet kameraların bizi fark etmesini hiç istemiyorum. Bu tam bir özel hayat ihlali."
"Umarım tüm öğretmenleriniz böyle garip değildir." "Buradaki herkes garip. Zaten bu yüzden bu kadar ilginç bir yer. Bayan Saul'un da dediği gibi şeyler sıkıcıdır."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sona Kalan
Alt başlık:
Rizzoli & Isles Serisi 10
Baskı tarihi:
Şubat 2014
Sayfa sayısı:
477
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053482413
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Last to Die
Çeviri:
Bahar Yaldız Çelik
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Herkesin yarası vardır, ama bazılarınınki daha belirgindir…

Bambaşka hayatlara ait Claire, Will ve Teddy adında üç masum çocuğun yolları bir anda, hiç beklenmedik bir trajediyle kesişir. Önce aileleri, ardından koruyucu aileleri katledilen bu çocuklar için artık hiçbir şey eskisi gibi değildir. Peki, onları bir araya getiren bu sarsıcı olaylar bir rastlantı mı yoksa birbirleriyle bağlantılı gerçeklerin önemli bir halkası mıdır?

Jane Rizzoli ile Maura Isles, katledilen ailelerle ilgili araştırmalarını derinleştirdikçe uzayan sır perdesini aralayabilecek, bu çocukları bekleyen korkunç kaderi değiştirebilecekler midir?

Gerritsen her zamanki gibi mükemmel karakterler ve gizemli kurgular yaratmadaki ustalığını konuşturmuş.

-The Washington Post-

"Rizzoli'nin, günümüzde yazılmış en iyi dedektif karakterlerinden biri olduğu bir kez daha anlaşılıyor."

-Fresh Fiction-

"Sona Kalan'ı okumanızı yalnızca tavsiye etmiyorum, bana kalırsa kesinlikle okumak zorundasınız."

-Lee Child-

"Gerritsen asla kendini tekrar etmiyor ve hikâyelerine yeni rotalar çizmekten de çekinmiyor."

-Publishers Weekly-

"Gerritsen'in günümüz polisiye-gerilim romanlarının öncülerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz."

-Providence Journal-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.299 okur

  • sahra timurlenk
  • Merve
  • Öznur nari
  • Damla kızıltaş
  • Mustafa Orhan
  • Aynur Keskin
  • bendis
  • arzunun.kitaplari
  • Nazlı yaman
  • Emre öztürk

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.6
14-17 Yaş
%3.7
18-24 Yaş
%24.1
25-34 Yaş
%22.9
35-44 Yaş
%33.1
45-54 Yaş
%13.5
55-64 Yaş
%0.8
65+ Yaş
%0.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%79.4
Erkek
%20.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%34.3 (129)
9
%24.7 (93)
8
%21.5 (81)
7
%10.6 (40)
6
%4 (15)
5
%3.7 (14)
4
%0.8 (3)
3
%0
2
%0.3 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları