Sona Kalan Rizzoli & Isles Serisi 10

8,6/10  (119 Oy) · 
330 okunma  · 
99 beğeni  · 
2.235 gösterim
Herkesin yarası vardır, ama bazılarınınki daha belirgindir…

Bambaşka hayatlara ait Claire, Will ve Teddy adında üç masum çocuğun yolları bir anda, hiç beklenmedik bir trajediyle kesişir. Önce aileleri, ardından koruyucu aileleri katledilen bu çocuklar için artık hiçbir şey eskisi gibi değildir. Peki, onları bir araya getiren bu sarsıcı olaylar bir rastlantı mı yoksa birbirleriyle bağlantılı gerçeklerin önemli bir halkası mıdır?

Jane Rizzoli ile Maura Isles, katledilen ailelerle ilgili araştırmalarını derinleştirdikçe uzayan sır perdesini aralayabilecek, bu çocukları bekleyen korkunç kaderi değiştirebilecekler midir?

Gerritsen her zamanki gibi mükemmel karakterler ve gizemli kurgular yaratmadaki ustalığını konuşturmuş.

-The Washington Post-

"Rizzoli'nin, günümüzde yazılmış en iyi dedektif karakterlerinden biri olduğu bir kez daha anlaşılıyor."

-Fresh Fiction-

"Sona Kalan'ı okumanızı yalnızca tavsiye etmiyorum, bana kalırsa kesinlikle okumak zorundasınız."

-Lee Child-

"Gerritsen asla kendini tekrar etmiyor ve hikâyelerine yeni rotalar çizmekten de çekinmiyor."

-Publishers Weekly-

"Gerritsen'in günümüz polisiye-gerilim romanlarının öncülerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz."

-Providence Journal-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  477
 • ISBN:
  9786053482413
 • Orijinal Adı:
  Last to Die
 • Çeviri:
  Bahar Yaldız Çelik
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
05 Tem 13:40 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Rizzoli&Isles serisi benim için çok ayrı ve önemli bir yere sahip. Sevdiğim seri sayısı bir hayli fazla ama öneri istendiğinde aklıma gelen ilk serilerden biri Rizzoli&Isles serisi. Türü, karakterleri, kurguları ile Jane ve Maura'nın maceralarını okurken inanılmaz bir keyif alıyorum. Yazarımız Gerritsen'in kitaplarına başlayacağım zaman çok mutlu oluyorum ve bir de o kitap Rizzoli&Isles serisinden olursa tabiri caizse tadından yenmiyor. Genel itibariyle bakıldığında bir kitap türüne takılıp kalmışlığım yoktur. Polisiye, korku-gerilim, fantastik, bilim-kurgu, aşk ve özellikle son dönemlerde klasikler  okuduğum kitap türleri. Ama her okur gibi benim de favori bir türüm var tabii ki, o da polisiye. Polisiye kitaplar bende kitap okumaya başladığım ilk zamanlarda okuma sevgisini pekiştirdi diyebilirim. Bana en fazla hitap eden kitap türü olmasının yanında okurken en fazla keyif aldığım tür de polisiye. Dolayısıyla bu türde birçok yazar okudum. Aralarında çok sevdiklerim de var, daha az sevdiklerim de veya bir daha okumam dediklerim de. Yani yıllardır süregelen bu okumaların üstüne gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki Tess Gerritsen en iyi kadın polisiye-gerilim yazarı. Sona Kalan Rizzoli&Isles serisinin onuncu kitabı ve seride bulunan on kitabın hiçbirinde sıkılmadım veya beklentilerimin karşılanmaması gibi bir durum olmadı. Seçilen konular, bu konuların oturtulduğu temel ve ardından inşa edilen olaylar dizisi bağlamlarında her biri birbirinden iyi olan on kitap. Genel olarak bu seri için söyleyebilecek olumsuz düşüncelerim olmadığı gibi Sona Kalan'da da hayal kırıklığına uğramadım ve bu kitaba getirebilecek herhangi bir olumsuz eleştiri göremiyorum.

Diğer tüm kitaplarında olduğu gibi Tess Gerritsen yine bir iki sayfalık ve ardından kitaptaki özellikle son gelişmelerle bağlanacak bir giriş ile başlıyor kitaba. İlk olarak orda merak duygunuzu kamçılıyor. O kısa girişin ardından başlıyor asıl hikaye. Birbirinin varlıklarından haberi dahi olmayan üç çocuk, Will, Teddy ve Claire'in yolları bir trajedi sonucunda kesişiyor. Bu üç çocuğun ailesi geçmişte kaza süsü verilmeye çalışılmış cinayetlere kurban gidiyor, çocukların ortak noktaları sadece bu da değil. Ailelerini kaybetmelerinin ardından bu çocukların bakımını üstlenen koruyucu aileler de öldürülüyor. Dedektif Jane Rizzoli ve Adli Tabip Maura Isles bu cinayetlerin ardındaki güçleri ortaya çıkarmaya çalışırken kanlı bir hesaplaşmanın da fitilini ateşliyorlar.

Sona Kalan ile ilgili şunu söylemem gerekir ki, özellikle serinin bundan önceki kitaplarında görülen gerilim unsurları bu kitapta pek fazla yok. Yani örneğin Buz Gibi Soğuk ya da Mefisto Kulübü'nde işin içine katılan metafizik unsurlar gerilim düzeyini bir hayli yükseltmiş, ben de okurken çok gerilmiştim. Sona Kalan bu açıdan biraz farklı, yani gerilim dolu olduğunu söyleyemeyeceğim. Ayrıca yine diğer Gerritsen kitaplarına oranla aksiyon düzeyi kitabın başlarında ve ortalarında biraz düşük ama bu durum beni olumsuz manada etkilemedi. Çünkü sanırım Tess Gerritsen'in kalemine, zekasına aşığım ve ne yazarsa yazsın büyük keyifle okurum.

Aşırı güç hırsının bir insanı ve çevresindekileri hangi durumlara sürükleyebileceğini, geçmişinde çeşitli travmalar yaşamış bireylerin ne gibi bir psikoloji içerisinde olabileceğini bize polisiye öğeleriyle bir araya getirerek aktaran Gerritsen yine beni etkilemeyi başardı. Bu seriyi okumaya başlamakla inanılmaz doğru bir karar vermişim. Seriden okuduğum on kitabın tamamında aşırı keyif aldım. Merak ettim, şaşırdım, hayran kaldım... Serinin on birinci kitabı olan Diriliş'te de aynı okuma zevkini alacağımdan hiç şüphem yok. Diriliş'i de okuyup ardından serinin on ikinci kitabının yurt dışında yayınlandıktan sonra dilimize çevrilmesini bekleyeceğim. Tüm kitap severlere bu mükemmel seriyi tavsiye ediyorum, keyifli okumalar.

Nurhan Işkın 
09 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Rizzoli ve Maura yine bir aradalar...Clair, Will ve Teddy tamamen farklı yerlerde öz ailelerini ve yaşadıkları bakıcı ailelerinin ölümünden sonra bir okulda bir araya gelirler. Ailelerine yapılan saldırılardan sağ kurtulan bu çocukların peşlerine düşen katilden kurtulmalarına ve neler olacağı ile ilgili merak ile okuyacağınız bir eser...Okumadıysanız tavsiye ederim...

Didem 
 14 Haz 23:40 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tess Gerritsen'in okuduğum ilk kitabı ve bundan sonrada severek okuyacagim yazarlar arasında . Kitabın başları biraz karışık gibiydi 3 çocuk var öz aileleri ve koruyucu aileleri öldürülen . Ailelerini katleden katil hala bu çocukların peşinde. Çocuklar güvenlik için bi okulda toplanıyor. Okulda cinayetler başlıyor. Süper bi gerilim kitabıydi. Bu aralar kitap okumaya çok vakit ayıramasam da aklım sürekli kitaptaydi fırsat bulsam da okusam diye. Herkese tavsiye edebileceğim bir kitap

fazi 
18 Mar 13:39 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Rizzoli ve Isles serisinin onuncu kitabı Sona Kalan. Serinin tüm kitapları gibi yine heyecan dorukta. Maura ve Jane'e bu kez daha fazla iş düşüyor. Will, Claire ve Teddy farklı eyaletlerde yaşayan üç küçük çocuktur. Ancak üçünün de hayatı beklenmedik bir olay nedeniyle kesişir. Ailelerinin ve sonra da koruyucu ailelerinin katledildiği olayda sadece onlar sağ kurtulur. Peki sağ kalmayı başarabilecekler mi? Tess Gerritsen yine ustalıkla, serinin altıncı kitabı olan Mefisto Kulübü'nü de içine alarak okunmaya değer bir esere imza atmış. Ve kitabın sürpriz sonu olduğunu da belirtmeden geçmemeliyim.

Ceren Acer 
18 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tess Gerrıtsen'in Rizzoli&İsles serisine ait olan onuncu kitabıdır. Oldukça başarılı, akıcı, okuyanı heyecanlandıran bir havası var. Temposu ilk sayfadan son sayfaya kadar düşmeyen bir romandı. Okurken bitmesin diye ağır ağır okumaya çalıştığım lakin, bir türlü başaramadığım başucu kitaplarım arasında yerini alıyor. Zaten Tess Gerrıtsen'in gerilim türündeki ustalığı yadsınamaz. Henüz okumamış olan okuyuculara rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir kitap. Gerilim türünün vazgeçilmez kraliçesi olan Tess Gerrıtsen'e sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca, Martı Yayınevine de teşekkürler.

Sümeyye 
29 Tem 18:56 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Sonunda bir Tess Gerritsen kitabının incelemesini yapabileceğim galiba. Yazarın on dört kitabını okudum şu ana kadar az çok bir fikir edindim kendimce. O kadar akıcı, merak uyandırıcı, sade bir dili var ki kitaplarından uzun süre ayrı kalabilmem pek mümkün değil benim için. Bu yüzden ne zaman uzun sure kitap okumasam çok sevdiğim bu yazarın kitaplarını alırım elime.

Öncelikle Tess Gerritsen'den bahsedeyim kendisi küçüklüğünden beri polisiye türünde kitaplar yazmaktan zevk almasına, yazar olmak istemesine rağmen ailesinin yönlendirmesiyle Tıp okumuş ve dahiliye uzmanı olmuştur. Fakat doktor olması onu yazar olma hayallerinden vazgeçirmeyince hekimlik mesleğini bırakarak önce romantik gerilim ardından tıbbi gerilim türünde kitaplar yazmaya başladı ve hala da yazmaya devam ediyor. Tess Gerritsen okuyan okurlar birçok kitabında tıp bilgisini bolca görerek onun doktor kimliğiyle tanışacaktır.

Beni çok tatmin etmeyen ilk zamanlar yazdığı daha eski kitapları da var tabi. Bazen onları okuyunca bunların Tess Gerritsen'ın elinden çıktığına pek inanamam. Yazar ile tanışmaya bu kitaplarla başlayanlar birazcık hayal kırıklığına uğrayabilir, uğramıştır da . 'Gece Yarısından Sonra' kitabı buna iyi bir örnektir bence.

Bu yüzden yazarın hiçbir kitabını okumayanlara özellikle Rizzoli&Isles serisini okumalarını tavsiye ederim.Bu seri yazarın yazım hayatının en başarılı kitaplarını içinde barındırır. Benim de zaten Tess Gerritsen'la ilk tanışmam serinin sekizinci kitabını okuyarak oldu.Serinin ilk kitabından başlamamama rağmen önceki kitapları okumamanın pek bir eksikliğini hissetmemiştim.Kitapta ki ana kahramanlarımız dedektif Jane Rizooli ve Adli Tıp uzmanı Maura Isles'tır. Bu iki arkadaşın işinin, dostluğunun, aşklarının etrafında oluşan olayları ele alıyor. Bu ara da bu iki karakter yazarımızın iki farklı yönünü anlatıyor aslında biri yazarımızın polisiye yanını anlatan dedektif Jane Rizzoli diğeri de yazarın doktor kimliğini anlatan Adli Tıp Uzmanı Maura Isles.


Son olarak yeni bitirdiğim 'Sona Kalan' kitabına gelirsem yine serinin diğer kitaplarında olduğu gibi merak, akıcılık oldukça ön plandaydı.Konusu ise Claire, Will ve Teddy adında üç çocuğun önce ailelerinin sonra da koruyucu ailelerinin öldürülmesinin ardından olayın çözümlenmesi için görevlendirilen dedektif Jane Rizzoli'nin karşılaştıklarını ve tesadüfen olaya dahil olan Adli Tıpçı Maura'nın yaşadıklarını anlatıyor .Sonu şaşırtıcıydı benim için hiç beklemediğim sürpriz bir şekilde sonlandı.Başlarında yavaş ilerlese de sonlarında olaylar biraz aceleye getirilmişti.Benim için seri bitti sayılır bir sonraki kitabı Diriliş'i daha önce okuduğum için artık serinin son kitabının çevrilmesini bekleyeceğim.

DİPNOT:Benim Tess Gerritsen'ı bu kadar sevmemin kişisel nedeni Tıp'a olan bitmek tükenmek bilmeyen ilgim, merakım...Belki de bu yüzdendir onu bolca okumanın nedeni.Yani abarttıysam mazur görün :)

irem 
17 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tess Gerritsen, hayatım boyunca oturup keyifle okuduğum ilk kitabın yazarıdır, nerede onun kitabını görsem koşar bakarım. Benim kitaplarımın da hepsi Tess'in kitapları neredeyse. Onun satırlarını okumayı seviyorum, gerilimi seviyorum ve bu iki şey de birbirini tamamlıyor.
Kitap hakkında konuşmak gerekirse; gerçekten böyle bir 120li sayfalardan sonra mıydı ne acayip akıcı oluyor, nasıl bittiğini anlamıyorsunuz. Ben oturup okumaya başlayıp bitirene dek zaman nasıl geçti anlamadım. Bazı yerlerde tekrar tekrar okumanızı gereken, bazı yerlerde gülüp geçeceğiniz, bazı yerlerde -belki biraz- korkacağınız satırlara ev sahipliği yapan koca bir kitap...
Eğer okumadıysanız kesinlikle ama kesinlikle okumalısınız...
Lee Child'in de dediği gibi, "Sona Kalan'ı okumanızı yalnızca tavsiye etmiyorum, bana kalırsa okumak zorundasınız..."

Umut Çalışan 
06 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Tess Gerritsen, tüm kitaplarını takip etmek istediğim bir yazar. Ancak çoğu kitaplarını MArtı Yayınlarının yayınlaması yüzünden sadece Rizzoli&Isles serisine tahammül edebiliyorum.

Sona Kalan da bu serinin şimdilik Türkiye'de yayınlanan son kitabı. Her ne kadar final kısmı biraz zorlama gibi gelse de, genel anlamda sürükleyici, heyecanlı, keyifli bir macera. Birbiri ile tamamen alakasız üç çocuk, ailelerinin öldürülmesinin ardından koruyucu ailelerinin de öldürülmesi ile korkunç bir şok yaşarlar. Bu üç ayrı çocuk arasında bir bağlantı bulunduğuna inanan Dedektif Jane Rizzoli olayı araştırmaya başlar. Klasik polisiye anlatımı ile hızlı, yormayan, sıkmayan, eğlencelik bir kitap. Tek kusuru Martı'dan çıkması. Kaç kitaptır Papaz Daniel'i bu kitapta Baba Daniel olmuş. Durum o derece vahim.

Serinin önceki, beyaz kırmızı tasarımın yerine artık pavyon ışıklarını andıran neon boyalı tasarımdan bu kitaba lacivert sarılı olan düşmüş. Serinin kırmızı, pembeli. morlu olan kitapları da mevcut. Ayrıca kendilerinden çok emin olsalar gerek ciltli versiyonda meraklılar için satışta.

Deniz Bülbül 
28 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Rizzoli ve Isles serisinin en iyi kurgulanmış kitabı diyebilirim,çok akıcı bir kitaptı.İçindeki olaylarların oluşturduğu merak duygusu yüzünden kitabı elimden bırakamadım.

Ducati Monster 
13 Ağu 2015 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 9/10 puan

Gerritsen,elindeki kalem değil adeta,bir kalemi,neştere dönüşüyor.Basit ama o kadar da basit değil.
Okurken kapılarınızın kilitli olduğunu bir daha kontrol edeceksiniz.

3 /

Kitaptan 42 Alıntı

Damla Köseoğlu 
01 Tem 14:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Gözden kaçan en ufak bir ayrıntı insana bir atı, bir askeri ya da bir savaşı kaybettirebilir.

Sona Kalan, Tess Gerritsen (Sayfa 165 - Martı Yayınları)Sona Kalan, Tess Gerritsen (Sayfa 165 - Martı Yayınları)
tıpçı pandanın kitaplığı 
01 Oca 22:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

...hayatta kendisinden başka hiç kimseye güvenmemeyi öğrenmişti.

Sona Kalan, Tess Gerritsen (Sayfa 92 - Martı)Sona Kalan, Tess Gerritsen (Sayfa 92 - Martı)
tıpçı pandanın kitaplığı 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Bir gereksiz bilgi sahibi olanlar vardır," dedi, "bir de hayatın gerçeklerini bilenler."

Sona Kalan, Tess Gerritsen (Sayfa 64 - Martı)Sona Kalan, Tess Gerritsen (Sayfa 64 - Martı)
tıpçı pandanın kitaplığı 
04 Oca 18:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Değer verdiğim insanlara hep aynı şey oluyor."
"Ne oluyor?"
"Beni terk ediyorlar."

Sona Kalan, Tess Gerritsen (Sayfa 271 - Martı)Sona Kalan, Tess Gerritsen (Sayfa 271 - Martı)
tıpçı pandanın kitaplığı 
31 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"İnsanlar birbirini kollamazlar, Will çünkü tek umurlarında olan kendileridir."

Sona Kalan, Tess Gerritsen (Sayfa 107 - Martı)Sona Kalan, Tess Gerritsen (Sayfa 107 - Martı)
Emre AYDOĞAN 
20 May 15:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aileni bir kez kaybetmek yeterince kötüyken, her şeyi sil baştan yaşamak...Bu hiçbir çocuğun kaldıramayacağı kadar ağır bir acı...

Sona Kalan, Tess GerritsenSona Kalan, Tess Gerritsen
tıpçı pandanın kitaplığı 
04 Oca 18:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Öfke, tıpkı hayat yolunda ilerlememizi sağlayan yakıt gibi.

Sona Kalan, Tess Gerritsen (Sayfa 268 - Martı)Sona Kalan, Tess Gerritsen (Sayfa 268 - Martı)
tıpçı pandanın kitaplığı 
02 Oca 18:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

...annelik beraberinde bir dolu kâbusu da getirir.

Sona Kalan, Tess Gerritsen (Sayfa 46 - Martı)Sona Kalan, Tess Gerritsen (Sayfa 46 - Martı)
5 /