Çalışkanarı Çiğdem Özdemir'in Kapak Resmi
Çalışkanarı Çiğdem Özdemir, Tutsak Güneş'i inceledi.
18 Şub 15:12 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ayşe Kulin yaşlandıkça daha da cesurca yazıyor sanırım. Giderek siyasal eleştiriye dönüşüyor anlattıkları, kurguladıkları. Tam anlamıyla böyle bir roman Tutsak Güneş'te. Hikayedeki zayıflıklarda bu nedenle diye düşünüyorum.

Sıkılmayaydım iyiydi. Hakikaten iyi kitaptı ama Demirkıran'ın egosunu bazen çekemiyorsunuz. Adam sizi döve döve geliştiren çok çok farklı bir kişisel dövümcü pardon gelişimci. Kitabın sayfa sayısı da bazen hem elinize aldıkça kolunuzu hem de okudukça zihninizi yoruyor. Farklı tavır ve tarz ile gelişmek isteyenler buyursun

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir, Avcunuzdaki Kelebek'i inceledi.
 13 Şub 08:54 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 9/10 puan

Alanında tek geçeceğim, muhteşem bir kişisel gelişimcini, iyi bir kariyerde yükselme kitabı. Ama kariyer deyince öyle şirkette ne yaparım türü değil. Hayat kariyerinde nasıl yükselirim, ben, kendim, kişi olarak, kendi kişiselimde hedefim ne, ne amaçla yaşıyorum sorularına karşılık bulduran, bunu yaparken sizinle sohbet ettiği izlenimi ile yazılan iyi bir kitap.

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir, Kaptanın Teknesi'ni inceledi.
10 Şub 22:39 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

İtiraf etmeliyim ki çok eğlendim kitabın başlarında ve dedim ki "dünya var oldukça beleşçi üniversiteliler yani bizler hep var olacağız, hem de hiç utanmadan!" :D
Farklı ve etkileyici ve tarzı farklılığı ile güzel bir kitaptı. Ne felsefe yapıyor ne de boşa mı okuyorum ki hissi uyandırıyor. Üstelik gerçekten sizi sarıp sarmalıyor. en az 3 gecemi ve rüyalarımı esir aldı "şimdi ne olacak?" soruları. Ancak sonu tahmin edilebilirdi ve bu tatmin de güzel bir duyguydu.

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir, Biz Babasız Büyüdük'ü inceledi.
10 Şub 22:34 · Kitabı okudu · 17 günde · 7/10 puan

Kitap Fuarında bulduğum bir kitap, alırken tabi ki Cengiz Aytmatov'un Rusça kitaplarını Kırgızca'ya çok büyük bir ustalıkla çevirdiğini duymam etkindi. Kitap bolca Aytmatov'u hatırlatsa da farklılıkları da fazlaydı. Hele ki en sondaki Aygaşka hikayesini sanki Gülsarı'yı okurmuş gibi okuyorsunuz fakat okumaya başlamadan verdikleri bilgiler sayesinde öğreniyoruz ki, bu hikaye tam 10 yıl önce yazılmış.
Kırgız ve bozkır hikalerini ve de C. Aytmatov sevenler için tavsiye edilir.

Bir Şaman öğretisi derki ;
Doğada hiçbir şey kendisi için yaşamaz..
Nehirler kendi suyunu içemez..
Ağaçlar kendi meyvelerini yiyemez..
Güneş kendisi için ısıtmaz..
Ay kendisi için parlamaz..
Çiçekler kendileri için kokmaz.
Toprak kendisi için doğurmaz..
Rüzgar kendisi için esmez..
Bulutlar kendi yağmurlarından ıslanmaz..”
Doğanın anayasasında ilk madde şudur..
Herşey birbiri için yaşar..
"Birbiri için yaşamak" doğanın kanunudur..

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir, Elveda Haziran'ı inceledi.
18 Oca 10:32 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bitmesin yavaş gitsin diye ağırdan aldığım, pozitif bakışını, yeşil rengini sevdiğim, "kitap boyunca başarıyı değil huzuru arayın " felsefesiyle yüreğimi ferahlatan güzel bir kitaptı. Sevdim çok sevdim

Özge Aslıhak, Bir Genç Kızın Uyuşturucu Günlüğü'ü inceledi.
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitabı okumaya başladıktan sonra uyuşturucuya o kadar fazla merak salmıştım ki Alice'in anlattığı kadar var mı diye merak ediyordum. Fakat sonra kitabın sonlarına yaklaştıkça kendime de Alice'ede kızmaya başlamıştım. Uyuşturucunun ne kadar rahatlatıcı olsada bu rahatlığın asıl ölüm rahatlığı olduğunu anlamamıştı. Anladığında ise geç kalınmışlık hissi yaşamıştı. Kitabın sonunda gerçekten psikolojik bir çöküntüye uğramıştım resmen. Ruh gibi geziyodum evin içinde aynı Alice'in uyuşturucuyu aldığı zaman olduğu gibi.
Uyuşturucu gerçekten ölüm rahatlığı arkadaşlar. Aklınızdan kullanma isteği geçtimi sizde mahkum kalıyosunuz buna. Lütfen kendinize dikkat edin. Alice'in yaptığı hatayı anlaması geç olsada hepimiz daha yolun başındayız.