Adı:
Beyaz Geceler
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
120
Format:
Ciltli
ISBN:
9789758012336
Kitabın türü:
Çeviri:
Serpil Demirci
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Öteki Yayınevi
Yalnız Rusya'da değil, Rusya dışında da çağdaş düşün ve roman anlayışına yaptığı katkılarla anılan Fyodor Mihayloviç Dostoyevski'nin ilk yayımlandığında büyük yankı uyandırmayan bu eserinde, ancak genç ruhlarda yaşayabilen saf ve büyük bir aşkın unutulmaz örneği veriliyor. Usta yazarın, 26 yaşındayken yayımlanan bu eserindeki şiirsel anlatımın büyüsünden etkilenmemek olanaksız..
218 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Gelirleriyle çocuklara kitap hediye ettiğim YouTube kanalımda Dostoyevski'nin hayatı, bütün kitapları ve kronolojik okuma sırası hakkında bilgi edinebilirsiniz:
https://youtu.be/0i9F0L1dcsM

Beyaz Geceler : St. Petersburg'da mayısın son haftası başlayıp temmuzun 15'ine kadar devam eden, geceleri havanın bir türlü kararamaması olayına verilen isimdir. Yani, güneşin doğup batma konusunda karar veremeyip muallakta kalması sonucunda gecelerin kısa bir dönem için siyah renkte olamaması ve St. Petersburg'daki annelerin çocuklarını dışarıda top oynamaları için akşam ezanından önce eve çağırmamaları aslında.

Peki, Dostoyevski neden kitabındaki karakterlerin arasındaki etkileşim için özellikle bu ismi ve sadece St. Petersburg'da kısa bir süre için deneyimlenebilen bu özel dönemi seçmiştir? Aşık olduğumuzu gerçekten hissettiğimizde gönlümüz ferahlayıp, daha önce hiç yaşamamışçasına bir duygu hissetmeye başlamaz mıyız? Aşkın farkındalığında gecelerimizin gündüzlere karıştığını, günlerin bile artık ayırdına varamadığımızı hissetmez miyiz? İşte aynı bu özel dönemde yaşanan olayın aşktaki karşılığı da saflığı ve temizliği temsil eden beyaz renktir. Aynı gelinliklerde hakim olan ve masum bir temizliği ifade eden o renk gibi.

Yalnızlığı tanımıyoruz. Kendimizi bile tanımazken yalnızlığımızın değerinin nasıl farkında olalım? Her gün konuşmak zorunda kaldığımız insanlar yüzünden kendimizle, kentimizle, anılarımızla ve esas konuşmamız gereken deneyimlerimizle konuşmaya vakit mi bulabiliyoruz? Bunların hiçbiri bahane değil, kendimizi kandırmayalım. Kendini ve kentini dinlemek, öyle Spotify'ın haftalık keşfinde istediğin şarkıya tıkladığın an şarkının aniden açılmasıyla elektrik enerjisinin etkisinin mıknatıs özelliği kazanan bobin ile sabit mıknatısın birbirlerine itme ve çekme uygulaması prensibinde çalışan bir kulaklık vasıtasıyla da olmaz ki... Bu yüzden, insanoğlunun kulaklığındaki daimi müzik sevgidir. Her ne kadar kulaklığınızı çıkartıp onu göz ardı etmeye çalışıp dinlememeye kalkışsanız da tınısı aynı Dönence şarkısında Barış Manço'nun "Simsiyah gecenin koynundayım yapayalnız Uzaklarda bir yerlerde güneşler doğuyor." sözlerini yazarken belki de gizli bir gönderme yaptığı Beyaz Geceler kitabındaki St. Petersburg'un geceyi aydınlatan bir güneş misali sevgisindeki gibidir.

Kitabın ana karakteri olan sevgiye muhtaç yalnız hayalpereste bir tüyo olarak Cemal Süreya'nın "Kim istemez mutlu olmayı, Mutsuzluğa da var mısın?" dizelerini hediye ediyorum. Mutsuzluğa bile varım demenin, yalnızlığın değerinin, dünyadaki bütün fani seslerin ve klonlaşmış sahte duyguların olmadığı bir dünya kurgulamak istiyor insan kendi kafasında. Ve çoğu zaman da mutsuzluğa bile mecburen varım dediğimiz sabahlara kalkıyoruz. Ama aklımıza bile gelmiyor ki geceler olmadan sabahların, sabahlar olmadan da gecelerin anlamının olmadığını. İşte bu kitap da belki edebiyat dünyasında gecelerin tam olarak olamadan sabahların anlamının olduğu tek kitap olabilir.

Eğer bir gün St. Petersburg'a giderseniz, bu kitabı beyaz gecelerin olduğu dönemde bir de sabahlayarak/geceleyerek okuyun ki kitabın ana karakterinin nasıl Rusya'nın Kezbanskasına denk geldiğini iyice anlayabilin diye.
218 syf.
·3 günde·8/10
Uzun bir aradan sonra Dostoyevski'nin cümlelerini okumak benim için çok güzel oldu. Özlemişim doğrusu...

Öncelikle bu kitap Dostoyevski'nin diğer bilinen kalın romanlarına karşın kısa bir öykü kitabı. Başka öykü kitabı var mı bilmiyorum; ama öykücülükte de bir hayli başarılı buldum kendilerini. Yazar, Beyaz Geceler isimli bu öyküsünde Petersburg'da "hayalperest" ismini verdiği kahramanımızın başından geçen 4 günü anlatmış. Diğer önemli karakterimiz de Hayalperest'in aşık olduğu Nastenka...

Kitabın ismi olan Beyaz Geceler ise Hayalperest'imizin Nastenka ile birlikte geçirdiği günlere verdiği isimdir. Nastenka'nın içerisinde olduğu günler ve geceler Beyaz Geceler olarak adlandırılıyor kahramanımız tarafından. Benimse kitaba başladığım ve kitabın ismini gördüğüm ilk andan itibaren kafamda sürekli Seda Sayan'ın "Ah geceler sensiz geceler" şarkısı çaldı durdu. Bir türlü Seda Sayan'ın sesi arka fondan gitmek bilmedi...

Konu ise, tam bir Yeşilçam filmi konusu. Kahramanlarımız bir akşam üzeri Petersburg'da karşılaşıyorlar ve Hayalperestimiz Nastenka'ya birkaç dakika içerisinde aşık oluyor. Ancak Nastenka'nın sevdiği ve 1 senedir beklediği bir başka adam da vardır hikayenin içerisinde. İşte kitap, bu aşk üçgeni arasında Nastenka'nın gelgitleri ile Hayalperest'in aşk acısını anlatıyor. Konu ile ilgili bu kadar bilgi vermek yeterli diye düşünüyorum.

Dostoyevski bu kısacık öykü içerisinde birçok konuya değinmiş, birçok toplumsal mesaj vermiş anlayana. Ancak bir konu özellikle ilgimi çekti ve dönemin Rusya'sını ve kadınlara bakış açısını eleştirmeden geçemeyeceğim.

Okuduğum diğer bazı Rus Edebiyatı kitaplarında olduğu gibi bu kitapta da, yolda tek başına yürüyen kadınların mutlaka erkekler tarafından rahatsız edilmesi söz konusu. Belki o dönemde bu durum normal karşılanıyor olabilir; ama ben her okuduğumda bu konudan rahatsız oluyorum. Yolda tek başına yürüyen bir kadına kötü gözle bakılıyor resmen ve erkekler tarafından taciz edilmesi ve peşinden takip edilmesi normal bir durummuş gibi anlatılıyor. Bu kitapta da Hayalperestimiz Nastenka'yı böyle bir tacizcinin elinden kurtarıyor. İşin ilginç kısmı ise, yukarıda dediğim gibi bu durumun doğal bir durum olarak karşılanması...

Kısacık ve keyifli bir kitaptı. Dostoyevski'yi özlemiş olan ruhuma ilaç gibi geldi. Siz de eğer Dostoyevski'yi özlediyseniz bu kısacık öyküyle Dostoyevski'yi hatırlayabilirsiniz.
 • Bir İdam Mahkumunun Son Günü
  8.5/10 (8,8bin Oy)8bin beğeni29,1bin okunma10,1bin alıntı129,4bin gösterim
 • Genç Werther'in Acıları
  8.3/10 (10bin Oy)9,2bin beğeni36,9bin okunma28,6bin alıntı288,7bin gösterim
 • Dava
  7.8/10 (5,4bin Oy)5,1bin beğeni22,5bin okunma6,2bin alıntı122,3bin gösterim
 • İki Şehrin Hikâyesi
  8.5/10 (4.760 Oy)4.822 beğeni17,5bin okunma8bin alıntı134,9bin gösterim
 • Denemeler
  8.6/10 (5bin Oy)5,4bin beğeni21bin okunma23,7bin alıntı92,6bin gösterim
 • Beyaz Zambaklar Ülkesi
  8.8/10 (9,9bin Oy)9,7bin beğeni33,2bin okunma18,3bin alıntı217,7bin gösterim
 • Babalar ve Oğullar
  8.1/10 (4.056 Oy)3.810 beğeni15,8bin okunma7,6bin alıntı178,1bin gösterim
 • Aylak Adam
  8.1/10 (6,8bin Oy)6,4bin beğeni24,4bin okunma9,1bin alıntı114,4bin gösterim
 • Ermiş
  8.4/10 (6,7bin Oy)5,8bin beğeni22,1bin okunma17,7bin alıntı99,3bin gösterim
 • Martin Eden
  9.2/10 (13,5bin Oy)13,1bin beğeni18,6bin okunma20bin alıntı295,7bin gösterim
218 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Sevgi çiçekleri açtı bu mevsim
Sevgi neymiş diye sorduğun yerde
Yolduğun yapraklar şahidim oldu
Bilmeden kalbimi kırdığın yerde

Halil Soyuer

HERKESİN BİR NASTENKA'SI VARDIR DURUR İÇERİSİNDE

Bu kitabı yaklaşık 10 sene önce okumuştum, Nastenka'm gideli 2 sene olmuştu.

Dostoyevski 20'li yaşlarında yazdığı bu kısa kitapta, bu öyküde belki çokça kendini ve belki biraz da gözlemlerini anlatır. Kahramanımız bir kere dünyaya gelmiş bulunmuştur ve gençtir artık, sevmesin midir? Aşık olmasın mıdır?

Kitabı okuyanlar zaten biliyor, okumayanlar için ise biraz yeşilçam , biraz Türkiye'deki diziler, biraz nostalji, biraz da hepimizin hayatı tadında bir öykü diyelim.

Kahramanımız bir vesileyle tanıştığı genç hanıma aşık oluverir. Hepi topu birkaç günlük bir kendini kaptırma süreci. Sen gel de aşığa sor tabi bunu bakalım ne çekti..

Nastenka da gençtir işte yahu, su gibidir. Kafası da karışıktır, olmasın mı? Güzelliğinin de farkında, birkaç erkeği peşinde koşturmak istemiş, istemesin mi? Hakkıdır kim ne derse desin. Herkes kendi kararlarında özgür değil midir?Hele ki gencecik bir kızdan biz neyin hesabını sorabiliriz ki?

Kahramanımıza yakınlık gösterir, ilgisini karşılıksız bırakmaz ama bir yandan da daha cazip bir eş adayı kovalamaktadır.Ne yani çok mu şaşırtıcı, insan dediğimiz varlık için normal değil mi?

Neyse amacım bu kitabı çok da detaylı analiz etmek değil. Sadece insanın hayatta bir kere 20lerini sürdüğünü ve hata yapma hakkı olduğunu söylemeye çalışıyorum. Kadın olsun erkek olsun.

Kitabı okuduğumda benim de Nastenka'm gideli 2 sene olmuştu. Neyse ki kabullenip anlamıştım onu da böylece kitap beni hüzünlü bir şekilde gülümsetti. Nastenka kim miydi? Dünyalar güzeli (aşığa öyle gelir laf etmeyin ha) ve 20lerin başında bir kızdı işte.

Biz onunla kamuya açık, onun çalıştığı iş yerinde benim ise sadece müşteri olduğum bir yerde tanıştık. Birkaç kere kısa sohbetler işte. Biraz daha ilerleme ama hep benim çekingenliğim eşliğinde.Fakat 1 yıla yayılan bir süreç. Dışarda bir kere olsun buluşamadık bile. Sevgili olmak falan değil yahu anlayın işte.

Ne anlatayım ki detaylarını hatta kimin umrunda olur ki?Tam bir aşama kaydedebilir miyiz derken(yoksa kendimi mi kandırıyordum) bir gün aniden habersiz iş yerinden ayrılmasıyla bu macera da tarihe karışmış oldu. Bunları da kitap incelemesi niyetine anlatıyorum ama bağışlayın hatam varsa.

Son olarak onun gidişinin üzerine tabi ki hayli melankolik bir ruhla yazdığım bir yazının, sadece birkaç cümlelik kısmıyla ve en başta eklediğim Halil Soyuer'in(ki yeterince tanınmayan çok iyi bir şairdir rahmetli)şiirinin devamıyla bitireyim.

"Hiç miydik biz yani? Hiç miydi gözlerimiz? Hiç miydi ürkekliğimiz?Sen anne olacaksın ihtimal ki. Dilerim olursun. Belki bir oğlun olacak benim kadar çekingen. Belki güzel bir kızın bakışlarında kaybolacak ansızın. Belki şahit olacaksın evladının derin kederine. Elinden bir şey gelmeyecek.Neden diye soracaksın. İhtimal ki hiç düşünmeyeceksin bir zamanlar nasıl çekip gittiğini. Aradan yıllar geçmiş olacak. Belki oğlun bir şehrin en kuytu parkında ağlarken bulacak kendini. Ve ben kim olduğunu bilmediğim bir delikanlıya seni anlatacağım."

Hayatın sonuna daha varmadık
Mutluluk diyorlar, henüz ermedik
Bir yerim mi kaldı yara görmedik
Vurma bundan sonra gördüğün yerde

Bilmem gözlerinin bana kastı ne
Ayrılığı reva gördü mestine
Yüreğim yatıyor, basma üstüne
Yüzünde duvakla girdiğin yerde

Halil Soyuer

Son bir not :Evlenmiş ve bir oğlu olmuş. Aşka düşsün mü? Düşsün be o da bir kere genç olacak..
218 syf.
·13 günde·Beğendi·9/10
•Dostoyevski, insan ruhunun haritasını çizen yazarlardan birisi; benim içinse tam anlamıyla çok özel bir yazar.
•Dostoyevski gibi bir edebiyat ustasının kaleminden çıkan hikayeler elbetteki farklılığını hissettirecektir.
•Beyaz Geceler hikayesi beni ters köşe yaptı resmen ve üzüldüm de ama aynı zamanda çok etkilendiğimi de söylemeliyim. İnsanın çözülmesi bu kadar kolay bir varlık iken, bir anda, aslında insanın ne kadar da karmaşık ve zor bir varlık haline dönüşebildiğini etkileyici bir şekilde göstermektedir.
•Haysiyetli Hırsız hikayesi kalbimi kanattı resmen.Sanki yaşanmış gibi hissettim: detaylar, duygular, gel gitler... En çok üzüldüğüm hikaye buydu diyebilirim.
•Yufka Yürekli hikayesi ise beni öyle sarmaladı ki kendimi kurtarmaya çalışmama rağmen bir türlü kurtaramadım. Arkadaşlık, dostluk nasıldır, bir de Dostoyevski’nin coşkulu kaleminden mutlaka okumalısınız. Mutluluk, coşku, keder ve travmayı bu hikayede mutlaka ama mutlaka okumalısınız. Hikayenin sonu, beni öyle gerdi ki uyumakta gerçekten zorlandım.
218 syf.
·Puan vermedi
Merhabalar Beyaz Geceler kitabı hayalperest adamın hayatından 4 gün anlatılıyor.Kitap yazarın doğduğu şehir olan St. Petersburg’da geçmektedir.Başkahramanımız yirmili yaşlarda asosyal yalnız ve hüzünlü biridir.Hayattan kendini soyutlayarak bilime adamıştır kendini.Başkahramanımızın 4 beyaz gecede tanışıp zaman geçirdiği Nastenka’ya aşık olur ve onunla ilgili olan görüşlerini ve gelecekle olan planlarını belirtir.Ancak Nastenka’nın gözü bir yıldır uzakta olan ama büyük bir sadakatle beklediği sevgilisinden başkasını görmemektedir.Daha sonra Nastenka’nın eski sevgilisine dönmesi ve başkahramanızın eskisi gibi hüzünlü ve yalnız hayatına döner.Bunu da belirtmek isterim kitabı okuduktan sonra filmini de izleyebilirsiniz
Keyifli okumalar dilerim
112 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
~
"Kalbimde açtığın yara öyle büyüdü ki, ne zaman kabuk bağladığını düşünsem, usul usul kanlar süzülüyor... "

Bu alıntıyı okuyunca boğazım düğümlendi, nefesim kesilecek gibi oldu ve gözlerim nemlendi. Beni gerçekten çok etkiledi.

Okuduğum en güzel aşk kitabı, kesinlikle.. Abarsız söylüyorum bunu.
Daha önce bir çok aşk kitabı okudum fakat bu bambaşka...

Dostoyevski'nin kalemini herkes biliyor, başarısından şüphe yok.
İtiraf etmeliyim ki bu kadarını beklemiyordum, aklımı başımdan aldı.

Aşk nedir?

Aşkın herkeste bir tanımı vardır, bende daha bir tanım olmuşmadı ama galiba bu kitaptan sonra bir tanım oluşacak.

Gelelim asıl meseleye!
Seni sevene mi gidersin yoksa sevdiğine mi?
Bu o kadar da zor bir soru değil. Herkesin kendince bir cevabı var. Bana göre karşılıklı sevgi her zaman kazanır. Peki ya Dostoyevski'ye göre hangisi? Kitabı okuduğunuzda bu sorunun cevabını -garanti veriyorum- alacaksınız.

Kitap içeriği hakkında kesinlikle bilgi vermek istemiyorum, bende kitabın içeriği hakkında en ufak bir bilgim olmadan okudum(Kitabın sadece bir aşk hikayesi olduğunu biliyordum.) .

Kitapta olan aşk herkese çok tanıdık gelecek bundan emin olun. Çünkü herkesten bir parça var. Evet kendinizi o kitapta bulabilirsiniz.
Birde Dostoyevski'nin yaralarını gördüm o kitapta... Her yazar eserinde mutlaka bir parçasını bırakır, Dostoyevski'de aynı şekilde bırakmış... Okursanız fark edersiniz belki..

Neyse çok konuştum. Kısacası kitabı kesinlikle okuyun. Aşk kitabı sevin ya da sevmeyin ama okuyun, pişman olmayacağını düşünüyorum.

Keyifli okumalar :))

Aşk sizinle olsun ;)
80 syf.
·1 günde·7/10
Yeşilçam filmlerini aratmayacak bir Dostoyevski öyküsü.

Çağımız aşklarını gölgede bırakacak denli hızlı yaşanan bir aşk hikayesi yazmış Dostoyevski. Tanışma, kaynaşma, aşık olma, ayrılma hepsi 4 gecede gelişen olaylar sonucu böyle bir öykü çıkmış meydana.

Buradan sonrası biraz SPOILER olabilir.

Yeşilçam filmlerini aratmaz dedim ya hani, öykünün baş kahramanı olan yazarımız çok yalnız bir adamdır, doğru düzgün arkadaşı bile yoktur; bir gece rıhtımda ağlayan bir kıza rastlar, sonra gece vakti kız kimsesi yalnız gezer mi düşüncesiyle adamın birisi kızın peşine takılır, kahramanımız kızı kötü adamlardan korur. Sonra ertesi gün buluşmak için sözleşirler ve buluştuklarında birbirlerine hayat hikayelerini anlatmaya başlarlar günden güne. Adam içini döktükçe yalnızlığını giderdiğini hisseder.

Olaylar yeşilçam kıvamını korumaya devam eder ve birden adam kıza aşık oluverir, ama kızın gönlü başkasındadır. Zaten adı Nastenka olan bu kız da beni bitirdi, bitirdi. Böyle bir kezbanlık olamaz. Hatta tarihteki ilk kezban Nastenka bile olabilir. Sürekli ben çok güzelim her gören bana aşık olur, sen bana sakın aşık olma... Ben senin bildiğin kızlardan değilim... Beni basit kız sanma... Kızım bu ne özgüven ya anlat biraz!! Çıldırdım arkadaşlar çıldırdım!! #28734929

Neyse kahramanımız "Bir tek dileğim var Nastenka, mutlu ol yeter!" diyerek, kızı aşık olduğu adamla tekrar bir araya getirmek için uğraşır da uğraşır. Mektuplar yazılır, ortak tanıdıklara haberler salınır... Kız da baktı çıkarı var, kardeşimsin, dostumsun diye gazlaya gazlaya işini halletmeye bakar. Sonra adam bağrına taş basmaya razı olup kızla birlikte, kızın sevdalısını beklemeye başlar buluşmak için sözleştikleri yerde. Adam gelmeyince bizim adamın birden aşkını itiraf edesi tutar. ( Allaaamm sana geliyorum.) Hüngür şapırt ağlaya zırlaya gelen itiraf sonucu bizim kezban bir durum değerlendirmesi yapar. Eskisi dönmüyor, bu adam da saf aşık beni seviyor, e ninemden de başka kurtuluş yok en iyisi bu salağa varayım ben der ve ben de seni seviyorum, şuan çok mes'ud'um bla bla zırvalar.

Durun finali daha da beyin yakıyor, tam bunlar oturdukları banktan kalkıp kolkola kırlara doğru koşacaklarken karşıdan kızın sevdiği adamın geldiğini görürler. Kız bizim adamın kolundan çıkıp eski sevgilisine koşar ve beraber el-ele uzaklaşırlar, bizim adam da öööylee arkalarından bakar kalır. Yemin ediyorum Yeşilçam böyle final görmemiştir, böyle ihanet de olmaz. Bir de yüzsüz kezban kalkıp adama mektup yazıyor, bize gelirsin ziyarete, ikinizi birden sevebilirim göğe bakalım falan diye. #28736299
Hem ikiyüzlü hem arsız!!

Şimdi erkek karakterin yaptığı şey özveri mi, yüce gönüllülük mü, aşk mı adını siz koyun ama çok saçma değil mi?

Gerçekten çok sinirlendim, bu saçma aşk hikayesini bir kenara bırakıp kitabın hakkını teslim etme kısmına geçersem yalnızlık ve hayalperestlik üzerine yazarın kurduğu cümleler çok etkileyiciydi.

Dostoyevski kitabı yazarken Rossini'nin "Sevil Berberi" operasından epey esinlenmiş olsa gerek ki bazı yerlerinde onun bazı kısımlarını kastettiğini söyleyen çeviri notları vardı.
Şöyle bir üvertür buldum kendisiyle ilgili :
https://youtu.be/dhL1nLuXN4o

Bir de Ilya Glazunov isimli Rus ressamın kitapla ilgili çizimlerini ekleyip incelemeyi bitireyim.

Anlattığım final sahnesi : http://glazunov.ru/...stenka-is-going-away

Nastenka'nın gönderdiği mektubu okurken : http://glazunov.ru/...ng-nastenka-s-letter

Finalden bir önceki sahne : http://glazunov.ru/...orks/173-rendez-vous

Hayalperest : http://glazunov.ru/...orks/153-the-dreamer

Kezban şey pardon Nastenka : http://glazunov.ru/...e/works/160-nastenka
218 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Dostoyevski kaleminden çıkma olduğunu birkaç satır içerisinde anlayabileceğiniz muhteşem bir eser. Neden öyle söyledim, çünkü Dostoyevski'nin kendine has öyle bir dili var ki, hem okuyucuya bağımlılık yapıyor hem de bariz ben buyum diyor. Tam bir klasik. İçerisinde beş öykü barındırıyor, bu öykülerden ilki kitaba adını vermiş bulunmakta. Biraz içerik detayı vermek gerekirse ilk öykü olan beyaz geceler insana aşk ile sevgi arasındaki farkı çok net göstermiş. Hani hep sorarız ya aşk mı sevgi mi, veya hangisi kuvvetli, veya hangisi değerli vs vs işte bu soruların yanitlari bu öyküde saklı. Aşıksak eğer ve olumsuzluklar yaşayıp farklı bir sevgi ile üstünü yamamaya çalıştığımız durumlarda aşk geri gelirse ilk çöpe atacağımız sonradan gelen sevgi olacaktır. Ben okurken fazlaca hüzünlendim ve bu hikayeyi çok sevdim. Diğer hikayeler de çok güzeldi ama Beyaz Geceler'in yeri hep ayrı kalacak.

Başkasının Karısı isimli öykü tiyatroda harika gider, okurken sürekli bunu düşündüm. Trajikomik olaylar var. Kıskanç bir koca, sürekli karısından şüphe duyup peşinde ajanlık yaparken asla evli olduğunu söylemiyor. O benim karım değil başkasının karısı fakat ne yaptığını merak ettim bayım şeklindeki cümlelere hazır olun. Aynı zamanda açık söyleyeyim en olmayacak anlarda cümlelerin kibarlığı insanı çileden çıkarıyor. Tartışma esnasında bile "Rica ederim bayım, bu nasıl bir ses tonu?" sözleri geliyor

Diğer üç öykü de okunmaya değer. Zaten Dostoyevski'nin yazdığı her şey okunmaya değer. Çok sağlam bir kalem, klasik okumayı seviyorsanız Dostoyevski'nin dilinden kendinizi mahrum etmeyin.
218 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Dört güne adeta bir ömür sığdıran Dostoyevski, aslında satır arasında okuyucuya bir mesaj veriyor. Diyor ki " Sizin vaktiniz çok, kıymetini bilin, yeniden yeniden başlayabilin, sabırlı olun, umut edin, çalışın,göreceksiniz bütün geceleriniz beyaz olacak."
218 syf.
Yine Dostoyevski ve yine mükemmel ötesi bir eser.

Şu an dünya klasiklerinin güzel örneklerinden birini daha bitirmenin zevkini yaşıyorum. Her ne kadar da kitabın başında biraz sıkılsam da sonuna ulaşınca ilk görüşlerim tümüyle değişti. Kitabın kahramanı olan kişinin yalnızlığı tamamen bana benziyordu. İşte şimdi hayatımın kızını buldum derken onu kaybetmenin ne demek olduğunu biraz anlayabiliyorum. Bende aynı duyguları yaşadım. Ve bir de onun mutluluğu için kalkıp ona yardım etmesi.

Nastenka için eski sevgilisini araması kahramanımızı daha da yükseltti. Yükseltti ama oralarda yapayalnız gururlu bir kişi olarak kaldı. Kitabın sonunda kız arkadaşının ona bir mektubu sunuldu. Zaten bir kişi öyle bir mektubu alsa -ki alan birisi var- uzun bir süre kendine gelemez. Kahramanımızın da gelebileceğini hiç zannetmiyorum. Dostoyevski'nin bu güzel romanını okuma fırsatı yakaladığım için kendimi şanslı sayıyorum...

Neyse;
İki öyküden oluşan bu kitapta Dostoyevski'nin gençlik yıllarına ait izlerini görüyoruz. İlki(Beyaz Geceler) psikolojik bir öykü; hayalperest bir gencin tek kişilik aşkı... Dostoyevski'nin her bir kitabını okuduğumda onun dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yazarı olduğuna bir kez daha inanıyorum. Beyaz Geceler de bana bu duyguyu en çok hissettiren eserlerinden.
Beyaz Gecelerde; sevgi yoksunu olan bir adamın hiç hesapta yokken bulduğu sevgiyle değişen yaşamı bunun karşısında da aşkını arayan saf bir kızın hiç tereddüt etmeden en sonunda yine gerçek aşkına koşuşu okura en üst seviyede hissettiriliyor.
Dostoyevski'nin tüm yapıtlarındaki karakterler ve olaylarda olduğu gibi bu kitapta da inanılmaz bir şekilde içimizden kendimizi bulduğumuz karakter ve olaylar sergileniyor.
Her Dostoyevski okuduğumda içimden geçirmeden edemiyorum bu adam edebiyatçı değil de psikolog olsaydı şu an psikolojide çözümlenemeyen hiçbir şey olmazdı diye
96 syf.
·Beğendi·10/10
Dostoyevski benim için çok önemli bir yazar.Kitaplarını mutlulukla okuyorum.İnsan ruhunun haritasını çizen bir yazar diyorum.
Böyle bir edebiyat ustasının yüreğinden ve kaleminden çıkan hikayeler kesinlikle farklılığını hissettiriyor.
Bu hikayedeki kahramanımızın 4 beyaz gecede tanışıp zaman geçirdiği Nasteska'ya aşıkolur ve onunla ilgili olan geleceğini ve görüşleri olan planlarını anlatıyor.
Fakat; Nasteska'nın gözü 1 yıldır uzakta olan büyük bir sadakatle beklediği sevgilisinden başkasını görmemektedir.Kesinlikle film tadında bir kitaptı.Muhteşemdi.Coşku, mutluluk, tramva ve kederi bu hikayede mutlaka okumalısınız.Hikayenin sonu, beni öyle etkiledi ki uyumakta gerçekten zorlandım.
- Yalnız ne demek anlıyor musunuz?
- İyi de ne demek yalnız? Yani kimseyi görmüyor musunuz?
- Hayır, hayır, birini görmekse görüyorum, ama yine de yalnızım.
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Sayfa 16 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Beyaz Geceler
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
120
Format:
Ciltli
ISBN:
9789758012336
Kitabın türü:
Çeviri:
Serpil Demirci
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Öteki Yayınevi
Yalnız Rusya'da değil, Rusya dışında da çağdaş düşün ve roman anlayışına yaptığı katkılarla anılan Fyodor Mihayloviç Dostoyevski'nin ilk yayımlandığında büyük yankı uyandırmayan bu eserinde, ancak genç ruhlarda yaşayabilen saf ve büyük bir aşkın unutulmaz örneği veriliyor. Usta yazarın, 26 yaşındayken yayımlanan bu eserindeki şiirsel anlatımın büyüsünden etkilenmemek olanaksız..

Kitabı okuyanlar 21,9bin okur

 • Ceren Sezgin
 • melek kaya
 • Gülcan CANSU
 • Vəfa məmmədova
 • Meyra T
 • Azad
 • Cihat ÇALIŞKAN
 • ZAİL
 • Cansu
 • Deniz Gönen

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%17.6
14-17 Yaş
%7.7
18-24 Yaş
%29.4
25-34 Yaş
%29.4
35-44 Yaş
%9
45-54 Yaş
%4.1
55-64 Yaş
%0.9
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%60.3
Erkek
%39.7

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.2 (70)
9
%0.7 (42)
8
%1.3 (77)
7
%0.7 (42)
6
%0.3 (18)
5
%0.1 (6)
4
%0.1 (4)
3
%0.1 (4)
2
%0 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları