Ve Dağlar Yankılandı

7,9/10  (681 Oy) · 
2.321 okunma  · 
579 beğeni  · 
9.478 gösterim
Kitapları Dünyada 38 Milyondan, Türkiye'de1 Milyondan Fazla Satan Khaled Hosseini'den Yine Çok Satacak Bir Roman!..

Gece vakti, çölü bir el arabasını çekerek geçen bir baba. Arabanın içinde annesiz iki çocuk; iki kardeş; biri kız, biri erkek. Küçük Peri için ağabeyi Abdullah, ağabeyden çok öte. On yaşındaki Abdullah’a sorsanız Peri, her şey demek. Köylerinden Kâbil’e varmak için çıktıkları yolculuğun sonunda aileyi yürek parçalayıcı bir son bekliyor. Fakat aslında bu bir son değil... Kardeşlerin başlarına gelenler -yakın ya da uzak- ilişki kurdukları tüm insanların hayatlarında nesiller boyu yankılanacak...

Hayat farklı aileleri sevgi ve fedakârlık, ihanet ve sadakat gibi ortak duygularla sınarken, karakterlerin başlarına gelenler ve yaptıkları seçimler, kitabın her biri ayrı bir renk ve lezzet taşıyan katmanlarını oluşturuyor. Afganistan’ın küçük bir köyünde doğan ve okuru Kâbil’den Paris’e, San Francisco’dan Tinos adasına taşıyan bu öykü, her sayfada renklenip güçleniyor.

Ve Dağlar Yankılandı, bizi biz yapan değerler üzerine düşündüren, ustalıkla yazıldığını her bölümde yeniden kanıtlayan, büyüleyici bir roman. Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş ile dünya çapında sevilen bir yazar olan Khaled Hosseini’nin yazarlığında bir dönüm noktası.

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  424
 • ISBN:
  9786051416779
 • Orijinal Adı:
  And the Mountains Echoed
 • Çeviri:
  Püren Özgören
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif Kimya Salt 
 07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Parçalanmış bir aileyi, birbirinden koparılmış kardeşler Peri ve Abdullah ın yaşadıklarını anlatıyor gibi görünsede birçok ayrı hikayeye yer verilmiş. Haftalarca elimde kaldı, bitmek bilmedi.Kitap kesinlikle kötü değil ama yazarın Bin Muhteşem Güneş ve Uçurtma Avcısı kitaplarından sonra beklentim çok yüksekti.Kitapta çok fazla karakter olduğu için de ısınamadım.Beklentinizi yüksek tutmazsanız sevebilirsiniz.

Özge Uzun 
22 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yazar çokça ünlü olunca kitabı okumadan ezberlemis gibi oluyor insan. Gerçi bu benim yazarın okuduğum ilk kitabı. Okumaya bu kitapla başladığım için de memnunum, önyargılı olmak istemem. Öncelikle farklı insanların hayatlarını anlatarak tek bir öykü ortaya koymasını gerçekten beğendim. İkinci olarak ise fazla reklamdan olsa gerek duygusal, belki insanın gözlerini dolduracak bir hikaye beklerken insanların zayıf ve güçlü yanlarını vurgulayan son derece gerçekçi yazılmış bir romanla karşılaştım. Bundan da çok memnun kaldım. Bazı karakterler beni sinir etmedi değil ama zaten gerçek hayattaki insanlar da öyle. Kitaba belki kimse kusursuz diyemez ama kesinlikle okunmaya değer denilebilir diye düşünüyorum.

Kitap çok güzel bir masal ile başladı ve içimden harika bir kitaba benziyor dedim keşke demez olaydım :) kötü demek istemiyorum ama çok değişik bir tarzda yazılmış, uçurtma avcısı yada bin muhteşem güneş gibi bir kitap beklemeyin, bir paragrafta da yıllar öncesini anlatırken bir bakıyorsunuz paragrafın başında normal günlük hayatını anlatıyor.
Bölüm başlarında kimin ağzından yazıldığını hemen anlaşılmıyor, anlamak için 1-2 paragraf okumak gerekiyor. Ayrıca çok fazla yan karakter var ve bir sürü soru işareti ile kitap bitiyor. Kitap bittiğinde bir şeyler eksik kalmış hissi yaşadım, çok beğenmedim açıkçası.

Bayan Okur 
25 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Kitap beni şaşırttı çünkü yazarı diğer kitapları beni kendine daha çok bağladı. Bin muhteşem güneş kitabını alsaymışım keşke benim için kötü sayılan kitaplar rafında yerini aldı.

Hande Kırkımcı 
13 Mar 21:58 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Uçurtma Avcısi ve Bin muhteşem güneşi okuduktan sonra, bu kitabı okumadan gecemezdim. Abdullah ve Peri..iki kardeşin muhteşem hikayesi...Araya başka karakterler girsede, okumaya değer bir kitaptı.Thalia nin yüzüne maske takmasi ve başından geçen olaylar beni çok etkiledi.o maskenin altındaki mükemmel zeka...önyargılı olmamiz gerektiğini ve herkese bir şans verilmesi gerektiğini anlatan kitap. Peri, hayatinla ilgili gerçeği sezdigi anda, keşke gerçeği araştırsaydı ve geçmişe bu kadar geç kalmasaydi. Abdullah ,hep yüreğinde kardeşinin acısını taşıyıp, kız kardeşinin ismini, kendi kızına koyacak kadar acı ve özlem çekmesi. Hayatta hirbirseyi ertelememeyi ve geç kalmamayi öğreten kitap. Peri ve Abdullah in karşılaştığı zaman ki olayların anlatirken yazar o kadar iyi okuyucuya duyguları hissettiriyor ki, duygulanmamak elde değil. iyi ki okumusum

Ebru F. 
 26 Ağu 17:43 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Okuduğum ilk Khaled Hosseini kitabı. Kitap hakkındaki yorumlar Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş e kıyasla yapılmış genelde. Kendimi o açıdan şanslı görüyorum. Onları okumadan bu kitabı okuduğum için.
Zaman bir öne bir geriye kayıyor kitabı okurken. İlk satırlar acaba bu konuşan kim diye merak ediyorsunuz. Fakat bu özelliği çok hoşuma gitti. Diğer sayfalara geçme merakı uyandırıyor ve elinizden bırakamıyorsunuz . Yarım kalmış sevgiler, yarım kalmış hayat planları gördüm kitapta. Keşke daha önce buluşsalardı diye üzüldüğüm karakterler. Hayatın dayatmalarından kaçış planları... Hayatımızdaki seçimlerin önemini hatırlattı bana okudukça.
Yakınlarımız hakkında kendimize bile itiraf edemeyeceğimiz gerçekleri aleni olarak çok güzel bir şekilde ortaya koymuş yazar ..
Özellikle bazı cümleler resmen kalbe ve beyne kazınıyor

Okunması gereken bir kitap diye anlatacağım soranlara :)

Sümeyye 
19 Mar 07:31 · Kitabı okudu · 27 günde · 7/10 puan

Uçurtma avcısından sonra okumayi çok istediğim bir kitapti Ve Dağlar Yankılandı.Ana konu olarak Abdullah ve peri adında iki kardeşin küçükken ayri düşmesini anlatmasına rağmen kitap bir çok farklı öyküden oluşuyor.Ama karakterlerden çok yan karakterlerin öyküleri yer kaplamış kitapta.Her öykü farklı bir duyguyu her kahramanda farklı yönlerde değinmesi kitabı oldukça zenginlestirmis.Beni rahatsız eden seyse paragraflar arasında ki hızlı geçişler kahramanların yılların aniden değişmesi olayları birleştirmemde bütünlüğü saglamam da zorluk cektirmesiydi.Ama genel olarak bakicak olursak bu kahramanlarin hikayelerinin birleştirip ortaya ana hikayenin çıkması ve bircok duyguyu yaşatmasi çok hoşuma gitti.Evet belki Uçurtma Avcısından sonra bir çok kişinin beklentisini karşılamamis olabilir ama ben kitabı çok begendim.Kesinlikle okunmasi gereken kitaplar arasında.Kendim kitabın bir yarısını sınavdan önce okuyup diğer yarısını bir gecede okuduğum için bazı bölümleri unutmam etkisini azaltmis olsa dahi bütün olarak cok beğendim.

Gizem Kaçmaz 
02 Tem 15:49 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Beklentinin yüksek olmasından mı bilinmez, kitabı beğendiğim hayranlıkla okuduğum söylenemez. Yazarın ilk iki kitabıyla karşılaştıracak olursak emin olun aynı yazar mı? Ondan bile şüpheye düşüyor insan. Olayların kopukluğu, zaten baştan sonunun bulunması gibi nedenlerden ötürü Bitirmek için baya çabaladım.

MK 
17 Eyl 21:47 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yazar gerçekten güzel betimlemeleriyle ve kurgusuyla okuyucuyu kitaba bağlıyor. Tarihten ve insanlık suçlarından yani savaşlardan bahsetmesi, savaşı yaşayan insanların ağzından anlatması gerçekten güzel. Duygu yoğunluğu var ama insanı yormuyor.

Birbirinden ayrı düşürülmüş iki kardeşin hikayesini anlatıyor yazar bu kitabında. Abdullah ve Peri. Ama konuyu diğer kişilerin hayatından da anlatıyor. Güzel okunası bir eser.

yağmur 
28 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Söze nasıl başlayacağımı bilmiyorum. Söylenecek çok şey var. Kitapın ilk sayfalarında çok güzel bir Hosseni kitabını okuyacağımı anladım. Ve gerçekten güzeldi. Her sayfada ayrı bir tatla karşılaştım. Tabi ben biraz Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş'i aradım bu kitapta. Aradığımı pek bulamadım. Ondan dolayı kitap diğer kitaplar göre beni çok sarmadı. Bu izlenimim önceki kitaplarını okumamdan dolayı oluştu belki ama kesinlikle herkesin okuması gereken kitaplardan. Keyifli okumalar...

Kitaptan 224 Alıntı

Nurbanu Tuna 
11 Eyl 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sizi selden çekip kurtaran ip, ileride boynunuza dolanmış bir ilmeğe dönüşebilir.

Ve Dağlar Yankılandı, Khaled HosseiniVe Dağlar Yankılandı, Khaled Hosseini
Sadettin TANIK 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kültür bir evse, dil de ön kapının ve içerideki bütün odaların anahtarıdır.

Ve Dağlar Yankılandı, Khaled HosseiniVe Dağlar Yankılandı, Khaled Hosseini
Ferah 
01 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Doktora neresinin ağrıdığını gösteremeyen, ancak canı yanan bir hasta gibiydim."

Ve Dağlar Yankılandı, Khaled Hosseini (Sayfa 396)Ve Dağlar Yankılandı, Khaled Hosseini (Sayfa 396)
Sadettin TANIK 
23 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Doğru ve yanlış kavramların ötesinde bir toprak var. Seni orada bekleyeceğim.

Ve Dağlar Yankılandı, Khaled HosseiniVe Dağlar Yankılandı, Khaled Hosseini
Sadettin TANIK 
14 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bazı insanların mutsuzluğu, diğer insanların aşkı hissettiği gibi hissettiğini biliyorum artık: mahrem, yoğun ve karşılık beklemeksizin.

Ve Dağlar Yankılandı, Khaled HosseiniVe Dağlar Yankılandı, Khaled Hosseini
Sadettin TANIK 
23 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İkimiz de kaçıp gitmenin, yeni bir varoluşun, yeni kimliklerin özlemiyle kıvranmadık mı? İkimiz de, sonuçta, bizi dibe çeken çapaların ipini kesip kendimizi açık sulara atmadık mı?

Ve Dağlar Yankılandı, Khaled HosseiniVe Dağlar Yankılandı, Khaled Hosseini
Hatice Kaluk 
24 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Fotoğraf makinen var mı?" diye sordu Thalia.
"Yok."
"Hiç fotoğraf çektin mi peki?"
"Yoo."
"Ve fotoğrafçı olmak istiyorsun?"
"Garip mi buldun?"
"Biraz."
"Peki, polis olmak istiyorum deseydim, onu da garip mi bulacaktın? Kimseye kelepçe takmadım diye?"

Ve Dağlar Yankılandı, Khaled HosseiniVe Dağlar Yankılandı, Khaled Hosseini
23 /