Ve Dağlar Yankılandı

7,9/10  (429 Oy) · 
1.574 okunma  · 
336 beğeni  · 
7.621 gösterim
Kitapları Dünyada 38 Milyondan, Türkiye'de1 Milyondan Fazla Satan Khaled Hosseini'den Yine Çok Satacak Bir Roman!..

Gece vakti, çölü bir el arabasını çekerek geçen bir baba. Arabanın içinde annesiz iki çocuk; iki kardeş; biri kız, biri erkek. Küçük Peri için ağabeyi Abdullah, ağabeyden çok öte. On yaşındaki Abdullah’a sorsanız Peri, her şey demek. Köylerinden Kâbil’e varmak için çıktıkları yolculuğun sonunda aileyi yürek parçalayıcı bir son bekliyor. Fakat aslında bu bir son değil... Kardeşlerin başlarına gelenler -yakın ya da uzak- ilişki kurdukları tüm insanların hayatlarında nesiller boyu yankılanacak...

Hayat farklı aileleri sevgi ve fedakârlık, ihanet ve sadakat gibi ortak duygularla sınarken, karakterlerin başlarına gelenler ve yaptıkları seçimler, kitabın her biri ayrı bir renk ve lezzet taşıyan katmanlarını oluşturuyor. Afganistan’ın küçük bir köyünde doğan ve okuru Kâbil’den Paris’e, San Francisco’dan Tinos adasına taşıyan bu öykü, her sayfada renklenip güçleniyor.

Ve Dağlar Yankılandı, bizi biz yapan değerler üzerine düşündüren, ustalıkla yazıldığını her bölümde yeniden kanıtlayan, büyüleyici bir roman. Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş ile dünya çapında sevilen bir yazar olan Khaled Hosseini’nin yazarlığında bir dönüm noktası.

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  424
 • ISBN:
  9786051416779
 • Orijinal Adı:
  And the Mountains Echoed
 • Çeviri:
  Püren Özgören
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif Kimya Salt 
 07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Parçalanmış bir aileyi, birbirinden koparılmış kardeşler Peri ve Abdullah ın yaşadıklarını anlatıyor gibi görünsede birçok ayrı hikayeye yer verilmiş. Haftalarca elimde kaldı, bitmek bilmedi.Kitap kesinlikle kötü değil ama yazarın Bin Muhteşem Güneş ve Uçurtma Avcısı kitaplarından sonra beklentim çok yüksekti.Kitapta çok fazla karakter olduğu için de ısınamadım.Beklentinizi yüksek tutmazsanız sevebilirsiniz.

Özge Uzun 
22 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yazar çokça ünlü olunca kitabı okumadan ezberlemis gibi oluyor insan. Gerçi bu benim yazarın okuduğum ilk kitabı. Okumaya bu kitapla başladığım için de memnunum, önyargılı olmak istemem. Öncelikle farklı insanların hayatlarını anlatarak tek bir öykü ortaya koymasını gerçekten beğendim. İkinci olarak ise fazla reklamdan olsa gerek duygusal, belki insanın gözlerini dolduracak bir hikaye beklerken insanların zayıf ve güçlü yanlarını vurgulayan son derece gerçekçi yazılmış bir romanla karşılaştım. Bundan da çok memnun kaldım. Bazı karakterler beni sinir etmedi değil ama zaten gerçek hayattaki insanlar da öyle. Kitaba belki kimse kusursuz diyemez ama kesinlikle okunmaya değer denilebilir diye düşünüyorum.

Kitap çok güzel bir masal ile başladı ve içimden harika bir kitaba benziyor dedim keşke demez olaydım :) kötü demek istemiyorum ama çok değişik bir tarzda yazılmış, uçurtma avcısı yada bin muhteşem güneş gibi bir kitap beklemeyin, bir paragrafta da yıllar öncesini anlatırken bir bakıyorsunuz paragrafın başında normal günlük hayatını anlatıyor.
Bölüm başlarında kimin ağzından yazıldığını hemen anlaşılmıyor, anlamak için 1-2 paragraf okumak gerekiyor. Ayrıca çok fazla yan karakter var ve bir sürü soru işareti ile kitap bitiyor. Kitap bittiğinde bir şeyler eksik kalmış hissi yaşadım, çok beğenmedim açıkçası.

Bayan Okur 
25 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Kitap beni şaşırttı çünkü yazarı diğer kitapları beni kendine daha çok bağladı. Bin muhteşem güneş kitabını alsaymışım keşke benim için kötü sayılan kitaplar rafında yerini aldı.

Bihter 
14 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ve Dağlar Yankılandı yazarın okuduğum üçüncü kitabı.Bu kitapta yazar farklı karakterlerin başından geçenleri anlatmış.Karakterlerin hayat hikayesini çok ince ayrıntılarla anlatması ana karakterlerden uzaklaştırıyor okuyucuyu.Ama yine de yazarın kitaba ne kadar emek verdiğini okurken anladım.Çünkü karakterlerin arasındaki bağ,geçmişleri,hayat hikayeleri çok güzel bir şekilde kurgulanmış.Böyle kitapları yazmak zordur.Çünkü biz okuyucular ana karakter üzerinden yazılan romanlar okumaya alıştık.Yazar bu kitabı yazarak büyük bir risk almış.Çok başarılı olduğu söylenemez ama çok kötü de değil.
Roman çok derin bir hikaye ile başlıyor ve kitabın ana konusu bu hikayede çok iyi bir şekilde anlatılmış.Yazarın diğer iki kitabında Kabil 'de yaşayan insanların zor hayat şartları daha ağırlıklıydı ama bu kitapta farklı ülkelerdeki hayatlarla da karşılaşıyoruz.Karakterlerin en büyük ortak noktası geçmişte yaşadıkları acılar.Kitapta Abdullah'ın hayatına az yer verilmesi beğenmediğim kısımlardan biri oldu.Okunmasa büyük bir şey kaybedilmeyecek romanlardan.

yağmur 
28 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Söze nasıl başlayacağımı bilmiyorum. Söylenecek çok şey var. Kitapın ilk sayfalarında çok güzel bir Hosseni kitabını okuyacağımı anladım. Ve gerçekten güzeldi. Her sayfada ayrı bir tatla karşılaştım. Tabi ben biraz Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş'i aradım bu kitapta. Aradığımı pek bulamadım. Ondan dolayı kitap diğer kitaplar göre beni çok sarmadı. Bu izlenimim önceki kitaplarını okumamdan dolayı oluştu belki ama kesinlikle herkesin okuması gereken kitaplardan. Keyifli okumalar...

Tuğba GÜNERİ 
02 Mar 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yazarın acele ile yazdığı bir kitap sanki . İlk iki kitabına göre kopukluklar var. Olaylardan ziyade kişileri çok anlatmış kitapta.
Sonuç olarak kesinlikle ilk iki kitabın tadını vermiyor. Ama yine de bu yazar için okunmalı. Beni derinden etkileyen yazarlardan biri olduğu için yazdığı her kitabı okurum .

fatma 
23 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

İki kardeşin birbirlerinden ayrılışın hüzünlü hikayesi..Hiç istemedikleri halde ayrılmak zorunda kalan küçük Peri ve kardeşine fazlasıyla bağlı Abdullah.Hangi sebep geçerli olabilirdi onları ayırmaya?Böyle bir ayrılığa kimler sebep olmuş olabilirdi?Bu şekilde başlayan ve okuyucuya çok şey vaat eden bir roman olmasına karşın olaylar bazen çok kopuk gelebiliyor.Temel kahramanları kaybedebiliyorsunuz satır aralarında.Çok farklı karakterlere ve olaylara uzanabiliyor hikaye.Her ne kadar çok farklı kişileri alsa da içine sonu yine Minik Peri ve Abdullah'ın hüzünlü hikayesi ile son buluyor.

cosmiclatte 
21 Kas 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 8/10 puan

Bir solukta bitiyor kitap. Afganistan'dan Paris'e ordan Amerika'ya icindeki ayni boslugu doldurmaya calisan insanlarin hayatina dahil olmak guzeldi.

Şükran Güngör 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 13 günde · Puan vermedi

Kitabın ilk sayfalarını okuduğunuz zaman masal gibi bir kitap okuyacaksınız hissine kapılıyorsunuz. Devam eden sayfalarda yaşanan durumların anlatılan masalla ilgisini keşfettiğinizde Hosseini nin anlatımına hayran kalıyorsunuz. Ama anlatılan ayrı ayrı hikayelerin nasıl biraraya geleceğini merak ederek devam ettiğim kitabı bitirdiğimde açıkçası hayal kırıklığına uğradım diyebilirim. Yazarın diğer kitaplarında aradığım tadı bu kitapta çok bulamadım. Tüm bunların yanında kitap okunmaya değer bir kitaptır.Değindiği konular için dahi olsa okunası bir kitap.

Kitaptan 146 Alıntı

Nurbanu Tuna 
11 Eyl 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sizi selden çekip kurtaran ip, ileride boynunuza dolanmış bir ilmeğe dönüşebilir.

Ve Dağlar Yankılandı, Khaled HosseiniVe Dağlar Yankılandı, Khaled Hosseini
Ferah 
01 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Doktora neresinin ağrıdığını gösteremeyen, ancak canı yanan bir hasta gibiydim."

Ve Dağlar Yankılandı, Khaled Hosseini (Sayfa 396)Ve Dağlar Yankılandı, Khaled Hosseini (Sayfa 396)
Sadettin TANIK 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kültür bir evse, dil de ön kapının ve içerideki bütün odaların anahtarıdır.

Ve Dağlar Yankılandı, Khaled HosseiniVe Dağlar Yankılandı, Khaled Hosseini
Sadettin TANIK 
23 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Doğru ve yanlış kavramların ötesinde bir toprak var. Seni orada bekleyeceğim.

Ve Dağlar Yankılandı, Khaled HosseiniVe Dağlar Yankılandı, Khaled Hosseini
Sadettin TANIK 
14 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bazı insanların mutsuzluğu, diğer insanların aşkı hissettiği gibi hissettiğini biliyorum artık: mahrem, yoğun ve karşılık beklemeksizin.

Ve Dağlar Yankılandı, Khaled HosseiniVe Dağlar Yankılandı, Khaled Hosseini
Sadettin TANIK 
23 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İkimiz de kaçıp gitmenin, yeni bir varoluşun, yeni kimliklerin özlemiyle kıvranmadık mı? İkimiz de, sonuçta, bizi dibe çeken çapaların ipini kesip kendimizi açık sulara atmadık mı?

Ve Dağlar Yankılandı, Khaled HosseiniVe Dağlar Yankılandı, Khaled Hosseini
Sadettin TANIK 
13 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sevecenlik bir insanın asla pişman olmayacağı tek şey. Yaşlandığında kendine kesinlikle şöyle demezsin: Ah, keşke şu kişiye iyi davranmasaydım.

Ve Dağlar Yankılandı, Khaled HosseiniVe Dağlar Yankılandı, Khaled Hosseini
15 /

Kitapla ilgili 2 Haber
Burası çok ıssız