·
Okunma
·
Beğeni
·
52,4bin
Gösterim
Adı:
Ve Dağlar Yankılandı
Baskı tarihi:
28 Mart 2019
Sayfa sayısı:
424
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051416779
Kitabın türü:
Orijinal adı:
And the Mountains Echoed
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Ve Dağlar Yankılandı
Ve Dağlar Yankılandı
Ve Dağlar Yankılandı
Ve dağlardan səda gəldi
Kitapları Dünyada 38 Milyondan, Türkiye'de1 Milyondan Fazla Satan Khaled Hosseini'den Yine Çok Satacak Bir Roman!..

Gece vakti, çölü bir el arabasını çekerek geçen bir baba. Arabanın içinde annesiz iki çocuk; iki kardeş; biri kız, biri erkek. Küçük Peri için ağabeyi Abdullah, ağabeyden çok öte. On yaşındaki Abdullah’a sorsanız Peri, her şey demek. Köylerinden Kâbil’e varmak için çıktıkları yolculuğun sonunda aileyi yürek parçalayıcı bir son bekliyor. Fakat aslında bu bir son değil... Kardeşlerin başlarına gelenler -yakın ya da uzak- ilişki kurdukları tüm insanların hayatlarında nesiller boyu yankılanacak...

Hayat farklı aileleri sevgi ve fedakârlık, ihanet ve sadakat gibi ortak duygularla sınarken, karakterlerin başlarına gelenler ve yaptıkları seçimler, kitabın her biri ayrı bir renk ve lezzet taşıyan katmanlarını oluşturuyor. Afganistan’ın küçük bir köyünde doğan ve okuru Kâbil’den Paris’e, San Francisco’dan Tinos adasına taşıyan bu öykü, her sayfada renklenip güçleniyor.

Ve Dağlar Yankılandı, bizi biz yapan değerler üzerine düşündüren, ustalıkla yazıldığını her bölümde yeniden kanıtlayan, büyüleyici bir roman. Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş ile dünya çapında sevilen bir yazar olan Khaled Hosseini’nin yazarlığında bir dönüm noktası.
424 syf.
Parçalanmış bir aileyi, birbirinden koparılmış kardeşler Peri ve Abdullah ın yaşadıklarını anlatıyor gibi görünsede birçok ayrı hikayeye yer verilmiş. Haftalarca elimde kaldı, bitmek bilmedi.Kitap kesinlikle kötü değil ama yazarın Bin Muhteşem Güneş ve Uçurtma Avcısı kitaplarından sonra beklentim çok yüksekti.Kitapta çok fazla karakter olduğu için de ısınamadım.Beklentinizi yüksek tutmazsanız sevebilirsiniz.
424 syf.
·7/10
Merhabalar yazar genelde eserlerini Afganistan’ın üçüncü sayfa haberlerinden alarak romanlaştırmaktadır.Bu eser diğer okuduğum iki eserine göre baya basit ve düzensiz bir eserdi çünkü kitapta tek bir öyküden meydana gelen olayları görmüyorsunuz yazar öyküleri birleştirme amacı olmadan yazmıştır.Ayrıca kitabın her bölümünü farklı kişilerden okuyorsunuz.Kitabın ana karakterleri olan Peri ve Abdullah’ın yaşadığı zorlu hayat anlatılmaktadır.Peri ve Abdullah annesiz büyüyen iki kardeştir ve babası ise çocuklarına daha iyi bir gelecek sunabilmek için amansız bir yolculuğa çıkmıştır.Kitapta bir babanın çocukları için yaptığı fedakarlıklar,sadakat,ihanet ve kardeşlik gibi konular üzerinde durulmuştur.Yazar olayları mutluluk mutsuz gibi sonuçlara bağlamak yerine hala yaşanıyormuş gibi bırakmayı tercih etmiş.
Keyifli Okumalar Dilerim
 • İskender
  7.7/10 (2.294 Oy)2.027 beğeni11,9bin okunma1.224 alıntı26,4bin gösterim
 • Beyoğlu'nun En Güzel Abisi
  8.1/10 (3.971 Oy)3.736 beğeni16,3bin okunma2.354 alıntı50,1bin gösterim
 • Bab-ı Esrar
  8.1/10 (3.908 Oy)3.870 beğeni17,6bin okunma2.857 alıntı53,9bin gösterim
 • Mutluluk
  8.3/10 (3.285 Oy)3.593 beğeni15,2bin okunma2.925 alıntı56,4bin gösterim
 • Şah ve Sultan
  8.5/10 (3.894 Oy)3.918 beğeni16,8bin okunma2.744 alıntı53,4bin gösterim
 • İstanbul Hatırası
  8.6/10 (4.216 Oy)4.125 beğeni16,9bin okunma2.164 alıntı50,6bin gösterim
 • Son Ada
  8.8/10 (5,7bin Oy)5,6bin beğeni19,2bin okunma2.960 alıntı66,8bin gösterim
 • Katre-i Matem
  8.3/10 (2.477 Oy)2.637 beğeni11,8bin okunma1.815 alıntı41,2bin gösterim
 • Nar Ağacı
  8.8/10 (3.578 Oy)3.832 beğeni11,8bin okunma5,6bin alıntı80,9bin gösterim
 • Böğürtlen Kışı
  8.6/10 (4.972 Oy)5,1bin beğeni19,8bin okunma1.304 alıntı90,2bin gösterim
424 syf.
Bazen kitaplar anlatılmaz tarifsiz olur bu kitapta öyleydi benim için.
Aynı yazarın (Uçurtma Avcısı ) kitabını okuduktan sonra yazarın büyüsüne kapıldım.
Güzel bir anlatım abartısız ve gerçeği yansıtan bir kitap.
Kitap hakkında fazla detaylı bir yazı yazmayacağım ama şiddetle önereceğim bir yazar tüm kitaplarını zevk ile okuyacağınızdan kuşkunuz olmasın...
424 syf.
·9/10
Yazar çokça ünlü olunca kitabı okumadan ezberlemis gibi oluyor insan. Gerçi bu benim yazarın okuduğum ilk kitabı. Okumaya bu kitapla başladığım için de memnunum, önyargılı olmak istemem. Öncelikle farklı insanların hayatlarını anlatarak tek bir öykü ortaya koymasını gerçekten beğendim. İkinci olarak ise fazla reklamdan olsa gerek duygusal, belki insanın gözlerini dolduracak bir hikaye beklerken insanların zayıf ve güçlü yanlarını vurgulayan son derece gerçekçi yazılmış bir romanla karşılaştım. Bundan da çok memnun kaldım. Bazı karakterler beni sinir etmedi değil ama zaten gerçek hayattaki insanlar da öyle. Kitaba belki kimse kusursuz diyemez ama kesinlikle okunmaya değer denilebilir diye düşünüyorum.
424 syf.
Kitap çok güzel bir masal ile başladı ve içimden harika bir kitaba benziyor dedim keşke demez olaydım :) kötü demek istemiyorum ama çok değişik bir tarzda yazılmış, uçurtma avcısı yada bin muhteşem güneş gibi bir kitap beklemeyin, bir paragrafta da yıllar öncesini anlatırken bir bakıyorsunuz paragrafın başında normal günlük hayatını anlatıyor.
Bölüm başlarında kimin ağzından yazıldığını hemen anlaşılmıyor, anlamak için 1-2 paragraf okumak gerekiyor. Ayrıca çok fazla yan karakter var ve bir sürü soru işareti ile kitap bitiyor. Kitap bittiğinde bir şeyler eksik kalmış hissi yaşadım, çok beğenmedim açıkçası.
424 syf.
Yazarın Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş kitaplarından sonra bunu okumayı düşündüm ve okudum.. Bir arkadaşım bana tavsiye etmişti.. Şuan iyi ki de okumuşum diyorum.. Sadece biraz karışıktı.. Hani karışık dediğim bir karakterin hayatından diğer karakterin hayatına geçiyordu.. Biraz dikkat isteyen bir kitap.. Ama dediğim gibi iyi ki de okumuşum.. Okumayanlara da tavsiye ederim..
485 syf.
·Puan vermedi
Küçük bir ilçede yaşıyorum. Hastane imkanlarımız kısıtlı olduğu için genelde bir rahatsızlığımız olursa merkezdeki hastaneye gitmemiz gerekiyor. Bir gün sabahın erken saatlerinde annemle birlikte yola koyulduk. Normal giden hayatımızda , normal diyebileceğimiz sohbetlerden birini ediyorduk yanılmıyorsam. Yaşadığımız küçük ve sorunsuz şehirde çevremizden bir haber her zaman yaptığımız şeyleri yapmaya devam ediyorduk işte. Ama o gün bu rutini bozan bir şey oldu. Dolmuşların kalktığı yazıhaneye gittik ve oturduk . Bu işten sorumlu arkadaşımın da babası olan adam bizimle sohbet için yanımızda oturan ürkek , kolu sargılı ama sargısından belli olan şiş kollu adamı gösterdi . Bu adam Afgan dedi. Buraya çalışmak için gelmiş , adını bile duymadığım bir köyde çiftçi bir adama yardım ediyormuş. Üç kuruş para karşılığında...
O gün sahibin canı bir şeye sıkılmış , bizim işçi olarak düşündüğümüz ama gerçeğinde bir köle olarak çalışan o işçinin elinden çıkarmış tüm öfkesini. Hoşuna gitmeyen herhangi küçük bir şeyden dolayı kırmış adamın elini. Açısına dayanamayan adam gecenin sessizliği ile yola koyulmuş . Köyden ilçeye kadar yürümüüş yürümüşş. Ve işte kırık kolu, kırık kalbi , kırık umutlarıyla karşımızda. Ülkesinden kaçıp başka bir ülkede köle olarak çalışan bu adam şimdi de çalıştığı evden kaçıp başka bir şehirde şansını denemek istemiş. Ülkeye kaçak olarak girmesi de var tabii. Yolda polis çevirmesine takılıp ülkeden atılmış olabilir aynı gün . Bilmiyorum .

Bu kitabı okurken istemsiz o adam geldi aklıma . Afganistan'da yıllardır süren o savaştan bahsediyor çünkü. Savaşta canı yanan o aileleri anlatıyor. Yıllarca süren bir savaş. Yıllarca canı yanan aileler. Gözümün önüne gelmiş bir hikaye varmış meğer ama o günkü rutine devam etmişim. Çok acı...Bir çırpıda okuyup bitirirseniz bağlantilari kurmak sizin için daha kolay olur. Kitap boyunca ilk hikayedeki iki kardeşin hikayesinin devamını merak ettim, tabiki sonuna kadar anlatmadı . Biraz sıkılabilir siniz , bundan bana ne ,çocukları anlat sen diyebilirsiniz ama bitirmeye gayret edin. Pişman olmazsınız
424 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10·
Unutmak istediğin, yitirdiğin bazı şeyler vardır. Bir de sen zorlasan dahi zihnin yitirmek istemediği şeyler. Bazen bir şarkı sözünde anımsatır her şeyi bazen de sadece bir rüzgarın esintisinde. Bu kitap kardeşliğin, ailenin, özün ve kendin olmandaki yolculuğunun dünyanın neresin de olursan ol kaçamayacağının göstergesi niteliğinde.
410 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10·
Sabır, ilk eşini kaybetmiş, Abdullah ve Peri adında iki çocuğuyla yoksulluk içinde yaşamaktadır. İkinci evliliğinden bir çocuğu daha olunca hayat şartları onun belini iyice büker. Zaten bir evladı soğuk ve açlık yüzünden ölmüştür. Nebi, (Sabır'ın eşinin kardeşi) Kabil'de bir evde çalışmaktadır ve evin genç hanımı Nila'ya aşık olur. Ancak, hanımın çocuğu olmadığından bir türlü yüzü gülmez. Nebi bir plan yapar. Hem Nila'nın yüzünü güldermek hemde kız kardeşini sefelatten kurtarmak için üvey yeğeni Peri'yi babasından satın alırlar. Birbirlerine çok bağlı olan iki kardeşin hayatları tamamen değişektir.
410 syf.
·4 günde·Beğendi
Khaled Hosseını tanıdığım ilk kitap Uçurtma Avcısı idi. Uçurtma Avcısını okuduktan sonra diğer kitaplarınıda okumaya karar verdim. Ve Dağlar Yankılandı beni ilk kitabı gibi etkilemedi.
Afganistanlı Abdullah ve Peri'nin hikayesi. Peri'nin üvey dayısı Nebi'nin başka bir aileye evlat verilmesi ile başlar. Abdullah ve Perinin birbirinden ayrı hayatlarını konu alır. Birden fazla karakter ve yerden ayrı ayrı bahsettiği için anlam karmaşasına düşüyorsunuz, okumakta zorlanıyorsunuz ama buna rağmen güzel bir kitaptı.

İyi okumalar. :)
485 syf.
·Puan vermedi
Yazardan beklenmeyecek bir performans... Hikaye bir yerden sonra o kadar sıkıyor ki tüm hevesiniz kaçıyor. Her seferinde ‘ Bu kadar detaya gerek var mıydı ? ‘ dedim. Uçurtma Avcısı’ na bayıldım keza Bin Muhteşem Güneş de öyle ama bu kitap kesinlikle diğer kitapları gibi değildi
"Fotoğraf makinen var mı?" diye sordu Thalia.
"Yok."
"Hiç fotoğraf çektin mi peki?"
"Yoo."
"Ve fotoğrafçı olmak istiyorsun?"
"Garip mi buldun?"
"Biraz."
"Peki, polis olmak istiyorum deseydim, onu da garip mi bulacaktın? Kimseye kelepçe takmadım diye?"
Bütün o anlamsız kan davaları, kara mayınları, bombardımanlar, roketler, yağmalar, tecavüzler ve cinayetler için hepsinin suratına tükürüyorum. Ah, yeter!
Kaynağı olmayan muğlak bir sızı. Doktora neresinin ağrıdığını gösteremeyen, ancak canı acıyan bir hasta gibiyim.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ve Dağlar Yankılandı
Baskı tarihi:
28 Mart 2019
Sayfa sayısı:
424
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051416779
Kitabın türü:
Orijinal adı:
And the Mountains Echoed
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Ve Dağlar Yankılandı
Ve Dağlar Yankılandı
Ve Dağlar Yankılandı
Ve dağlardan səda gəldi
Kitapları Dünyada 38 Milyondan, Türkiye'de1 Milyondan Fazla Satan Khaled Hosseini'den Yine Çok Satacak Bir Roman!..

Gece vakti, çölü bir el arabasını çekerek geçen bir baba. Arabanın içinde annesiz iki çocuk; iki kardeş; biri kız, biri erkek. Küçük Peri için ağabeyi Abdullah, ağabeyden çok öte. On yaşındaki Abdullah’a sorsanız Peri, her şey demek. Köylerinden Kâbil’e varmak için çıktıkları yolculuğun sonunda aileyi yürek parçalayıcı bir son bekliyor. Fakat aslında bu bir son değil... Kardeşlerin başlarına gelenler -yakın ya da uzak- ilişki kurdukları tüm insanların hayatlarında nesiller boyu yankılanacak...

Hayat farklı aileleri sevgi ve fedakârlık, ihanet ve sadakat gibi ortak duygularla sınarken, karakterlerin başlarına gelenler ve yaptıkları seçimler, kitabın her biri ayrı bir renk ve lezzet taşıyan katmanlarını oluşturuyor. Afganistan’ın küçük bir köyünde doğan ve okuru Kâbil’den Paris’e, San Francisco’dan Tinos adasına taşıyan bu öykü, her sayfada renklenip güçleniyor.

Ve Dağlar Yankılandı, bizi biz yapan değerler üzerine düşündüren, ustalıkla yazıldığını her bölümde yeniden kanıtlayan, büyüleyici bir roman. Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş ile dünya çapında sevilen bir yazar olan Khaled Hosseini’nin yazarlığında bir dönüm noktası.

Kitabı okuyanlar 14,4bin okur

 • Özgü
 • Şeyda
 • V
 • Özlem Karaca
 • Sibel Okyay
 • BYZ LDMR
 • Nurbanu Şahin
 • Fulya Gedik
 • Ebru
 • zynppppp

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.3
14-17 Yaş
%8.5
18-24 Yaş
%22.4
25-34 Yaş
%26.6
35-44 Yaş
%23.1
45-54 Yaş
%8.5
55-64 Yaş
%0.9
65+ Yaş
%1.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%81.7
Erkek
%18.2

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22 (731)
9
%13.6 (452)
8
%17.8 (591)
7
%15 (498)
6
%8.5 (282)
5
%5.2 (174)
4
%2.5 (82)
3
%1.2 (40)
2
%0.5 (18)
1
%0.8 (25)

Kitabın sıralamaları