Ay Işığı Sokağı

7,8/10  (88 Oy) · 
195 okunma  · 
83 beğeni  · 
1.593 gösterim
Fransa’nın bir liman kentinin denizci mahallesinde gezinirken duyduğu arya söyleyen sesi izleyerek tanımadığı insanların marazi hayatlarına dalan bir gezgin; patronuna kölece bağlılığı yüzünden korkunç bir eyleme sürüklenen karanlık, itici ve yabani bir hizmetçi; 1810 yılında İspanya’daki savaşta yaralanan, düşman bir ülkede amansız bir hayatta kalma mücadelesine girişen bir Fransız albay; 1918 yılının bir yaz gecesi Leman gölünde bulunup kurtarılan, ancak sonra yüreğini kavuran yurt özlemine yenik düşen bir Rus savaş esiri; yaşıtları üniversiteye giderken hâlâ liseye devam eden avare bir gencin öğretmeninin otoritesine isyan ettikten sonra ödediği ağır bedel.
Zweig bu öykülerde insanı insanlıktan çıkarıp en uç noktalara sürükleyen deneyimlerin izini sürerken, okuru da ister istemez karakterlerinin ruh çalkantılarının içine çekiyor…
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2017
 • Sayfa Sayısı:
  80
 • ISBN:
  9786052950722
 • Çeviri:
  Regaip Minareci
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ömer Gezen 
04 Ağu 05:33 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitabın incelemesini uzun tutmayacağım. Çünkü kitap kısa ve beni o kadar etkilemedi. Açıkçası modern klasikler dizisinin 98. Kitabi olması ve elimdeki kitabın 2. Basım olması beni biraz tedirgin etmişti. Yani Stefan Zweig'a ait bir kitabı neden bu kadar geç yayınladılar?
Cevabı kitabın o kadar iyi olmamasıymış.
Kitap 74 sayfa ve 5 tane hikayeden oluşuyor. Çoğu da Stefan Zweig'ın ruhsal bunalımda olduğunu belli ediyor bana göre. Çoğu hikayenin sonunda ana karakter intihar ediyor. Yıllar sonra yazarın da edeceği gibi...
Hikayeler beni etkiledi ama derinden sarsmadı. Yani etkileyiciydiler ama bir Zweig kitabı gibi göremedim ben nedense.
Yine de son sözüm okunabilirler bence.

Elif Ünal 
05 Eyl 14:47 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Stefan Zweig'in elimde bulunan son kitabıydı. Yine akıcı ve sade bir dille yazılmış; 5 farklı hikayeden oluşan bir kitap. Diğer kitaplarına nazaran bazı hikayeler oldukça kısaydı. En beğendiğim hikaye ise Leporella oldu. Kurgusu ve özellikle son kısmı gerçekten mükemmeldi. Herkese tavsiye ederim. Keyifli okumalar :)

Özgün Akkaş 
28 Ağu 22:22 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

5 hikayeden oluşan bu eserde Zweig, bizi kahramanların penceresinden ölümle yüzleşmelerine kadar geçen sürede yaşadıklarını ve hissettiklerini aktararak adeta psikolojik tahlil yaptiriyor.
Akıcı ve kısa bir sürede okunabilecek bir kitap.

Cihan Yıldız 
22 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Zweig'in kendine has, psikolojik tahlillerle dolu öykülerinin derlenmesiyle oluşan kitap, öykülerden biri olan Ay Işığı Sokağı'nın ismini almış. Birkaç öyküyü Zweig'in farkli kitaplarda da okumustum, hepsinden tek tek bahsetmeyeceğim. Gene yıkımlarla ve intiharlarla karşılaşıyoruz, Nazi zulmünün ve Avrupa'daki savaşların yazar üstündeki etkisini fazlasiyla görüyoruz. Güzeldi, okunabilir...

narkissos 
29 Ağu 02:03 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

İçindeki 5 hikayeyle okuyanı o duygudan bu duyguya sürükleyen, her hikayesi aynı akıcılıkta olmasa da okunulası bir kitap Ay Işığı Sokağı. Benim, çoğu hikayenin sonunda hissettiğim şey, büyük bir şaşkınlıktı. İnsanın akıl almaz yönleriyle yaptıklarını, yaşadıklarını ve yaşamak zorunda bırakıldıklarını rahatça görebilirsiniz.

Halil Korkut 
30 Haz 21:24 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Stefan Zweig - Büyük yazarın bu kitaptaki hikayelerinin hikaye karakterleri, her zaman olduğu gibi bunalımdalar ve bu bunalımın sebeplerinin farkındalar sonra bu sebeplerin kendilerine ve etraflarına olan etkilerini izledikçe bunalımlarına bunalım katmaktadırlar, bütün bu travmaların çözümleri yoktur sonra yazar aslında hayat verdiğini düşündüğü bu hikaye karakterlerine sabırlarını ölçtürürken edebi dâhiliğini de okuyucudan sakınmamaktır.

Bu 'Ay Işığı Sokağı' başlığını, ülkemizde ilk Remzi Kitabevi kullanmıştır ve bu yayınevin bu başlıklı kitapta yazarın on adet hikayesini derlemiştir. İş Bankası Kültür Yayınları ise benim bu yazıyı yazdığım ayda, yani 2017 senesinin Haziran ayında, yazardan derlenilen beş adet hikayeyi kitap olarak yayınlayıp yine bu başlığı kullanmak istemiştir. İş Bankası Kültür Yayınları'nın modern klasikler dizisinin doksan sekizinci kitabı olan bu kitaptaki bulunan hikayelerin başlıkları şunlardır: Ay Işığı Sokağı, Leporella, Nişan, Leman Gölü Kıyısında Olay, Avare.


Keyifli okumalar...

angelsbooks 
12 Tem 16:52 · Kitabı okudu · 8 günde · 9/10 puan

Kısa öykülerin toplandığı bu Zweig kitabının ana teması ölüm idi.

Yine akıcı, dramatik ve etkileyiciydi. Yazarın okuduğum her kitabıyla kendisine hayranlığım katlanarak artıyor...

İpek Seray Sayıner 
 15 Eyl 03:55 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Evet bu aralar seri bir şekilde Stefan Zweig okuyorum ve bundan son derece memnunum :) dili bu kadar akıcı, duyguları aktarımı bu kadar başarılı bir yazara ender rastlanır.Çevirilerin mükemmelliği konusunda Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'na şükranlarımı sunuyor ve kitabı yorumlamaya geçiyorum.
Yazarın genel olarak karamsar bir ruh halinde olduğunu düşünüyorum. Aslında yaşadığı dönemleri göz önünde bulundurursak buna hakkı da var. Nitekim bu romanlarındaki karakterlere de yansıyor. Bu kitapta kısa kısa 5 adet hikaye var. Bu karakterlerin ortak özellikleri karamsar ve çaresiz oluşları. Sonlarını biraz buruk okuyacak ama yine yazarın anlatımına hayran kalacağınızı düşünüyorum.

Ece bulut 
16 Eyl 00:36 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Tatilde bir oturuşta bitirdiğim, yine Stefan Zweig'in döktürmüş olduğu, öykü kitabıdır Ay Işığı Sokağı. İçinde beş tane öykü vardı. Benim en sevdiğim tabii ki kitaba adını veren Ay Işığı Sokağı oldu. İkinci olarak da Leporella 'ya bayıldım. Diğer üçü biraz daha durgun geldi bana. Fakat kitaptan çıkarılacak bir şey var. Bu da ; her şeyin sonu aynı biter. Bütün öykülerin sonu aynı bitti kitapta. Ben Zweig 'in dilini ve anlatım şeklini zaten seviyordum. Bu kitap bir kez daha neden sevdiğimi hatırlattı. Kesinlikle alıp okuyun derim. 5/5

Ülker 
28 Ağu 23:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Küçük hikayelerden oluşan,her hikayesi hüzün içeren harika bir kitaptı️
Yazarın kitaplarını ilgi çekici yapan dünyasına hayranlık duymamak mümkün değil️
çerez kitap diyorum bu tür keyifli kitaplara..

4 /

Kitaptan 84 Alıntı

Ahmet 
25 Ağu 22:27 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Gülmek, duygunun mutlu ve özgür bir biçimde dışa vurumudur."

Ay Işığı Sokağı, Stefan Zweig (Sayfa 22)Ay Işığı Sokağı, Stefan Zweig (Sayfa 22)
Ahmet 
25 Ağu 23:18 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Bastırılmış duygular adına tutuşmuş ne varsa dile getirilmeliydi."

Ay Işığı Sokağı, Stefan Zweig (Sayfa 73)Ay Işığı Sokağı, Stefan Zweig (Sayfa 73)
fazi 
 10 Tem 09:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Stefan Zweig - Ay Işığı Sokağı
"Şu dünyada ne çok avare vardı!"

Ay Işığı Sokağı, Stefan Zweig (Sayfa 71 - İş Bankası Kültür Yayınları , Haziran 2017 1. Basım)Ay Işığı Sokağı, Stefan Zweig (Sayfa 71 - İş Bankası Kültür Yayınları , Haziran 2017 1. Basım)
Ahmet 
 25 Ağu 22:59 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Görülmez hapishanenin parmaklıklarını sökmek için yaklaşan kimse yoktu.."

Ay Işığı Sokağı, Stefan Zweig (Sayfa 55)Ay Işığı Sokağı, Stefan Zweig (Sayfa 55)
Buse Suci 
21 Tem 19:53 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yine beklemek zorundaydı, hiçbir şey yapmadan akşama kadar beklemek, olağanüstü ve ihtimal dışı bir şeyi.

Ay Işığı Sokağı, Stefan Zweig (Sayfa 55)Ay Işığı Sokağı, Stefan Zweig (Sayfa 55)
Zehra 
 26 Tem 19:28 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bir insanın başka bir insanı mutlu etmesi onu mutlulukların en yücesine ulaştırıyordu. "

Ay Işığı Sokağı, Stefan ZweigAy Işığı Sokağı, Stefan Zweig
Aleyna 
20 May 00:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Karşımda oturan yorgun bir insandı. Sanki sadece alışkanlığından öylece yaşayıp duruyor, duygusuz yaşamını gittiği yere kadar sürdürüyordu.

Ay Işığı Sokağı, Stefan Zweig (Sayfa 141)Ay Işığı Sokağı, Stefan Zweig (Sayfa 141)

Kitapla ilgili 1 Haber