·
Okunma
·
Beğeni
·
62772
Gösterim
Adı:
Ay Işığı Sokağı
Baskı tarihi:
Mayıs 2017
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052950722
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Fransa’nın bir liman kentinin denizci mahallesinde gezinirken duyduğu arya söyleyen sesi izleyerek tanımadığı insanların marazi hayatlarına dalan bir gezgin; patronuna kölece bağlılığı yüzünden korkunç bir eyleme sürüklenen karanlık, itici ve yabani bir hizmetçi; 1810 yılında İspanya’daki savaşta yaralanan, düşman bir ülkede amansız bir hayatta kalma mücadelesine girişen bir Fransız albay; 1918 yılının bir yaz gecesi Leman gölünde bulunup kurtarılan, ancak sonra yüreğini kavuran yurt özlemine yenik düşen bir Rus savaş esiri; yaşıtları üniversiteye giderken hâlâ liseye devam eden avare bir gencin öğretmeninin otoritesine isyan ettikten sonra ödediği ağır bedel.
Zweig bu öykülerde insanı insanlıktan çıkarıp en uç noktalara sürükleyen deneyimlerin izini sürerken, okuru da ister istemez karakterlerinin ruh çalkantılarının içine çekiyor…
80 syf.
·2/10
Gelirleriyle çocuklara kitap hediye ettiğim YouTube kanalımda Ay Işığı Sokağı kitabını okumadan ölebilirsiniz dedim: https://youtu.be/cw421oNbC14

Zweig'ı merak eden ve kitaplarıyla tanışmak isteyen okurlar için Zweig'a başlamak açısından doğru bir tercih olmayacak kitaptır.

Bugüne kadar neler okuduk?
Olağanüstü Bir Gece'de, yapay heyecanların doğal olanına doğru evrimini, hırsızlık idini ve insanın ruhsal devinimini,
Gömülü Şamdan'da, kutsal bir nesne için çıkılan yoldan insanın tinsel arayışına doğru tümevarım yapılabilecek bir süreci,
Mecburiyet'te, savaş ve aşk dilemmasının mecburiyet kavramı dahilinde karşılaştırılmasını,
Bir Çöküşün Öyküsü'nde, devletler gibi aynı şekilde ruhsal olarak dibe vurabilecek insanoğlunu,
Amok Koşucusu'nda, hedeflere koşulan yerlerin gerçekten de koşup koşmamaya değip değmeyeceğini,
Korku'da, korkmaktan bile korkan hale getirilen insanların trajikomik durumunu,
Yakıcı Sır'da, psikoloji bilimindeki neredeyse bütün savunma mekanizmalarını,
Mürebbiye'de, özellikle de Kadın ve Yeryüzü adlı en sevdiğim novellasında, doğa olaylarıyla insan ilişkilerinin paralelliğini,
Satranç'ta, siyasi bir temel altında rütbe hiyerarşisinden ve katı kurallardan beslenen bir olay örgüsündeki kazanma arzusunu,
Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat'te, yine ülkelerin siyasi ilişkileriyle paralellik kurulabilecek insanlarla birlikte onların kumar arzusunu ve cevapları aranan soruları cevapsız bırakmama hırsını,
Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu'nda, esas güzelliğin bilindik ve daha çok tanıtılması gereken sevgilerde değil gizli ve bilinmeyen olarak kalanlarda olduğunu,
Biyografilerinde Balzac, Dostoyevski, Dickens, Montaigne, Stendhal ve Tolstoy gibi isimleri gördük.

Ay Işığı Sokağı'nda ne var derseniz, bu soruyu cevaplayamam. Fakat Ay Işığı Sokağı'nda ne yok derseniz, yukarıda yazdığım temalardan neredeyse hiçbiri kullanılmamıştır.

Bir zamanlar epey tutkulu bir Zweig okuru olmama rağmen bu kitaptaki novellalardan hiçbiri üstte yazdığım kitapların çizgisine erişemez, ne heyecan ne sürükleyicilik ne süreç ne de bitiricilik açısından.
80 syf.
·Puan vermedi
Zweig bey'in beş kısa öyküsünden oluşur.Yazarın eserleri günlük okunacak şekilde kısa olması aynı zamanda bizleri olayların içine sürüklemesi kalemin hayal gücüyle iş birliğidir.Her hikaye bin düşünce misali.Kitaba ismini veren anlatımdan vicdan sahipleri kişilik koyacaktır geleceklerine.
80 syf.
·1 günde·10/10
Stefan Zweig in beş farklı öyküden oluşan kitabı. Diğer eselerine nazaran "epic fail" diyeceğim bir kitap. Olay yoğunluğu yok, keskin cümleler yok. Çerezlik niyetine alınıp okunabilir..

Bir de şu inceleme yazan arkadaşlardan ricam Zwegin her incelemesinin altına eşi ile birlikte intihar ettiğini yazmayın artık gına geldi. Keyifli okumalar diler, böyle güzel bir mecrayı bizlere sunduğu için 1K ekibine teşekkür ederim.
80 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Kitap beş kısa öyküden oluşmaktadır.İlk öykü kitaba adını vermiştir.Öyküler ızdırap,intihar,hırs,sevgi genel olarak üzüntü temalıydı.Olay analizleri , betimlemeler her zamanki gibi güzeldi kendinizi olayların içinde hissediyorsunuz yine güzel bir esere imza atmış Zweig ve yine insanların iç dünyalarındaki duygulara hislere güzel değinmiş.Çok daha iyi eserlerini okuduğum için bu biraz basit kaldı.
80 syf.
·2 günde·Beğendi·6/10
Dikkat spoiler içerir.Yazar eşiyle birlikte intihar etmiş, hayatı böyle sonlanmış. Bu kitapta beş hikaye var ve kahramanları da ya intihar ettiler ya da öldürüldüler. Bu ne yaman çelişki.
80 syf.
·Puan vermedi
Merhabalar Stefan Zweig’in bu eseri kısa kısa 5 öykü yer almaktadır 5 öykünün isimleri ; Ay ışığı sokağı,Leporella,Nişan,Leman Gölü Kıyısında Olay,Avare.5 öykü arasında en beğendiğim Ay Işığı Sokağıdır.Herkes tarafından bilinmeyen ve önemsenmeyen insanların kendi hallerindeyken yaşadıkları ve karşılaştıkları olaylara yer verilmiştir Kısa zamanda kaliteli bir eser okumak isteyen okuyucuların kesinlikle okuması gereken bir eser
80 syf.
·1 günde·Beğendi·6/10
*Orta halli spoiler

Yeni bir incelememsi bişilerden herkese selam.

İş Bankası Yayınları ile 74 sayfa olan bu çıtı pıtı kitabın içinde beş tane hikaye var.
Kişilerin iç dünyası tanımlamaları ile hayretler içerisinde bırakan Stefan bu kitap da şaşırtmadı. Ama en çok ilk iki hikaye yani *Ay ışığı sokağı ve
*Leporella hikayesini sevdim.
Diğerleri bir türlü içine alamadı niyeyse.

Ay ışığı sokağında, zengin bir adamın durumu iyi olmayan bir kadın ile evliliğinden bahsediyor. Adam karısına çok aşık olmasına rağmen karısı ondan bir şeyler istediğinde gururunu okşamasından zevk aldığı için her seferinde yalvartarak aldırmasından dolayı, bir gün kadının canına tak eder ve bir not ile adamı terk eder.
Derin pişmanlık ve üzüntü duyan adam karısını bulmak ve onu geri döndürmek için varını yoğunu ortaya döker. Tabi bu süreç beklediği gibi de kolay olmaz ve beklenmedik şeylerle karşılaşır.

İkinci hikaye Leporella ise hizmetçi olan bir kadının yaşadığı evde başına gelenleri anlatır. Bu hikaye için çok fazla spoiler vermek istemiyorum açıkçası.
Çünkü bir yerden sonraki olaylar ve yaşananlar hayretler içerisinde bıraktığı için kendiniz okuyup öğrenin istedim.

Birisine karşı derinden hissedilen yoğun hastalıklı duygu o insana neler yaptırabilirin cevabı Leporalla.
Ve tabiki iç dünyasının müthiş tahlili ve anlatışı ile yine sizi sayfalar arasında sürükleyen Stefan Zweig.

Herkese şimdiden iyi okumalar.

Sevgi, kahve ve kitap ile kalın

^_^
80 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Stefan Zweig'den dramatik beş kısa öykü içeren bir kitap.
Zweig bu kitabında yer alan kısa öykülerinin her birinde farklı yapıdaki bir kişinin hikayesini anlatmaktadır.

Kitaba ismini veren birinci öyküde, eşinin terk ettiği bir kocanın, ''Leporella'' isimli öyküde kimsesiz büyümüş bir hizmetçi kadının, ''Nişan'' isimli öyküde savaş yaptığı ülkede tek başına kalmış bir albayın, ''Leman Gölü Kıyısında'' adlı öyküde, ülkesine dönmek isteyen eski bir askerin, ''Avare'' isimli öyküde ise bir öğrencinin dramatik hikayeleri anlatılmaktadır. Tabii ki bütün öyküler Zweig'e özgü bir uslupla yazılmış olup dramın bütün özelliklerini insanın içine işletmektedir.

Yazarın diğer kitapları gibi beğenerek okuduğum bu kitabının da, okunmasını tavsiye ederim.
74 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Eveeet Arkadaşlar!!

#49686975
etkinliği kapsamında okuduğum sevgili Günay İlgar ablamın hediyesi kitabı incelemeye çalışacağım. Umarım başarırım..

Zweig'in kitabı çok iyi bir ruh haliyle yazmadığı belli oluyor. Kitap 5 kısa öyküden oluşuyor ve her öyküde birileri ya öldürülmüş ya da intihar etmiş, çok değişik psikolojiler arasında bir yolculuk yapmayı sağlıyor. Bu kadar ölümü içermesi nedeniyle ki içim karardı diyebilirim. Ama okunmayacak bir kitap mı? Tabiki de değil. Kısa kısa öykülerden oluşması insanı da sıkmıyor. Bir sonraki öyküde kahraman nasıl ölmüş diye merak ediyor insan. Böyle cinayet kitaplarına filan ilgisi olanların keyifle okuyacağı bir kitaptır. Umarım keyif alırsınız.


Keyifli okumalar...
80 syf.
Bu kitapta yalnızca ölüm var!

Zweig'ın yoğun anlatım tarzı, karamsarlık ve ruh çöküntüleriyle birleşince kitap bir baş ağrısına dönüştü. Okurken insanın ruhunu daraltan bir kitap olmuş. İçinde tek hoşuma giden öykü Leporella oldu. Karakterin ruh halleri; sessizliği, asabiyeti, korkuları çok güzel yansıtılmıştı. Genel olarak öykü kurguları iyi olsa da şimdiye kadar okuduğum Zweig eserlerinde benim için son sıralarda yerini aldı.
80 syf.
·Puan vermedi
Stefan Zweig'in okuduğum 5. kitabı üzülerek söylüyorum ki diğerlerinde okuduğum heyecanı alamadım. Kitap 5 ayrı bölümden(hikayeden) oluşmakta en beğendiğim de Leporella hikayesi oldu. Kesinlikle okuduğuma pişman değilim.
Okuyacak olan herkese şimdiden keyifli okumalar..
.
80 syf.
·Beğendi·9/10
Stefan Zweig 'in en sevdiğim kitaplarından biri kategorisine erişti bu kitap.

5 öyküden oluşuyor ve her biri birbirinden şaşırtıcı ,ilgi çekici , düşündürücü.

Kitaba adını veren Ay Işığı Sokağı ilk öykümüz ve pinti bir adamın karısını düşürdüğü durum sonucu aklını kaçırışı ve kadınla kendi sonunu hazırlayışı anlatılmış.

İkinci öykü kitap içerisinde en sevdiğimdi. Leporella adlı hizmetçinin efendisinin gözüne girmek için sürdürdüğü hayatının nasıl sonuçlar doğurabildiğini ve hayatını sona nasıl sürüklediğini konu almış.

Üçüncü yine savaş zamanı geçen Fransız bir askerin talihsiz bir kaza sonucu arkadaşlarının tamamını kaybettiğinden habersiz bayılması uyandığında ise İspanyol bir askeri öldürerek kıyafetlerini çalmasının kendi sonuna mal olacağını düşünmeden açlıktan köye inmesi ve Fransız arkadaşları tarafından katledilmesinin konu aldığı Nişan adlı öykü çok çarpıcıydı.

Leman Gölü Kıyısında Olay adlı öyküde ise Rus askerin yabancı bir kasabada yaşamak yerine Rusyadaki eşine ulaşmak uğruna kendi sonunu getirmesi konu alınmış.

Son öykü Avare aslında çok kısa ama düşündürücü. Lise son sınavını geçemeyen bir gencin yıllarına mal olan son sınavı aklından çıkaramayışı ,sonu gelmez döngüye girmesine neden olmuş.
Az sonra caddeye çıktığında gülümsemesi hâlâ dudaklarındaydı. Bir an için yanından her geçenin, olmaya çalıştığı o insan olmadığını yüzüne söyleyecek sandı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ay Işığı Sokağı
Baskı tarihi:
Mayıs 2017
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052950722
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Fransa’nın bir liman kentinin denizci mahallesinde gezinirken duyduğu arya söyleyen sesi izleyerek tanımadığı insanların marazi hayatlarına dalan bir gezgin; patronuna kölece bağlılığı yüzünden korkunç bir eyleme sürüklenen karanlık, itici ve yabani bir hizmetçi; 1810 yılında İspanya’daki savaşta yaralanan, düşman bir ülkede amansız bir hayatta kalma mücadelesine girişen bir Fransız albay; 1918 yılının bir yaz gecesi Leman gölünde bulunup kurtarılan, ancak sonra yüreğini kavuran yurt özlemine yenik düşen bir Rus savaş esiri; yaşıtları üniversiteye giderken hâlâ liseye devam eden avare bir gencin öğretmeninin otoritesine isyan ettikten sonra ödediği ağır bedel.
Zweig bu öykülerde insanı insanlıktan çıkarıp en uç noktalara sürükleyen deneyimlerin izini sürerken, okuru da ister istemez karakterlerinin ruh çalkantılarının içine çekiyor…

Kitabı okuyanlar 17.725 okur

  • hekege
  • Kübra Çavuş
  • melike
  • Ramazan Kudin
  • Yunus Yaşar
  • Ümit Sim
  • Talha
  • Tugba
  • Elif Büşra Altınok
  • Fatma Bal

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%11.2
14-17 Yaş
%18.5
18-24 Yaş
%27.8
25-34 Yaş
%24.4
35-44 Yaş
%13.1
45-54 Yaş
%3.9
55-64 Yaş
%0.5
65+ Yaş
%0.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%69.9
Erkek
%30

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%12.8 (566)
9
%11.8 (519)
8
%23.1 (1.022)
7
%22.2 (982)
6
%11.5 (509)
5
%6.1 (270)
4
%2.4 (108)
3
%1 (44)
2
%0.7 (30)
1
%0.4 (17)

Kitabın sıralamaları