Gönderi
Oğuz Aktürk
Ay Işığı Sokağı'ı inceledi.
80 syf.
·
2/10 puan
BU SEFER OLMAMIŞ ZWEIG
YouTube kitap kanalımda Ay Işığı Sokağı kitabını okumadan ölebilirsiniz dedim: youtu.be/cw421oNbC14 Zweig'ı merak eden ve kitaplarıyla tanışmak isteyen okurlar için Zweig'a başlamak açısından doğru bir tercih olmayacak kitaptır. Bugüne kadar neler okuduk? Olağanüstü Bir Gece'de, yapay heyecanların doğal olanına doğru evrimini, hırsızlık idini ve insanın ruhsal devinimini, Gömülü Şamdan'da, kutsal bir nesne için çıkılan yoldan insanın tinsel arayışına doğru tümevarım yapılabilecek bir süreci, Mecburiyet'te, savaş ve aşk dilemmasının mecburiyet kavramı dahilinde karşılaştırılmasını, Bir Çöküşün Öyküsü'nde, devletler gibi aynı şekilde ruhsal olarak dibe vurabilecek insanoğlunu, Amok Koşucusu'nda, hedeflere koşulan yerlerin gerçekten de koşup koşmamaya değip değmeyeceğini, Korku'da, korkmaktan bile korkan hale getirilen insanların trajikomik durumunu, Yakıcı Sır'da, psikoloji bilimindeki neredeyse bütün savunma mekanizmalarını, Mürebbiye'de, özellikle de Kadın ve Yeryüzü adlı en sevdiğim novellasında, doğa olaylarıyla insan ilişkilerinin paralelliğini, Satranç'ta, siyasi bir temel altında rütbe hiyerarşisinden ve katı kurallardan beslenen bir olay örgüsündeki kazanma arzusunu, Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat'te, yine ülkelerin siyasi ilişkileriyle paralellik kurulabilecek insanlarla birlikte onların kumar arzusunu ve cevapları aranan soruları cevapsız bırakmama hırsını, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu'nda, esas güzelliğin bilindik ve daha çok tanıtılması gereken sevgilerde değil gizli ve bilinmeyen olarak kalanlarda olduğunu, Biyografilerinde Balzac, Dostoyevski, Dickens, Montaigne, Stendhal ve Tolstoy gibi isimleri gördük. Ay Işığı Sokağı'nda ne var derseniz, bu soruyu cevaplayamam. Fakat Ay Işığı Sokağı'nda ne yok derseniz, yukarıda yazdığım temalardan neredeyse hiçbiri kullanılmamıştır. Bir zamanlar epey tutkulu bir Zweig okuru olmama rağmen bu kitaptaki novellalardan hiçbiri üstte yazdığım kitapların çizgisine erişemez, ne heyecan ne sürükleyicilik ne süreç ne de bitiricilik açısından.
Ay Işığı Sokağı
7.4/10
· 36bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
16
Yorum
8
Paylaşım
265
Beğeni
Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
En Yeniler 
Nur Kara
ne var bu kitapta demissiniz ya bu kitapta ölüm ve yasam kavramlarini inceliyor. insanlarin hayattan vazgecmelerine sebep olabilecek kadar psikolojik olarak bitmisliklerinin, sevdikleri icin yasamak ugruna nasil bir savas verdiklerinin, olmek gibi oldurmenin de nasil bir duygu oldugunu anlatiyor bizlere..
13
the cat
Her insanın kendine has değerlendirmesi olması mümkün. Ancak bu sefer olmamış Zweig yorumunuzla insanları yanlış yönlendirdiğinizi düşünüyorum. Diğer kitaplarından farklı, ama bu kitap da kendine has bir değere sahip diye düşünüyorum..
1
4
Fatma
YORUM GÖRÜNTÜLENEMİYOR.
Fatma
YORUM GÖRÜNTÜLENEMİYOR.
2
2
2 YANITIN TAMAMINI GÖSTER
Fatma
YORUM GÖRÜNTÜLENEMİYOR.
1