7,9/10  (9 Oy) · 
30 okunma  · 
9 beğeni  · 
1.000 gösterim
İvan Sergeyeviç Turgenyev (1818-1883): Avrupa'da ve ülkemizde eserleri ilkönce çevrilen 19. yüzyıl Rus yazarlarındandır. Döneminin Avrupalı bakış açısına sahip tek Rus yazarı olarak anılır. 1867 yılında yayınlanan Duman, toprak köleliğinin de kaldırıldığı 1861 reformlarının ardından belirsizlik, şüphe ve umutsuzluk dumanına boğulmuş Rus toplumsal hayatını anlatır. Aristokrat ve aydınlarını acımasızca alaya alır. Hemen her kahramanın karakterine yönelik sivri yergiler dolayısıyla Turgenyev'in eserleri arasında en çok tartışma yaratanlardan biri olan Duman, güncelliğini hiçbir zaman kaybetmemiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  212
 • ISBN:
  9786053606253
 • Çeviri:
  Ergin Altay
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Öznur Kılıç 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitaba başladığımda yazarın uzun uzun kullandığı Rusça isimlerden, sık sık yapılan başka dilde alıntılar ve çevirilerinden ve o dönemin konularından hiçbirşey anlamadığım için bırakmayı düşünmüştüm. Okumaya devam ettim ve klasik olmakla birlikte ders verici güzel bir aşk hikayesi ortaya çıktı. Aşkta köle olan tarafın yaşadıklarını çok güzel anlatmış. Aşkın hissettirdikleri ile beraberinde getirdiği zayıflıkları... 'Sonunda hep aşk kazanır' diyemeyeceğimizin kanıtı.En beğendiğim yönü ise kitabın bütün karakterlerinin hayatlarından çeşitli yönlerde birçok bakımından ders alabileceğiniz bir kitap.

Azer Bağatur 
 01 Mar 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Tadı hâlâ damağımda. Çok çok ustaca yazıldığı besbelli. Teferruatların hepsi gözler önünde. O kadar ki unutulmaz. İz bırakan tuhaf bir tadı var.

Oblomov 
04 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Turgenyev'in yazılmış olduğu dönemdeki Rus aydınlarını eleştirdiği hatta yerden yere vurduğu romanında sonu hayal kırıklığıyla biten bir aşk hikayesi anlatılmış. Rus edebiyatından hoşlananların severek okuyacağı bir roman.

Ce-mâ 
 14 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Aşkın boyunduruğu altında geçen yaşamın neler getirebileceği,daha da önemlisi bizden neler götürebileceği Rus Edebiyatı'na has bir şekilde anlatılmış. Kitabı okurken İrina'yı merak etmemek, ona aşık olmamak elde değil. Özellikle
Kürk Mantolu Madonna'yı seven arkadaşların bu kitabı da seveceklerine eminim.

Kitaptan 6 Alıntı

Ce-mâ 
 16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kadın Medeniyettir!
Adam,karısının etkisiyle,iyi giyinmeye,görgü kurallarına uygun davranmaya başlamış,konuşurken küfürü bırakmıştı. Eline kitap almasa da, öğrenime,bilim adamlarına saygı duymaya başlamıştı.

Duman, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 11)Duman, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 11)
Beyza Keskin 
01 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Benliğim öldü, gömüldü, dünden beri.

Duman, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 166 - Aslı yayınları)Duman, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 166 - Aslı yayınları)
Öznur Kılıç 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

'İnsanlık ödevlerimizi bilmez, ya da ihmal edersek, neyimiz kalır ki! Biz kendimiz bunlara bağlı kalmazsak, hayatta kimden karşılık bekleyebiliriz? '

Duman, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 223)Duman, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 223)
Öznur Kılıç 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

'...Erkek zayıf, kadın kuvvetlidir bu konuda. Kurtulmanın imkanı yoktur, hele bir de raslantıların yardımı olursa. İnsan renksiz, donuk bir yaşayışa katlanmak istemez. Ortada elde edebileceğiniz güzellik, çekicilik, sıcaklık varken, kendinizi nasıl tutabilirsiniz ? İnsan kalbi bu savaşta hep yenilir. Bunun sonunda da bir boşluk, bir soğukluk, bir karanlık gelir. İnsan önce sevemez sanır kendisini. Sonra... sonra, ''Sevsem bile kendimi tutarım.''der. Sonunda, sevilen kimseden ayrı bir yaşamın var olmayacağını anlar. Her şeye alışır, katlanır... aşk uğruna.'

Duman, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 139)Duman, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 139)
Beyza Keskin 
22 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Insanlar ölümün de böylesine birdenbire gelip çattığını görürler de yine de onun bu birdenbire gelişine bir türlü alışamazlar,anlayamazlar bunu.

Duman, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 58 - Aslı yayınları)Duman, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 58 - Aslı yayınları)
Öznur Kılıç 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

' Ne var ki, tabiat insan mantığı ile yönetilmez. Tabiatın çarkları arasına girip de parçalanmadıkça birtürlü tanıyamadığımız bir mantığı vardır; bu mantık da hiç şaşmaz.'

Duman, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 208)Duman, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 208)