8,2/10  (16 Oy) · 
45 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.088 gösterim
İvan Sergeyeviç Turgenyev (1818-1883): Avrupa'da ve ülkemizde eserleri ilkönce çevrilen 19. yüzyıl Rus yazarlarındandır. Döneminin Avrupalı bakış açısına sahip tek Rus yazarı olarak anılır. 1867 yılında yayınlanan Duman, toprak köleliğinin de kaldırıldığı 1861 reformlarının ardından belirsizlik, şüphe ve umutsuzluk dumanına boğulmuş Rus toplumsal hayatını anlatır. Aristokrat ve aydınlarını acımasızca alaya alır. Hemen her kahramanın karakterine yönelik sivri yergiler dolayısıyla Turgenyev'in eserleri arasında en çok tartışma yaratanlardan biri olan Duman, güncelliğini hiçbir zaman kaybetmemiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  212
 • ISBN:
  9786053606253
 • Çeviri:
  Ergin Altay
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ebru Ince 
 07 Mar 23:02 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

#spoiler icerebilir.
Uzun zamandır böyle bir metcezirli bir aşk'a rastlamamistim..iyi de oldu, unutmuşuz insanların deli gibi birbirlerine duydugunu tutku hikayelerini. ....TURGENYEV nazik bir yazar benim gözümde ,kibar bir adam besbelli ..ilk kez okudum başka bir kitabı elime geçer mi ?bilmiyorum ,peşinden gidermiyim şimdilik muamma ama "Duman"ı sevdim o tartışılmaz ..Litvinon karakteri çaresiz aşkının dışında ülkesini hep ileriye taşımayı hedefleyeren bir delikanlı. Hayalleri var ,sanırım bu karakter yazarın kendisiyle bağdaşıyor ..çünkü onun da hayatına baktığınızda almanya da eğitim aldığını ve batı dünyasındaki esitlik-özgürlük rüzgarını Moskova ya taşımak istediğini görüyoruz ...ki bu çarlık rusyasinda ne fena bir düşünce :)
Sevgili irinaya gelince iyimi kotumu siz okuyunca karar vereceksiniz ..irina güçlü bir kadın ,önce şartlara boyun eğen ama toyluk dönemi geçtikten sonra dunyayi parmaginda oynatabilecek bir yetenege yani özguvene ,güzelliğinin yanında akla da sahip bir karekter ..
Bir masal gibi okunmalı bence "Duman ".ben keyif alarak okudum ..zaman zaman "ah oldumu bu şimdi ?" Diyerek dizime vurmuşlugumda var :)

Kalbimizden sevginin eksik olmaması dilegiyle iyi okumalar ...

Mustafa Oner 
20 Mar 15:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Epey bir aradan sonra Turgenyev'den bir eser daha okumaya karar verdim ve olağanüstü Duman'ını okuma şansına ulaştım. O zamanlar bu roman pek kabul görmemiş ve yayınlanmasından bu yana yüz elli yıldır itibarı iade edilmiş gibi pek görünmüyor. Çağdaş düşmanlığın nedenlerini araştırmak zorunda kalmayan biri var: Turgenyev, Duman’da yurttaşlarına ölümcül ve alaycı bir gözle saldırıyor ve Rus toplumunun herhangi bir kesimini veya ögesini ayırmıyor. Bu eser, hayal kırıklığına uğramış bir erkek hakkında bir çalışmadır ve düşmanlarının yanı sıra arkadaşlarının da çeşitli düşmanlık derecelerinde reaksiyona girmesi hiç şaşırtıcı gelmeyecektir. Görünüşe göre Dostoyevski ile giriştiği bir kişisel münakaşa bunun bir örneğidir.
Roman şu şekilde özetlenebilir:
Genç bir adam olan Litvinov, birkaç yıl Batı tarım yöntemleri üzerine çalışarak Rusya'ya geri dönüyor. Kısa süre kalmak için durduğu Baden-Baden'deki nişanlısı Tatyana ile görüşür. Açıkçası 1860'lı yıllarda Ruslar için popüler bir yer olan Baden'de, hem radikal hem de aristokrat gruplarla karşılaşır. Öte yandan, gençliğinde sevdiği, zengin bir akrabası vesilesiyle onu terk eden İrina adlı genç bir kadınla görüşüyor. İrina, daha sonra bir generalle evlenmiş ve Rus aristokrat çevrelerinde yoluna devam etmiştir. İrina’nın teşvikiyle Litvinov ona tekrar aşık olur ve Tatyana'ya onunla evlenemeyeceğini söyler. Ancak, son dakikada İrina kaçmayı reddeder. Litvinov Rusya'ya geri döner ve işleriyle teselli bulur. Oldukça güzel ve açık bir mutlu sonda, Tatyana'ya döner ve pişmanlığını kabul eder.
Bu özet sizi yanıltmamalıdır. Dediğim gibi, bu kitaptaki iyi bir bölümüdür. Litvinov'un Baden'de karşılaştığı hem radikal hem de aristokratik çevrelerin son derece hicivsel gözlemine dair birçok şeye yer verilir. Her iki kesim de aptal, bencil, saplantılı, yıkıcı, kibirli ve küstah olarak gösterilir. Turgenyev'in gazabından kaçan yalnızca Tatyana ve Potugin karakterleridir. Potugin, bir şekilde Turgenyev'in karakteristik "başarısızlık kahramanları"’nın bir örneğidir, farklı birisidir ve anlatımın çoğunu Rus toplumu, sanat, Kültür, siyaset oluşturur. Avrupalılar adına konuşur ve Dostoyevski'nin mistik Slavofilizmi ile bu tür görüşleri son derece rahatsız edici bulacağı hiç te şaşırtıcı değildir (Tolstoy gibi, hatta Herzen'in de bazı sorunları olmuştur). Kitapta Turgenyev radikallere saldırırken (ve tamamen onların ikiyüzlü ve riyakar olduklarını gösterirken) soylulukla da savaşıyor. Dolayısıyla bu analiz beni pek ikna edici olmamıştır. Umudunu kaybetmiş birinin eseri olarak bana çok daha fazla hissettiriyor. Hiç kuşkusuz her zaman Turgenyev'in yazdıklarında bir karanlık taraf vardır, ancak şimdiye kadar olduğu gibi bu kadar şiddetli hiciv ışığında ortaya çıkmamıştır.

Azer Bağatur 
 01 Mar 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Tadı hâlâ damağımda. Çok çok ustaca yazıldığı besbelli. Teferruatların hepsi gözler önünde. O kadar ki unutulmaz. İz bırakan tuhaf bir tadı var.

Öznur Kılıç 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitaba başladığımda yazarın uzun uzun kullandığı Rusça isimlerden, sık sık yapılan başka dilde alıntılar ve çevirilerinden ve o dönemin konularından hiçbirşey anlamadığım için bırakmayı düşünmüştüm. Okumaya devam ettim ve klasik olmakla birlikte ders verici güzel bir aşk hikayesi ortaya çıktı. Aşkta köle olan tarafın yaşadıklarını çok güzel anlatmış. Aşkın hissettirdikleri ile beraberinde getirdiği zayıflıkları... 'Sonunda hep aşk kazanır' diyemeyeceğimizin kanıtı.En beğendiğim yönü ise kitabın bütün karakterlerinin hayatlarından çeşitli yönlerde birçok bakımından ders alabileceğiniz bir kitap.

Emre PETEK 
21 Haz 00:53 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 8/10 puan

Hayatta ne plan yaparsanız yapın. Hepsi bir DUMAN gibi dağılıp gidecektir. Bu romanda tam da bunu seriyor önümüze Turgenyev...
Akıcı ve okunası, güzel bir kitap...

Oblomov 
04 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Turgenyev'in yazılmış olduğu dönemdeki Rus aydınlarını eleştirdiği hatta yerden yere vurduğu romanında sonu hayal kırıklığıyla biten bir aşk hikayesi anlatılmış. Rus edebiyatından hoşlananların severek okuyacağı bir roman.

Ce-mâ 
 14 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Aşkın boyunduruğu altında geçen yaşamın neler getirebileceği,daha da önemlisi bizden neler götürebileceği Rus Edebiyatı'na has bir şekilde anlatılmış. Kitabı okurken İrina'yı merak etmemek, ona aşık olmamak elde değil. Özellikle
Kürk Mantolu Madonna'yı seven arkadaşların bu kitabı da seveceklerine eminim.

Kitaptan 9 Alıntı

Ce-mâ 
 16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kadın Medeniyettir!
Adam,karısının etkisiyle,iyi giyinmeye,görgü kurallarına uygun davranmaya başlamış,konuşurken küfürü bırakmıştı. Eline kitap almasa da, öğrenime,bilim adamlarına saygı duymaya başlamıştı.

Duman, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 11)Duman, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 11)
taha bezci 
 04 Haz 16:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Erkek zayıf, kadın güçlüdür. Hele rastlantılar da buna yardım ederse, kurtulmak olanaksızdır. İnsan renksiz bir yaşama katlanamaz... Ortada, güzellik, çekicilik, sıcaklık ve ışık varken, kendinizde bunlara karşı duracak nasıl bir güç düşünebilirsiniz? İnsan yüreği buna mutlaka yenik düşer. Sütninesine koşan bir çocuk gibi buna atılır. Tabii bunu soğukluk, karanlık ve boşluk izler. İnsan ilkin sevemeyeceğini sanır. Sonra, sevse kimseden ayrı yaşamanın olanaksızlığını anlar. Aşk için, aşk uğruna her şeye alışılır.

Duman, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 118 - Engin Yayıncılık)Duman, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 118 - Engin Yayıncılık)
Beyza Keskin 
01 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Benliğim öldü, gömüldü, dünden beri.

Duman, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 166 - Aslı yayınları)Duman, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 166 - Aslı yayınları)
Alperen Tekin 
01 Tem 21:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

İnsan bir kere konuşmaya başladı mı, mutlaka bir şeyler itiraf ediyor. Hele de ilk sefer.

Duman, Ivan Sergeyeviç TurgenyevDuman, Ivan Sergeyeviç Turgenyev
Alperen Tekin 
01 Tem 21:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Yalnız, ne gariptir ki, kendisinde bulunmayan kusurlardan neredeyse ağlayacak hale gelir, gerçekten kendisinde olan kusurları ise bir türlü kabule yanaşmazdı.

Duman, Ivan Sergeyeviç TurgenyevDuman, Ivan Sergeyeviç Turgenyev
Öznur Kılıç 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

'İnsanlık ödevlerimizi bilmez, ya da ihmal edersek, neyimiz kalır ki! Biz kendimiz bunlara bağlı kalmazsak, hayatta kimden karşılık bekleyebiliriz? '

Duman, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 223)Duman, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 223)
Öznur Kılıç 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

'...Erkek zayıf, kadın kuvvetlidir bu konuda. Kurtulmanın imkanı yoktur, hele bir de raslantıların yardımı olursa. İnsan renksiz, donuk bir yaşayışa katlanmak istemez. Ortada elde edebileceğiniz güzellik, çekicilik, sıcaklık varken, kendinizi nasıl tutabilirsiniz ? İnsan kalbi bu savaşta hep yenilir. Bunun sonunda da bir boşluk, bir soğukluk, bir karanlık gelir. İnsan önce sevemez sanır kendisini. Sonra... sonra, ''Sevsem bile kendimi tutarım.''der. Sonunda, sevilen kimseden ayrı bir yaşamın var olmayacağını anlar. Her şeye alışır, katlanır... aşk uğruna.'

Duman, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 139)Duman, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 139)
Beyza Keskin 
22 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Insanlar ölümün de böylesine birdenbire gelip çattığını görürler de yine de onun bu birdenbire gelişine bir türlü alışamazlar,anlayamazlar bunu.

Duman, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 58 - Aslı yayınları)Duman, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 58 - Aslı yayınları)
Öznur Kılıç 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

' Ne var ki, tabiat insan mantığı ile yönetilmez. Tabiatın çarkları arasına girip de parçalanmadıkça birtürlü tanıyamadığımız bir mantığı vardır; bu mantık da hiç şaşmaz.'

Duman, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 208)Duman, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 208)