Su Adamı Bilimkurgu Klasikleri

8,1/10  (14 Oy) · 
26 okunma  · 
12 beğeni  · 
324 gösterim
Türkçeye daha önce Profesör Dowell’in Başı ve Ket Yıldızı kitapları çevrilen ünlü Rus bilimkurgucu Aleksandr Belyaev’in başyapıtı Su Adamı, İthaki Yayınları’nın Bilimkurgu Klasikleri dizisinin 21. kitabı olarak ilk kez Türkçede.

Tarihte bilimkurgu yazarak geçimini sağlayan ilk yazar olan Belyaev, aynı zamanda “Sovyetlerin Jules Verne’i” olarak da nitelendiriliyor.

Su Adamı’nda çocukluğunda üzerinde yapılan deneyler sonucu balık solungaçlarına sahip olan ve bu yüzden yaşamını suda geçiren, balıkçıların “deniz şeytanı” lakabını taktığı Ihtyandr’ın kara ve deniz hayatı arasında yaşadığı gelgitlerin yanı sıra insanüstü bir canlı olarak dışdünyayla olan mücadelesine de tanık oluyoruz.

Belyaev bu eserinde fakirlere daha iyi yaşam koşulları sağlamak gibi sosyal meselelere de dokunmaktan geri durmuyor.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2017
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786053756736
 • Orijinal Adı:
  Chelovek-Amfibiya
 • Çeviri:
  Hazal Yalın
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Özgün Akkaş 
06 Nis 10:31 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

İnsanların geçmişinde suda yaşamak var mıydı? İnsanlarında akciğerlerinin yanında balıklar gibi solungaçları var mıydı? Su insan hayatının vazgeçilmezi mi ?
Bütün bu soruların cevabını merak ediyorsanız, okumanız gereken bilimkurgu kitabı işte karşınızda.

Yazar Belyaev Deniz şeytanı olarak adlandırılan bir nevi insan-balık adamı tasarlarken bu soruların cevabını da kulanmıştır. Kahramanımız Deniz şeytanı hem suda solungaçlarıyla hemde karada ciğerleriyle solunum yapmakta.

Yazar bu noktada, "su üzerinde yeterli hakimiyetimiz olsaydı nasıl olurdu" sorusu üzerinden yola çıkarak, su üzerinde hakimiyet kurarak insanların daha kolay bir yaşam sürebileceğine değinmiştir.

Bir kurgu olarak düşündüğümüzde okunabilirliği yüksek bir kitap diyebiliriz.
Bol okumalar...