1000Kitap Logosu

Gönderi

Akademik Amele
Tehlikeli Oyunlar'ı inceledi.
479 syf.
·
21 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Tehlikeli Oyunlar
Ne desem, söze nasıl giriş yapsam bilemiyorum. Yazdığım şeyler bir inceleme değil, kitabı okuduktan sonra hissettiklerimdir. Bu zamana kadar kaç tane yazar, kaç tane kitap okudum, kendimi ifade etmekte zorlanmadım; ama okuduğum her Oğuz Atay eserinde bitirdikten sonra boğazım düğümlenmiş gibi hissediyorum. ''Beni hemen anlamalısın, çünkü ben kitap değilim, çünkü ben öldükten sonra kimse beni okuyamaz, yaşarken anlaşılmaya mecburum.(s.318)'' Yaşarken dilediğin gibi anlaşılmadın belki ama ardından seni ve eserlerini çok seven, en çok alıntılar yapılan ve sanat dünyamızın en önde gelen fikir insanları arasındasın. ''Bir insanın, iyi kötü, ortaya bir eser koyması ne zor, ne kadar takdire şayan bir gayrettir bilemezsin.(s.280)'' Bize bu denli kıymetli eserler bıraktığın için kendi adıma çok teşekkür ederim. Kitaba gelince ise ana karakterin soyadı bile tek başına özetliyor gibi. Hikmet Benol, kişilik bölünmesi yaşayan bir türlü kendi aslını bulamayan baş karakter. Kimse tarafından anlaşılamayan, bu yüzden kendi iç dünyasına dönen ve kafasında kurguladığı oyunlarla hayatını sürdürmeye çalışan Hikmet Benol. Gecekonduya çekilip albayla tanışmış ve onu da kendi oyunlarına ortak etmiştir. Ailesinden beklediği ilgiyi göremeyerek büyüyen Hikmet, mutsuz evliliğinin ardından büyük aşkı Bilge'den de umduğunu bulamayınca inzivaya çekildiği gecekondusunda son akşam yemeğini yine oyunuyla beraber vermiş, sıkça kez albayına yorulduğundan bahsetmiştir. Yazarın bu eseri kaleme alırken kendi hayatından etkilendiği söylenmektedir. Tutunamayanlar da tüm insanları kucaklamak isteyen yazar Tehlikeli Oyunlar da sözlerine şöyle devam etmiştir: ''Bütün insanlığı kucaklamak isterken, neredeyse bu dünyanın altında eziliyordu..(s.231)''. Yorgunluğunun sebebini bu satırlarda çok nahif bir şekilde açıklamıştır. "İnsanları tanımıyorsun Hikmet oğlum." Hikmet, uzandığı yerde, gözleri kapalı, albayın sözünü kesti: "Daha önce hiç karşılaşmadım da bu ülkede, ondan albayım. Siz arada bana gösterseniz...(s.332)" Çokça kez ise insanlık adına bir şey kalmadığından söz etmiştir. Senden sonra daha kötü oldu Atay, insanlık kaç kere öldü bir bilsen... Oğuz Atay'ın son sözleri ''Sevinmeyin, daha ölmedim.'' olmuştu. Kendi yaşantısındaki mizahi kişiliğini eserlerine de yansıtmayı çok başarmıştır. Sen bu dünyadan göçmüş olsan da Olric bizimle, Albay da bizimle...
Tehlikeli Oyunlar
9.2/10
· 18,8bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Yorum
9
Paylaşım
827
Beğeni
Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
En Yeniler 
Betül
Oğuz Atay okumaya başlamak için Tehlikeli Oyunlar iyi bir tercih olur mu? Daha önce Tutunamayanlar’ı okumaya başladım ancak 50 sayfadan sonra hala kitabın içine giremediğim için yarım bırakmıştım. Tehlikeli Oyunlar da elimde mevcut, başlamak istiyorum ama yine yarım bırakmaktan korkuyorum. Oysa o kadar güzel bir konusu var ki aynı şekilde siz de çok güzel anlatmışsınız kitabın sizde bıraktığı izleri.
1
1
Akademik Amele
Öncelikle teşekkür ederim. Bana sorarsanız elinizde varsa Korkuyu Beklerken- Tehlikeli Oyunlar- Tutunamayanlar şeklinde ilerleyebilirsiniz.
1
Zehram
YORUM GÖRÜNTÜLENEMİYOR.
2
3
2 YANITIN TAMAMINI GÖSTER
Zehram
YORUM GÖRÜNTÜLENEMİYOR.
2