1000Kitap Logosu

Gönderi

Hakan
Tehlikeli Oyunlar'ı inceledi.
479 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
1/10 puan
Çok mu işsizsin? Bu kitabı okuyacak kadar?
Albayım, 15 gündür Hikmet Benol'un etkisinden çıkmaya çalışıyorum. Derdi ne bu adamın albayım? Ne bu kadar tatava? Noldu, anlattın da noldu Hikmet? Senin yüzünden 15 gündür ne okuduğumdan zevk alabiliyorum ne de herhangi bir kitaba elim gidiyor. Ne vardı bu kadar sarsacak? Tanımadığım bilmediğim insansın, karakter olarak hayatıma girip beni bu kadar derin düşüncelere sokup, kendi düşüncelerim altında ezilmeme sebep olmana ne gerek var. Amacın ne? Noktalama işaretleri mi kullanmayayım ben de senin canını yakabilmek için? Fakat, Allah kahretsin insan okuyup anlamak da istiyor albayım, böyle budalaca bir isteğe kapılıyor. Bir yandan da öncekinin etkisi geçmesin istiyor. Tıpkı oyunlardaki gibi çapraşık duyguların altında eziliyor. Fakat benim de etkiden kurtulup, okumaya devam etmeye hakkım yok mu albayım? Yok. Peki albayım. Ben de bir köşemde oturup tavuklu pilavımı yerim, uzaktan derse de girmem spora da gitmem. Oturduğum kanepenin üzerinde birinin beni kurtarmasını beklerim; ama karantina var albayım. İnsanlar dışarı çıkamadan gelip beni nasıl bulsunlar? Ramazan'da teravihe gidenlerin dışarıdan beni görüp yardım etmelerini mi bekleyeyim? Bilmiyorum albayım, insan çok düşündüğünde deliriyor, özellikle de düşüncelerinin bir değeri olmadığında. Hayat ne bir film kadar güzel ne de bir dizi kadar klişe. Poyraz Karayel veya Leyla ile Mecnun'da belki bu kitabı gördün. Ve Poyraz gibi ezberden bu kitabı okuyup sen de sevdiğine açılmak istiyorsun ( Bu arada bu numarayla sizden elektrik alamazsa zaten üstüne Zeus düşse yine etki etmez). Güzel numara; ama Hikmet Benol ne çözülebilecek bir karakterdir ne de tatavası uzun zaman çekilebilecek bir insandır. Bu nedenle okurken dizideki akıcı cümleleri her sayfada beklemeyin. Oğuz Atay şu an okusa, kendisinin bile o anki durumda söylediği sözlerden ötürü "Burada ne demeye çalışmışım?" diyebileceği ve anlamayacağı yerler mevcut, bu benim fikrim. Zor kitap. Zorlukla yüzleşip az çok Hikmet'in serzenişlerine kulak verip, anlamaya başladıktan sonra da tadından geçilmiyor. Tehlikeli Oyunlar benim en sevdiğim kitaplarda ilk beşte yerini aldı. Aynı zamanda etkisinden kurtulamadığım en uzun kitap olarak da gönlümde taht kurdu. Tavsiye etmiyorum. Hikmet cümlelerine, ironine ve hayat felsefene o kadar alıştım ki, 1 puanın sebebi de bu. Sevgili okur, yaptıklarım, söylediklerim ve ironimle umarım beni anlamışsındır..
Tehlikeli Oyunlar
9.2/10
· 18,8bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
12
Yorum
12
Paylaşım
201
Beğeni
Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
En Yeniler 
Svd
Bir şeyle bütünleştiğini hissettiğin zaman istemezsin ki gözü değen, dili dokunan olsun. Orada ki lanet 1'i görünce sözde(!) okurluğuna diyecek iki kelam lafım olacaktı. Sevgili meslektaşım elimden ucuz kurtuldun 😬 Bu arada Hikmet'in ruh hali nefesimi kesti, II.bölümde kitabı bırakmak zorunda kaldım. Ne zaman yeniden nefesimi toparlarım o zaman okumaya geçerim. Keyifli ve ters köşe yorumun için eyvallah 🙋🏻‍♀️
1
4
Hakan
Çok teşekkür ederim. Azarlamak üzereyken güzel yorumda bulunan her insanın yorumu bana ayrı ayrı kıymetli geldi. Teşekkür ederim tekrardan :)
1
CARPE DİEM
Muhteşem bir inceleme olduğunu söylemeyi boynumun borcu bilirim hocam. Bu tarzda inceleme yapmak herkesin yapabileceği, başarabileceği bir şey değil. Emeğinize, kaleminize sağlık. Bizlerle böyle güzel bir incelemeyi paylaştığınız için kendi adıma teşekkür ederim :) ...
1
7
Hakan
Çok teşekkür ederim, düşünceleriniz beni çok mutlu etti. İncelemelerim genel olarak okunmuyor, bu nedenle hep kısa yazıp geçiyordum. Tehlikeli Oyunlar için bunu yapamadım, bir şeyler yazmak istedim. Bu kadar çok insandan güzel dönüşler almak beni çok mutlu ediyor. Var olun :)
3
Mustafa A.
Gerek yaptığın sansasyonel etkinliklerle, gerekse çok beğendiğin kitaba bir puan vererek yazdığın bu sansasyonel inceleme ile bu çocuk daha ne yapabilir'in çıtasını gözümde yükseltiyorsun Hakan. Takipçinim.;)Ellerine sağlık.
1
5
Hakan
Mustafa hocam bakın şımarıyorum siz böyle söyleyince çok teşekkür ederim, mutlu oldum ;)
2