Deha ve Delilik Arasında Seyreden Bir Hayat...

Azil

Hakan Günday

Azil Konusu

"Önemli olan, Tanrı'nın bir enstrüman yaratmış olmasıdır. İnsan denen bir enstrüman. Ancak yarattığı müzik enstrümanını çalamayan bir usta gibi, Tanrı da insandan doğru sesi çıkaramamıştır. Bu yüzden, Tanrı hariç bütün güçler insanı çalmış ve özellikle de şeytan en güzel melodilerini onunla bestelemiştir." Sahip olduğun her bilgi, içinde çürüdüğün bir hücredir. Azil, içinizdeki derin uçuruma; düşünme, fark etme ve görme uçurumuna düşmek için bir fırsat. Ayaküstü düşebilirseniz ne âlâ! Aksi takdirde Hakan Günday'ın bir sonraki romanını bekleyecekseniz... (Arka Kapak) Teknoloji, insanların davranışını, ahlakını, sosyoekonomik ilişkilerini, asla geri dönülmeyecek bir biçimde değiştiriyor. Söz konusu değişim, insanlığın amacından sapmasına ve doğadışı, adsız bir türün yeşermesine neden oluyor. İnsanlığın bin çabayla iki bin yılda yarattığı asgari ahlak, elli yılda televizyon tarafından çiğneniyor. Ve on yıldır da internet tarafından yutuluyor. Bireyin yalnızlığı, toplum dışına çıkmasıyla sonuçlanıyor. Toplum dışına itilen (ya da bunu kendi tercih eden) birey, kendi doğrularını yaratıp onlarla yaşamaya başlıyor. Zamanla toplum ile birey arasında genişleyen ahlak farkı, ikisinin de hastalanmasının temel nedeni oluveriyor. Hakan Günday "Azil"de içinde yaşadığımız toplumsal yapıya yönelen eleştirisini, modern insanın "hiç"leşme sorunsalını, gerçek, hayal, kâbus arasındaki geçişler ile zaman ve mekân geçişlerini, yer yer sertleşen ifadelerle öyle ustalıkla aktarıyor ki, okuyucuyu adeta tokatlıyor. Yazdıklarıyla uçları zorlayan genç yazar Hakan Günday her ne kadar yeraltı edebiyatı yapmadığını söylese de, insanı rahatsız ve tedirgin edici, hem sisteme karşı olan hem de sistemle iç içe geçen karakterlerine ustalıkla can veriyor. Günday, ana karakteri Asil'in psişik özelliğine ve dünya algısına uygun bir dili de büyük bir beceriyle kullanıyor. Roman boyunca çok sayıda felsefi tanımlama ve tespit, ana karakterin üslubuyla sıralanıyor.
Tahmini Okuma Süresi: 6 sa. 6 dk.Sayfa Sayısı: 215Yayınlanma Tarihi: Ağustos 2012Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9789759917975Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Puan

8.410 üzerinden
2.330 Puan · 307 İnceleme

Azil Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
Numan Em

Numan Em

@Numan_Em
·
21 Haziran 18:39
8/10 puan verdi
“İyilik,bütün iletişim araçlarında reklamı yapılan, ancak özel sektöre ait hiçbir stokta bulunmadığı için satılmayan bir üründür” Spoiler!! Azil’in bilinmez dünyasında geçen olaylar çerçevesinde Hakan Günday’ın aşırı beğeniyle okuduğum ıslak imzalı bir kitabı. İlk 30 sayfasında yer alan mektup sanki size yazılmış gibi hissettirmesi konuya daha çok bağlı kalmamızı sağlıyor. Olayı Azil’le beraber yaşıyor sonrasında Yokavar tanımı aslında kitapta uyguluyoruz. Yaratarak yok olma manasını taşıyan “Yokavar” sayesinde öncesinde kitapta kendimizi yaratıyor, olaylar geliştikçe aslında yarattığımız kişinin biz olmadığının farkına varıyoruz. Bu sayede kitabın her sayfasını yeni bir heyecanla açıyoruz. Turgut Uyar’ın Terziler Geldiler şiirinde bulunan bir mısranın karşılığını“Her şeyi düzeltmeye kalkışmanın yok ettiği “ tam olarak anlıyorsunuz. Öncesinde anne ve babasını öldürmeye çalışan bir kişiyken ilerleyen sayfalarında yeni bir dünya yaratmak için mücadele bulunan Azil sonunda kendini yok ediyor. Ne kadar açık değil mi? İçimizde yarattığımız Azil’den nasıl kurtulacağımız konusunda bir ders olabilecek nitelikte. Bazen kitap ne anlatıyor ne alaka diye düşündürse de hiçbir zaman olayları birbirinden koparmayan bir etkiye sahip. En önemlisi ise Azil kelimesin tanımı sonunda vermesiyle kitabın tamamını çözmüş olabiliyorsunuz. Sakın ola kitabı bitirmeden Azili çözmeye çalışmayın.
4 etkileşim
Gülüzar

Gülüzar

@ruhumuzrock0
·
11 Haziran 11:31
10/10 puan verdi
Her Hakan Günday kitabı okuduğumda zamanın durduğunu hissediyorum. Herkesin okuması gereken kitaplar arasında olduğunu düşüyorum ,tavsiyemdir. İyi okumalar.
5 etkileşim
Ipomoea

Ipomoea

@IoletDreamz
·
05 Temmuz 00:11
9/10 puan verdi
Azil, bizi daha ilk satırlarından itibaren gerçekliği sorgulamamıza neden olacak unsurlarıyla birlikte beni içine çeken kitaplardan biridir. Asil'in sevdiği kadının ardından yaşadığı yoğun duyguların arasında ona ulaşan bir mektup, tüm bildiklerini ters düz edecektir. Mektubu daha çocukken gelecekteki benliği için yazdığını ve akıllıca düşünülmüş kuralları açıkladığına kesin olan Asil, ileride hem kendisi hemde çevresindekileri de büyük bir karmaşanın içine sürükler. Kitabı iki kere okumuş biri olarak, zekice tasarlanmış bir anlatımın sizi beklediğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Kitabın kapağında da söylediği gibi: "Deha ile delilik arasında seyreden bir hayat!" için hazırlıklı olun.
Azil
Azil
Hakan Günday
Hakan Günday
2 etkileşim
bnd

bnd

@byznrdgn1
·
24 Nisan 12:27
10/10 puan verdi
Kafasının içinde kendinden bir tane daha olan Asil. Kötü yanlarını, kötü düşüncelerini susturamayan Asil. Hep deliliğin eşiğinde olan, herkesten farklı ve herkese karşı olan Asil. Hiçbir şey yaşanmamış gibi tüm yaşanmışlıklarını öylece unutan Asil.
4 etkileşim
Gülce gülce

Gülce gülce

@Glceglcee
·
06 Mayıs 17:21
Puan vermedi
Okurken bittiğine üzüldüğüm kitaplardan. Türklerin thomas bernhardı diyebileceğim bir yazar hakan günday. Şuan ne kadar övsem az kalır kitabı. Bazı kitaplar olur ya bir başını bilirsin bir de bitişini öyle akıcı bir kitap. Şiddetle tavsiye ediyorum. Şimdiden keyifli okumalar diliyorum herkese..
10 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 63.6
Erkek% 36.4
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Hakan Günday
Hakan GündayYazar · 11 kitap
Hakan Günday (d. 29 Mayıs 1976) Türk yazar. 29 Mayıs 1976'da Rodos'ta doğdu. İlköğrenimini Brüksel'de tamamladı. Ankara Tevfik Fikret Lisesi'ni bitirdikten sonra Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransızca Mütercim Tercümanlık Bölümü'nde üniversite eğitimine başladı. Ertesi yıl Üniversite Libre de Bruxelles'in Siyasal Bilimler bölümüne geçti. Öğrenimine Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde devam etti. İlk romanı "Kinyas ve Kayra"yı 2000 yılında o dönemde Om Yayınevi'nin editörü Nevzat Çelik'in desteği ile yayımladı. Hakan Günday, eski milletvekillerinden Faik Günday'ın torunudur. 26 Kasım 2014 tarihinde Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen törende 2014 yılı Türk-Fransız Edebiyat Ödülünü almıştır. 5 Kasım 2015'te, Fransızcaya Encore adıyla çevrilen "Daha" romanıyla Fransa'nın saygın edebiyat ödüllerinden Prix Medicis "En İyi Yabancı Roman Ödülü'nü almıştır. İlk oyunu olan Malafa, 17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında gösterime girmiştir (2010). Romanları Kinyas ve Kayra (2000) Zargana (2002) Piç (2003) Malafa (2005) Azil (2007) Ziyan (2009) Az (2011) Daha (2013)

Azil Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
Raskov.

Raskov.

@Rodian
·
17 Temmuz 2022 18:54
Beni benden başka kimse kurtarmayacak..
1.877 etkileşim
Raskov.

Raskov.

@Rodian
·
21 Temmuz 2022 08:17
Sadece düşünüyordu. Her zamanki gibi..
1.146 etkileşim
LİLİ

LİLİ

@canimkendimim
·
26 Ağustos 2022 17:33
_ Ben çok mutsuzum, anne. _
1.261 etkileşim
Raskov.

Raskov.

@Rodian
·
17 Temmuz 2022 13:26
Benimle savaşma. Çünkü kazanırsan, kaybedersin.
935 etkileşim
Raskov.

Raskov.

@Rodian
·
18 Temmuz 2022 08:02
Çünkü ben bir geri zekâlıysam sen de bir geri kalplisin!
776 etkileşim

Azil İletileri

Tümünü gör
Bugün
Kinyas ve Kayra
Kinyas ve Kayra
,
Daha
Daha
,
Az
Az
,
Azil
Azil
gibi muhteşem kitapların yazarı olan
Hakan Günday
Hakan Günday
'ın doğum günü. O olmasaydı Kinyas ve Kayra'nın yoluna, Gaza'nın varoluş mücadelesine, Derda'ların macerasına, Azil'in de zihinsel maceralarına tanıklık edemezdik. İyi ki varsın
Hakan Günday
Hakan Günday
❤️ Hakan Günday kitapları hangi sırayla okunmalı? : youtu.be/uqCotb6in_0
Bu il 75 kitab oxudum və ən sevdiyim 5 kitabı sizlə bölüşmək istərdim 🙏🖤 1)
Demian
Demian
2)
Zamanımızın Bir Kahramanı
Zamanımızın Bir Kahramanı
3)
Azil
Azil
4)
Olağanüstü Bir Gece
Olağanüstü Bir Gece
5)
Aylak Adam
Aylak Adam