8,8/10  (126 Oy) · 
346 okunma  · 
109 beğeni  · 
2.466 gösterim
Beyaz gövdeli zenci köpeklerimiz var. Adları da var. Ama onlar birer heykel. Çağırınca gelmiyorlar artık. Cennetin kapısını bekliyorlar. Karla karışık toprağa gömülebilmek için kulakları dik donuyorlar! Öyle bir cennet ki, paslı demirin bile ak sakalı var. Bizi saran tel örgüler beyaz angoradan örülmüş. Havası havlamayı bırakmış, ısırıyor. Beyaz ağzı etimizle dolu. Bu yüzden sessiz bir ayaz var. Saçaklardan sarkan mızrak dişleri ensemize saplanmış. Gazete kâğıdı gibi buruşmuş derimizde mor diş izleri, bekliyoruz.
Cennetten kovulmayı. Bembeyazız. Soğuk. Donmak. Çözülmek. Tekrar donmak.
Daha fazla hiçbir şeye gerek yok. Fiilleri çekmeye bile. Herkes kalsın yerinde. Bıraksınlar, yaslansın göğsüm sırtlarına, ılıklaşsın enseleri nefesimle. Yavaş yavaş sokayım dilimi derilerine. Aksın içlerine hayatımın zehri. Yirmi adet mermi. Muhteşem! Hepinizi geberteceğim! Ama hepinizi!
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9786051113302
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Osman Yüksel 
23 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hakan Günday'ın öyle bir üslubu var ki ,öyle bir dili öyle bir kurgusu var ki okuyanlar bilir...Bu roman için şunu diyebilirim; Hakan Günday sizi bir zaman makinesine alıp sizi iki saatliğine bir geçmişe doğru bir yolculuğa çıkartıyor. Ve siz o tarihte yaşanan olayları an ve an yaşıyorsunuz, kızıyorsunuz,duygulanıyorsunuz,yeri geliyor kahkaha atıyorsunuz. iki saat sonra (kitabın sonları yani :( ) Hakan diyor ki yolculuk buraya kadar geri dönüyoruz, hiç gitmek istemiyorsunuz ama her güzel şey gibi bu rüya gibi yolculukta sona eriyor. Tabi yolculuktan sonra siz, siz olarak kalmıyorsunuz...

Baran Sekin 
21 Ara 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Hakan Günday'ın bütün kitaplarını okumuş biri olarak "Kinyas ve Kayra" ile "Az"dan sonra beni derinden etkilemeyi başarmış olan kitap.

Adile Türkmen 
28 May 20:15 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Müthiş bir kitap tek kelimeyle anlatmak gerekirse. İnsanın iç dünyasının ne kadar güçlü ve sonsuz olduğunun ispatı niteliğinde. En uç noktalarını gösteriyor bize. Son sayfalarını okurken dehşete kapılıp, şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz. Mutlaka okunmalı !

Burcu Belen 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çağdaş Türk Edebiyatı diyince benim için akla ilk Hakan Günday gelir. İlk kitabını okurken hemen diğer kitaplarınıda okumam gerek dedirten bir yazar. Ziyan başı,ortası, sonu (ki sonu şaşırtıcılık yönünden dehşetti) her bi kısmı ayrı bir etkileyiciydi. Okuyunuz, okutturunuz.

gzd 
30 Tem 00:11 · Kitabı okudu · 10 günde · Puan vermedi

Hakan Günday ile ilk olarak kinyas ve Kayra ile tanıştım fakat bu kitap beni daha fazla etkiledi.Sonu diğer kitaba bağlamak için biraz zorlamış gibi gelse de sona kadar çok ilgiyle okuduğum askerliğe dair çok çarpıcı tespitler olan bir kitaptı.

Tuba Korkmaz 
27 Haz 22:09 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Kesinlikle ertelemeden okunacak bir kitap. Hakan Günday tanıdık üslubuyla tarihden bir yaprak sunuyor bize.Ziya Hurşit ve İzmir suikastine dair pek çok şey öğrenebiliyorsunuz.Ayrıca Ziya Hurşit ve Hakan Günday'ın yakınlığı da göz önüne alınca eser daha anlamlı geldi bana.

hepokur 
02 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Hani okuduktan sonra sorular doluşur ya aklınıza... İşte Ziyan böyle bir kitap. Ancak Ziyan'ı anlamak için Azil'e gitmeniz gerektiğini bilirseniz işte o Zaman anlam bulacak ve tamamlanacaktır hikaye.

Mujurey 
02 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · 7/10 puan

Hakan Günday'a Azil'den sonra bir ara vermiştim. Azil benim için en iyisiydi. Ve bu kitabın Azil ile ilgili olduğuna dair bir kaç ipucu aldıktan sonra okumaya karar verdim. Okumaya başladığımda bir kez daha şaşırdım. Hakan Günday, sanki, kimsenin yazmaya yanaşmadığı yerlerde yazıyor.

Kitap askerlik ile başlıyor. Soğuk ve şizofreni. Az'da olduğu gibi Doğu ile şaşırtıyor Günday. Gene güçlü cümlelerle etkiliyor okuyucuyu. Kendi dilinde, kelimeleriyle klasik bir Hakan Günday yapıtı.

-Azil ve Ziyan ile ilgili spoiler içerebilir.-
Ancak Azil'deki belirsizlik, bulantı, kayboluş burada yok. Tatmin edici bir bağlantı yok kitaplar arasında. Bir çift Stan Smith yeterli değildi benim için ya da bütün o keskinliği ile askerlik, Ekber, soğuk hiç yaşanmamış değildi. Gerçek olarak kalmalıydı. Azil bir çıkış olmamalıydı. Zekice değildi Azil'de olduğu gibi. Yeterli olmayan bir şeyler vardı.
-Azil ve Ziyan ile ilgili spoiler içerebilir.-

Ecce Homo!

Sidar Miran 
23 Tem 01:27 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu kitapla Hakan Günday'ın ne kadar harika bir yazar olduğunu bir kez daha gördüm. Öyle bir anlatımı var ki bu kitapta, sonunu tırnaklarınızı kemirerek okuyabilirsiniz. Gerçekçi anlatımın yanında fantastik ögeler de bulunduruyor ve siz hangisine inanacağınızı şaşırıyorsunuz.

Eğer okumadıysanız, çok şey kaybettiniz. Ama benden size bir okur tavsiyesi: kitabı okuduğunuzda yanınıza bir kalem almayı unutmayın. Zira altını çizmek isteyeceğiniz birçok cümle olabilir.

Nuh 
19 Tem 14:36 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kısa dönem askerliğimi yaparken okuduğum ve sırf askerde okumak için beklettiğim bir kitaptı. Saatler süren nöbetlerim esnasında zihnimi kurcalayan her sorunun cevabını satırlar arasında görmek beni çok etkiledi. Her kitabı "mükemmel" olsa da Ziyan benim için ayrı bir köşede durur bu yüzden.

3 /

Kitaptan 144 Alıntı

Sadettin TANIK 
27 May 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Hayatım boyunca konuşmak için sadece on kelime seçmek zorunda kalsaydım, bunların ilki, "Neden?" olurdu

Ziyan, Hakan GündayZiyan, Hakan Günday

"Ortadoğuda kızlar kadın doğar. Ecellerinden önce ölürler. İlk yemeği anasının memesinden gelen ve yediği çanağa tükürmekte sakınca görmeyen erkek. O kadar çok kadın gömer ki, toprak bile artık dişidir. Bu yüzden toprak ana diye bilinir. Diri diri gömüle gömüle toprağı bile kadın yapmışlardır. Bu yüzden verimsiz ve çoraktır; buna da kadının intikamı denir."

Ziyan, Hakan GündayZiyan, Hakan Günday

"Peki, Friedrich Wilhelm Nietzsche diye birini duydun mu?"

"Evet, Tanrı'nın cesedini gören tek insan."

Ziyan, Hakan Günday (Sayfa 148)Ziyan, Hakan Günday (Sayfa 148)
M. 
 25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Emret komutanım!"
Emret komutanım, demek, emret öleyim, demektir. Çünkü askerlik, ölmenin emredilebileceği tek meslektir.

Ziyan, Hakan Günday (Sayfa 59)Ziyan, Hakan Günday (Sayfa 59)
mavera 
02 May 23:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatını kazanmak, onu bir yerlerde kaybetmiş olanlar içindi. Benimle ilgisi yoktu..

Ziyan, Hakan Günday (Sayfa 211)Ziyan, Hakan Günday (Sayfa 211)
Eys 
17 May 23:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ben, içinde karanlığın ağır bastığı bir çocuktum.

Ziyan, Hakan Günday (Sayfa 116)Ziyan, Hakan Günday (Sayfa 116)
Sadettin TANIK 
27 May 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Önceki hayatımı sıfırla bitirmiştim. Yenisine aynı yerden başlayabilirdim. Sıfırdan!

Ziyan, Hakan GündayZiyan, Hakan Günday

Kitapla ilgili 1 Haber