8,8/10  (135 Oy) · 
369 okunma  · 
118 beğeni  · 
2.691 gösterim
Beyaz gövdeli zenci köpeklerimiz var. Adları da var. Ama onlar birer heykel. Çağırınca gelmiyorlar artık. Cennetin kapısını bekliyorlar. Karla karışık toprağa gömülebilmek için kulakları dik donuyorlar! Öyle bir cennet ki, paslı demirin bile ak sakalı var. Bizi saran tel örgüler beyaz angoradan örülmüş. Havası havlamayı bırakmış, ısırıyor. Beyaz ağzı etimizle dolu. Bu yüzden sessiz bir ayaz var. Saçaklardan sarkan mızrak dişleri ensemize saplanmış. Gazete kâğıdı gibi buruşmuş derimizde mor diş izleri, bekliyoruz.
Cennetten kovulmayı. Bembeyazız. Soğuk. Donmak. Çözülmek. Tekrar donmak.
Daha fazla hiçbir şeye gerek yok. Fiilleri çekmeye bile. Herkes kalsın yerinde. Bıraksınlar, yaslansın göğsüm sırtlarına, ılıklaşsın enseleri nefesimle. Yavaş yavaş sokayım dilimi derilerine. Aksın içlerine hayatımın zehri. Yirmi adet mermi. Muhteşem! Hepinizi geberteceğim! Ama hepinizi!
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9786051113302
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Merve Yerlikaya 
13 Eyl 05:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Obsesyon mudur yoksa yazarı çok sevdiğimden midir anlam veremediğim bir konu olarak kendisinin okumadığım sadece iki kitabı kalmış bulunmakta.Ve buna dayanarak artık Hakan Günday'ı anlıyorum deme cüretinde bulunabiliyorum.Her kitabından sonra acaba beni daha ne kadar şaşırtabilir diyorum istisnasız her kitabına başlarken acaba bu defa deliliğin sınırını Ne kadar zorladı dediğim gibi.Okudukça kendi deliliğimin sınırlarını keşfediyorum.Hatta o kadar sınıra gidiyorum ki bazen Hakan Günday'ın bizlere tüm insanlıga bağırdığını duyuyorum.Beynimize kazıtırcasına "Nasıl gerçekleri sorgulamazsınız,nasıl göremezsiniz" dediğini.Her kitaptan Sonra hissettiğim ortak bir şeyse Sudan çıkmış balık vaziyeti oluyor.Sudan çıkmış bir balık kadar ölüme yakın Ve ölümü düşleyen biri.Biliyorum ki bu kitaptan Sonra hayatımdaki birçok şey değişecek.Tarihle olan münesabeti lisedeki tarih kitaplarından öte geçmeyen ben Ziya hurşit,Mustafa Kemal'e yapılan suikast teşebbüsleri,yaptığı devrimleri ve o dönem hakkında yazılanları salt bilgi olarak görmeyeceğim.Belki de ilerde eşi askerlik anılarını anlatırken sıkılmak şöyle bir yana dursun hayranlıkla dinleyen ve devamında geçti canım deyip sarılan tek kadın olarak tarihe geçebilirim.Kış geldiğinde acaba Doğuda bir yerlerde şuanda birileri karla kapalı yollardan dolayı ölmüş müdür diye düşüneceğim.Üşüyecegim.Maalesef kanıksadıgımız şehit haberlerini duydukça yine insanlıgımdan ve tüm imkanlarından utanacağım.Şimdi okunmalı mı derseniz önce kendinize şunu sorun derim.Hakan Günday okumamış kadar hayalperest misiniz yoksa canınızı çok acıtacak olsa da bazen gözlerini kapatacağınız nefesiniz sıkışacağı halde gerçekleri duymak isteyen biri mi?

Osman Yüksel 
23 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hakan Günday'ın öyle bir üslubu var ki ,öyle bir dili öyle bir kurgusu var ki okuyanlar bilir...Bu roman için şunu diyebilirim; Hakan Günday sizi bir zaman makinesine alıp sizi iki saatliğine bir geçmişe doğru bir yolculuğa çıkartıyor. Ve siz o tarihte yaşanan olayları an ve an yaşıyorsunuz, kızıyorsunuz,duygulanıyorsunuz,yeri geliyor kahkaha atıyorsunuz. iki saat sonra (kitabın sonları yani :( ) Hakan diyor ki yolculuk buraya kadar geri dönüyoruz, hiç gitmek istemiyorsunuz ama her güzel şey gibi bu rüya gibi yolculukta sona eriyor. Tabi yolculuktan sonra siz, siz olarak kalmıyorsunuz...

Baran Sekin 
21 Ara 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Hakan Günday'ın bütün kitaplarını okumuş biri olarak "Kinyas ve Kayra" ile "Az"dan sonra beni derinden etkilemeyi başarmış olan kitap.

Adile Türkmen 
28 May 20:15 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Müthiş bir kitap tek kelimeyle anlatmak gerekirse. İnsanın iç dünyasının ne kadar güçlü ve sonsuz olduğunun ispatı niteliğinde. En uç noktalarını gösteriyor bize. Son sayfalarını okurken dehşete kapılıp, şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz. Mutlaka okunmalı !

Burcu Belen 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çağdaş Türk Edebiyatı diyince benim için akla ilk Hakan Günday gelir. İlk kitabını okurken hemen diğer kitaplarınıda okumam gerek dedirten bir yazar. Ziyan başı,ortası, sonu (ki sonu şaşırtıcılık yönünden dehşetti) her bi kısmı ayrı bir etkileyiciydi. Okuyunuz, okutturunuz.

gzd 
30 Tem 00:11 · Kitabı okudu · 10 günde · Puan vermedi

Hakan Günday ile ilk olarak kinyas ve Kayra ile tanıştım fakat bu kitap beni daha fazla etkiledi.Sonu diğer kitaba bağlamak için biraz zorlamış gibi gelse de sona kadar çok ilgiyle okuduğum askerliğe dair çok çarpıcı tespitler olan bir kitaptı.

Tuba Korkmaz 
27 Haz 22:09 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Kesinlikle ertelemeden okunacak bir kitap. Hakan Günday tanıdık üslubuyla tarihden bir yaprak sunuyor bize.Ziya Hurşit ve İzmir suikastine dair pek çok şey öğrenebiliyorsunuz.Ayrıca Ziya Hurşit ve Hakan Günday'ın yakınlığı da göz önüne alınca eser daha anlamlı geldi bana.

hepokur 
02 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Hani okuduktan sonra sorular doluşur ya aklınıza... İşte Ziyan böyle bir kitap. Ancak Ziyan'ı anlamak için Azil'e gitmeniz gerektiğini bilirseniz işte o Zaman anlam bulacak ve tamamlanacaktır hikaye.

Muharrem Armağan 
07 Eyl 23:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yine mükemmel çözümlemeler yapan Hakan Günday bu sefer askerlikle ilgili konulardan bahsetmiş. Öncelikle tavsiyem askere gidecek olanlar askerden sonra okusunlar hem okurken askerlik anılarınız canlanır hem de askeriyeye önyargıyla yaklaşmasızı engeller. Kitabın çoğu yerinde yazarın düşüncelerine tamamen katılsam da genel olarak baktığımızda zaten ne askeriye ne eğitim sistemi ne de iyiye giden çok fazla bir şey göremiyorum malesef. Tabiki askeriyeye karşı değilim her bakımdan faydalı bir kurum boşuna peygamber ocağı denmemiş ama bir çok yanlışı olduğu da su götürmez bir gerçek. Kitaba dönecek olursak Hakan Günday okuyan insanlar zaten yazarın kalitesini bilirler okuduğum en iyi 4 kitabından birisiydi diğerleri de yine harikaydı ama 4 kitabı (Kinyas ve Kayra - Daha - Az ve Ziyan) diğerlerinden bir tık iyiydi diyebilirim.

Yasin Can Gezici 
06 Eyl 10:19 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gerçekten Hakan Günday'ın en iyi eserlerinden birisi. Konusu hakkında bilgi vermek gerekirse; zorlu bir askerlik geçiren bir kişinin hayatına Ziya Hurşit adında bir hayaletin girmesiyle tamamen değişmesi ve başına gelenler anlatılıyor.

3 /

Kitaptan 162 Alıntı

Sadettin TANIK 
27 May 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Hayatım boyunca konuşmak için sadece on kelime seçmek zorunda kalsaydım, bunların ilki, "Neden?" olurdu

Ziyan, Hakan GündayZiyan, Hakan Günday

"Ortadoğuda kızlar kadın doğar. Ecellerinden önce ölürler. İlk yemeği anasının memesinden gelen ve yediği çanağa tükürmekte sakınca görmeyen erkek. O kadar çok kadın gömer ki, toprak bile artık dişidir. Bu yüzden toprak ana diye bilinir. Diri diri gömüle gömüle toprağı bile kadın yapmışlardır. Bu yüzden verimsiz ve çoraktır; buna da kadının intikamı denir."

Ziyan, Hakan GündayZiyan, Hakan Günday

"Peki, Friedrich Wilhelm Nietzsche diye birini duydun mu?"

"Evet, Tanrı'nın cesedini gören tek insan."

Ziyan, Hakan Günday (Sayfa 148)Ziyan, Hakan Günday (Sayfa 148)
M. 
 25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Emret komutanım!"
Emret komutanım, demek, emret öleyim, demektir. Çünkü askerlik, ölmenin emredilebileceği tek meslektir.

Ziyan, Hakan Günday (Sayfa 59)Ziyan, Hakan Günday (Sayfa 59)
mavera 
02 May 23:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatını kazanmak, onu bir yerlerde kaybetmiş olanlar içindi. Benimle ilgisi yoktu..

Ziyan, Hakan Günday (Sayfa 211)Ziyan, Hakan Günday (Sayfa 211)
Eys 
17 May 23:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ben, içinde karanlığın ağır bastığı bir çocuktum.

Ziyan, Hakan Günday (Sayfa 116)Ziyan, Hakan Günday (Sayfa 116)
Sadettin TANIK 
27 May 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Önceki hayatımı sıfırla bitirmiştim. Yenisine aynı yerden başlayabilirdim. Sıfırdan!

Ziyan, Hakan GündayZiyan, Hakan Günday

Kitapla ilgili 1 Haber