8,6/10  (186 Oy) · 
464 okunma  · 
141 beğeni  · 
2.898 gösterim
Siz bu cümleyi okurken, bir yerlerde insanlar, ülkelerindeki savaş, açlık ve yoksulluktan kaçmak için sonu zifiri bir yolculuğa çıkmaya hazırlanıyor. Ancak bu hikâye o kaçak göçmenlerle değil, onları kaçıranlardan biriyle ilgili. Adı Gazâ. Babası bir insan kaçakçısı, Gazâ da onun çırağı. Henüz 9 yaşında. Yani, hayata ve insana dair, öğrenmemesi gereken ne varsa, hepsini öğrenecek yaşta.

"Doğu ile Batı arasındaki fark, Türkiye'dir. Hangisinden hangisini çıkarınca geriye Türkiye kalır, bilmiyorum ama aralarındaki mesafe Türkiye kadar, ondan eminim. Ve biz orada yaşıyorduk. Her gün politikacıların televizyonlara çıkıp jeopolitik öneminden söz ettiği bir ülkede. Önceleri çözemezdim ne anlama geldiğini. Meğer jeopolitik önem, içi kapkaranlık ve farları fal taşı gibi otobüslerin, sırf yol üstünde diye, gecenin ortasında mola verdiği kırık dökük bir binanın ada ve parsel numaralarıyla yapılan çıkar hesapları demekmiş. 1.565 km uzunluğunda koca bir Boğaz Köprüsü anlamına geliyormuş. Ülkede yaşayanların boğazlarının içinden geçen dev bir köprü. Çıplak ayağı Doğu'da, ayakkabılı olanı Batı'da ve üzerinden yasadışı ne varsa geçip giden, yaşlı bir köprü. Kursağımızdan geçiyordu hepsi. Özellikle de, kaçak denilen insanlar… Elimizden geleni yapıyorduk... Boğazımıza takılmasınlar diye. Yutkunup gönderiyorduk hepsini. Nereye gideceklerse oraya… Sınırdan sınıra ticaret… Duvardan duvara…"
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  420
 • ISBN:
  9786050917260
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Elif Kimya Salt 
 25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hakan Günday... Son dönemin en iyi yazarı benim gözümde. Yerli Dostoyevski, sayfalarca onu anlatabilirim. Daha beni Hakan Günday' la tanıştıran kitap. Çoğu kitabın başı, sonu, konusu birbirine çok benzer ve bu benzerlik çoğu zaman beni kitap okumaktan uzaklaştırır. Ama Daha bambaşka bir hikaye. 10 yaşında tecavüze uğrayan, 14 yaşında tecavüz eden, günlerce cesetlerin içinde yaşayan, yaşıtları gibi oyuncaklarla değil insanların, mültecilerin hayatlarıyla oynayan dahi bir psikopat. Kitap öyle zekice yazılmış ki yazarın hayal gücüne hayran kalmamak mümkün değil. Bittiğine üzüldüğüm nadir kitaplardan biri oldu. Tıpkı başkahramanın dediği gibi Daha dedim, Daha bitmesin. Bu kitapla ilgili yazacaklarım bitmez. O yüzden daha da uzatmadan bitireyim. Ülkemizin son dönem edebiyatının önemli kalemlerinden biri olan Hakan Günday' la daha tanışmadıysanız ayıp etmişsiniz. Daha fazla geciktirmeyin bu muhteşem kurgulanmış kitapları okumayı...

Özge Uzun 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Hakan Günday kitaplarına ayrı bir sevgim vardır. Her kitabı insana her şeyin gerçek olduğunu hissettirir, insana masal gibi gelmez. Bu roman için de bu özellik geçerli olduğundan kitabı çok beğendiğimi rahatlıkla söyleyebilirim. Yalnız Gaza karakterini diğer karakterlerinden daha farklı daha günahkar buldum. Bana sevimsiz geldi. Yazar sadece bir karakter ve hikaye anlatmamış bu romanda. Aynı zamanda bir çok konuda derin sohbetlere de girmiş ve bu her ne kadar ayrı bir tat olsa da bazen insanı hikâyeden uzaklaştırmış. Belki de bana öyle geldi. Sonuç olarak yazarın okurlarını hayal kırıklığına uğratmadığı da bir gerçek.

Muharrem Armağan 
14 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hakan Günday insanı okuduğu toz pembe kitaplardan çıkarıp hayatın karanlık gerçeklerini tokat gibi suratına vurmuş bu kitapla ve özellikle yazarın siyasi olsun dinsel olsun hayata dair olsun çözümlemeleri mükemmel. Okuduğum ilk kitabı ama yaşattığı duygular bir an olsun rahat bırakmıyor insanı ve özellikle belirtmek gerekir ki her insanın harcı değil bu kitap.Kitabı bitireli 3 gün oldu ama kitabı bırakınca bile kitap peşimi bırakmadı rüyalarıma kadar girdi, hayatın en karanlık taraflarını ustalıkla anlatmış yazar ve malesef ki kitapta okuduğumuz olayların gerçekte yaşadığımız hayatta olan olaylar olduğunu bilmek ister istemez insanın psikolojisini derinden sarsıyor. Sağlam bir mideye sahip değilseniz ve hayatın karanlık yüzünü görmek istediğinizden emin değilseniz okumamanızı tavsiye ederim ama her ne kadar siz arkanızı dönsenizde hayatta asıl korkunç olan suçlulardan çok haksızlıklara susanlar ve görmezden gelenlerdir.
Bundan sonrası spoiler içerir.
Gaza karakteriyse en yerinde örnek olmuş yazar işin çünkü ne tam anlamıyla kızabiliyosunuz ne de acıyabiliyosunuz yaptıkları her insanın midesinin harcı değil ama onu bu hayata götüren de kendi seçimleri değil ve özellikle delirdikten sonra başına gelenler tam bir cehennem senaryosu olmuş. Her ne kadar mültecilere kendi isteğiyle işkence etse de bi nevi kendi kurtuluş yolunu bulamamış birisi ve yaşadığı hayat, gördükleri malesef ki dönülmez bir yol olmuş ve hastalıklı bir ruha sahip istesede düzelemeyeceği bu anlamda tam olması gerektiği gibi bitmiş kitap.

Osman Yüksel 
26 Eki 2015 · Kitabı okudu · 36 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yine muhteşem ve olağanüstü bir romandı. Hakan GÜNDAY'ın psikopat kahramanlarını seviyorum. Yine çok deli,aynı zamanda zehir gibi zeka, insanlardan ve hayattan tiksinti...Yazar bu kitabında insan ticareti ve mültecilerin ne gibi olaylarla karşılaştığını, umuda yolculukta ne kadarının başarılı olduğunu ve sonrasında başına gelenleri müthiş bir dille aktarmış. Kitabın ilk bölümü nasıl geçti anlamadın ama ikinci bölümde olaylar biraz duruldu. Herşeye rağmen Hakan GÜNDAY ayrıcalıklı yazarlarımdan birisi olmaya devam edecektir.

Yüksel Çetin 
13 Kas 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İnsanın pasif kalabalıklar içinde ne kadar yalnız olduğunu, psikolojik tahlillerle, olağanüstü benzetmelerle, sağlam bir kurgu ile gerçeği bir ustura etkisiyle oluşturduğu kitabıyla Hakan Günday karamsarlığın en uç noktasına çıkardı beni.

Hasan KILIÇ 
 12 May 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yine Hakan Günday... Yine mükemmel bir toplumsal sorun incelemesi... Kaçak insanlar var bu sefer...Ama temel kahraman kaçak bir insan değil... Bunları kaçıran bir çocuk. Gaza...

Gaza; küçük, yoksul, zeki ve babası yüzünden biraz hasta... Babası Ahad, Gaza'nın gözünde dünyanın en nefret edilesi insanı..

Önce kaçakları inceliyor Gaza... Onlar üzerinde deneyler yapıyor ve bir gün bizzat kendisi bu deneylere konu oluyor...

Kaçağın, kaçakçının ve Gaza nın hikayesi.. Defalarca doğan ve ölen bir çocuğun hikayesi...

M. 
02 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 10/10 puan

Gazâ, henüz 9 yaşında başladığı insan kaçakçılığı.. Babam bir katil olmasaydı, ben doğmayacaktım diyen bir çocuğun hikayesi.. Dünyanın hikayesi..
Gazâ'yla beraber yolculuk ederken bir çocuk ; hem nasıl bu kadar kötü hem de nasıl bu kadar iyi olabilir onu gördüm... Hem vicdanın en yücesini hem de acımasızlığın en kötüsünü gördüm..
Hakan GÜNDAY, edebiyatın kara çocuğu..

waersk 
19 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsani duyguları eğrisi, doğrusu ile tokat gibi yüzünüze çarpan etkileyici bir roman. Az'ı okumaya başlamış ve yarım bırakmıştım. Fakat Daha'yı elime alır almaz beni içine çekti. Özgün ve farklı. Okuyun ne demek istediğimi anlayacaksınız!

Gülşah Tütüncü 
12 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okuduğum ilk Hakan Günday kitabı. Beni bu muhteşem yazarla tanıştırdığı için yeri elbette bambaşka. Bitirir bitirmez hemen diğer tüm kitaplarını aldım ve aralıksız okudum. Daha kesinlikle harika bir roman ve üzerine söylenebilecek pek çok şey var ancak ben hep Hakan Günday' da kalıyorum. Çünkü bir dönem içine girdiğim okuma isteksizliğimden onun sayesinde çıkabildim ve yeniden büyük bir iştahla okumaya yöneldim. Onu etkileyen, zihninde iz bırakan kimler varsa araştırıyor ve okuyacaklarıma dahil ediyorum.

Kitabı değil de yazarı burdan yorumladığım için kusuruma bakmayınız ancak heyecanıma engel olamadım.

DAHA yaz lütfen Hakan Günday, DAHA, DAHA, DAHA....

zeze 
 07 Ara 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

kitabı okurken bitirmeye kıyamayıp bu günlük yeter dediğim ve dayanamayıp akşamında devam ettiğim bir kitaptı. bana değişik duygular yaşattı. 9 yaşında bir çocuğun babasının yanında işe başlamasıyla başlıyor. diğer çocuklardan cok farklı bir hayat yaşıyor. gittiği her yere vicdan azabını da götürüyor. zaten hakan gündayin kitaplarinda soyle bir sey var. kotu karakter yok,yasamin kotulestirdigi karakter var. ne yaparlarsa yapsinlar onlari kötü goremiyor ve suclayamiyorsunuz.
hakan gündayın en sevdiğim karakteri Gaza oldu. ve tabi kitapta favorim.

4 /

Kitaptan 113 Alıntı

''Yıllar önce okuduğum işe yaramaz bir kitaptaki tek işe yarar cümle şuydu: İnsanın kullandığı ilk alet, başka bir insandır...''

Daha, Hakan Günday (Sayfa 26)Daha, Hakan Günday (Sayfa 26)
lila 
08 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

''Diyor ya Aşık Veysel, 'iki kapılı bir han' diye? Ondan cereyan yapıyor bu hayat! Onun için üşüyorum hep. Gideyim de kapatayım birini!''

Daha, Hakan Günday (Sayfa 80)Daha, Hakan Günday (Sayfa 80)

" Bütün bunlardan da anlaşılacağı gibi, halkın asli görevi, başına geçen her lideri tedavi edip huzur içinde ölmesini sağlamaktır. Buna, Halk Hastanesi, denir. Karşılığında da, lider, Devlet Hastanesi kurup halkın hizmetine sunar. Lideri tedavi etme görevini yerine getirmeyenlerin belirlenip vatan haini olarak ifşa edilmesi, yeni bir iç çatışma konusuna dönüştürülerek, krizin sürdürülebilmesi açısından yararlı olabilir. "

Daha, Hakan GündayDaha, Hakan Günday
Osman Yüksel 
30 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

- Devlet mi öldürecekti?
- Devlet bir kelimedir, Gaza. İnsanlar öldürür.

Daha, Hakan Günday (Sayfa 136 - Doğan Kitap)Daha, Hakan Günday (Sayfa 136 - Doğan Kitap)
Nurcan 
23 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gerçekten de bir demokrasiydik artık! Lider yalanlar söyleyerek yönettiğini sanıyor, halk uyduğu bütün kanunların kendi iyiliği için konduğuna inanıyor, ülkedeki tek yayın organı olan radyonun spikeri de her şeyi görüyor ancak deli taklidi yapıyordu!

Daha, Hakan Günday (Sayfa 147)Daha, Hakan Günday (Sayfa 147)
Merve Akpınar 
14 Ağu 2015 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · 10/10 puan

Matematikti her şey. Hatta sadece bir çıkarma işlemi. Nefretimi bu dünyadan çıkarınca geriye ne kaldığını bulabilsem, bitecekti bütün hikâye. Çünkü sonrası sadece gündelik hayattı... Belki biraz da morfin sülfat.

Daha, Hakan Günday (Sayfa 91)Daha, Hakan Günday (Sayfa 91)
Nurcan 
09 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Varsın hepsi zorlasın cennetin kapılarını, diye düşündüm. Ben kovulduğum yere dönmem. Asla! O kadar yüzsüz değildim. O kadar da değil! Artık değil...

Daha, Hakan Günday (Sayfa 396)Daha, Hakan Günday (Sayfa 396)
Sadettin TANIK 
26 May 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Bazı geceler vardır...Talaş gibi geceler...Her türlü suçu içine çekip her türlü suçluyu sabaha masum çıkaran geceler...

Daha, Hakan GündayDaha, Hakan Günday

Kitapla ilgili 1 Haber