Zargana

8,1/10  (121 Oy) · 
386 okunma  · 
97 beğeni  · 
2.153 gösterim
Kimsenin birbirine bakmadığı, yalan, ihanet, şiddet, tecavüz ve acımasızlıkla yoğrulmuş, yalnızca hayallerin göz göze geldiği bir hayattan intikam almanın en iyi yolu yaşamaktır. Anlam aramak boşunadır ve her şeyin "hiç"e dönüşmesi gerekir. Henüz on ikisinde Berlin'de dört kişinin tecavüzüne uğrayan Zargana, bu olaydan sonra kendini insan sınıfından sıyırır. Ne var ki insan olmaktan uzaklaşıp "hiç"e yaklaştıkça kendisine döner; aşık olur. Parçalanmış benliğini onarmak için, başkalarının oynadığı bir "hayat oyunu"nu sahnelemeye koyulur...

Türk edebiyatında şimdiden farklılığını kanıtlamış olan Hakan Günday, Zargana'da bunca karmaşık bir öykünün altından yalın ve duru bir anlatımla kalkıyor. Hayat, varlık, hiçlik, oyun, zeka, kudret ve acizlik arasında gidip gelen bir metin.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  190
 • ISBN:
  9789759914899
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Ebru A. 
14 Haz 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Tıp literatürüne Hakan Günday melankolisi diye bir terim eklenmeli bence. Yazarımız gerçek hayatında ne yaşıyor da bu ruh haline sahip romanlar yazabiliyor cidden iyice merak ettim. Kinyas ve Kayra’dan sonra okuduğum ikinci kitap olduğu için sanki Zargana’ da bulunan karakterler Kinyas ve Kayra’nın arkadaşlarıymış gibi hissettim. Yine aynı kural tanımazlık yine aynı olumsuzluk ve yine aynı kendi hayallerinde ki hayatları kurma çabası. Ancak bu sefer Zargana kurguladığı hayatı kendisinin yerine oynayacak kukla kişiler buluyor ve dışarıdan yönetmen edasıyla senaryosunu izliyor. Bazı kısımları okurken yüzümü buruştursam da sürekli bir devam etme dürtüsü vardı içimde. Bu yüzdendir ki kitabın sonunun istediğim gibi olmadığını çarçabuk bittiğini düşünüyorum. Yazar sanki eksik kalan yanları da siz kafanızda devam ettirin der gibi. Her şeye rağmen etkileyici bir kitaptı. Keyifli okumalar.

Gülşah Güler 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Günday kitaplarını okuyan her okurun tepkisini vereceğim belki de ama yazarın yaşadığı kafayı ben de yaşamak istiyorum. :) Zargana 12 yaşında tecavüze uğramış ve kendini hayattan soyutlayıp insanlıktan çıktığını düşünüp kendini karakterini zarganayla bütünleştiren(aslında uyuşturucu etkisiyle) bir erkek çocuğunun baş rolde olduğu bir roman. Etkili diliyle okuru içine çeken ve okurun sayfaları nasıl çevirip kitabı nasıl bitirdiğini anlayamadığı bir roman. ( Aslında aniden bitmesi hoşuma gitmedi). Okunmaya değer bir Günday romanı...

Cisim 
09 Mar 12:01 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hakan Günday'ın okuduğum ikinci kitabı.
Ve ne hikmetse karakterleri ile kendimi birebir yaşarken buluyorum sonrasındaysa dehşete düşüyorum.
Aslında okurken kendi iç dünyamı okuyor hissine kapılıyorum. Hal böyle olunca bu adam nasıl bir şey yaşıyor da bu kadar derin yazıyor ve etkileyebiliyor demeden edemiyorum.
Yazım tarzını söylemek zaten abes olur benim için çünkü kendi adıma konuşursam gn sıkılmadan bitiriyorum kitaplarını.
Fakat şunu belirtmeden geçemeyeceğim, insanı biraz umutsuzluğa sürüklüyor.
Ayrıca kitabın sonunu bağlama şekli çok enteresan. Ucu açık kalıyor. Sonra insan kafasında kitabın devamını düşünüyor. Hatta isterseniz sonunu siz bile yazabiliyorsunuz.
Beğenerek okuyan biri olarak tavsiye etsem de Karar sizin :)

Mujurey 
11 Tem 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 6/10 puan

Öncelikle Hakan Günday'ın kitaplarını kendi arasında değerlendirdiğimi belirtmeliyim. Çünkü kendine has bir tarzı olan bu yazarı, başka yazarlarla kıyaslama gücünü kendimde bulamıyorum. Zargana, yazarın kaleme aldığı ikinci; benim de okuduğum dördüncü kitabı. Kinyas ve Kayra'dan sonra yazarın nadas zamanı dolmamış ve açıkçası yavan kalmış biraz.

Piç, Az, Kinyas ve Kayra'nın aksine tek karakter merkezli yazılmış ama bölüm bölüm ilerliyor: Zargana'nın çocukluğu ve şimdiki hayatı. Bu da akıcılığı arttırmış. Ancak cümleler olay örgüsü dışında fazla parlak kalıyor. İyi yoğrulamamış ve sindirilememiş. Ve sonu aceleye getirilmiş gibiydi. Bir aşk romanına bağlanmış. Zargana'nın çocukluğu birden bitmiş, hikaye sona ermiş. Bütün anlatılanlara ters düşen, kendisiyle çelişen bir son.

Ama haksızlık etmemek gerek. Gene etkilendim ve hayran kaldım Günday'ın diline, hayalgücüne, kasvetli hayatları böyle pervasızca yaratabilmesine. Son olarak Hakan Günday'a başlamak için ideal bir kitap.

Nurcan 
 02 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

12 yaşında evlatlık olduğunu öğrenince evden kaçan, dört kişinin tecavüzüne uğrayan ve tüm duygularını kaybeden Zargana adlı bir çocuğun öyküsü. Kitabın kurgusunu beğendim. Kitapta Bo karakterinin Hiç grubuna yaptığı konuşmayı Tyler Durden'in Dövüş Kulübündekilere yaptığı konuşmaya benzettim.Sonuysa sanki biraz aceleye gelmiş gayet keyifle okurken pat diye bitti yine de tavsiye ederim.

Gül Alp 
26 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hakan Günday'ın ayrı bir kategorisi olduğunu kanıtlayan başka bir kitabı daha... İnsan sahiden nereden gelmiş nereye gidiyordur? Günday bu kitabında da ikinci kez hiçliği sorgulatıyor.

Zargana her an birinin ölmesini beklediğim bir kitaptı. Başına gelen olaylar şaşırttı hatta üzdü. Alex, Koma, Zo, Betty.. Her karakter farklı bir iz bırakmıştı kitapta.

zeze 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

'öldürülmemiş bir tecavüz kurbanı,pimi çekilmemiş bir bombadan daha tehlikelidir.' belki de tüm kitabı en iyi anlatan cümle. intikamını hayattan yaşayarak alan bir adam.

ihtiyar 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kinyas ve Kayra'dan sonra bana yavan gelen kitap. Lakin insanı sarsacak ve düşündürecek sapkınlıklar mevcut ki yazar yapmak istediğini yapmış oluyor işte. Zaten kötü demedim Kinyas ve Kayra'dan sonra bana yavan geldi dedim. Aslında yazara karşı bende ilk kitabından bir yakınlık oluştuğu için kolay kolay kötüde diyemiyorum. Akıcı, çarçabuk okunacak bir kitap.

Kutay Kaya 
25 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

EXIT

Zargana'nın peşinde olduğu Koma bir ara buldu o tabelayı. Kapıyı çalıp "çıkmak istiyorum" dedi ardındakilere. İçeri girdi ve ilk öpüştüğü kişi ağzını kanattı, jiletle. Çıktığı yerde kanamıştı içi. "Acı" burada haktı. Vermekte, almakta. Burada her şey haktı ölmekte, kalmakta...

ENTER

Koma kalmayı seçmişti. Dünyaya dönmeliydi. Dünyada "kalmak" şart, öldürmek illegaldi. Koma şart dahilinde öldürmeliydi. Koma koridoru takip edip "Enter" tabelasının altından geçip dudağının kenarından akan kanla girdi. Koma, komaya çıktı...

KOMA

Giriş ve çıkış arasında kana her şey hayattadır. Ancak çıkıştan girişe yapılan bir sürelik hareket komaya girmenize sebep olur. Ne hatta kalırsınız artık ne ölümde... Koma, dünyaya girdikten sonra çok farklı hissediyordu. Komadan çıkmış gibiydi. kendi bedeninden çıkmış gibiydi. ağzının kenarından akan kanın tadını her zaman duymak istiyordu. Koma, o gece korkusuzluğundan korktu ve Zo'nun kovulduğu son restoranı içindekilerle beraber yaktı...

ZO

Camekandan içeriye gösterdiği orta parmağı, yangının içinde kalan patronunun yüzünde hala duruyordu. Zargana adamın yüzünden Zo'yu çekti. Koma'yla beraber üçü oradan uzaklaştı.

ENTER

Koma ve Zo, Zargana'nın ardından girdiler içeri. Zargana teklifini yaptı. Koma ve Zo, Zargana'yı kabul etti.

EXIT

İçeriden yalnızca Zargana girdiği gibi çıktı.

2 /

Kitaptan 72 Alıntı

Mâsiva 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kimin sahte, kimin gerçek olduğunun anlaşılamadığı bir sabah.

Zargana, Hakan GündayZargana, Hakan Günday
Merve Nur 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İnsanlar sadece sevdiklerini kaybedince üzülmezler. Adil olmayan her ölüme üzülürler."

Zargana, Hakan Günday (Sayfa 57)Zargana, Hakan Günday (Sayfa 57)
Ferah 
25 Oca 2015 · Kitabı okuyor

''Çok az insan hayal ettiğini yaşar. Çok azı söylediklerini yapar. Yazar, yazdığı kahraman değildir. Balzac olmayan her şey Balzac’ın kitaplarındadır...''

Zargana, Hakan Günday (Sayfa 153)Zargana, Hakan Günday (Sayfa 153)
Eyyüp Ersoy 
08 Mar 15:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanları anlamak zor değil. Hepsinin de doğum izleri gibi karakter izleri var sağlarında sollarında. Biraz dikkatli bakmak yeter. Haritalara benzerler. Ölçeklerinin nerede yazıldığını bulana kadar korurlar esrarlarını. Sonra bir güneş kadar bilinir hayatları.

Zargana, Hakan Günday (Sayfa 13 - Doğan Kitap)Zargana, Hakan Günday (Sayfa 13 - Doğan Kitap)
Mâsiva 
02 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çünkü insan kendi hayatının içinde kaybolmuşken nadiren dikkat eder sabah kahvaltısında kaç dilim ekmek yediğine.

Zargana, Hakan Günday (Sayfa 43)Zargana, Hakan Günday (Sayfa 43)
Mâsiva 
07 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yanık kokan bir dünya. Tüten insanlar. Dumanlı bir hayat. Cehennemden biraz daha serin bir dünya...

Zargana, Hakan Günday (Sayfa 70)Zargana, Hakan Günday (Sayfa 70)

Çünkü onlar, hiçbir şeyi unutmasalar bile iki çocuktular ve gülmek üzere ağızlarını açmak için fazla bahaneye ihtiyaçları yoktu.

Zargana, Hakan Günday (Sayfa 185)Zargana, Hakan Günday (Sayfa 185)
elif dinç 
16 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İçinde mermi adına taşıdığı düşünceler herhangi bir silahın şarjörüne sığmayacak kadar kalabalıktı.."

Zargana, Hakan GündayZargana, Hakan Günday