8,1/10  (215 Oy) · 
678 okunma  · 
186 beğeni  · 
3.743 gösterim
Piçlerin çocukları olmaz.

Piçler, aşık oldukları kadınların kendilerini kurtaracaklarını düşünür. Oysa hiçbir kadın dünyaya bir piçi kurtarmak için gelmemiştir.

Piçlere sır verilebilir. Ölümleriyle son bulan sırdaşlıkları vardır.

Piçlerin cinsel hayatı düzensizdir.

Piçlerin bedenleri ve akılları, diğer insanlarınkilerin aksine nasırlaşmaz. Onların nasırlaşan tek yerleri ruhlarıdır.

Piçler sadece kendi aşklarına saygı duyarlar. En yakın dostlarının kadınlarına dil ve el uzatabilirler. Bu durumda piç tabii ki suçlu, ancak piçlik meşrudur. Piçler düzensiz hayatlarında düzenli olarak içki içerler. Belli sayıdaki kadehten sonra sarhoş olup sızarlar. Sızdıkları yerin adı huzurdur.

Piçlerin babalarıyla olan ilişkileri mezar taşı kadar soğuk, yeni dökülmüş kan kadar sıcaktır.

Piçler insan öldüremedikleri, ağır suçlar işleyemedikleri, korkak ve hain oldukları için yaşadıkları yerleri zorunlu kalmadıkça terk edemezler.

Piçin davranış ve tercihlerini sadece bir başka piç kabul edilebilir olarak değerlendirir ve "Neden?" diye sormaz. "Neden" sorusu piçliği yok eder.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2003
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789759914943
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Aysel 
 16 Ağu 2016 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

10 dakika dolmadan fikirlerimi buraya aktarayım;

Genelde yarım bırakmak huyum olmasa da hiç ilerlemeyen ya da bana ters kitapları yarıda bırakırım.
Büyük beklentiler içinde bu yazarı listeme almıştım. Çoğunun sevdiği yazar bir hikmeti vardır dedim.
Yazarın bir konuda hakkını vermeliyim güzel cümleler kurmuş, hikayeyi kendince orijinal yapmak istemiş, Piç`lerin hayatlarını, samimiyetini ortaya koymuş.
Ama hikayeye gelince;
Hiçbir okunur tarafı yok. Çünkü sığ bir hikaye. Bana ne katacağını dünden beri düşünüyorum. Düşünce tarzımı değişmeyecek, hayatta yol göstermeyecek, kapağı kapattıktan sonra "iyi ki okumuşum" cümlesi kurdurmayacak, iki gün sonra zaten anımsamayacağıma emin olduğum bir hikayesi var.

Yazarı okumak isteyenler varsa fikirlerini olumsuz etkilemek istemem. Ama bu da benim serseri serbest stilim :)))

Zaten bu aralar okuduğum hiçbir kitap tatmin etmiyor -_- Bakalım sırada Leyleklerin Uçuşu var o nasıl olacak :)

İşte böyle *-*

Hacı Seydaoğlu 
 14 Eki 2016 · Kitabı okudu · 35 günde · Beğendi · 8/10 puan

Hakan Günday'ın piçleri çok gerçekçi bir şekilde ele aldığı bir kitap: Piç.
Kitaptaki piç terimi ile toplumun olağan yaşamının dışında bir hayat süren insanlar kast ediliyor. Mesela kitabın bir bölümünde piçler için şöyle diyor: "Piç olmanın, doğuştan gelen tek şartı herhangi bir üstün yetenek sahibi olmak ve o alana ilgi duymamaktır."

Kitap 4 ana karakter (piç) etrafında az bir olay ve çok karakter tahlilleri ile devam ediyor. Dilinin içine çeken bir tarafı var. Kitapta 1000 cümle varsa bunun en az 900'ü alışılagelmişin dışında. Kelimelerin zikzak çizmesi, değişik kullanımı okurken daha fazla dikkatli olmanızı sağlıyor. Bu anlamda yer altı edebiyatı gerçekten ilgimi çekmeye başladı. Çünkü bir yazar bu türde gerçekten iyi değilse oturup sırf 'değişik' olsun diye bu kadar değişik cümle kuramaz. Kurarsa da muhtemelen itici durur. Fakat Hakan Günday'da böyle bir şey görmedim.

Yazar kendi düşüncelerini sık sık araya koymuş. Aynı zamanda karakterlerin ağızlarından da sık sık düşünceler ortaya konmuş. Burada bir seçim yapması daha güzel olurdu kanımca. Çünkü karakterlerin düşünce yapısıyla, yazarın satır aralarında verdiği kendi düşünce yapısı birebir uyunca karakterler biraz zayıf duruma düşüyor.

Sonuçta okurken zevk aldığım, bazı noktalarda ufkumu genişleten bir kitap oldu. İkinci Hakan Günday kitabımdı. Yaşayan, yerli bir yazarı daha sevdiğim yazarlar listeme eklemiş olmaktan dolayı ayrıca sevindim.
İyi okumalar dilerim.

Humphrey Bogart 
 23 Tem 22:20 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap müthiş bir cümleyle başlıyor.
'' insanlık kendini öldüren ilk insan tarafından ihanete uğramıştır. ''

Hakan Günday'ın okuduğum ikinci romanı Piç. Okuduğum ilk romanı ise Kinyas ve Kayra isimli romanıydı. Çok sevmememe rağmen bu romanda yazar kendi yazarlık kumaşının kalitesini belli etmişti, yani iyi bir yazar olduğu yazdığı kötü romandan bile belli oluyordu. Sonra ikinci bir şans verilmeye değer bir yazar olduğunu düşündüm Günday'ın ve bu sebeple Piç isimli romanını okudum.

Piç gerçekten çok başarılı bir roman hayata dair müthiş tespitlerle bezenmiş nitelikli bir yapıt.
Gerçekten bu romanında canınızı sıkan hiç bir sayfa yok.. Her anı akıcı ve merak uyandırıcı bir eser.
Altı çizilecek pek çok yer mevcut bu romanda..
Gerçekten öyle tespitler var ki hayata ve insanlara dair hiç aklınıza gelmemiş ama okuyunca "bunu ben daha önce neden düşünemedim" diyeceğiniz tespitler.
Gönül rahatlığıyla herkese önerebileceğim bir roman.
Şimdiden iyi okumalar.

Adar Zargana 
22 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitap yaklaşık 2 aydır dolabım da bulunuyordu, sırası gelince okurum diye düşünmüştüm . Dün elime aldım, neyse 2 saat vaktim vardı ve 2 saat okur sonrada dışarıda haftasonu tatilimi yaparim diye planlamıştım, ama öyle olmadı kitabı sanki ellerine zincirlediler. Okudukça daha çok okuma isteğim artti. Mükemmel ötesi diyebileceğimiz bir roman zaten Hakan günday'ın her romanı böyle. Yazarımız Piç diye nitelediği karakterin hayat'a soyut bakmalarindan kaynaklanıyor. Topluma karşı umursamaz tavırları. Diğer insanların yapmacık pozitif tavırlarindan piç lerin umursamaz samimi davranışları beni daha çok etkiledi. Romandaki 4 piç ide çok Sevdim :)

size iyi okumalar :)

Gizem 
07 Haz 14:11 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Büyük umutlarla başladığım ilk Hakan Günday kitabını yarım bıraktım. Ya kitabın derinliğini ben kavrayamadım, ya da kitapta belki de derinlik falan yoktu, tek istediği o sadeliği özümsememdi fakat ikisini de yapamadım. Kitabın bir akışkanlığı yoktu, okurken verilen detaylardan çok sıkıldım, bitirmek için çok zorladım fakat başaramadım. Hakan Günday eminim çok değerli bir yazardır, başka kitaplarını okuduktan sonra Piç'i yeniden okumayı deneyeceğim.

M. 
11 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Her satır, her cümle, her paragraf ateş ediyor. Bir adam düşünün ki daima benim için en iyisi. Hakan Günday! Romanımızın kahramanlarını, vurdumduymazlıklarını, umursamazlıklarını çok sevdim. Öyle ki elimden bıraktığım anda karakterleri özlemeye başladım.
Sonunda ise bir 'hiç' oldum.

gökçe türkkan 
03 May 13:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Beni Hakan Günday ile tanıştıran kitap. Kullandığı dil, sokak kültürü ilk başta pütürlü gelse de, sonradan adapte oluyorsunuz. Tabii kitap ve yazar kavramı görecelidir. Bana hitap eden, sana zerre hitap etmez. Çok beğenerek okumuştum. Kendilerini hayatın mücadelesinden ayıklamış, uyuşturulmuş gibi uyanması mümkün olmayan bir bağlılıkla birbirlerinden ayrılmayan dört arkadaşın hikayesi. Barbaros, Cenk, Hakan ve Afgan. Onlara kısaca "piç" deniyor. Aileleri tarafından dışlanmış bu toplumdışı kişilerin hayatlarını okuduğunuzda, hep aynı duyguda kalmıyorsunuz. Metaforlar var ve insanlar, onların yaptıkları hakkında sağlam cümleler var. Kitabın içinde geçen "Afacan Dennis"adlı çizgi filmin gerçek hüzünlü hayat hikayesini okuduğumda çok şaşırmıştım! Arada böyle ilginç bilgiler vermesi Hakan Günday'ın tarzı. İtinayla tavsiye edilir..

Kaonashi 
29 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İlk izlenimim, buruk bir etkilenme. Hafif rahatsız edici bir tat ama aynı zamanda dilin güzelliği karşısında şaşkınlık. İlk defa Hakan Günday okuyorum. Geçişler arasındaki tanımlamalar anlamlı. Kitabın kurgusunu beğendim. Bir Kaybedenler Kulübü beklentisi içinde değilmişim, anladım, memnun oldum.

Bu 4 arkadaş vasıtasıyla şunu gördüm ki, bizi bu yaşam döngüsüne bağlayan ipler o kadar kuvvetli ki, içlerinden biri kopacak diye ödümüz patlıyor. Parasızlık, mekansızlık, sevgisizlik, yalnızlık, imkansızlık, inançsızlık, her şeyi garantiye alma çabası, üzerine daha fazlasını koyma ihtiyacı; tam bir reddedişe asla gidemeyeceğiz biz. Belki kitapta anlatılan bu değil, belki kitap “hiçlik”e ulaşma ve bu yolda savrulurken bunun kabul edilebilir tek yol olduğunu anlatma. En azından bu 4 piç için öyle olduğunu varsayıyorum. Çok zeki ve yetkin olmaları ve bu potansiyeli kullanmayı şiddetle reddetmeleri, yaşamlarının sabit ve sağlam bir zemin üzerinde olmaması kitabın bazı bölümlerinde bana anlaşılır gelmedi, anlayamadım çünkü.
Onun dışında, dünyaya bu kadar kapalıyken, algılarının bir o kadar açık oluşu çok etkiledi beni. Amiyane tabirle kaliteli piçler bunlar dedim. Fırsatçı, üç kâğıtçı, pislik değiller. Zeki, kendilerine göre kibar ve mütevazı insanlar. Ayrıca birbirlerini tam anlamıyla tamamlamaları çok imrendirici. Hangi yoldan gidersek gidelim, bizi tamamlayacak insanların yanımızda olmasından daha mutluluk verici ne olabilir ki?

Kitabı okurken, bu 4 arkadaşın aslında arkalarında zengin bir geçmişleri oldukları için bu denli kopuk yaşadıklarını düşünmedim değil. Bir güvenlik supabı gibi düşünün. Ama kitabın sonu bu tezimi çürüttü.

Eğrisiyle doğrusuyla benim kitaptan süzdüklerim bunlar. Tavsiye ederim.

NigRa 
 26 Tem 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir Hakan Günday klasiği olarak bol alkol,acı,kendinden kaçış barındıran; okurken "Gerçek hayatta bu kadar uç bir yaşam sürdürülebilir mi?" yi sorgulatan,birbirinden güzel ve çeşit çeşit konulara dokunan kitabı.Yine bir "tutunamayanlar" hikayesi. Kitabın adının bildiğimiz anlamdaki "piç" ile alakası yok, buradaki 4 karakter serseri manasındaki piçler.
Yazarın tarzında en sevdiğim şey kitaplarında başka kitaplara ve şarkılara yer veriyor olması. Bu kitap neymiş ya da bu şarkı nasılmış diye yeni keşifler yapılmasına vesile olmasını seviyorum.

Üç kitabını okudum şimdiye kadar ve hepsinde sanki sonları toparlayamıyor,oldu bittiye geliyor gibi hissediyorum. Buna da bir el atsa tadından yenmez.

4 /

Kitaptan 147 Alıntı

Acı, insanın hayat tarlasında biçtiği buğdaylardan pişirdiği ekmektir. Dolayısıyla sabah kahvaltısı kadar kaçınılmazdır.

Piç, Hakan Günday (Sayfa 91)Piç, Hakan Günday (Sayfa 91)

Tamam haklısın da biraz sert mi olmuş? :D
Maymunlar gibi davranmanın ve adını da doğallık koymanın salaklıktan başka bir şey olmadığını herkesin anlaması lazım.

Piç, Hakan Günday (Sayfa 157 - DK)Piç, Hakan Günday (Sayfa 157 - DK)
Sadettin TANIK 
25 May 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

"Çok mutsuz sonların birinci şartı çok mutlu başlangıçlardır."

Piç, Hakan GündayPiç, Hakan Günday
dilek 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sevdikleriyle savaşanlar nefret ettikleriyle sevişirler !!

Piç, Hakan GündayPiç, Hakan Günday
Hacı Seydaoğlu 
25 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hayat, tren raylarına benzeyen iki paralel çizginin arasında ilerler. Bu çizgilerden biri en alt, diğeri en üst hayat kalitesini belirler. Çoğu insan bu çizgilere yaklaşmadan ölür. Yaklaşanlar ise çizgiden ayrılamaz, çünkü mıknatıs gibidirler. (...) Piçler, iki hayat kalitesi çizgisi arasında, hiç zorlanmadan gidip gelebilen tek varlıklardır.

Piç, Hakan Günday (Sayfa 52)Piç, Hakan Günday (Sayfa 52)
Hacı Seydaoğlu 
12 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Erginlik yaşı
Yasalar huzurunda yetişkinliğe geçiş yaşının değişmesi gerektiğini düşünüyordu. Hayat şartlarının geçen yüzyıllara oranla rahatlamış olması ve hayat süresinin uzaması nedeniyle çocukluğun bitiş yaşının yirmi üç olması gerektiğini savunuyordu. Hakan'a göre, yürümek yerine motorlu taşıtlar kullanan, düşünmek yerine televizyon seyreden, spor yapmak yerine Play Station oynayan, kütüphane koridorları yerine İnternet sitelerinde dolaşan çocukların olgunlaşmaları gecikiyordu.

Piç, Hakan Günday (Sayfa 82)Piç, Hakan Günday (Sayfa 82)
Sadettin TANIK 
26 May 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Doğallık, dürüstlükten geçer. Kendine, çevrene. Bedenin bir karbon kağıdı gibi olmalı. Özellikle de yüzün. Çünkü doğallığın tek bir anlamı vardır: düşüncelerini davranışlara dönüştürmek. Oysa bugün kimse doğal değil. Herkes sahte. Herkes yalancı...

Piç, Hakan GündayPiç, Hakan Günday
Nurcan 
01 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Tanıdıkları insanlara yeterince borçları vardı. Bir de hayata borçlanmak istemediler. Onun için aldıkları her nefesi geri verdiler.

Piç, Hakan Günday (Sayfa 17)Piç, Hakan Günday (Sayfa 17)