7,9/10  (139 Oy) · 
452 okunma  · 
110 beğeni  · 
3.216 gösterim
Piçlerin çocukları olmaz.

Piçler, aşık oldukları kadınların kendilerini kurtaracaklarını düşünür. Oysa hiçbir kadın dünyaya bir piçi kurtarmak için gelmemiştir.

Piçlere sır verilebilir. Ölümleriyle son bulan sırdaşlıkları vardır.

Piçlerin cinsel hayatı düzensizdir.

Piçlerin bedenleri ve akılları, diğer insanlarınkilerin aksine nasırlaşmaz. Onların nasırlaşan tek yerleri ruhlarıdır.

Piçler sadece kendi aşklarına saygı duyarlar. En yakın dostlarının kadınlarına dil ve el uzatabilirler. Bu durumda piç tabii ki suçlu, ancak piçlik meşrudur. Piçler düzensiz hayatlarında düzenli olarak içki içerler. Belli sayıdaki kadehten sonra sarhoş olup sızarlar. Sızdıkları yerin adı huzurdur.

Piçlerin babalarıyla olan ilişkileri mezar taşı kadar soğuk, yeni dökülmüş kan kadar sıcaktır.

Piçler insan öldüremedikleri, ağır suçlar işleyemedikleri, korkak ve hain oldukları için yaşadıkları yerleri zorunlu kalmadıkça terk edemezler.

Piçin davranış ve tercihlerini sadece bir başka piç kabul edilebilir olarak değerlendirir ve "Neden?" diye sormaz. "Neden" sorusu piçliği yok eder.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2003
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789759914943
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Aysel 
 16 Ağu 2016 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

10 dakika dolmadan fikirlerimi buraya aktarayım;

Genelde yarım bırakmak huyum olmasa da hiç ilerlemeyen ya da bana ters kitapları yarıda bırakırım.
Büyük beklentiler içinde bu yazarı listeme almıştım. Çoğunun sevdiği yazar bir hikmeti vardır dedim.
Yazarın bir konuda hakkını vermeliyim güzel cümleler kurmuş, hikayeyi kendince orijinal yapmak istemiş, Piç`lerin hayatlarını, samimiyetini ortaya koymuş.
Ama hikayeye gelince;
Hiçbir okunur tarafı yok. Çünkü sığ bir hikaye. Bana ne katacağını dünden beri düşünüyorum. Düşünce tarzımı değişmeyecek, hayatta yol göstermeyecek, kapağı kapattıktan sonra "iyi ki okumuşum" cümlesi kurdurmayacak, iki gün sonra zaten anımsamayacağıma emin olduğum bir hikayesi var.

Yazarı okumak isteyenler varsa fikirlerini olumsuz etkilemek istemem. Ama bu da benim serseri serbest stilim :)))

Zaten bu aralar okuduğum hiçbir kitap tatmin etmiyor -_- Bakalım sırada Leyleklerin Uçuşu var o nasıl olacak :)

İşte böyle *-*

Adar Zargana 
22 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitap yaklaşık 2 aydır dolabım da bulunuyordu, sırası gelince okurum diye düşünmüştüm . Dün elime aldım, neyse 2 saat vaktim vardı ve 2 saat okur sonrada dışarıda haftasonu tatilimi yaparim diye planlamıştım, ama öyle olmadı kitabı sanki ellerine zincirlediler. Okudukça daha çok okuma isteğim artti. Mükemmel ötesi diyebileceğimiz bir roman zaten Hakan günday'ın her romanı böyle. Yazarımız Piç diye nitelediği karakterin hayat'a soyut bakmalarindan kaynaklanıyor. Topluma karşı umursamaz tavırları. Diğer insanların yapmacık pozitif tavırlarindan piç lerin umursamaz samimi davranışları beni daha çok etkiledi. Romandaki 4 piç ide çok Sevdim :)

size iyi okumalar :)

M. 
11 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Her satır, her cümle, her paragraf ateş ediyor. Bir adam düşünün ki daima benim için en iyisi. Hakan Günday! Romanımızın kahramanlarını, vurdumduymazlıklarını, umursamazlıklarını çok sevdim. Öyle ki elimden bıraktığım anda karakterleri özlemeye başladım.
Sonunda ise bir 'hiç' oldum.

Kaonashi 
29 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İlk izlenimim, buruk bir etkilenme. Hafif rahatsız edici bir tat ama aynı zamanda dilin güzelliği karşısında şaşkınlık. İlk defa Hakan Günday okuyorum. Geçişler arasındaki tanımlamalar anlamlı. Kitabın kurgusunu beğendim. Bir Kaybedenler Kulübü beklentisi içinde değilmişim, anladım, memnun oldum.

Bu 4 arkadaş vasıtasıyla şunu gördüm ki, bizi bu yaşam döngüsüne bağlayan ipler o kadar kuvvetli ki, içlerinden biri kopacak diye ödümüz patlıyor. Parasızlık, mekansızlık, sevgisizlik, yalnızlık, imkansızlık, inançsızlık, her şeyi garantiye alma çabası, üzerine daha fazlasını koyma ihtiyacı; tam bir reddedişe asla gidemeyeceğiz biz. Belki kitapta anlatılan bu değil, belki kitap “hiçlik”e ulaşma ve bu yolda savrulurken bunun kabul edilebilir tek yol olduğunu anlatma. En azından bu 4 piç için öyle olduğunu varsayıyorum. Çok zeki ve yetkin olmaları ve bu potansiyeli kullanmayı şiddetle reddetmeleri, yaşamlarının sabit ve sağlam bir zemin üzerinde olmaması kitabın bazı bölümlerinde bana anlaşılır gelmedi, anlayamadım çünkü.
Onun dışında, dünyaya bu kadar kapalıyken, algılarının bir o kadar açık oluşu çok etkiledi beni. Amiyane tabirle kaliteli piçler bunlar dedim. Fırsatçı, üç kâğıtçı, pislik değiller. Zeki, kendilerine göre kibar ve mütevazı insanlar. Ayrıca birbirlerini tam anlamıyla tamamlamaları çok imrendirici. Hangi yoldan gidersek gidelim, bizi tamamlayacak insanların yanımızda olmasından daha mutluluk verici ne olabilir ki?

Kitabı okurken, bu 4 arkadaşın aslında arkalarında zengin bir geçmişleri oldukları için bu denli kopuk yaşadıklarını düşünmedim değil. Bir güvenlik supabı gibi düşünün. Ama kitabın sonu bu tezimi çürüttü.

Eğrisiyle doğrusuyla benim kitaptan süzdüklerim bunlar. Tavsiye ederim.

eso.okur 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bir solukta okuduğum bir kitap. Hakan Günday'ın kitaplarında tek bir kelimeyi bile kaçırmak istemezsiniz, her sayfada farklı sürprizlerle karşılaşabiliyorsunuz. Eğer sayfa ya da kelime atlama gibi bir huyunuz varsa, hani yoktur da ola ki var, o zaman çok şey kaçırdınız diyelim :) Ama her ne kadar akıcı bir kitap olsa da üzgünüm ama Kinyas ve Kayra'nın yerini tutmadı.

Efenim, kitapta ne anlatılıyor diyorsanız 4 hayta oğlan var, bunların biri birinden beter yaşantıları var fakat kendi aralarında bir uyum var, birbirlerine sıkı bir bağla, (bu bağ da piçlik bağı oluyor) .
Bunların hayatla olan mücadelesizlikleri, galesizlikleri anlatılıyor. Bakmayın böyle basit anlattığıma, aslında olay hiç de basit kurgulanmamış. Merak mı ettiniz, Okuyun !

NigRa 
 26 Tem 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir Hakan Günday klasiği olarak bol alkol,acı,kendinden kaçış barındıran; okurken "Gerçek hayatta bu kadar uç bir yaşam sürdürülebilir mi?" yi sorgulatan,birbirinden güzel ve çeşit çeşit konulara dokunan kitabı.Yine bir "tutunamayanlar" hikayesi. Kitabın adının bildiğimiz anlamdaki "piç" ile alakası yok, buradaki 4 karakter serseri manasındaki piçler.
Yazarın tarzında en sevdiğim şey kitaplarında başka kitaplara ve şarkılara yer veriyor olması. Bu kitap neymiş ya da bu şarkı nasılmış diye yeni keşifler yapılmasına vesile olmasını seviyorum.

Üç kitabını okudum şimdiye kadar ve hepsinde sanki sonları toparlayamıyor,oldu bittiye geliyor gibi hissediyorum. Buna da bir el atsa tadından yenmez.

Melek Macit 
 04 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Hakan Günday'ın Piç kelimesini yeniden tanımlayıp 4 kişi üzerinden teorisini açıkladığı bi kitaptı. Karakterlere bu kadar hayranlık duyup asla onlarınki gibi bi hayat sürmeyecek olmamız, keşke çevremde böyle insanlar olsa diyip asla bu tür insanlarla arkadaşlık yapmayacağımız ve bu kadar amaçsız insanın bizden daha iyi birikimlere sahip olmasıyla beraber ironik bi kitaptı.
Hakan karakterinde az da olsa kendini anlattığını sezdim Günday'ın çünkü karakterin kurduğu her kitap senaryosu Günday'ın kulvarına girecek konulara ve hayal gücüne sahipti.Sonundaki hamle de bu tezimi biraz doğruladı gibi. Kitabın etkileyici bi sonla bittiğini söylemeye gerek yok sanırım yazarın adı yeterli olur bu bilgi için.
Son olarak HİÇ kelimesinin boş gibi gözüken doluluğundan ve Günday'ın başka kitaplarında da kullandığı bu kelimenin uzun yıllardır bloğumun adı olduğundan bahsetmek isterim.
Hiçli günler..

S.Tezcan 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi · Puan vermedi

Herhangi bir romandan daha farklı. Türevlerinden de daha farklı. Kurgusu o kadar sağlam değil ama karakterler her şeyi özetliyor. Veba çağındaki insanlığın ulaşabileceği son noktayı. Yaşayabilmek için aptalmış gibi yapmaktan başka çaresi olmayan insanları. Hiçbir değeri kendine yakıştıramayan, hayata tutunmamak için kendi ellerini kesen adamları. Pek tabi ki bu düşünceler Hakan Günday'ın herhangi bir romanının ana düşünceleri. Onun kusmak isteyip de hala boğazından atamadığı tortular. Hakan, Afgan, Barbaros ve Cenk. kendilerine tecavüz etmekten keyif almaları bir yana korkaklar. Ölesiye korkuyorlar. İşte bazılarımız da bu yüzden bu romanının içindeymiş gibi hissedebiliyoruz kendimizi.

sinem evli 
02 Şub 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Uzun zamandır Hakan Günday ve kitaplarından neden bilmem kaçıyordum. Yazarın okuduğum tek kitabı Kinyas ve Kayra idi ve o kitapta da Günday'ın sayfalar ilerledikçe nasıl da kendini geliştirdiğine tanık olabiliyordum. "Piç" olarak tanımlanabilecek bir arkadaşımın kitabı hediye etmesiyle okumaya başladım ve bir çırpıda bitirdim. Üstüne üstlük beğendim de. Diğer kitaplarını da sıraya koydum zamanla okumak istiyorum. Kitabı okurken çoğu zaman "keşke öyle yapmasalardı" "neden gittiniz ya oraya?" tarzı cümlelerle karakterlerle konuştuğumu fark ettim. Bu da bir kadının bir "piç"i kurtarabileceğini düşündüğü basit bir çaba gösterisi. Yani hem karakterlerin varlığına inandırdı Hakan Günday hem de olayların ilerleyişine bir şekilde beni de dahil edebildi. Ancak piçlik; değişimi mümkün olan bir olgu değildir. Tanımlamayı kabul ediyorlar, yaşıyorlar, batıyorlar, çıktıklarını sanıp en sonunda yeniliyorlar.

Muharrem Armağan 
15 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hakan Günday'ın dili her ne kadar aynı olsa da konu itibariyle çok daha farklı ve bakış açısını değiştirecek kitaplar yazması yazarı sevmem de en büyük etkenlerden birisi. Bu kitabında da çalışmamaya yemin etmiş ve hiç bir işi olmayan 4 arkadaşın hikayesi ama hayata bakış açıları tamamen farklı. Özellikle Cenk karakteri favorimdi. Değişik ve hayata bakış açınızı daha doğrusu insanlara bakış açınızı değiştirebilecek bir kitap.

3 /

Kitaptan 66 Alıntı

Acı, insanın hayat tarlasında biçtiği buğdaylardan pişirdiği ekmektir. Dolayısıyla sabah kahvaltısı kadar kaçınılmazdır.

Piç, Hakan Günday (Sayfa 91)Piç, Hakan Günday (Sayfa 91)
Sadettin TANIK 
25 May 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

"Çok mutsuz sonların birinci şartı çok mutlu başlangıçlardır."

Piç, Hakan GündayPiç, Hakan Günday
dilek 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sevdikleriyle savaşanlar nefret ettikleriyle sevişirler !!

Piç, Hakan GündayPiç, Hakan Günday
Nurcan 
01 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Tanıdıkları insanlara yeterince borçları vardı. Bir de hayata borçlanmak istemediler. Onun için aldıkları her nefesi geri verdiler.

Piç, Hakan Günday (Sayfa 17)Piç, Hakan Günday (Sayfa 17)
Sadettin TANIK 
26 May 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Doğallık, dürüstlükten geçer. Kendine, çevrene. Bedenin bir karbon kağıdı gibi olmalı. Özellikle de yüzün. Çünkü doğallığın tek bir anlamı vardır: düşüncelerini davranışlara dönüştürmek. Oysa bugün kimse doğal değil. Herkes sahte. Herkes yalancı...

Piç, Hakan GündayPiç, Hakan Günday
Semra Uçar 
20 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Günümüz siyaseti hayvanlara göre düzenlenmiştir. Hayvanlarla iletişim kurmanın iki yolu vardır: kandırmak ve korkutmak."

Piç, Hakan Günday (Sayfa 187)Piç, Hakan Günday (Sayfa 187)

Sıfırdan hayatlarını yaratmış insanların hikayeleri kadar, hayatlarından bir sıfır yaratmış olanlarınki de gösterişlidir.

Piç, Hakan GündayPiç, Hakan Günday
Nurcan 
02 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bence romanların iyi olup olmadıklarını anlamak için ikinci kez okumaya çalışmak lazım. Eğer okunabiliyorsa, iyi roman testini geçmiş demektir. Okunmuyorsa, en yakındaki ilkokulun kütüphanesine bağışlanmalıdır. Bir de hangi sayfasından başlarsan başla, okuyabileceğin romanlar vardır. Doğru roman testi için o da iyi bir yöntemdir. İlk okumadan sonra kitabı eline alırsın ve herhangi bir sayfasını açıp okumaya başlarsın. Sonra da istediğin yerde bırakırsın. Eğer o okuduğun birkaç sayfa sana bir şeyler düşündürdüyse roman iyidir.

Piç, Hakan Günday (Sayfa 47)Piç, Hakan Günday (Sayfa 47)

"Gelecek, geçmişin merhametine kalmıştır ve insan, ikisinin arasında bir kurbandır."

Piç, Hakan Günday (Sayfa 58)Piç, Hakan Günday (Sayfa 58)