Abdulsamet Çankaya

Abdulsamet Çankaya
@ascnky
Gazi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı/Lisans Karabük Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı/Yüksek Lisans
Yüksek Lisans
Ankara
9 Aralık
135 okur puanı
Ekim 2023 tarihinde katıldı
Sabitlenmiş gönderi
Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun 🇹🇷🇹🇷🇹🇷
Reklam
352 syf.
·
Puan vermedi
Ortadirek
OrtadirekYaşar Kemal
8.8/10 · 2.565 okunma

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
“Şu fıkara kısmına ne de iyi olur, diye düşündü. Amma ellerine birazcık bir şey geçmesin, bitleri kanlanmasın azıcık, burunları havayı döver. Allah bunlara diş versin de tırnak vermesin. Bunların böyle iyi, böyle masum, böyle tertemiz çocuk gibi kalabilmeleri için gün yüzü görmemeleri gerek. Allah da o sebepten bunlara vermez. Bozulmasınlar diye.”
“Kız çocuğu el kiri, yıkarsın gider. Gider de el oğlunun ocağını tüttürür. Ya oğlan, oğlan gibi var mı? Ocakların en güzel yalımı. Kıyamete kadar sürdürür ocağını.”
Reklam
“İdarecilik demek, yerine göre hareket etmek demektir.”
“İnsan yaratığı öfkeyle değil, fendle idare edilirdi.”
“Alinin gözü Osmanı tutmuştu. İçinden, ta yürekten gülüyordu. Böyle gülen adamlardan, insanlara kötülük gelmez.”
“Siz ne laftan anlamaz küçük kafalı adamlarsınız,” diye tekrar başladı. “Ve de sizde beyin yerine toprak var. Ve de ot bitmez kıraç toprak. Altı üstü köylü milleti değil mi? Uçkurundan başka bir şey düşünmez. Ve de uçkurunuzu elinize almışsınız dolanırsınız.”
Reklam
384 syf.
·
Puan vermedi
Orhan Kemal/Gurbet Kuşları
Orhan Kemal, Çukurova romanlarının yanı sıra İstanbul romanları da yazmış toplumsal gerçekçi çizgide Türk toplumunu ele almış bir yazardır. Yazarın Gurbet Kuşları romanı da İstanbul romanları arasında yer almaktadır. Gurbet Kuşları romanı,
Bereketli Topraklar Üzerinde
Bereketli Topraklar Üzerinde
romanında gördüğümüz Çukurova’ya giden İflahsızın Yusuf’un oğlu İflahsızın Memmed’in İstanbul
Gurbet Kuşları
Gurbet KuşlarıOrhan Kemal · Everest Yayınları · 20201,046 okunma
“Halkımıza kahve verme, şeker verme, gaz verme, hattâ ekmek verme zarar yok. Yeter ki ibadethanelerini onar, radyolarında mevlüdünü, ardından da gümrah sesli duahanlarının kalpleri dalgalandıran seslerini eksik etme!”
“insanı insan eden, semirten, yeyim, giyim, kuşamdı. ”
“Gurbet kuşları katarın en arka vagonlarından iniyorlardı, kara kara, kuru kuru. Ne karşılamağa gelenler vardı, ne de çoğunun bavullarıyla sepeti, hattâ yorganı.”
446 syf.
·
Puan vermedi
Orhan Kemal/Murtaza
Orhan Kemal’in Murtaza romanı Atatürk sonrası dönemi ele alam bir eserdir. 1940’ların Türkiye’sinin anlatıldığı bu roman sanayileşme ve fabrikalaşmayla birlikte başlayan, sınıfların belirginleşmeye başladığı, ezen ve ezilenin ortaya konduğu toplumsal gerçekçi tarzda ele alınan bir romandır. Romanın baş kahramanı olan Murtaza Balkan göçmeni,
Murtaza
MurtazaOrhan Kemal · Everest Yayınları · 20163,309 okunma
1.127 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.