Panait Istrati

Panait IstratiAkdeniz yazarı
Yazar
7.8/10
2.371 Kişi
8,7bin
Okunma
577
Beğeni
22,3bin
Gösterim

Panait Istrati Kimdir?

Romanya'nın bir liman kenti olan İbrail'de doğan yazar, gençliğini, aralarında İstanbul'un da olduğu pek çok Osmanlı kentinde geçirdi. Babası Yunandır. Mısır'ı, Lübnan'ı, Suriye'yi gezdi. Bu dönemde, bulduğu bir sözlük sayesinde Fransızca öğrendi. 1921 yılında, Fransa'nın Nice kentine giderken, yalnızlığı dolayısıyla intihar girişiminde bulundu. O sırada üzerinde Romain Rolland'a yazılmış fakat henüz göndermemiş olduğu bir mektup bulunuyordu. İlk romanı Kira Kiralina (Yaşar Nabi Nayır tarafından Türkçeye çevrilmiştir) 1923 yılında Romain Rolland'ın yazdığı önsözüyle birlikte basılmıştır. Panait Istrati tüm eserlerini anadili olan Rumence değil, Fransızca olarak yazmıştır. Türkçeye de çevrilmiş önemli eserleri arasında, Arkadaş (Mihail), Akdeniz, Sokak Kızı (Nerantsula), Angel Dayı, Kodin, Baragan'ın Devedikenleri, Uşak (Méditerranée) ve Sünger Avcıları gelir. Gençlik yıllarında devrimci hareketlerin etkisine kapılmış olan Istrati, 1929'da Komünist Partinin daveti üzerine Sovyetler Birliği'ni gezdikten sonra umutsuzluğa kapılmış ve politik mücadelenin dünyada bir şeyleri değiştirmek için yetersiz olduğu fikrini edinmiştir. Pek çok romanında da politikadan, politik mücadeleden çok insanı insan yapan değerler üzerinde durması bu yüzdendir. Panait Istrati romanlarının çoğunda yaptığı yolculukları anlatır. Fakat gezdiği ülkeler değil, tanıdığı insanlar ön plandadır. Istrati'nin eserlerinde gerçek bir insan sevgisi hissedilir. Bu karşılıksız ve koşulsuz sevginin hikâyesindeki kahramanların başına getirdiği belalar kadar, onlara yaptığı katkı da nesnel bir biçimde anlatılır. Panait Istrati'nin şaheseri olarak Arkadaş (Mihail) adlı kitabı gösterilebilir. Bu kitapta, Panait Istrati'nin pek çok başka romanındaki başkahramanı da olan Adrian Zografi ile Mihail'in arkadaşlığı anlatılır. Bu arkadaşlık, ideal bir sevgi görüşünü simgelemek için kullanılmıştır. Istrati birçok başka eserinde de arkadaşlık temasını kullanmıştır. Hatta bu eserlerin çoğunda büyük, efsanevi aşklar bile arkadaşlıklar uğruna feda edilmişlerdir.
Unvan:
Romen Yazar
Doğum:
İbrail, Romanya, 10 Ağustos 1884
Ölüm:
Bükreş, Romanya, 18 Nisan 1935

Okurlar

577 okur beğendi.
8,7bin okur okudu.
128 okur okuyor.
3.048 okur okuyacak.
104 okur yarım bıraktı.

Panait Istrati Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
"Nedir sizin için kitap okumak?" "Mutluluktur." "Yetmez. Benim için besindir."
Sayfa 128Kitabı okudu
Herkesi sevmeye gerek yok zaten.
"Hiç kimse insanların hepsini sevmez, İsa bile onları öyle safça sevmedi. Biz, çeşitli görünümlerle bize benzeyenleri severiz. Arzularımızı severiz... "
Sayfa 13 - KAPRA YAYINCILIKKitabı okudu
İnsan korkaktır: O hayata sarılmadığı zaman, hayat ona sarılır, hep bir hesap. Çünkü yaratışın gayesi yeryüzünü haysiyetli insanlarla değil, hayvanlarla doldurmak olmuştur.

Panait Istrati İletileri

Tümünü gör
Sinemaya Başarıyla Uyarlanmış Romanlar
Sinema-edebiyat ilişkilerindeki başarılı yapımları, tavsiye film listesi haline getirmek için öncelikle
Edebiyat Atlası
Edebiyat Atlası
‘ndan bir alıntıyı daha önce paylaşmıştım.(#46533729) Romanlardan sinemaya aktarılan filmlerde eserin aslına ne
İnsanın yaşamadığı şeyi anlaması güçtür.
Panait Istrati
Panait Istrati
Mutluluk = Kitap
Bugün bir çekiliş vesilesiyle kazandığım kitaplarım elime ulaştı. Ama anladım ki kazandığım sadece kitaplar değilmiş. Kitapların vesile olduğu bir dostluk belki bir abi de kazandım. Lafın kısası;
ADNAN
ADNAN
abicim çok teşekkür ederim. İyi ki tanıdım seni. 🌷🙏🏼☺️ Yolun bahtın hep açık olsun hep iyi ve güzel insanlar yoldaş olsun sana 🌷✨
İtiraflarım
İtiraflarım
Mihail
Mihail
Cumhuriyet'in Doğuşu
Cumhuriyet'in Doğuşu
Gece Yarısı Kütüphanesi
Gece Yarısı Kütüphanesi
İncelenen Hayatlar
İncelenen Hayatlar

Panait Istrati Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
221 syf.
·
Puan vermedi
Podcast: Mihail, Panait Istrati
Podcasti dinlemek için YouTube linki: youtu.be/jx7dPz7H8Ts Merhaba kitapçokseverler. Bu bölümümüzde Romain Rolland’ın “Balkanlar’ın Gorkisi” dediği Panait Istrati'nin Mihail yapıtını konuşuyoruz. Adrien ve Mihail'in sanat, edebiyat, yaşam ve insan üzerine sürdürdükleri sohbetlerle Balkanlar'da içten bir yolculuğa çıkıyoruz. Keyifli dinlemeleriniz olması dileğiyle.
Mihail
MihailPanait Istrati · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20221.393 okunma
152 syf.
10/10 puan verdi
Okurken kalemimi elimden bırakamadım, sürekli satırların üstünde dolandı durdu elim , o kadar güzel mesajlar vermiş ki yazar , her biri gerçekten manidar . Arkadaşlık , ustaca anlatılmış .Panait Istrati'den okuduğum ilk eserdi ve gerçekten çok beğendim, favorilerim arasına girdi Mihail eseri.
Mihail
MihailPanait Istrati · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20221.393 okunma
·
Puan vermedi
Kodin
Lise yıllarımdan beri bıkmadan, usanmadan okuduğum öykü. Bir adamla bir çocuğun dostluğu nereye kadar varır? Istrati, en hüzünlü anılarınızı, tutku kabarmasıyla size anımsatan bir dosttur okurları için. Çünkü herkes illaki Kodin gibi biriyle tanışmıştır yaşamında.
Kodin
KodinPanait Istrati · Varlık Yayınları · 1995595 okunma