Akdeniz

7,2/10  (35 Oy) · 
120 okunma  · 
21 beğeni  · 
1.364 gösterim
Şimdi, sessiz, hareketsiz durmak istiyorum. İstiyorum ki yaşamımın, bu eşsiz saatlerindeki huzuru hiçbir söz bozmasın. İyilik, minnet, umut duygularıyla doluyum ve güvertede, karanlıkta uzanmış, bir tek kelime söylemeden gökyüzünü seyretmek ve Akdeniz'in hışırtısına kulak vermek
bana doyumsuz bir haz verecek.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  300
 • ISBN:
  9786055205614
 • Çeviri:
  Şemsettin Yeltekin
 • Yayınevi:
  Araf Yayınları
 • Kitabın Türü:

"Bizi yaşatan kendimiz için beslediğimiz değil, başkalarına, hatta nefret ettiğimiz insanlara karşı duyduğumuz sevgidir."

Kitabı çok severek okumuştum. Hayata dair altı çizilecek çok sözü vardı.
Hatta bir bölümünde gülmekten kitabı okuyamadığımı bile anımsıyorum. Şöyle ki,

Yazar, bütün dünya klasiklerini okumuş bir yazar ve bir gün Hamlet'den bir söz alıntılarken sohbet arasında, Hamlet in yazarını unutuyor; dilinin ucuna geliyor , ama bir türlü hatırlayamıyor:) Sonra kahvehane kahvehane gezip, bu eserin yazarını millete soruyor ve bakıyor ki ,kimse Hamlet diye bir eser olduğunu bilmiyor bile:)
Sinirleri iyice harap oluyor yazarın...
Neyse

Sonuç Rumen yazarın , Panait Istrati , kalemi çok samimi çok yalın.
Verdiği satır arası mesajlar oldukça insancıl.
İlk okuduğum kitabı bu olmuştu ve son olmayacağı da kesindi...

elif bingül 
19 Nis 21:38 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Yazarla tanistigim kitap oldu. Akici bir dili var. ancak bana olay siralamasi cok karisik geldi. Takip etmekte Zorlandim. Belki ben yanlis zamanda kafam cok doluyken okudugumdan belki de yazar bir cok msji 168 sayfaya sigdirdigindan kaynaklaniyordur,bilemiyorum. Ancak cok guzel ogretiler barindiriyordu. Dostluk kavraminin anlamini ve onemini burda yeniden iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Umarim siz de severek okursunuz. Kitapla kalin.

Necmiye 
11 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

ADRİYEN'in yaşadığı İbrail'den İskenderiye'ye gitmek için Köstence limanında başlayan vapur yolculuğu,l9l3 Balkan savaşına kadar sürecek macera dolu Akdeniz gezisi,,Mihail ile olan güzel dostluğu ......yolculuğu esnasında ,gördükleri yerler ,içinde istanbul'un da olduğu.Mısır.Suriye,Lübnan'da yaşadıklarını ilgiyle okudum.

ali güler 
01 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

AKdeniz kitabı kahmaranın romanyadan yola çıkıp,mısır,suriye,lübnanda yaşadıkları kimi zaman acınası olayları anlatır.Arap kültürünü anlatırken Abdülhamit Türkiye'sindende söz eder.Kitap bir seyahat macerasından ziyade insandaki değer kavramını sorgular.

Kaonashi 
05 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Kısa gözüküyor ama oldukça yoğun bir içeriği var bana göre.

Adrien memleketi Romanya'dan ayrılıp Osmanlı sınırları içinde olan bölgelere yolculuk yapıyor. Bu yolculuklar sırasında sosyal, ekonomik yaşantıyı, ahlak ve ırk, din, dil farklılıklarının yansımasını anlatıyor.

Bu kitaptan aklımda kalan en önemli iki unsur şu:
1- Yazarın Adrien ve Mihail, Adrien ve Musa arasındaki arkadaşlık ilişkisini işleyişi. Genel anlamda, bu denli yoğun, yakıcı, duygusal ve ruhsal arkadaşlık ilişkilerinin olabileceğini benim aklım almıyor. Ama burada çok güzel anlatılmış.
2- Orijinalini bilemiyorum, çeviriden mi kaynaklanıyor onu da bilemiyorum ama kitabı okurken latince bir metnin Türkçe'sini okuyormuşum gibi geldi. Cümle yapıları, manaları, kelimelerin kullanılışları..Erdeme övgü.. Değişikti. Çeviriden kaynaklanıyorsa da bravo.

Aslı T. 
 21 May 2016 · Kitabı okudu

''Roman, zengin olmak isteyen Adrien'in Osmanlı sınırları içinde olan İskenderiye, Kahi­re, Beyrut, Şam gibi şehirlerde ya­şadığı olayları anlatıyor.

Dostluk, ahlâk, mutluluk üzerine düşündüren, bir yandan da olayların geçtiği zaman ve şehirlerle ilgili eleştirel bir üslûpla bilgi de veren bir kitap.

Kitapta en çok Şam'da geçen bölümü sevdim ben.

Çok yüreğe dokunan bir kitap değil ama okunabilir.

Hilal 
07 Ağu 21:34 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Bu yazarın okuduğum ilk eseri . Akdeniz insanlarının yaşayışına toplumsal yapısına değinerek detaylandırılmış özellikle Adriyen ve Mihail'in dostlukları çerçevesinde maceralarına tanık oluyoruz.

E.Eren 
31 Ağu 13:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tarihi romanları, geçmiş yasamlari okumayı sevenler için güzel bir dünya klasiği.
Monoton yaşantıları kabul etmeyip yeni hayat arayışları... "Ne kadar başarılı? "... tartışılır:)

Halil Yavuz KAYA 
27 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Israti...Diğer kitaplarından bazılarında olduğu gibi, "Akdeniz" de de Adrien Zograffi olarak karşımıza çıkıyor.
Ne diyordu yazarımız? : " Ben namuslu bir Adrien Zograffi yazacağım, Jean Christophe' taki den daha az olacak sanat yanı, hiçbir belge değeri de taşımayacak. Ruhu bir yana bırakılırsa hiç bir benzerlik olmayacak aralarında.
"Akdeniz" Israti'nin kendi yaşam hikayesinin, serüvenci ruhunun bir döneminden kesiti olduğu aşikar.Harikulade anlatımı, benzersiz tamlamaları, yorumlarıyla; Yaşadığı, serüvenleri içinde onun ruhunun götürdüğü yerleri değil; o yerin ve insanlarının ilişkilerini derinlemesine, bireylerin ruhuna kadar inen bir gözlemle anlatmaktadır.
Hikaye ettiği konularda bazen bu gözlemler, diyaloglarla ilginç, farklı, kafa karıştırıcı, zihni bulandırıcı açıklamaları ile o kadar derinliklere gömülüyor ki, varmaya çalıştığı sonuçlar ve açıkladığı fikri tahliller üzeride uzun uzadığı ya düşünmek, kafa yormak gerekiyor.
Yazar yine bir diyaloğun da, bu husus da ki açık fikrini şöyle yorumlamıyor muydu? :-"Adriyan'ın sanatı benim gerçeğim olacak. Belge ise ben, benim sözüm. İşte gereğini öğrendin okurum. Sana söylenen, sabredin, ya da buna benzer edebiyatça laflar etmeyeceğim. Hayır. Hiçbir şey bekleme. Her kitapta aradığını bulursan bulursun olmazsa hemen bırakırsın yakamı."
Sevgi ile dostluğu bu kitabında her şeyden yüce tutuyor yazarımız. Diyor ki: "sevgi, dostluk kavramları bizim ruh birliğimizi tarif etmekten acizdir."
Yazarımız kitabında işlediği görev- dostluk temasını,önceliğinde ise "dostluğu" öne çıkarmaktadır. Kitabın finalinde bunu net olarak açıklıyor.
Zevkle okunacak bir kitap olduğunu söylemek isterim.

Kitaptan 56 Alıntı

Halil Yavuz KAYA 
26 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ah! Güç sahibi olup da, insanları adil olmaya zorlamayı ne kadar isterdim.

Akdeniz, Panait Istrati (Sayfa 11)Akdeniz, Panait Istrati (Sayfa 11)
Halil Yavuz KAYA 
26 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ben bir çakıl taşı gibi çıplak ve parlak olmalıyım, çünkü koyun biraz yapağı tuttu mu hemen makas altına gider. Çaresiz: Her servet haset yaratır, iştah uyandırır. İnsanın hiç bir şeyi olmamalı. O zaman dünyaya sahip demektir.

Akdeniz, Panait Istrati (Sayfa 62)Akdeniz, Panait Istrati (Sayfa 62)

Ah, her önüne gelenin ta gözleri içine bakarak ona şöyle diyebilmek: Sana hiçbir borcum yok! Çek arabanı, benim yüzsüz kardeşim! Hem, masanın üstündeki şu kara ekmekte gözün varsa, onu da al! Yalnız benim keyfime dokunma!

Akdeniz, Panait Istrati (Sayfa 17)Akdeniz, Panait Istrati (Sayfa 17)

-Hiçbir ırka kin beslememekle iyi ediyorsun.Böyle bir davranışa çok az tesadüf ederim ben.Çünkü insanlar aptaldır.Sanki; "Pis Yahudi! Pis Rum! Pis Türk!" diye haykırmak bir işmiş gibi. Ben okuma yazma bilmem.Okulda yıllarda dirsek çürütmek, çıkar çıkmaz sokak ortasında Yahudilerin, Ermenilerin ya da falanca milletin kökü kazanmadıkça insanlığın rahat yüzü göremeyeceğini söylemekten başka bir işe yaramıyorsa verilen emeklere yazık!Bir türlü aklımın ermediği bir şey varsa o da bu!

Akdeniz, Panait Istrati (Sayfa 127)Akdeniz, Panait Istrati (Sayfa 127)

Bilmeyiz ki, bizi ayakta tutan kendimiz için beslediğimiz değil, başkalarına, bazen nefret ettiğimiz insanlara karşı duyduğumuz sevgidir.

Akdeniz, Panait Istrati (Sayfa 125)Akdeniz, Panait Istrati (Sayfa 125)
Halil Yavuz KAYA 
26 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Başkalarını ıstırabı karşısında insan yüreği bu kadar duygusuz kalırsa her şey boşunadır.

Akdeniz, Panait Istrati (Sayfa 11)Akdeniz, Panait Istrati (Sayfa 11)

Efendim,mutlu olmak için mutlaka zengin mi olmak gerekir?

Akdeniz, Panait Istrati (Sayfa 30 - varlık yayınları)Akdeniz, Panait Istrati (Sayfa 30 - varlık yayınları)
Halil Yavuz KAYA 
26 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ah! Hayat, hayat! Göz kamaştırıcı ve zalim komedi! Adamı bir hayran bıraktırır, bir iğrendirir.

Akdeniz, Panait Istrati (Sayfa 46)Akdeniz, Panait Istrati (Sayfa 46)

Kitapla ilgili 1 Haber

İşte, Feridun Andaç’a göre gençlerin okuması gereken 10 kitap!
İşte, Feridun Andaç’a göre gençlerin okuması gereken 10 kitap! Edebiyatımızın usta ismi Feridun Andaç, “İlkgençlik çağında birinin iki şeye ihtiyacı var: iyi kitap/yazar ve sinema. Onu duygu yolculuğuna çıkarıp gezindirebilecek ve düşüncelere salacak kitaplar ve filmlerle buluşması, o yaş döneminde bunları okuyup izlemesi eminim ki yaşama çizgisinin belirlenmesinde etkileyici olacaktır.” diyor. Aşağıda, Edebiyat Haber okurları için seçtiği on kitabı bulabilirsiniz.