Şemsettin Yeltekin

Şemsettin Yeltekin

Çevirmen
8.1/10
422 Kişi
·
2.135
Okunma
·
0
Beğeni
·
114
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
127 syf.
·10/10
İmam Gazali..Hüccetül islam.Hayatımdaki mihenk taşlarından olup hayranı olduğum bir alimdir.Eseri ikinci defa okuyorum ve islam düşüncesi adına kelam ( islam felsefesi ) adına harika bir eser.Hakiki bilgiye nasıl ulaştığını öyle güzel açıklamış ki delilllerle, fikirleriyle...etkilenmemek mümkün değil.
Kısaca hiç düşünmeden kütüphanenize alın ve hemen okumaya başlayın;
Özellikle ilahiyat alanındaki dostlar...))
136 syf.
·1 günde
Bir gün Gogol'un yanında ava çok meraklı zavallı bir me­murun öyküsü anlatıldı. Bu memur, bin bir sıkıntıyla bi­riktirdiği 200 rubleyle güzel bir av tüfeği almış. Yeni tü­ feğiyle ilk ava çıktığı gün bir sandala binmiş. Ama tü­fek nasılsa suya düşüvermiş. Memur evine döndüğün­ de yatağa düşmüş. Büyük bir üzüntü içinde günlerce yat­mış. Ancak arkadaşları, aralarında para toplayarak ona yeni bir tüfek aldıkları zaman iyileşip yataktan kalkmış. Bu öyküyü dinleyenlerin hepsi kahkahalarla güldüler. Yalnızca Gogol gülmedi, uzun süre düşünceli kaldı. Palto'nun ilk düşüncesi, işte o gün doğmuştu. Bu öykü 1834'te anlatılmıştı. Gogol bunun üzerinde çok çalıştı, aradan sekiz yıl geçtikten sonra Palto yayımlandı. 1842'de ilk yayımlandı Palto'nun Dostoyevski, Tolstoy ve Çehov üzerinde büyük etkileri olmuştur.(Kitap 'dan alıntı)

Üç öyküden oluşan kısacık bir kitap burun öyküsünü özellikle çok beğendim, palto öyküsünü tekrar okudum, fayton öyküsü pek iyi değil di. Fazla vaktinizi almaz, yazarın dili yazısı yazdıklarını okumak keyifliydi.
248 syf.
·90 günde·Beğendi·7/10
Şükür ki kitabı bitirdim. Dili ağır değildi tam aksine çok akıcı bir üslubu vardı fakat bu kitabın olay örgüsü karışıktı.Teknik bakımından kusurlu bir kitap olsa da okudum. Okumak isteyenlere pek tavsiye etmiyorum.
127 syf.
Bu kitap dalaletten kurtuluş vesikası olarak görülebilir. Bir medresede döneminin ünlü hocası olan Gazzali sorgulama sürecini ve bu süreçte uğradığı durakları anbean okuyucuya aktarıyor diyebiliriz. Kitabın henüz başlarında olsam da şumu söyleyebilirim ki oldukça akıcı bir eser gözünüzü Gazali’nin İslam Tarihnde adeta bir köşe taşı kabul edilişi korkutmasın derim. Sonuç mu?
Gazali bu buhrandan Allah’ın kalbine attığı bir nur ile kurtuluşa erdiğini ve nihayet kurtulduğunu söylüyor. Hangi tür bilginin yakîn(kesinlik) hangi tür bilginin zan ifade ettiğinin ne kadar önemliolduğunu farketmemizi sağlıyor da diyebiliriz.
160 syf.
İmam Gazali'nin Sultan Melikşah'a yazdığı mektup(lar) dahi diyebiliriz. Birkaç adım daha giderek nutuk bile deriz, niye demeyelim ki?

İmam Gazali...
Bir solukta zikr edebileceğimiz herhangi isim değil. Diğer adıyla Hüccet'ül İslam. Yani İslam'ın delili... Dahaca diğer namıyla İlmin kutbu... Gazali bir devrin maneviyat ve ilim çeşmesi. Kesildi mi ya bu çeşme? Zinhar! Neredeyse 10 asır evvelinden bu çağa sarkan koca çınar. Kelam ile felsefeyi, akıl ile tüm bid'atları bertaraf etmiş kutlu alim-i azam.

Bu eseri okurken, lider olmanın ne kadar büyük ve de çetrefilli bir mesele olduğunu, yürüdüğünüz yolun ne denli kaygan ve keskin olduğunu göreceksiniz. Liderler cehenneme en yakın olanlardır... Zira onların ferdi hataları bile umuma mâl olur ve bu mesuliyet sizin omzunuza biniverir.

Aile reisliği bile böyledir diyor İmam Gazali.

Gazali kitabın birçok yerinde ayet ve hadisten delil getiriyor, neredeyse her meselenin altına da bir hikaye iliştiriyor. Onlar ne müthiş ve ibret dolu hikayeler!

Keşke diyoruz, aile reislerinden, devlet reislerine değin liderlik iddiasındaki herkes okusa. Fakat bir seferlik okuma yetmez! Mütemadiyen okumalı. Zira böyle diyor İmam Gazali Melikşah'a.

Ne yalan söyleyeyim... Düne kadar siyaset arenasında boy gösterme gibi bir niyetim vardı. Endişelerim mevcut olsa bile kararlıydım... Ta ki İmam Gazali ile tokalaşana kadar!

Öyleyse bereketli okumalar!
136 syf.
Nikolay Vasilyeviç Gogol yazarın okuduğum ilk kitabı Palto idi çok severek okumuştum. Üç öyküyü okurken ikinci kez Palto'yu okumuş oldum yine keyif alarak okudum. Üç öykü Burun, Fayton ve Palto üç öykünün de muazzam bir güzelliği var. Yazarın diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum şuan elimde Bir Delinin Hatıra Defteri mevcut en kısa sürede okuyacağım. Yazarın daha önce kitabını okumadıysanız üç öyküyle başlamalısınız.
136 syf.
·7 günde·8/10
Besleme. Çehov'la tanışma kitabım. Yeri büyük tabi. İlkler önemlidir. Yazarı anlamaya çalışırız ilkin, dilini, yazma stilini, değindiği konuları.

Çehov'u lise yıllarımdan bilirim. Ama işte dediğim gibi; lise yılları. Yazarı okumaktan çok, sınavda sorarlar mı ya da sene sonunda bu sene sormadılar seneye sorarlar mı diye öğrendik. Öğrettiler bize. Kimse de çıkıp demedi ki yav arkadaş sen bu adamı iyi hoş çalışıyon, eserlerini biliyon. Da niye kitaplarını okumuyon? Neymiş efendim iki çeşit hikaye tarzı varmış da. Biri Mauppasant Tarzı (Olay Hikayeciliği) biri de Çehov tarzı(Kesit Hikayeciliği). Sanırım öyleydi. Yanlışsam düzeltin.

Hepsi derste kaldı. Yıllar önce. Başlamak bu zamana kısmetmiş.

Çehov'u okumaktan önce tanımak gerek diye düşünüyorum.

Çehov, bir Rus bakkalın oğlu. Babası ticaretten çok dini konulara eğilimli otoriter ve sert. Ki bunları ilerleyen zamanlarda onun öykülerinde bulacağıma inanıyorum. Bir etkisinin olacağı kanaatindeyim. 10 yıllık lise zamanından sonra doktor olarak karşımıza çıkıyor. Bazen yazıp bazen de doktorluk yapıyor. Yazdığı tiyatrolar oynanıyor, beğeniliyor ve büyük ilgi görüyor. Evleniyor sonra bir kadınla adını unuttum, önemli de değil zaten. Gelgelelim 44 yaşında aramızdan ayrılıyor. :( genç daha. Oysa kim bilir birkaç yıl daha yaşasa bize neler neler sunacak. Hayatın daha bilmediğimiz hangi yönlerini bize sunacak, hangi gerçekleri yüzümüze vuracak kim bilir.

Bu benim takıntım sanırım. Sevdiğim yazarların hayatını araştırırım ve bunu başkalarının da okumasını isterim. Onun büyüdüğü çevreyi, aileyi; yaşadığı olayları, çektiği sıkıntıları görün isterim. İsterim ki kitaplarını okurken ona göre yorumlayın, ona göre evirip çevirin cümlelerinizi.

Sanırım ben yeni yeni başlıyorum kendilerini tanımaya. Uzun bir yol var tabi önümde. "Besleme" ile başlayalım o vakit:

Kitap 7 öyküden oluşuyor.
Besleme
Volodya
Başkalarının Derdi
Nişanlı Kız
Boyundaki Nişan
İoniç
Kabuğuna Sinmiş Adam.


Bütün hikayeleri tek tek anlatıp sizlere spoiler vermeyelim fakat şunu belirtelim ki öykülerde sabah akşam çalıştırılan besleme Varka, seven ama sevgisine karşılık bulamayan ve sonunda intihar mı yanlışlıkla mı bilinmez ama ölen Volodya, bankada borcu olan ve ödemek için yıllarca yaşadığı, büyüdüğü evi satmak zorunda kalan ve buna benzer insanların hayatının anlatıldığı öyküler bulunmakta.

Çehov'u anlamaya çalışmak için başlanabilecek uygun bir kitap mıdır bilinmez ama ben memnun kaldım.

Bol okumalı günler dilerim.
127 syf.
·Beğendi·9/10
Etkisi son derece büyük bir kitap.Kitap neden tasavvufu felsefeye veya kelama karşı tercih ettiğini anlatıyor ,anlatış tarzı meseleye ele alış biçimi son derece güzel. Bu kitapta ibni sina ve farabiyi kafir ilan ediyor üzülerek söylemek gerekir ki gazalinin bu kitapta felsefecilere kafir demesinden sonra ibni rüşdü saymazsak bir daha filozof maalesef yetişemiyor islam dünyasında
127 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kitabı okumamdaki asıl amacım felsefi açıdan Gazzalinin önemine yapılan vurguya duyduğum merak. Bu nazardan naçizane değerlendirme yapmak isterim. Malum Gazzali on ikici yüzyıl düşünürüdür. Ölümü 1111. on üçüncü yüzyılda islam düşüncesinin durumu ve ortaya çıkan kesret düşünülürse Gazzalinin buna nasıl imkan ve sebep olduğu daha iyi anlaşılır. İslami düşünürlerin bugün islami ilimleri felsefe kelam ve nazari irfan olarak ayırması doğrudan Gazzalinin katkısı ile mümkün oldu dersem abartmış olmam diye düşünüyorum. işte akli islami ilimlerde bu kesretin ortaya çıkmasını Gazzali mümkün hale getirmiştir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Şemsettin Yeltekin

Yazar istatistikleri

  • 2.135 okur okudu.
  • 57 okur okuyor.
  • 1.416 okur okuyacak.
  • 33 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları