Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol
Gönderi Oluştur

Cumhuriyetin 100. Yılı

"...hep kendinizi düşünmeyin, biraz da şu cennet vatanın uğruna feda olun."
Sayfa 145Kitabı okudu
Tüik verilerine göre okul okumayan, kitap okumayanlar, üniversite mezunlarından ve kitap okuyanlardan daha mutlu. Neden acaba? 😏
Reklam
304 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
4 günde okudu
CUMHURİYETİN DOĞUŞU
İlber Ortaylı'nın kitaplarını okumaya bayılıyorum. Dünyaya bakış açısı, olayları yorumlayabilme becerisi, zengin tarih bilgisi gibi saymakla bitmeyen özelliklerinden faydalanabilmek, yazdığı eserleri okumak bizim için büyük bir şans. Gerek anlatım dili gerek anlattıkları hiç yormamakla birlikte roman etkisi yaratıyordu. Misal okullarda da anlatılan Çanakkale Savaşı'nın derinlerine inmek, gözümde canlanmasına ve durumu daha iyi anlamama yardımcı oldu. Keşke okullarda da böyle kitaplar okutulsa... Cumhuriyetimizin yüzüncü yılını anlamanın önemli bir husus olduğuna katılıyorum. Yaşadığınız ülkenin, içinde bulunduğunuz milletin bu süreçte neler yaptığını bilmeniz zaruridir. Yolun gerisine bakın ki ilerisinde neler olabileceğini tahmin edin. Kitapta da bahsedilen Lozan'ın gizli maddeleri (!), İsmet İnönü'nün adaları vermesi (!) gibi hususları sorgulamak yerine açın, kaynakları okuyun. Ve ilerleyin. İlber Hoca'ya şükranlarımızı sunuyoruz. Elinize sağlık.
Cumhuriyet'in Doğuşu
Cumhuriyet'in Doğuşuİlber Ortaylı · Kronik Kitap Yayınları · 2023594 okunma
120 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
23 saatte okudu
İsmail Saymaz’ın Şehvetiye Tarikatı’ndan sonra okuduğum Kimsesizler Cumhuriyeti isimli kitabı ile tarikat yuvalarında geleceğimiz olan çocuklarımızın yaşadıklarını okudukça kanım çekildi. Biz nasıl bu hale geldik neden bu hale geldik diye düşünmeden edemiyor insan.1950 yılından itibaren Demokrat Parti ile cemaatler, tarikatlar hortlamaya
Kimsesizler Cumhuriyeti
Kimsesizler Cumhuriyetiİsmail Saymaz · İletişim Yayınları · 2018516 okunma
Reklam
"Cumhuriyet, Türkiye'ye Kanun-u Medeni'yi hediye etti bir, Cumhuriyet, Türkiye'ye dil-tarih mefhumunu hediye etti, iki. Cumhuriyet Türkiye'ye maarifi hediye etti. Yani köydeki çocuk, sokaktaki çocuk okumayı yazmayı burada öğrendi. Lütfen Nermin Hoca'nın hatıratını okuyun. 'Ben Macaristan' da kalsam, okuyamayacaktım.' diyor, bu kadar. Cumhuriyet, Orta Avrupa'daki bizden çok daha zengin bir ülkenin veremediği eğitim eşitliğini insanlara vermiş."
İlber Ortaylı
İlber Ortaylı
Üniversitede hoca olmak yerine, taşrada doktor olup kendini kurtarmak düşüncesi topluma hakim olmuştur. İdeallerin çapı zayıflamıştır.
Kronik Kitap ( 2020 )Kitabı okudu
“Cephedeki tüm babaları gördüm ben. Senin baban bundan böyle Cumhuriyet’tir çocuk “ dedi.
Sayfa 103Kitabı okudu
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.