Hanefi Avcı

Yazar 7,7/10 · 163 Oy · 4 kitap · 513 okunma ·  26 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

26 okur beğendi.
163 puanlama · 28 alıntı
0 haber · 2.792 gösterim
513 okur kitaplarını okudu.
182 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
12 okur kitaplarını şu anda okuyor.
31 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Hanefi Avcı'ın Biyografisi

Hanefi Avcı (d. 1956, Karabıyıklı, Pazarcık, Kahramanmaraş), Türk bürokrat ve polis amiri. Türk Emniyetinde teknoloji temeline dayalı istihbarat sisteminin kurucusu olarak bilinmektedir.

Eğitimi

1956 yılında Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinin Karabıyıklı köyünde dünyaya gelen Hanefi Avcı, öğrenim yaşamına doğduğu köydeki Karabıyıklı İlkokulu'nda başladı. Ortaokulu Gaziantep'teki Karşıyaka Ortaokulu'nda, liseyi ise Ankara'daki Polis Koleji'nde bitirdi. Ardından Polis Enstitüsü'nde okudu ve lisans öğrenimi için girdiği Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1980 yılında mezun oldu.

Kariyeri

Hanefi Avcı daha sonra İçişleri Bakanlığı'na girdi ve bu dönemde sırasıyla Mersin merkez ve Gülnar ilçelerinde görev yaptı. Daha sonra Diyarbakır, İstanbul illerinde şube müdürlüklerinde çalıştı.

1996 yılında Emniyet İstihbarat Daire Başkan Yardımcısı oldu. Bu görevi sürdürürken 4 Şubat 1997'de Susurluk skandalını araştıran TBMM komisyonuna ifade verdi. İfadesinde terörle mücadele adı altında devlet içinde çete kurulduğunu ileri sürdü ve Mehmet Ağar, Korkut Eken, Veli Küçük gibi isimler hakkında suçlamalarda bulundu.

28 Şubat sürecinde, bu görevdeyken köstebek olayı olarak da bilinen Deniz Kuvvetlerindeki Batı Çalışma Grubu belgelerinin Emniyet İstihbarat Dairesi'ne sızdırılması olayı meydana geldi. Avcı, olay patlak verdikten sonra darbe hazırlığı varsa, bunu izlemenin polisin görevi olduğunu savundu. Bu olay nedeniyle tutuklanan daire başkanı Bülent Orakoğlu açığa alındı, Avcı ise istihbarat dairesindeki görevinden alındı ve Ana Komuta Kontrol Merkezi kadrosuna atandı. Daha sonra açılan "köstebek davası"nda bütün sanıklar beraat etti.

Katıldığı bir televizyon programında Millî İstihbarat Teşkilatı hakkında yaptığı açıklamalar nedeniyle "devletin gizli kalması gereken sırlarını ifşa etmek" ile suçlandı ve 10 Şubat 1998'de açığa alındı. Daha sonra Ankara 1 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi'nin nöbetçi hakimi Tanju Güvendiren'in kararıyla 20 Şubat 1998'de tutuklanarak Beypazarı Cezaevine kondu. 2 Mart 1998'de tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilen Avcı, hakkında açılan davadan da beraat etti.

Beraat ettikten sonra idare mahkemesi kararıyla görevine geri döndü. 2003'e kadar geri hizmetlerde çalıştı. 2003 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'na getirildi. Avcı; 2005 yılında geçici olarak, 2006 yılında ise asaleten Edirne İl Emniyet Müdürü oldu. 2006 yılında TASAM'ın Stratejik Vizyon Sahibi Bürokrat Ödülü'nü kazandı.

Hanefi Avcı Edirne İl Emniyet Müdürlüğü yaptığı sırada, 18 Haziran 2009 tarihinde Resmî Gazete'de yayımlanan ortak kararname ile Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü'ne atandı.

Haliç'te Yaşayan Simonlar

Ağustos 2010 tarihinde "Haliç'te Yaşayan Simonlar" adlı kitabı Angora Yayıncılık tarafından basıldı. Kitabında Gülen cemaatinin emniyet teşkilatında örgütlendiğini ve telefon dinlemesi dahil yasadışı faaliyetlerde bulunduğunu iddia etti.[17] Daha sonra merkez alınmayı talep etti, talebi kabul edildi.

Avcı, Devrimci Karargâh örgütüne yardım etmek suçlamasıyla 28 Eylül 2010 tarihinde tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne kondu. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, aralarında Hanefi Avcı'nın da bulunduğu 14'ü tutuklu 22 kişi hakkında hazırlanan iddianameyi kabul etti.

Son olarak "Devrimci Karargah Örgütü üyesi oldukları ve örgüte yardım ettikleri öne sürülen 89 sanığın yargılandığı davada mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı 'nın 22 yıl 9 aydan 49 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Hanefi Avcı 2011 Milletvekilliği seçimleri için İstanbul 3. Bölgeden bağımsız milletvekili adayı oldu. Fakat seçimlerden birkaç gün önce çekildiğini açıkladı.

Hanefi Avcı'ın Kitapları Kitap Ekle

2. Cemaat'in İflası (Hoca'nın Ayağının Kaydığı Yer)
7,8/ 10  (16 Oy) ·  40 Okunma
Tolga Önver, bir alıntı ekledi.
03 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Şuna inanıyorum ki bu ülkede rüşveti, irtikabı, ihaleye fesat karıştırmayı bir anda
durdurmak, böylece tüm yolsuzlukları bir anda önlemek mümkün olsa ülkede ekonomi ve yatırımlar durur, devlet işleri kilitlenirdi. Çünkü tüm faaliyetlerdeki canlılığın tetikleyici gücü bana kalırsa haksız menfaat temin etme beklentisi ve duygusudur.
Eğer suyun başında duran memurlara, yapılan işlerde maaşları dışında menfaat temin edemeyecekleri havası yaratılırsa
onlar tüm işleri yavaşlatır, iş yapılmaz, sistem çalışmaz ve Türk ekonomisi durur.
Devlet yatırımları yapılamaz, yollar, barajlar, köprüler ihale edilemez, plan programlar yapılamaz hale gelir.
Ama çok açık hissediliyor ki yapılacak işlerde kendilerine de bir şeyler düşecekse, planlar, projeler hemen çiziliyor, evraklar yazılıyor,
olmaz işler bir kolayı bulunarak olur kılınıyor.

Haliç'te Yaşayan Simonlar, Hanefi AvcıHaliç'te Yaşayan Simonlar, Hanefi Avcı
Vedat Baysal, bir alıntı ekledi.
21 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bugün bu olaylara mani olma makamında olmasına rağmen müdahil olmayanlar şunu bilmelidirler ki kendileri hakkında da şuan cemaat tarafından arşivlenen bilgiler bir gün aynı şekilde basına servis edilecektir.

Haliç'te Yaşayan Simonlar, Hanefi Avcı (Sayfa 586 - 22. Baskı kitap)Haliç'te Yaşayan Simonlar, Hanefi Avcı (Sayfa 586 - 22. Baskı kitap)
Ayrıksı, bir alıntı ekledi.
25 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aslında simonlar her yerde, her örgütte var; insana değer vermeyen, özgürlüğü önemsemeyen, itaat kültürünün hakim olduğu, grup menfaati için itaatin istendiği her yerde Simonlar var.

Haliç'te Yaşayan Simonlar, Hanefi AvcıHaliç'te Yaşayan Simonlar, Hanefi Avcı
Emre Söylemez, bir alıntı ekledi.
08 Oca 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Beş TL değerindeki bir malın çalınmaması veya çalanı yakalaması için polis görevlendirilir ama milyonları çalanlar için hiçbir işlem yapılmaz."

Haliç'te Yaşayan Simonlar, Hanefi Avcı (Sayfa 90 - Angora)Haliç'te Yaşayan Simonlar, Hanefi Avcı (Sayfa 90 - Angora)
Vedat Baysal, bir alıntı ekledi.
21 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bir grup koca bir devleti teslim aldı. Devlet içten içe çatırdıyor, birileri yönetimi ele aldı ve kimse devlet gücünü kullanan bu kişilere dur diyemiyor.

Haliç'te Yaşayan Simonlar, Hanefi Avcı (Sayfa 578 - 22. baskı)Haliç'te Yaşayan Simonlar, Hanefi Avcı (Sayfa 578 - 22. baskı)
Ayrıksı, bir alıntı ekledi.
25 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sağcı-solcu, laik-anti laik, demokratik-darbeci, A veya B partisi gibi kamplara ayrıldığımızda hep kendi tarafımız haklı, karşı taraf yanlıştı; karşı durma cesaretimiz, yalnızca grubumuzun karşı olduğu kişi ve fikirlere yönelikti.

Haliç'te Yaşayan Simonlar, Hanefi AvcıHaliç'te Yaşayan Simonlar, Hanefi Avcı
Ayrıksı, bir alıntı ekledi.
25 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu durumu bir çok olayda görmek mümkündü; bizler de her suçu değil, yalnızca bize öğretilen ve empoze edilen hususları suç görüyor, bizim tarafımızda olan kişilerin kusurlarını suç olarak nitelendirmiyorduk.
Bu duruma, bu tip davranışlara "Simonlaşmak" adını verdim.
İşte bu durumu düşündükten sonra kendime söz verdim; ben Simon gibi olmayacaktım, ben Simonlaşmayacaktım. Yanlışı kim yaparsa yapsınkarşı çıkacaktım; suç işleyenler kendi tarafımdan insanlar, kendi arkadaşlarım bile olsa veya ne kadar güçlü olurlarsa olsun, bedeli ne olursa olsun karşı duracaktım.

Haliç'te Yaşayan Simonlar, Hanefi AvcıHaliç'te Yaşayan Simonlar, Hanefi Avcı
Volkan, bir alıntı ekledi.
 03 Ara 2016 · Kitabı okudu

Her zaman eğitimlerde ve sohbetlerde anlattığım gibi; yerde bulunan bir vida, herkes için sıradan bir vida iken bir oto tamircisi için bu 1995 model Almanya'da üretilmiş E200 serisi bir Mercedes'e ait. bir vidadır. Buradan kazaya karışan aracın markası, modeli vs. özellikleri tespit edilir, böylece küçücük bir vidadan olayın tamamı çözülebilir.

Haliç'te Yaşayan Simonlar, Hanefi AvcıHaliç'te Yaşayan Simonlar, Hanefi Avcı
Sadık Cemre Kocak, bir alıntı ekledi.
26 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ergenekon
Ama bu dava, büyük hukuksuzlukları boyutuyla Türkiye'nin son dönemde yaşadığı resmin en güzel tasvirlerinden biri; Türkiye'de cemaatin polis ve yargıyı kullanarak yaptığı en büyük operasyonlardan bir tanesidir.

Cemaat'in İflası, Hanefi Avcı (Sayfa 130)Cemaat'in İflası, Hanefi Avcı (Sayfa 130)
Bütün Alıntıları Göster
Sadettin TANIK, Cemaat'in İflası'ı inceledi.
29 Tem 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Kitapta bilmediğimiz, gizli kalmış, hiçbir yerde yazılmamış şeyler arayanlar yanılır. Yalnız unuttuğumuz ne kadar çok şey olduğunu görebiliyoruz. Akıl almaz kumpaslarla klasörlerce sahte delillerin uydurulmasından, tutuklananların gördükleri muamelelere dek, pek çok skandalın nasıl bir çarkta hazırlanıp topluma kabul ettirildiğini görmek dehşet verici. Bütün bunların sadece buzdağının görünen kısmı olduğunu da biliyoruz. Büyük cesaretle futursuzca davranan cemaat üyelerini besleyip büyüten, devletin önemli yerlerine yerleştiren, yeri geldiğinde varlıklarını inkar eden, ( Cemaat emniyet içinde örgütlenmektedir iddiasına Hüseyin Çelik: "Buna kargalar bile güler" demiştir.) açtıkları kumpas davalarında arkasında duran, (Zamanın başbakanının bu davaların savcısı olduğunu söylemiştir) yandaş medya ve yalakalar vasıtasıyla yüceltilen, desteğini her zaman sürdüren AKP'den söz edilmemesi manidardır. Unutmamak gerekir ki MİT ( Hakan Fidan'ın ifadeye çağrılması ) olayında zamanın başbakanı tavrını koymuş ve yasa değişikliği ile Hakan Fidan'ın ifade vermesini dolayısıyla yargılanmasını önlemiştir. Ve iplerin koptuğu, çıkarların çatışması sonucu başlatılan 17 - 25 Aralık yolsuzluk operasyonlarında da İktidar oklar kendine yöneldiği için; karşı durarak tüm gerekli düzenlemeleri yapmış, bütün davalar ( Hukuk dışına çıkma pahasına ) düşürülerek yolsuzluklar örtbas edilmiştir. Bundan dolayı anlıyoruz ki; Ergenekon, Balyoz, Oda Tv Casusluk vb davalarda iktidar bilerek ve isteyerek engel olmamıştır. Bu da gösteriyor ki bu davalar İktidar- Cemaat ortaklığı ile yürütülmüştür. Hanefi Avcı'nın iktidara yönelik olarak bu tür gerçeklere vurgu yapmamış olması, kitabın iktidar tarafından sipariş verilmiş gibi algılanmasına yol açacaktır.

Kerim Özbekler, Haliç'te Yaşayan Simonlar'ı inceledi.
22 Ağu 2015 · Kitabı okumadı · Beğendi · 10/10 puan

Hanefi Avcı tarafından yazılan ''Haliç'te Yaşayan Simonlar.'' isimli eseri okudum, emniyetle ilgili bilinmeyen bir çok konu akıcı bir dille kaleme alınmış. Herkesin okumasını tavsiye ederim, bu kitaptan öğrenilecek ve ders alınacak çok konu var.

Vedat Baysal, Haliç'te Yaşayan Simonlar'ı inceledi.
21 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitabın ilk bölümünde Avcı'nın kendisini çok fazla ön plana çıkarıp geride kalan neredeyse tüm devlet ve kişileri beceriksiz gösterdiği bir anlatım mevcut. Öyleki sanki "O" olmasaymış ülke mahvolacakmış. Ancak ikinci bölümdeki yorumlar ve tespitlerinin içinde bulunduğumuz günlerde ortaya çıkan yeni bilgilerle birlikte değerlendirildiğinde kesinlikle büyük bir doğruluk payına sahip olduğu anlaşılıyor. Bu sebeple iki ayrı bölümde yazılan kitabı iki ayrı şekilde değerlendirmek gerekiyor.

Daha önce hiç bu tür bir kitap okumamıştım. Okuduklarım beni hayrete düşürdü. Devlet işleri, siyaset ve politika konusunda ne kadar cahil olduğumu gördüm. Kitapta bahsi geçen birçok olaydan habersizdim ve kitabı okurken birçok yerinde bahsi geçen olayı internetten araştırmak zorunda kaldım. (Kendime not: Bu alanda kendini geliştir.)

Aysun, Haliç'te Yaşayan Simonlar'ı inceledi.
02 Oca 00:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öncelikle kitaptan edebi hiç bir şey beklememek gerekiyor çünkü yok. Ikıncı olarak kendini o kadar övüyor ve aklıyor ki yazanın bir "müdür" olduğu hakkında hiç şüphe bırakmıyor. Ama gene de yazıldığı dönem şartları değerlendirildiğinde oldukça açık bir uyarıyı barındırdığını bugün çok net bir şekilde görmek mümkün. Hatta yazdıklarının doğru çıktığını da gözlemleyebiliriz. Sadece kafalarda şöyle bir soru işareti bırakıyor "e peki sen bu oluşumlar için ne yaptın?". Kitap yazabilmiş olmak da pekala bir eylem gibi kabul edilebilir en azından duruşunu belli etmiş diyebiliriz.

Serdar Poirot, Haliç'te Yaşayan Simonlar'ı inceledi.
23 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Meşhur emniyet müdüründen çok detaylı bir şekilde hazırlanmış bir araştırma eseri. Kitabın ilk bölümünde mesleğe girişi ve sonrasında yaptığı işleri anlatan yazar, ikinci bölümünde ise cemaatin yaptığı veya yaptırdığı söylenen operasyonları derinlemesine inceliyot. Cem Uzan olayı, Ergenekon gibi yakın dönemde gündem olmuş pek çok olayı irdeleyen bu kitap mutlaka okunması gerekenlerden.

Erman TEKELİ, Haliç'te Yaşayan Simonlar'ı inceledi.
17 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Dün Devlet'in, O gün cemaatin yaptıklarını cesurca anlatan bir kitap. Yayınlandığı zaman hatta yayınlanmadan basılmadan yazarın başını belaya sokan, daha sonra neredeyse kahraman yapılan...Acı ama gerçek diyebileceğimiz bir kitap.

Serdar Poirot, Cemaat'in İflası'ı inceledi.
02 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın Haliçte Yaşayan Simonlar kitabını yazdıktan sonra yaşananları ve Cemaatin Hükümet ile zıtlaşmasının temeline indiği bir araştırma eseri. Ergenekon operasyonu sırasında yaşanan hukuksuz gelişmeler, kendilerinden yana olmadığı için Hüseyin Albay'ı hapse atmak istemeleri, Balyoz davasındaki delillerin tahrif edilmiş olması, 7 Şubat MİT krizi ve Hakan Fidan'ın üzerine sürekli gitmeleri, yargıyı ele geçirdikleri için kullandıkları ve örtbas ettikleri olaylar, 17-25 Aralık ve Selam Tevhid operasyonlarının detayları, Hrant Dink, Malatya Zirve Yayınevi gibi olayların nasıl manipüle edildiği, AKP ile milletvekili sayısında anlaşamamaları, Emniyette cemaatçi olmadığı için KOM ve İDB tarafından operasyon düzenlenen Emin Arslan, Mustafa Külcü gibi müdürlerin akıbeti gibi pek çok olay detayları ile beraber anlatılıyor. Bu yaşananları merak edenler için okunması gereken kitaplardan biri.

Timur Türker, Haliç'te Yaşayan Simonlar'ı inceledi.
10 Ağu 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hanefi Avcı. Emniyet teşkilatı'nda çok tecrübeli ve bir çok başarıya imza atmış bir isim. Açıkcası kitabın tamamını okuduktan sonra devletin kurumlarının nasıl çürüdüğünü, kurumların birbirine nasıl düşman edildiğini kendine has üslubu ile anlatmış. Özellikle "F TİPİ CEMAAT" adı verilen Fetullah Gülen in devletin kurumları içine nasıl sızdığını, devlete ve millete nasıl zarar verdiğini kitapta açık, net ve delilleri ile anlatmış. Zaten kendileri bu kitabı yazdıktan bir süre sonra göz altına alındı. Yaşamı boyunca aşırı sol terör örgütleri(Devrimci Karargah) ile mücadele eden Hanefi Avcı nın bu örgütle bağlantısı olduğunu öne sürerek trajikomik, akıllara zarar bir şekilde adamı bu örgüte bağladılar ve bununla suçladılar. Aynı Ergenekon ve Balyoz davalarında olduğu gibi..

pekmusibetbisi, Haliç'te Yaşayan Simonlar'ı inceledi.
 14 Ara 2017 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · 8/10 puan

Yarım bırakma sebebim kitabın kötülüğünden değil; Cem Uzan ve çevresinin yaptığı dolandırıcılıkların aşırı kafamı karıştırması ve bunun üzerine kafa yoramayacağım bir döneme denk gelmesinden. Gerçi Cem Uzan olayı, bugünlerde Amerika'da yürütülen davada ortaya çıkanlar yanında devede kulak kalır ya neyse... Girmiyorum oralara... Yoksa Türkiye siyasi hayatını, aktörlerin birbirleriyle ilişkilerini, belgelere dayanarak kanıtlarla anlatan harika bir kitap. Merakınız varsa, kilit olayların günümüzle bağlantısını kurabilmenizi sağlayan, dönüp dönüp bakabileceğiniz bir danışma kitabı olabilir. Hanefi Avcı'nın meslektaşı/ustası Sabri Uzun'un İn kitabını da okumanız olaylara daha geniş bir perspektiften bakmanızı sağlayacaktır. Bu kitabı bitirdikten sonra "Tekrar okunabilirler" listeme alacağım kesin!

Bütün İncelemeleri Göster