Kafa Kağıdı

8,4/10  (33 Oy) · 
122 okunma  · 
26 beğeni  · 
2.364 gösterim
Hayat hikâyesini bazı eserlerinde gereğince yazmış olduğunu, ancak asıl ruh hayatını, ruhunun kafa kâğıdını resimlendirmek istediğini dile getirirken, bu eseriyle geçmiş, özellikle çocukluk günlerinin perdesini bir daha aralar.
Kafa Kâğıdı, olayların dış tezahür çizgilerinden ziyâde, onları doğuran ruhî oluşları tesbite yönelik bir otobiyografidir.

Yarım kalmışlığı ile ayrı bir "hususiyet" kazanan eser, Ocak 1984'de Milliyet gazetesinde tefrika edilmiş ve daha sonra kitaplaşmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  1984
 • Sayfa Sayısı:
  194
 • ISBN:
  9789758180339
 • Yayınevi:
  Büyük Doğu Yayınları
 • Kitabın Türü:
salih 
16 May 22:17 · Kitabı okudu · 6 günde

Necip Fazıl Kısakürek'in otobiyografi kitaplarından biri. Bu kitapta daha ziyade yaşadıklarını kronolojik olarak yazmakla birlikte bu dönemlerde ki olaylar içerisindeki ruh halini ve düşüncelerini yansıtmıştır. Kitap ömrünün son zamanlarına gelmesi nedeniyle malesef yarım kalmıştır. Necip Fazıl'ın hayatını merak edenler okuyabilir.

Bu eserde Üstad Necip Fazıl Kısakürek hayatından bahsetmektedir. Çocukluğunu, öğrenci dönemini, ailesini ve tarih'i kaleme almış. Kendisini yakından tanımak isteyenlere tavsiye edilir.

Mahmut 
12 Ağu 01:32 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Necip Fazıl'ı kendi kaleminden okuyoruz.. Fikir hayatı ilmek ilmek nasıl işlenmiş, satır aralarında buluyoruz hikayesini. Hadiseler kronolojik bir sırayla anlatılmış. Şimdinin gençleri okurken sıkılsa da muhakkak ki eser çağdaşları arasında büyük bir üne sahipti..

Necip Fazıl'ı merak edenler, tanımak isteyenler ve fikir hayatını öğrenmek isteyenler bu eseri okumalı.

walasiga 
 14 Nis 16:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'O ve Ben' kitabından sonra okuduğum için belkide aynı zaman dilimlerine ayrıntılı bir biçimde değindiğinden ikisinden birini okumanız hatta O ve ben'i tercih etmenizi isterim.Ayrıca kitabın sonunda yaptığı anlamlı bitişe bayıldımm.

s 
 18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

necip fazıl'ın hiçbir kitabını incelemek bana düşmez ama düşüncelerimi ifade etmem gerekirse: okuduğum en güzel kitaplardan biri .üstad kendi anılarını biz okuyucularıyla buluşturuyor.bu kitabın yeri bende çok ayrıdır (ilk necip fazıl kitabım)

Necip Fazıl'ın hayatındaki olayları, özellikle aile yaşantısını anlattığı bir kitap. Batıcı babaannesiyle Osmanlı'da nüfuz sahibi dedesiyle ve özellikle çapkınlıklarıyla hizmetçileri bile bezdiren babasıyla... Her ayrıntı mevcut diyebiliriz. Serzenişleri hala aynı ancak burada kendini tanıtmaktan da geri durmamış. Kötü huylarından da bahsetmiş. İnanmadığı bölümlere hiç değinmeden sanki hep Allah-kitap diyen biriymiş gibi anlatmış kendini. Bu kısımda dürüst davranmasını beklerdim.

Ölen kız kardeşinin ismi Selma ve kitapta Selma'nın gözlerinden bahsediyor. Bir Adam Yaratmak kitabındaki karakter akrabası olan Selma'nın ölümüne sebep oluyor, sonra da ona aşık oluyordu. İlginç bir benzetme olacak ama dikkatimi çekti. Belki de kardeşini unutmadığını göstermek adına bu ismi vermiştir, belki de sadece isim. Bir önemi yoktur. Bilemiyorum :)

Ümmühureyre 
 10 Haz 20:16 · Kitabı okudu · 17 günde · Puan vermedi

Üstadın kitabını eleştirmek bana düşmez elbet. Zaten eleştirecek bir yer bulamıyorum ben. Necip Fazıl en sevdiğim yazardır. Haliyle hayat hikayesini kaleme aldığı bu kitabı okumak benim için muhteşemdi. Keşke eser yarım kalmış olmasaydı. Sanırım özellikle en çok merak ettiğim yerleri yazmaya -ne yazık ki- üstadın ömrü yetmemiş. Bir insanı en iyi anlatan yazı herhalde kendi kaleminden dökülen yazıdır. Çünkü bu kitap sadece yüzeysel olarak Necip Fazıl' ın kim olduğunu değil; onun ilk anılarını, aile yaşantısını, fikirlerini ve hislerini anlatıyor. Yani onun hayatına dair onun dışında kimsenin bilemeyeceği şeyleri... Eğer siz de Necip Fazıl'ın hayatını merak ediyorsanız bu kitabı mutlaka okumalısınız.

Kitaptan 24 Alıntı

Seda Çakır 
22 Nis 02:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hiçbir şeyi izahla çözemediğimiz gibi izahsız da yapamıyoruz. Velî ne güzel söylemiş:
- Bu iş ne akılla olur, ne de büsbütün akılsız!..

Kafa Kağıdı, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 13 - Büyük Doğu Yayınları)Kafa Kağıdı, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 13 - Büyük Doğu Yayınları)
retromedii 
05 May 11:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gözler içinde ya merhamet ya nefretin ışıldadığı bir kandildir;yahut tevekkül veya şüphenin tüttüğü... Bazen de ve çok defa sönük ve bomboş.

Kafa Kağıdı, Necip Fazıl KısakürekKafa Kağıdı, Necip Fazıl Kısakürek

İngiliz terbiyesinden Alman eğitimine geçmiştik. Türk'ü arayan ve soran yoktu.

Kafa Kağıdı, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 148 - Büyük Doğu)Kafa Kağıdı, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 148 - Büyük Doğu)
Seda Çakır 
02 May 19:25 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yunus, mezar taşına "hece taşı" demekle ne kadar derinlere inmiştir. Evet, hayat tek bir heceden ibarettir ve onun ismi "an"dır. Tek bir an yaşıyor sonra, hakikatte kopuk bu "an"ları birleştirerek ahmak bir kemmiyet oyununa girişiyor, 3,5,90,100 yaşadığımızı sanıyoruz.

Kafa Kağıdı, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 83 - Büyük Doğu Yayınları)Kafa Kağıdı, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 83 - Büyük Doğu Yayınları)

Yunus, mezar taşına "hece taşı" demekle ne kadar derinlere inmiştir. Evet, hayat tek bir heceden ibarettir ve onun ismi "ân"dır.

Kafa Kağıdı, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 83)Kafa Kağıdı, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 83)
Ümmühureyre 
04 Haz 12:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Dua
" Allahım, dedim içimden; bana sabır ihsan et ve beni koru!.. Sen ki, Kitabında << hiçbir nefse takatinden fazla yük yüklemem>> buyuruyorsun! "

Kafa Kağıdı, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 31 - Büyük Doğu Yayınları)Kafa Kağıdı, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 31 - Büyük Doğu Yayınları)

Allah, koruyucuların en hayırlısı ve acıyıcıların en merhametlisi.

Kafa Kağıdı, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 39 - Büyük Doğu)Kafa Kağıdı, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 39 - Büyük Doğu)
salih 
16 May 22:28 · Kitabı okudu · İnceledi

Ölümden o kadar korkar ki, yatağına boylu boyuna uzanamaz ve yarı belinden yukarısı dik kalacak biçimde, başını 4-5 yastık üzerine dayar.

Kafa Kağıdı, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 45 - Büyük Doğu Yayınları 18. Baskı)Kafa Kağıdı, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 45 - Büyük Doğu Yayınları 18. Baskı)
3 /