·
Okunma
·
Beğeni
·
8817
Gösterim
Adı:
Kafa Kağıdı
Baskı tarihi:
1984
Sayfa sayısı:
194
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758180339
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Büyük Doğu Yayınları
Hayat hikâyesini bazı eserlerinde gereğince yazmış olduğunu, ancak asıl ruh hayatını, ruhunun kafa kâğıdını resimlendirmek istediğini dile getirirken, bu eseriyle geçmiş, özellikle çocukluk günlerinin perdesini bir daha aralar.
Kafa Kâğıdı, olayların dış tezahür çizgilerinden ziyâde, onları doğuran ruhî oluşları tesbite yönelik bir otobiyografidir.

Yarım kalmışlığı ile ayrı bir "hususiyet" kazanan eser, Ocak 1984'de Milliyet gazetesinde tefrika edilmiş ve daha sonra kitaplaşmıştır.
194 syf.
·2 günde·1/10
.

Dünya üzerinde herhangi bir insanın zekâsını tartışmak, ileriliği geriliği üzerinde fikir yürütmek bence ahmaklık göstergesidir. Hele bir insanın kendini çok zeki, etrafındakileri işe yaramaz, aptal, kendinden aşağı göstermesi, eleştirdiği insanları değil kendini alçaltan bir tutumdur. Yani, bence öyledir !

Kitabı bitirdikten sonra, “Keşke okumasaydım.” demiştim ama biraz düşününce “Yok yok okumam iyi oldu.” dedim. Necip Fazıl hakkında birileri bana, egoist kendini beğenmiş biri deseydi, “Hadi ordan sen de!” der, kâle almazdım. Kendi hayatını kendinden okudum ve kendisi hakkında gerçekten hayal kırıklığına uğradım diyebilirim.
Şimdi bazı arkadaşlarım, bu yorumuma muhalefet edip “O’nun egoistliği Allah içindir. Devrin şartlarından ötürüdür, kendine saldıranlara karşı direnç göstermedir.” diyebilir.
Peşinen belirtmeliyim ki, hiç de öyle düşünmüyorum. Necip Fazıl’ın sanatçılığı, zekası, yeteneği hakkında hiç kimseden eleştiri okumadım, duymadım diyebilirim.
İnsanız, elbet de sevdiğimiz sevmediğimiz, doğru bulup eğri bulduğumuz taraflar olacaktır, icabında eleştirecek yorumlayacağız ama hiç mi yetenekli insan yoktu? Herkesi bir küçümseme herkesi bir yetersiz görme ..
Nazım Hikmetof’tan tutun da Ziya Gökalp’e, Hamdullah Suphi’den tutun da Yahya Kemal’e .. herkes kötü, hiçbirinin edebiyatçılığı beş para etmez de bir sen mi iyisin?
Olmadı Üstat ! Kişi mütevazı olmalı.

Kendi nasıl zengin bir ailece, ne derece şımartılmış büyütüldüğünü zaten anlatmış. Gerçi hayat bu, herkes eşit şartlarda doğup büyüyemez ama bunun olumsuz etkisi maalesef üstünden gitmemiş.

Ayrıca kafamı kurcalayan bir konu daha var;

Çanakkale Savaşı sırasında bahriye okulunda öğrenciymiş, sağlıkla ilgili askerliğe mani hiçbir durum söz konusu değil, okul bitmeye yakın okuldan ilişiği kesilmiş,', sonra Erzurum’a dayısının yanına gelmiş, ardından İstanbul’a dönmüş. Yani bu süreç 17 – 18 – 20 li yaşlarına tekabül ediyor. Ülkede kurtuluş savaşı yılları, herkes canını dişine takmış canla başla mücadele ediyor. Bizimki sağda solda kendine gelecek kurma peşinde. Acaba niye cepheye katılmamış?
Kitap boyunca da Cumhuriyete, dönemin ileri gelenlerine giydirmeyi ihmal etmiyor. Vallahi babam da olsa kusura bakmasın, sen zengin deden sayesinde güvenli, gayet hoş konaklarda keyif çatarken, dayının yardımıyla Erzurum’dan Kars’a meyve satmaya giderken ben çekirge unundan yapılmış ekmek yiyerek Medine’de Peygamber Efendimiz’in kutsal emanetine sahip çıkmaya çalışıyorsam, o yoklukta imkânsızlıkta üç kıta yedi iklimde canımı sebil edip oluk oluk kanımı akıtıyorsam, fırtına dindiğinde, masaya oturulduğunda senin değil benim dediklerim olur.

Kitabı iyi ki okumuşum, bence siz de okuyun.

23.01.2020 23.00 Erciş

.
194 syf.
·2 günde
Necip Fazıl, 1982’nin Ağustos ayında eserini yazmaya başlar. Bu sırada 78 yaşındadır ve hayatının sonlarına da denk geldiğinden yarıda kalmış olur. Kitapta doğumu, çocukluğu, aile hayatı, toplum çizgisi, siyaseti ve edebiyat hayatını kısaca görmüş bulunuyoruz. Kısaca anlamak ve yarıda kaldığını göze almak koşuluyla Kısakürek'in hayatını bilmek ve eserlerini, kişiliğini anlamlandırmak isteyenler için bir kaynak olabilir.

Necip Fazıl'ın edebiyatını severim, zekasına da hayran olmamak elde değil ama egoistliği bazen beni sıkıyor ve bu kitapta da onu görmemek çok zor. Zekasının gayet farkında olan Necip Fazıl bunu söylemekten hiç geride kalmıyor. Şunu söylemek isterim ki hiçbir yazar ve eser eleştirilemez değildir. Görüyorum ki; üstadı eleştirmek bana kalmaz gibi sözlerle cümlelere başlayan olmuş, yapmayın. İçinizden geliyorsa ve içinize sinmeyen bir şeyler varsa bunu söylemekten geri kalmayın. Benim bu eserde eleştirmek istediğim bir şey yok ama bunu söylemeden edemedim. Küfre ve hakarete gitmeyen bütün haklı eleştiriler en çok da size katkı sağlar.

Son olarak Necip Fazıl’ın kendi sözleriyle bitirmek isterim incelemeyi:
‘Dünyaya gelişimden 78 yıl sonra bugünkü halime ait birkaç çizgiyle başlayarak kaleme aldığım bu eser, böylece (kronolojik) sırayı da bir an için ters-yüz ederken, bana, hal, mazi ve hatta istikbal arası elverişli bir tarassut noktası hizmetini görmekte…’
194 syf.
·Puan vermedi
"Tohum saç bitmezse toprak utansın,
Hedefe varmayan mızrak utansın.
Hey gidi küheylân koşmana bak sen,
Çatlarsan doğuran kısrak utansın."

Necip Fazıl'ı çarpıcı, insanın içine işleyen dizeleriyle tanımıştım. İslam'la ilgili söylemleriyle karşılaştığım için hayatının her döneminde öncü bir Müslüman olduğunu düşünmüştüm. Niyeyse şartlanmışız ya bir kere! Oysa durum ne kadar farklıymış. Ne kadar düşe kalka, bata çıka büyümüş. Kitabın bir çok yerinde gözlerim doldu, bir çok yerinde de kendimi tutamayıp ağladım. Belki ben duygusal olduğum içindir, belki de gerçekten de kitap duyguludur. Buna herkes kendi karar versin.

Tavsiyem beklentisiz okuyun. Necip Fazıl'la ilgili hiçbir görüşü okumadan okuyun.
194 syf.
İnsanlar nasıl yazar olur daha doğrusu nasıl büyük bir yazar olur, 'Üstad' denilecek kadar..?
Peki hiç mi yazarların geçmişini merak etmediniz..?
Daha önce de söylediğim gibi biyografi sevenler buraya.. Necip Fazıl'ın kendi hayatını kaleme aldığı bu kitabı okuyup bir üstad nasıl yetişir onu öğrenin..=)

/muhabbet bakî
194 syf.
·6 günde
Necip Fazıl Kısakürek'in otobiyografi kitaplarından biri. Bu kitapta daha ziyade yaşadıklarını kronolojik olarak yazmakla birlikte bu dönemlerde ki olaylar içerisindeki ruh halini ve düşüncelerini yansıtmıştır. Kitap ömrünün son zamanlarına gelmesi nedeniyle malesef yarım kalmıştır. Necip Fazıl'ın hayatını merak edenler okuyabilir.
194 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Necip Fazıl bu kitabında hayatını okuyucuyu sıkmadan bazen gizemli bazen komik bazen ilgi çekici yönlerine vurgu yaparak kaleme almıştır.Belki hayatının tamamını yazabilseydi cok guzel olurdu ama ona rağmen ilgi çekici ve necip fazılı sevenler ve onun dusuncelerini benimseyenler icin cok guzel bir kitap
194 syf.
·Beğendi·9/10
Necip Fazıl Kısakürek... Kafasından geçenleri bilebilmek o kadar zor ki imkansıza yakın neredeyse. O kadar naif ve bir o kadar da şiddetli anlatıyor ki hislerini, Çanakkale de aralarında ki mesafe beş metre olan siperlerde vuruştuktan sonra birbirlerine yardım eden Türk kuvvetleriyle Anzak kuvvetlerinin paylaştığı ortam hissi gibi bir his. Beyni zorlayan onca soru ve ardından gelen sessizlik. Üstad olmasının en temel sebebi budur belki de kim bilebilir. Yazarı okumak güzel yazarı dinleyebilmek daha da güzel, peki ya yazarı yaşayabilmek; işte en güzeli bu en ferahlatıcısı. Eskileri arıyor insan yenilerden tad alamıyor sanki eskilerin eskide kaldığını bilmek üzüyor insanı fakat eskileri eskide yaşabildiğini hissetmek işte bundandır belki de yenmiyor tadından.
Kafa Kağıdı'nın isminin bile manası büyük. Özellikle 150. sayfalardan sonraları dikkatle okunmalı. Anlamak için değil yaşamak için...
194 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Üstadın doğumundan ölümüne hayatını anlattığı eser.
NFK'yi tanımak isteyenler için bu kitap güzel bir başlangıç olabilir.
Muhabbetle tavsiye ediyorum.
194 syf.
·8 günde·Puan vermedi
İnsanlar nasıl yazar olur. doğrusu nasıl büyük yazar olur, "üstad" denilecek kadar..?
Peki hiç mi yazarların geçmişini merak etmediniz?
Necip Fazıl'ın kendi hayatını kaleme aldığı bu kitabı okuyup bir üstad nasıl yetişir onu öğrenin..
194 syf.
Bu eserde Üstad Necip Fazıl Kısakürek hayatından bahsetmektedir. Çocukluğunu, öğrenci dönemini, ailesini ve tarih'i kaleme almış. Kendisini yakından tanımak isteyenlere tavsiye edilir.
205 syf.
Necip Fazıl’ın isminden de anlaşılacağı üzere hayatını anlattığı kendisine dair bilmediğim bir çok bilginin de yer aldığı eseri, dilinin tam sadeleştirilmemesinden dolayı yer yer okuma konusunda kopukluklar yaşasam da Üstad hakkında çok güzel şeyler öğrendim...
Hiçbir şeyi izahla çözemediğimiz gibi izahsız da yapamıyoruz. Velî ne güzel söylemiş:
- Bu iş ne akılla olur, ne de büsbütün akılsız!..
Necip Fazıl Kısakürek
Sayfa 13 - Büyük Doğu Yayınları
<<- İnsanlar ömürlerinde bir kere bülûğ azabı çekerler; fakat dehânın çocukları birçok kere... Böylece her defasında gençleşirler.>>
Necip Fazıl Kısakürek
Sayfa 32 - Büyük Doğu Yayınları
Ulu Hakan İkinci Abdülhamîd Hân'ın âhı da, üstündeki değirmen taşı kaldırılır kaldırılmaz alevlerini püskürten bir yanık gibi, üstüste, Trablus, Balkan ve Birinci Dünya Harpleriyle kendisini gösterecektir.
Zalim taraflarım da vardı. Zalimden mazluma ve mazlumdan zalime her ân yer değiştiren bir karakter...

Tezatlar kumkuması... Bir, kutup iklimlerinde beyaz ayıları kovalayan; bir, (ekvator) sıcaklığında ceylânlarla ağlaşan, neşede de kederde de son derece mübalağalı garip bir mahlûk...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kafa Kağıdı
Baskı tarihi:
1984
Sayfa sayısı:
194
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758180339
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Büyük Doğu Yayınları
Hayat hikâyesini bazı eserlerinde gereğince yazmış olduğunu, ancak asıl ruh hayatını, ruhunun kafa kâğıdını resimlendirmek istediğini dile getirirken, bu eseriyle geçmiş, özellikle çocukluk günlerinin perdesini bir daha aralar.
Kafa Kâğıdı, olayların dış tezahür çizgilerinden ziyâde, onları doğuran ruhî oluşları tesbite yönelik bir otobiyografidir.

Yarım kalmışlığı ile ayrı bir "hususiyet" kazanan eser, Ocak 1984'de Milliyet gazetesinde tefrika edilmiş ve daha sonra kitaplaşmıştır.

Kitabı okuyanlar 810 okur

  • Sosruko
  • Kübra Akdağ
  • Gülsude KARAKURT
  • Ayşenur Böğrek
  • Kübra Karagöz
  • Kendince Matmazel
  • Merve SEVDE
  • Rümeysa Bayram
  • Kübra
  • Şükran AYDIN

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.5
14-17 Yaş
%5.4
18-24 Yaş
%28
25-34 Yaş
%25.8
35-44 Yaş
%23.7
45-54 Yaş
%7.5
55-64 Yaş
%1.1
65+ Yaş
%2.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%59.3
Erkek
%40.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%38.3 (77)
9
%22.4 (45)
8
%13.9 (28)
7
%11.4 (23)
6
%4 (8)
5
%3.5 (7)
4
%1.5 (3)
3
%1 (2)
2
%0.5 (1)
1
%3.5 (7)