Tom Standage

Tom Standage

Yazar
8.0/10
37 Kişi
·
91
Okunma
·
7
Beğeni
·
567
Gösterim
Adı:
Tom Standage
Unvan:
İngiliz Gazeteci, Yazar
Doğum:
Londra, İngiltere, 1969
Londra'da doğdu. Oxford Üniversitesi'nde Mühendislik ve Bilgisayar Bölümü'nde okudu. The Guardian, The Daily Telegraph, Wired ve Prospect gibi gazete ve dergilerde bilim ve teknoloji yazıları yazdı. Halen The Economist'in Teknoloji Editörü olan Standage'ın kitapları arasında Channel 4 için belgesel olarak da çekilen The Victorian Internet ve The Neptune File vardır. Standage'ın üçüncü kitabı olan "Mekanik Türk" Türkçeye de çevrilmiştir. Standage Greenwich'te karısı ve kızıyla birlikte yaşıyor.
17. asırda... Kahvehaneler, modern web siteleri gibi, tipik tikel bir konuda ya da siyasal görüşte uzmanlaşan, canlı ve çoğunlukla güvenilmez bilgi kaynaklarıydılar...
Tom Standage
Sayfa 149 - Kırmızı Kedi
... Kahve, alkolün bir alternatifi, özellikle entelektüellerin ve işadamlarının tercih ettiği bir alternatif olarak dünya çapında üne kavuşmuştu ... Kahvehaneler sosyal, entelektüel, ticari ve siyasal alışverişe tamamen yeni bir ortam sağladılar...
Tom Standage
Sayfa 147 - Kırmızı Kedi
... Avrupa'da... Kahvenin dinsel muhalifleri kahvenin kötü olduğunu öne sürdüler. Onlara göre, Müslümanlar Hıristiyanların kutsal içkisi şarabı içemedikleri için, şeytan onları kahveyle cezalandırmıştı...
Tom Standage
Sayfa 139 - Kırmızı Kedi
"Vücütlarımızı harap eden hamam, şarap ve sekstir. Fakat hamam, şarap ve seksten başka yaşamı yaşamaya değer kılan ne var?"

Roma mezar taşı yazısı
Tom Standage
Sayfa 74 - Kırmızı Kedi
"Çabuk, bana bir bardak şarap getirin ki, zihnimi ıslatıp akıllıca bir şeyler söyleyeyim. "

Aristophanes (MÖ 450 - 385 civarı)
Tom Standage
Sayfa 51 - Kırmızı Kedi
“ iktidar şarap gibidir; alışık olmayan halk tarafında fazla tüketildiğinde sarhoş edebilir: her iki durumda da sonuç kaostur”
Tom Standage
Sayfa 72 - Kırmızıkedi yay
... Alkol sözcüğü, Arap simyacıların laboratuvarlarında damıtılan alkollü içkilerin kökenini aydınlatır. Sözcük, gözkapaklarını boyamak ya da gölgelendirmek için kozmetik olarak kullanılan arıtılmış siyah antimon tozuna verilen "al-koh'l" den gelir...
Tom Standage
Sayfa 100 - Kırmızı Kedi
Türk buğdayının dört farklı sarı pas hastalığının yanı sıra toplam kırk yedi çeşit buğday hastalığına karşı dirençli olduğu ortaya çıktı.Hemen ardından da Türk buğdayının Amerika'daki yerel buğday türleri ile melezlenmesi gerçekleştirildi.Bugün Pasifik Kuzeybatısı'nda yetiştirilen buğdayın neredeyse tamamı köken olarak Türk buğdayına dayanmaktadır.
... Devlet yemeklerinde ve siyasal zirvelerde... şarap ikram edilir - şarabın statü, iktidar ve servetle bütünleştirilmesinin bir örneği. Şarap en büyük uzmanlık ve sosyal farklılaşma alanıdır da. Farklı yerlerin şaraplarını değerlendirmek Yunanlılarla başladı ve şarabın tipi ile içenin sosyal statüsü arasındaki bağ Romalılar tarafından pekiştirildi...
Tom Standage
Sayfa 92 - Kırmızı Kedi
Avrupalıların patatesle ilk karşılaşmaları,İspanyol fatihlerin Güney Amerika'nın batı kıyısı boyunca uzanan İnka İmparatorluğu'nun fethine giriştikleri 1530lu yıllara rastlar.Patates,İnka halkının beslenmesinde mısır ve fasulyenin yanında temel bir besin maddesiydi.İnkalar bu besin maddesinin,her biri güneş,toprak ve nemin farklı oranlarda bileşimine uyum sağlayabilen yüzlerce çeşidini geliştirmişti.
318 syf.
·11 günde·Beğendi·8/10
Kitaba başlarken, başlığına baktığımda insanlık tarihi altı içecekle açıklamanın çok idealı ve hatta abartılı bulmuştum. Ancak kitaba başladıktan sonra aslında kısmen yanıldığımı gördüm ve bu yüzde ikinci bir kez daha okumayı düşünüyorum.
Aslında insanların temel yaşam (beslenme, korunma ve üreme) faaliyetlerini temini süreci doğalında yaşamsal araç ve gereçlerini de yaratır. Bu bağlamda insanlık tarihi geçirmiş olduğu evrelere paralel olarak yeni anlayışlar ve alışkanlıklara birlikte yeni tüketim ürünleri de ortaya çıkmıştır. Bu yeni ürünler üzerinde siyasal, sosyal, kültürel ve iktisadi bir düşünce ve pratik yaratmıştır. Mevcut güncelde yaşadığımız her şey bunların sonuçlarından meydana gelmektedir.
Kitap altı bölümde oluşmaktadır. Her bölüm kendine göre bir dönemin siyasal, sosyal , kültürel ve iktisadi hakimiyetini temsil eden ve en yaygın tüketilen içecekler olarak görülmektedir. Bu içecekler sırayla, Mezopotamya ve Mısıra da Bira, Yunan ve Roma da Şarap, Sömürge döneminde Hollanda, İngiltere ve Fransa da Damıtık içecekler(viski, rom,vb), Arap dünyasında ve sonrasında Aydınlama dönemi içeceği olarak Kahve, İngilizlerin çay imparatorluğu ve son olarak Amerika Kola Küresel içeceği olarak devam etmektedir.
Bugün bize çok sıradan gelen ve kullanırken yada tüketirken üzerine düşünmeyi bile gerek görmediğimiz bir çok şeyin nasılda nasıl bir geçmişe dayandığını anlayabilmek için iyi bir fikir vermektedir. Ayrıca kabul ve ret tabularımızın oluşmasında etkili olan anlayışları görmek açısında iyi bir kaynaktır.
256 syf.
·Beğendi·10/10
Cidden çok eğlenceli bir kitap ilginç sorulara 2 -4sayfa uzunluğunda yanıtlar verilirken dil mizahsal kullanılmış,ekonomi psikoloji ve teknoloji içerikli sorular yanıtlanıyor genelde
318 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
"Altı Bardakta Dünya Tarihi"; İnsanlık tarihinin başlangıcından bu yana tarihi süreçte içeceklerin sosyal ve ekonomik hayat üzerindeki rolü ve hangi içkinin, hangi döneme, nasıl damgasını vurduğunun anlatıldığı bir kitap... Yalnız kahvenin olduğu bölümde hele ki kahveyi Avrupa'ya tanıtan Osmanlı Devletinden hiç bahsedilmemesi ve sadece Araplara mal edilmesi biraz hayal kırıklığı yaratıyor, Ancak genel anlamda ilgi çekici bir kitap.
318 syf.
·39 günde·Beğendi·9/10
Bu kitapla ilgili bir inceleme yazabilmek için daha yetkin ve bilgi sahibi olmak isterdim ki ne kadar etkilendiğimi anlatabileyim. Tarihte önemli etkileri olan 6 içecek hakkında verilen mükemmel bilgiler dışında, hem tarih kitabı hem bir hikaye tadı veren anlatımı çok güzel. Yazılan her şeyi aklımda tutmak, hiç unutmamak istedim. Keşfi yapanlar arasında hissettim kendimi, hangi içeçeği okuyorsam onu daha çok tükettim:) Arka kapakta yazdığı gibi, okuduktan sonra elinizdeki bardağın içindeki sıvıya eskisi gibi bakmayacaksınız. En kısa zamanda tekrar okumayı düşünüyorum. İçeçeklerin kökenini, neyin nereden geldiğini, neden içildiğini merak edenlere, okumayı düşünenlere bir an önce başlamalarını öneriyor, keyifli okumalar diliyorum:)
Not: Aynı yazarın 'İnsanlığın Yeme Tarihi' kitabını da okuyorum ve onunla ilgili de benzer şeyler düşünüyor, bitirdiğimde de yazmak istiyorum :)
320 syf.
·13 günde·8/10
Besin üzerinden tarihi anlatan güzel bir eser. Ayrıca yazar çok derin bir araştırma sonucunda eseri yazmış. Avcı toplayıcı olarak başladığımız hayattan yeşil devrim ve sonrası çok güzel anlatılmış. Besin üzerinden yaşanılan tarihsel olaylar detaylarına kadar verilmiş.
318 syf.
·11 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitap tahıl fazlasının sebep olduğu ilk içki olan bira ile başlayıp
şarap, damitik ickiler, kahve, cay ve kola olmak üzere 6 içeceği anlatır. Bir yandan içeceklerin öykülerini,insanlar üzerinde bıraktığı etkileri anlatırken diğer bir yandan da bu dönemde yaşanmış olayları gözler önüne serer.İçeceklerin tarihiyle ilgili bilgiler edinmek amaçlı okunmaya değer bir kitap.
320 syf.
·76 günde·Beğendi·8/10
Besinin, dünya tarihindeki yerinin anlatıldığı kitapta yazar 'Altı Bardakta Dünya Tarihi' nden farklı bir anlatım kullanmış. Takibini ona göre biraz daha zor bulmama rağmen yine harika bir kitap olmuş. Tarımın icadı daha çok ilgimi çektiğinden ilk yarısı hızlı ilerledi, bir ekonomi editörü olan yazar ikinci yarıda ekonomi ve kalkınma ile besinin ilgisini ve gelecekte nasıl bir yer edineceğini anlatmış. En güzel kısımlarından biri, kitabın sonunda her bölüm için daha detaylı bilgiler edinmek isteyenlere faydalanılabilecek kaynakları vermiş olması. Zevkle okudum ve yazarı takibe aldım :) Keyifli okumalar.
320 syf.
·Beğendi·10/10
Besin, tarihte karın doyurmaktan çok daha fazlasını yapmıştır. İmparatorlukların kurulması, sanayileşme, ticaret, savaşlara kadar! Günümüz geleceğimiz hepsi besinlerle şekillenmektedir. Bu ilginç kitapta bilmediğim bir çok gerçek tarihle duydum diyebilirim. .
Ben bu bilgileri mesleğimin tarihi gibi değerlendirip merakla okudum. Tarih merakı olan herkesin de keyifle okuyacağını düşünüyorum.
320 syf.
·67 günde·Beğendi·10/10
yazar tarafsız bir şekilde avcı toplayıcı tahıl mısır bugday gibi önemli besin maddelerin insanlar üzerindeki etkisini ekonomıye savaşlara nasıl yön verdiğini anlatıyor. ayrıca avrupalıların ne kadar barbar bir millet oldugunu bu kıtabı okuyunca anlayacaksınız
320 syf.
·8 günde·10/10
İnsanlığın Yeme Tarihi,besin ile insan etkileşimininin tarihini anlaşılır ve akıcı bir biçimde anlatıyor.Tarihe besinlerin bakış açısından bakmak isteyenler için güzel bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Tom Standage
Unvan:
İngiliz Gazeteci, Yazar
Doğum:
Londra, İngiltere, 1969
Londra'da doğdu. Oxford Üniversitesi'nde Mühendislik ve Bilgisayar Bölümü'nde okudu. The Guardian, The Daily Telegraph, Wired ve Prospect gibi gazete ve dergilerde bilim ve teknoloji yazıları yazdı. Halen The Economist'in Teknoloji Editörü olan Standage'ın kitapları arasında Channel 4 için belgesel olarak da çekilen The Victorian Internet ve The Neptune File vardır. Standage'ın üçüncü kitabı olan "Mekanik Türk" Türkçeye de çevrilmiştir. Standage Greenwich'te karısı ve kızıyla birlikte yaşıyor.

Yazar istatistikleri

  • 7 okur beğendi.
  • 91 okur okudu.
  • 10 okur okuyor.
  • 99 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.