birsimurgun kitapları

birsimurgun kitapları
@birsimurg
ÖĞRETMEN EVLİ KİTAPLARA MEFTUN
Sabitlenmiş gönderi
Eh, bu dünya da unutalacak dünya zaten..."
Sayfa 158Kitabı okudu
47 syf.
·
Puan vermedi
·
25 saatte okudu
Selamün aleyküm dostlar; Canım filistinimin maruz kaldığı ve yaşadığı insanlık dışı savaştan dolayı elime kitap almak biraz zor geldi. Ve ondan önce okuduğum bu güzel eseri tabiki de yükleme imkanım olmadı. Ama hem okuyup hem bilinçlenip öğrenip hem de Filistinimiz için boykotu yaşam tarzı haline getireceğiz. Filistin tarihte görülmemiş bir uyanışa sebebiyet veriyor. İslam'ın en aydın en güzel ve en temiz din olduğu eninde sonunda görülüyor duyuluyor. Onlar bir öldürürken biz bin diriliyoruz. Ve şiir ruhuma iyi gelmişti umarım birgün filistinim özgür olunca bir daha okurum ve bu sefer daha da iyi gelir...
Monna   Rosa
Monna RosaSezai Karakoç · Diriliş Yayınları · 20228,4bin okunma
47 syf.
·
Puan vermedi
·
25 saatte okudu
Monna   Rosa
Monna RosaSezai Karakoç
8.9/10 · 8,4bin okunma

Okur takip önerileri

Tümünü gör
Dervişin Teselli Koleksiyonu
Dervişin Teselli KoleksiyonuMecit Ömür Öztürk
9/10 · 5,7bin okunma
Mujica, "Ben insanların geceleri yatacak bir saçak altı bile bulamadıkları bir dünyada, başkalarının 500 metrekarelik malikânelerde yaşamasını anlamıyorum. Evsizler için ev, suyu olmayanlar için su lazım, açlar için de ekmek. Sen böyle bir dünyada özel uçağım olsun ve oraya, buraya gideyim diyorsun. Eğer herkes daha fazlasını isterse, bir gün kimseye bir şey kalmayacak!" cümleleriyle âdeta hayat dersi veriyor.
"Yoksul çok şeye ihtiyaç duyandır çünkü ona hiçbir şey yetmez, der filozof Seneca. Ben yoksul değilim, sadece aklım başımda. Bir şeyi paranızla değil, hayatınızın o parayı kazanmak için harcadığınız kısmıyla alırsınız. Az harcarsam sevdiğim şeyleri yapmak için daha fazla zamanım olur. Özgürlük budur. Basit bir hayat sürüyorum ama varoluş şeklimi kimseye dayatmak istemiyorum. İnsanların çok mut- suz yaşaması beni endişelendiriyor, hep ödenecek borçlar var, para yetmiyor, ümitsizler. Bunun bir sınırı olması lazım. Bunu uzun süre hiçbir şeyim olmadan hücrede kaldığımda öğrendim. Bana yatak verdikleri gece mutlu olmuştum çünkü. Sonuçta dünyaya gelirken çıplağız, dünyadan ayrılırken de."
Ben sahip olduklarımın tadını çıkarmayı öğrendim hayatta. Sahip olamadıklarımın ve olamayacaklarımın acısına ise ayıracak zamanım yok. Hayat çok kısa. Mina Urgan
Zira bilmek başka, bilinen şeyi hakkıyla uygulamak bambaşkadır ve bu konudaki noksanlığımız aşikârdır.
"İnsanlar artık ihtiyaç duyduğu için tüketmiyor, tüketmeye ihtiyaç duyuyor," diyen ünlü Fransız düşünür Jean Baudrillard, Tüketim Toplumu adlı kitabında gerçek ihtiyaçlar ile sahte ihtiyaçlar arasındaki ayrımın ortadan kalktığından ve nesnelerin tüketimiyle toplumun kontrol altına alındığından bahseder.
"Çok modern bir ikilem... Sayısız televizyon kanalı var ama seyredecek ilginç bir şey yok. Çok fazla seçenek insanları mutsuz eder." Haemin Sunim
İslam dünyasında Eflatun olarak bilinen meşhur filozof Platon, "Önemli olan hayatta en çok şeye sahip olmak değil, en az şeye ihtiyaç duymaktır." sözü ile içine doğduğumuz tüketim toplumunu bir kere daha sorgulamaktadır.
Minimalizme göre sahip olunan her şey, beraberinde kaybetme endişesi getirir. Endişe ise kişinin hem ruhsal hem bedensel özgürlüğünün önündeki en büyük engellerden biridir.
"Dışarıya kapanmak, esasen içeri açılmaktır. Huzur mu istiyorsun? Az eşya, az insan"
Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki neredeyse hiçbirimiz kendimiz değiliz.
"Bir kadına doğru ayakkabıları verirseniz dünyayı bile fethedebilir," sözü kadınları her ne kadar gururlandırsa da bırakın doğru ayakkabı bulmayı, kadınların pek çoğu iki ayağı bir pabuca Sıkışmış bir hâlde ve ne giydiklerini hiç mi hiç umursamadan günlerini geçirmektedirler.
3.336 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.