Şah Mat

8,4/10  (290 Oy) · 
868 okunma  · 
231 beğeni  · 
5.439 gösterim
Polisle satranç oynayan bir seri katil...

Suç psikiyatristi olarak polise destek vermekte olan Claps'in suçluların davranış profilini inceleyerek olası şüphelileri tespit etmek gibi çetin bir görevi vardır. Ancak bu sefer ortadaki cinayet hiç de basit değildir. Karşısında acımasız, kararlı, unutulmak istemeyen ve şehrin korkulu rüyası olmayı amaçlayan bir seri katil vardır. Çözüm hep avuç içinde gibidir ama bir türlü ulaşılamamaktadır, aşılan her bir basamak katilin ininin derinliklerine dalmaktan başka bir işe yaramaz.

"Mario Mazzanti ilk kitabını en lezzetli malzemeleri karıştırarak hazırlamış: Satranç, edebiyat, sinema, opera ve asıl mesleği olan cerrahlık."
Paperblog

"Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı ve gerçeğin insanın en karanlık hırslarında gizlendiği nefeslerinizi kesecek bir gerilim romanı."
La Feltrinelli
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2016
 • Sayfa Sayısı:
  512
 • ISBN:
  9786053844334
 • Orijinal Adı:
  Scacco alla regina
 • Çeviri:
  Güliz Akyüz Yıldırım
 • Yayınevi:
  Sonsuz Kitap
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Polisiye-gerilim romanlarını yeni okumaya başlamış birisi olarak bu türe ilgimin gün geçtikçe arttığını söyleyebilirim. Lisede, herkese kendi hikâyesini yazma fırsatı veren bir uygulamada seri katillerle ilgili yazıları okurdum. Anlatılanlar genelde seri katillerin toplumdan dışlanmış kişilerden çıktığını, bu kişilerin hayatındaki dönüm noktalarının bir olaya dayandığı ve bu olay yüzünden cinayet işlediği yönünde olduğuydu. Kitabı okuduğunuzda kitap ile seri katillerin ne alakası var diyebilirsiniz. Ama maalesef spoiler vermemek için bunları anlatmamak zorundayım. Bu tip kitaplar insanın içindeki merak duygusunu körükleyerek, heyecanın artmasını sağlıyorlar bana göre. Sadece sıkıldığınızda değil hayatınıza kitabı bitirene kadar soluk katmak istiyorsanız bu türü özellikle bu kitabı okuyun derim.(‘Zaten kitap okumak hayatıma soluk katıyor’ diye düşüneceğinizi biliyorum :).) Anlatım ve konunun berrak olması zihninizin ve kelimelerin akıp gitmesine, sizi konunun içine çekip sanki olayların yaşadığınız şehirde oluyormuş gibi hissedeceğinize ve sonuna doğru ‘yok artık’ diyeceğinize garanti veriyorum.

Psikiyatrist, kriminolog ve vahşi cinayetlerinin yaratıcılarının psikolojisi ve cinayet davranışları uzmanı Doktor Claps (İtalya’da tüm üniversite mezunları fakülte ayrımı olmadan “doktor” unvanıyla anılmaktadır), İtalyan polisine suçlu psikolojisini anlamalarında yardımcı olmaktadır. Cinayetin hazırlık aşamasından, işleniş şeklinden ve cinayet sonrası kurbanın üstünde bıraktığı etkiden katilin davranışlarını, ilgi alanlarını, eğilimlerini tahmin ederek kendi suçlu profilini çıkarmaktadır. Claps bu sefer adının efsane olması uğruna cinayet işleyen, güç ve duygu doyumunu sağlamak için hain planlar kuran, medyayı kendini gösterme aracı olarak kullanmak isteyen bir seri katille karşı karşıyadır. Cinayetlerini üç hamlede şah mat olacak bir satranç maçına benzeten bu katili son hamlesini oynamadan Doktor Claps ve arkadaşları durdurabilecek mi ya da şah mat olup katilin isminin korkularak anılmasını mı seyredecekler?

Yazar hakkında araştırma yapmak istedim ama fakat hayatıyla ilgili sadece tıp mezunu olduğunu öğrenebildim. Ama kitapta tıbbi terimler yerine herkesin anlayabileceği normal bir anlatım tercih etmiş. Böylece kitabın tıbbi terimler yüzünden okunamayacağı eleştirisine kapalı.

Biliyorsunuz ki psikiyatristler tıp mezunudur. Kitapta da suç psikiyatristi Doktor Claps bu alanın tüm bilgisine sahip. Claps, katili çözebilmek için kurbanı tanımanın ve anlamanın gerektiğini, kurban belirli şekilde hareket ettiği için cinayetinde belirli bir yol izlediğini, katili güdülerinin karakterize ettiğini, bu güdülerini hırsızlık yapmak, öç almak ya da bir tecavüzü örtbas etmek için kullanmadığını aksine onu küçük düşüren topluma kendi gücünü göstermek için ya da ünlü olmak için öldürdüğünü –tabi bunlar seri katiller için geçerli- kitapta daha detaylı açıklıyor.

Son olarak değinmek istediğim şey okuduğum bazı yorumlarda gazetecilerin kişi ya da kurum özelini hiçe sayarak haber için her şeyi yapabileceğini söyleyen genellemeler. Kişisel hırs ve başarı için meslek ilkelerini hiçe sayan insanların göz ardı edilerek, hayatını insanlara doğru haber ulaştırmak için tehlikeye atan gazeteciler hakkında böyle genellemeleri doğru bulmuyorum. Kitabı okurken bu ve diğer şeylere dikkat edeceğinizi umut ederek iyi okumalar diliyorum.

Nurhan Işkın 
 19 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Muhteşem bir kurgu... Suçluyu bulmak için sizi zorlayacak olan bu eserin temposu hiç düşmeyerek, sizi son sayfayasına kadar esir alacak...
Gazetecilerin haber için neler yapabileceğini, hırsları uğruna masumların ölümlerini umursamamalarına şaşırarak tanıklık edeceksiniz...Nefes almadan okuyacağınız bir eser...

ihtiyar 
24 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Kitabı almama sebep olan tek şey satranç sevgisiydi. Ne kapağındaki vezire saplanmış bıçağa alıcı gözle baktım, ne de arka kapak yazısını okudum. Polisiye bir roman olduğunu da bilerek satın aldım. Kurgu güzeldi, bu tür kitaplarda olduğu gibi akıcı ve heyecanlandırıcı şekilde yazılmıştı. Kesinlikle iyi bir plan içeriyordu ve zekice yazıldığı açıkça ortadaydı. Eminim çoğu kişi kısa bir sürede okumuştur, bir oturuşta ortalama 100-150 sayfa okunduğuna eminim.(iyimser bakıyorum, belki de 200 de olabilir)
Beğendiğimi söyleyebilirim, duşa girdiğimde genelde soğuk suyu tercih etmeme rağmen kitabın etkisiyle üstüme sıcak suyu akıttığımı, derin nefes aldığımı kitabın bazı bölümlerini düşündüğümü ve her an banyonun kapısının açılacağını hayal ettiğimi de belirtmeliyim. Farkındaysanız her şeye rağmen bir şer koyacağım hissi yaratıyorum. Bu konuya girmeyeceğim. Tek söyleyeceğim şey eser güzel lakin okuma tercihlerimizin hep bu yönde olmaması gerekir diyorum. Bu yön derken polisiye kast etmiyorum. Kitabı tavsiye ederim.

Beyza Yuksel 
10 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Gerçekten adrenalin yüklü bir kitap. Katil ortaya çıktığında bile aslında tam olarak ortaya çıkmayan başından beri herkesi katil ilan edip bir tek onu söylemedigim kişi katil çıktı. Cidden çok iyi kurgulanmış. Tercih dönemi nedeniyle bu kadar geç kaldım okumak için yoksa elime aldığımda zor bırakıyorum. Tahmin edilmesi zor bir cinayet romanı. Okumaya hazır mısınız :)

Hilal 
08 Mar 2015 · Kitabı okumadı · Beğendi · 8/10 puan

Polisiye roman okumayı seven biriyseniz bilirsiniz, genelde cinayet romanları birbirine benzer ve başta cinayet işlenir, deliller araştırılır, konu üzerine kafa patlatılır ve katil bulunur. Hatta bu romanlarda yeni biri değilseniz kitabın başından katilin kim olacağını tahmin edersiniz ve yanılmazsınız. Ben de yanılmayacağımı sanıyordum, işte bu konuda yanıldım.

Şah Mat, Mario Mazzanti' nin ilk kitabı. Yazar tüm hayatı boyunca etkilendiği durumların gölgesini düşürmüş kitabına. Satranç, edebiyat, opera, sinema ve asıl mesleği cerrahlık... Hiç şüphesiz yazarın iç dünyasına hayran kaldığımı belirtmek istiyorum.

Kitap oldukça ustaca kurgulanmış, belki daha fazla ayrıntıya yer vererek okuyucuyu zorlayabilirdi fakat kesinlikle yavan değil; eksisi yok artısı var. Yazarın olayı anlatış şekli ise tam yerinde olmuş: bölümleri günlere göre ayırmış ve aynı bölümde bir çok karakterin gözünden anlatmış. Bölümlerin fazla uzun olmaması ve bir çok bölümü en heyecanlı yerinde bitirmiş olması kitaba sürükleyicilik katmış. Aynı zamanda oldukça akıcı ve bu konuda çevirmene de büyük bir pay düştüğünü söylemeden edemeyeceğim.

Bir Jean Christophe Grange hayranı olarak şunu söyleyebilirim ki, Grange' ın bir çok kitabıyla eş değer belki de daha iyi. Sanırım Şah Mat'ı yazmak , Mario Mazzanti' nin hayatında yaptığı en güzel şey.

EMİNE ÇAYIR 
21 Kas 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Aklıma gelen ilk soru satrançla bir cinayet romanının nasıl bağlantısı olduğuydu.Mario Mazzanti bunu bize oldukça mantıklı ve iyi bir dille anlatmış . Başarılı bulduğum bir kitap.

sinem abay 
06 Tem 21:10 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

Ilginç bir kitaptı. Ben çok okurum polisiye gerilim ama bu kitap bayağı bir ilginçti. Bazen bazı olaylar beklediğimizden daha karmaşık olabiliyor. Çok ayrıntıya yer vermişti. O yönden biraz sıkıcıydı ama her kitap gibi okunmaya değer bir kitaptı. Sanırım bu yazarın başka kitaplarında okuyacağım çok nefes kesici veya aksiyonlu bir kitap değildi orta düzeyde pek kasmayan bir polisiye-gerilim romanıydı.

Kitabı hiç okumadan 2-3 kişiye önerip okuttum. O derece emindim güzel bir kitap olduğuna. Onlar da okuyup beğenince listemde biraz daha öne alarak okudum kitabı. Müthişti. Hele son 150-200 sayfada, sanki kitaptaki karmaşanın içindeydiniz. Olayları siz yaşıyor. Aynı zamanda çözmeye çalışıyorsunuz gibiydi.

Konusu ise sessiz sakin bir hayat sürdüren Magessinin evinde ölü bulunması sonucu bir seri katilin varlığına işaret eden deliller...

Polisiye roman okumayan kişiler için yukarıda yazdığım kitabın konusu kısmı, ""bir klasik polisiye vakası daha"" gibi olabilir ama hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı, gayet özgün, zekice kurgulanmış, aklınızın ucundun bile geçmeyecek kurguların bulunduğu, bazen kendinizden bile şüphe duyabileceğiniz bu 3 hamlelik oyunu hala okumamış olmak, polisiye severler için bence büyük bir kayıp olur.

Kitap ve Kahve Delisi 
08 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Adından da anlaşılacağı gibi satranç hamleleriyle ilişkilendirilmiş seri cinayetler yer alıyor kitapta. İki günde meraktan ölmek üzereyken bitirdim kitabı. Katil için bir çok tahmin ve varsayımlarda bulundum. kitap boyunca hatta kitabın ortasında açıklanmasının imkansız olduğunu bildiğim halde evet katil yakalandı kurbanı buldular diye düşünüp yüreğim ağzıma geldi heyecandan ama okadar ustalıkla çevirmişki yazar, olayı tebrik ederim. Gecelemeyi bile düşündüm katili öğrenmek için ama erken kalkmam gerektiği için istemeyerekte olsa yarıda bırakıp bugün aralarda okuyarak bitirdim. Zaman zaman hadi artık kim bu diye kendi kendime söylendiğimde oldu. Sonu bence güzel bağlanmış doyurucu şekilde bütün soru işaretlerine cevap verilmiş. Güzel bir kurguydu polisiye severlere tavsiye ediyorum.

Neslihan YILMAZ 
30 Nis 20:27 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Anlatacak pek birşey yok aslında kitabı okuyanlar bilir nasıl bir heyecanin içine sürüklendiğini , karakterlerle nasıl özdeşleştiğini... Tek kelime ile sıra dışı

Kitaptan 17 Alıntı

Murat Sezgin 
05 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Televizyon halkın afyonudur.

Şah Mat, Mario Mazzanti (Sayfa 107 - Sonsuz Kitap)Şah Mat, Mario Mazzanti (Sayfa 107 - Sonsuz Kitap)
kitapları seven 
22 Mar 10:01 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Hayır tatlım uslanmam, ben yenilmezim, ben büyük haberlerin kraliçesiyim!"

Şah Mat, Mario Mazzanti (Sayfa 98)Şah Mat, Mario Mazzanti (Sayfa 98)
Gülsüm Yalçın 
13 May 11:14 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şans insanın kapısını sadece birkaç defa çalardı ve ona kapıyı açmasını bilmek gerekirdi.

Şah Mat, Mario Mazzanti (Sayfa 218)Şah Mat, Mario Mazzanti (Sayfa 218)
sinem abay 
08 Şub 11:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Televizyon halkın afyondur, ne kadar çok Afyon varsa o kadar çok reklam satar! Ne kadar çok insan televizyon seyrederse politikacılar, esnaf modern çağın büyük din adamları ve bu sefil ülkede güneşi ve yıldızları idare eden kast o kadar memnun olur.

Şah Mat, Mario MazzantiŞah Mat, Mario Mazzanti
Gülsüm Yalçın 
14 May 17:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her zaman bir insan olarak yapmamız gereken şeyi seçemeyiz, yapmak zorunda olduğumuz şeyi yaparız.

Şah Mat, Mario Mazzanti (Sayfa 500)Şah Mat, Mario Mazzanti (Sayfa 500)
Gülsüm Yalçın 
14 May 12:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bazı şeyler mecbur olmadan da yapılır...Bir şeye mâl olsa bile.Eğer bunun doğru bir şey olduğuna inanıyorsan, yapılabilir.

Şah Mat, Mario Mazzanti (Sayfa 360)Şah Mat, Mario Mazzanti (Sayfa 360)
Muhayyelll 
28 Tem 00:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsanlar satılıktır Doktor hanım...

Şah Mat, Mario Mazzanti (Sayfa 500 - Sonsuz kitap)Şah Mat, Mario Mazzanti (Sayfa 500 - Sonsuz kitap)
Dr. Elmyra 
04 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Satranç
Satranç çok güzel bir oyun; insana analitik, metodik, agresif ve hepsinden önemlisi acımasız olmayı öğretiyor.

Şah Mat, Mario Mazzanti (Sayfa 285)Şah Mat, Mario Mazzanti (Sayfa 285)
Gülsüm Yalçın 
12 May 16:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Televizyon halkın afyonudur, ne kadar çok afyon varsa o kadar çok reklam satar!

Şah Mat, Mario Mazzanti (Sayfa 107)Şah Mat, Mario Mazzanti (Sayfa 107)
2 /