Mehmet mcmem

Mehmet mcmem
@Amedmehmet
“Min xwest ji te xatir bixwazim heta zemaneke dûr ji ber vê êdî bi te re xwesteka silavekê tune.”:::!!!
Beşiktaş. Ahmed Arif, Jack London, Yaşar Kemal. Victor Hugo, Honoré de Balzac, Lev Tolstoy, Füruğ Ferruhzad, Sohrab Sepehri, William Shakespeare, Gabriel García Márquez, Michel de Montaine, Friedrich Nietzsche…
Diyarbakır
1202 okur puanı
Ocak 2019 tarihinde katıldı
Sabitlenmiş gönderi
“Kötülük olmasın düşüncelerinizde.”:::!!!
Reklam
Susuzluğuna hasret:
“Ah, buzla sarılı etrafım, ellerim yanıyor buzdan! Ah, içimde bir susuzluk var, sizin susuzluğunuza hasret.”:::!!!
Sayfa 103Kitabı okudu

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
“İntikam yatar ruhunda: neyi ısırırsan, siyah bir kabuk bağlar; senin zehrin intikamla sersemletir ruhu.”:::!!!
“Ve bir rüzgar gibi eseceğim onların arasında, ve onların tininin soluğunu keseceğim kendi tinimle: böyle istiyor geleceğim.”:::!!!
Reklam
“İçimde yaz mevsiminin, kısa, sıcak, efkarlı, aşırı mutlu yaz mevsiminin yandığı yüreğim; nasıl da istiyor benim yaz-yüreğim senin serinliğini.”:::!!!
“Kör, sağır ve dilsiz bir sakat gibi yaşadım uzun süre: iktidarın, kalemin ve şehvetin ayaktakımıyla birlikte yaşamayayım diye.”:::!!!
“Oysa güzelliğin sesi kısıktır konuşurken: sadece en uyanık ruhlara yanaşır. Usulca sarsıldı ve güldü bana bugün kalkanım; güzelliğin kutsal gülüşü ve sarsılışıdır bu.”:::!!!
“Bir defasında şöyle demişti şeytan bana: ‘Tanrının da var kendi cehennemi: insanlara duyduğu sevgi.’ Ve geçenlerde şöyle dedi şeytan: “Tanrı öldü; insanlara duyduğu merhamet yüzünden öldü tanrı.”:::!!!
“İnsan sıkı tutmalı yüreğini; gitmesine izin verirse, çok geçmeden aklı da gider başından.”:::!!!
Reklam
Oysa ben armağan edenim: armağan vermeyi severim dostlara, bir dost olarak. Oysa yabancılar ve zavallılar benim ağacımdaki meyveleri kendi elleriyle toplasınlar: böylesi daha az utandırır. Ama dilencileri tamamen ortadan kaldırmalı! Sahiden, insan onlara bir şey verince de kızıyor kendine, vermeyince de. Günahkârlar ve kötü vicdanlılar da böyle! İnanın bana dostlarm: vicdan yarası yaralamayı öğretir insana. Ama en kötüsü de küçük düşüncelerdir. Sahiden, küçük düşünmektense, kötülük yap daha iyi! Gerçi diyorsunuz ki: "Küçük kötülüklerden aldığımız zevk başka büyük kötülükler yapmaktan alıkoyuyor bizi." Ama insan bu konuda kendini alıkoymak istememeli. Bir çıban gibidir kötü eylem: kaşınır, sızlar ve patlar - dürüst konuşur. "Bak, hastalığım ben" - böyle konuşur kötü eylem; budur onun dürüstlüğü Oysa küçük düşünce mantar gibidir: sürünür ve büzülür ve hiçbir yerde olmak istemez -tüm beden küçük mantarlar yüzünden çürüyüp pörsüyene dek. Bense içine şeytan girmiş olanın kulağına fısıldarım şu sözu: "En iyisi büyüt şeytanını! Senin için de var işte büyüklüğün bir yolu!" Ah kardeşlerim! Herkes hakkında biraz. fazla şey biliriz! Ve kimileri saydamlaşırlar da karşımızda, yine de geçemeyiz? ya içlerinden. Zordur insanlara yaşamak, çünkü öyle zordur ki susmasını bilmek.”:::!!!
Böyle Söyledi Zerdüşt
Böyle Söyledi Zerdüşt
Friedrich Nietzsche
Friedrich Nietzsche
Sayfa 84
“Büyük iyilikler şükran borcu değil, intikam duygusu yaratırlar; ve küçük bir iyilik unutulmadığında kurt gibi kemirmeye başlar iyilik görenin içini.”:::!!!
“İnsan insan olalı beri çok az sevinmiştir: bir tek budur, kardeşlerim, bizim ilk günahımız. En iyisi sevinmeyi öğrenelim, böylece baskalarına acı vermeyi ve acıları düşünmeyi unuturuz. Bu yüzden yıkıyorum acı çekene yardım eden elimi, bu yüzden temizliyorum ruhumu da. Çünkü acı çekeni acı çekerken gördüğümde onun adına utandım kendimden; ve ona yardım ettiğimde, gururunu pek fena incittim.”:::!!!
“Sahiden, yüz gönülden geçti yolum, yüz beşikten ve yüz doğum sancısından. Kimileriyle vedalaştım bile şimdiden; bilinyürek parçalayan son saatleri.”:::!!!
“Ve güzeldir bu zenginliğin ötesinden uzak denizlere bakmak.”:::!!!
Sevgi ırmağım sapa yollara düşsün isterse! Mümkün müdür bir ırmağın sonunda denize giden yolu bulmaması? Elbette bir göl var içimde, münzevi, kendi kendine yeten bir göl; ama benim sevgi ırmağım alp götürüyor onu aşağıya - denize.”:::!!!
Böyle Söyledi Zerdüşt
Böyle Söyledi Zerdüşt
Friedrich Nietzsche
Friedrich Nietzsche
Sayfa 78
8,2bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.