Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu

7,8/10  (26 Oy) · 
65 okunma  · 
17 beğeni  · 
1.485 gösterim
Kaleme aldığı manifesto kadar "Andy Warhol'u vuran kadın" olarak da tanınan Valerie Solanas, küçüklüğünden itibaren patriyarka karşısında yaşadığı her şeyden politik sonuçlar çıkartmış ve Manifesto'da ifade etmiş. Aile, baba, akıl hastalığı ve cinsellikle ilgili yazdıklarında bu açıkça görülür.
Kadınların yaratılıştan noksan, zayıf ve aşağı oldukları asırlardır iddia edilir. Valerie bunu eğlenceli bir biçimde ters yüz etmiş ve doğal, bilimsel! politik sonuçlarına götürmüş; eğer bir cins eksikse, bu eril olandır ve öyleyse onların bertaraf edilmeleri gerekir.
Bu manifestonun "kadın erkek çoğumuzun, kadın kalbinde yattığına inanmak istemediğimiz bir intikam ateşini dillendirdiği" söylenir.
Katılıyoruz...
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2002
 • Sayfa Sayısı:
  92
 • ISBN:
  9789755701684
 • Orijinal Adı:
  SCUM Manifesto
 • Çeviri:
  Ayşe Düzkan
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Charles Bukowski Kadınlar kitabının tüm kadınlar adına bende yarattığı aşağılık duygular üzerine ilaç gibi gelen kitaptır.

Erkeklerin aslında bir hiç olduğunu kanıtlarla açıklamaya çalışan fazla feminist ögeler içeren bir kitaptır. Bu kitabı yalnızca kadınlar okusun ve doğransın tüm saçmasapan erkekler.


https://yadi.sk/i/qrC0bBKa3RdRT7

silaes 
14 Oca 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Tamam biraz ütobik, biraz çılgınca ama... Acıdan evrilmiş gülümsemeler yaşattı bana. Kahkaha atmama sebep olan çok hoşuma giden cümleler oldu. Altını çize çize okudum. Benim için güzel ve eğlenceli bir deneyim oldu.

Peter Bornemann 
 04 Mar 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

İlginç, provokatif ve de yaratıcı bir politik mizah. Politikliği kullandığı terimler ve bir ütopyası olduğundan dolayı, yoksa bir kuram kitabı olduğu için değil. Bir edebi eser olarak okunması gerekiyor. Şu son zamanlarda moda olan ''Aforizmalar'' kitapları gibi. İçinde son derece sarsıcı, etkileyici, düşündürücü çıkarımlar yakaladım. Ve baştan aşağı satırlara sinmiş öfkesini değerli buldum. Bu öfke ezen-ezilen ilişkisine yaklaşımda, ezilen lehine, benim de savunduğum bir temel tavırdır. Fakat yazar bunu basit bir biyolojik gerçeklik üzerinden temellendirdiği saçma bir çıkarıma yönelik kullanıyor. Bense bu öfkeyi marksistçe yorumlamak istiyorum -ki öfke bu sayede haklılaşıyor ve dolayısıyla anlam kazanıyor-. Yani eril-dişil yerine işçi-patronu ya da ezilen halklar-emperyalizmi koyun. O zaman her şey yerli yerine oturacaktır.

Bûka Baranê 
05 Tem 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Kesinlikle çok severek tek nefeste okuduğum bir kitap ben yüksek lisans bitirme projemi feminizm ve kadınlar üzerine yazmıştım ama o süreçte bu kitabı okumamıştım ama şunu diyebilirim küçücük hacmiyle okuduğum ve içinde kayboldugum birşeyler bulmak için adeta iğneyle kuyu kazdığım o koca hacimli kitaplar dan çok daha fazla etkiledi beni, kesinlikle toplumun bütün kesimlerinin okuması gerektiği, her ne kadar kadınlara daha yakın görünsede aslında erkeklerin mutlaka okuması gereken bir kitap.Özellikle kadınları anlamak zor diyen erkeklerin bunu okuyunca belki biraz da olsa anlayacaklarını düşünüyorum.

Kayra D.A 
19 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Başında yazarın kısa biyografisinden sonra insan neden "erkek doğrama" cemiyeti olduğunu az çok anlıyor. Manifestoda yazılanlar öfkenin doğurduğu haklı fikirler bence. Her ne kadar feminizm anlayışım bu olmasada ki kitapta yazar benim tarzım insanlara; " SCUM, amaçlarına ulaşmak için gösteri, yürüyüş ve grev yapmayacaktır. Bu tür taktikler cici, kibar hanımlar içindir." der. Belki de bu ütopik fikri benimseyip eril cinsiyeti yok etsek hepimiz derin bir nefes alırız. Neden olmasın?

Kitaptan 52 Alıntı

Esther. Sema 
20 Oca 12:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Baba sisteminden kaynaklanan özgüven eksikliği, bir sürü yetenekli kızı, biliminsanı olmaktan alıkoyar.

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie SolanasErkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas
Sarya 
20 Oca 13:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eğer bütün kadınlar, erkekleri terk edip onlarla herhangi bir biçimde ilgilenmeyi reddederse bütün erkekler, hükümet ve ulusal ekonomi tamamen çökecektir. Erkeklere üstünlüklerinin ve onlar üzerindeki güçlerinin farkında olan kadınlar, erkekleri terk etmeksizin bile, bir kaç hafta içinde her şeyin denetimini ellerine alabilir ve erkeklerin kadınlara tamamen tabi olmasını sağlayabilir.

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie SolanasErkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas
Esther. Sema 
20 Oca 07:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kendi içinde kıstırılmış, duygusal olarak tecrit edilmiş ve bağlantı kurma yeteneğinden azade olan erkek, medeniyetten, insanlardan , şehirlerden ve insanları anlamayı ve onlarla bir bağlantı kurmayı gerektiren bütün durumlardan korkar.

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie SolanasErkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas
Bûka Baranê 
05 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Babalık
Sonuç olarak, babaların etkisi dünyayı erkeklikle çürütmek olmuştur.

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 37 - Sel)Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 37 - Sel)
Esther. Sema 
20 Oca 08:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Erilin gerçekleştirebileceği herhangi bir gerçek toplumsal devrim mümkün değildir, çünkü tepedeki eriller statükonun sürmesini ister ve aşağıdaki erillerin bütün istediği yukarıdaki eril olmaktır.

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie SolanasErkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas
Sarya 
20 Oca 12:12 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

SCUM bireylerden oluşur. SCUM bir sürü değil, bir damardır. Bir işi, o işin gerektirdiği sayıda SCUM bir araya gelerek yapar. Aynı zamanda, ağır ve bencil olan SCUM, koca sopalarla kafasının dövülmesine maruz bırakmaz kendini. Böyle şeyler, baba ve polislerin özsel iyiliğiyle ilgili dokunaklı bir inanca saygıda kusur etmeyen cici, "ayrıcalıklı, eğitimli" orta sınıf hanımları içindir. Eğer SCUM bir yürüyüş yaparsa bu Başkan'ın aptal suratının üzerinde olur. Eğer SCUM bir darbe yaparsa bu karanlıkta ve on santimlik bir bıçakla olacaktır.

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie SolanasErkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas
Ceyda Nigredo 
15 Oca 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Anne çocuklarının iyiliğini ister; Baba ise yalnızca Babanın iyiliğini yani sessiz ve huzur içinde, kendisinin vakar diye uydurduğu şeyin pezevenkliğini yapmak ("saygı"), kendisiyle ilgili düşünceler (statü), denetleme ve manipüle etme ya da eğer "aydınlanmış" bir babaysa "rehberlik etme" imkanı.

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie SolanasErkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas
Ayşegül 
21 Oca 15:22 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Erkeğin en büyük ihtiyacı Anne tarafından yönlendirilmek, barındırılmak, korunmak ve hayran olunmaktır.

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sel Yayıncılık)Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sel Yayıncılık)
Didem... 
21 Oca 06:49 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Doğru ile yanlışı birbirinden ayırt edemeyen, kendini ötekinin yerine koyma becerisi ile açığa çıkan vicdan gücüne sahip olmayan... varolmayan benliğine inanç beslemeyen, mutlaka rekabetçi ve doğası gereği yardımlaşmaya kapalı olan eril, kendisine yol gösteren ve onu denetleyen, dış dünyadan gelen bir yardıma muhtaçtır.

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 17 - Olympia Yayınları)Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 17 - Olympia Yayınları)
Didem... 
20 Oca 18:55 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Uzmanlar" kadınlara, Annenin evde kalıp hayvansılık içinde sürünmesini söylüyorsa bu çocuklann değil, Baba'nın hatırı içindir; Baba asılsın diye vardır; doğum sancıları Baba vekâleten haz alsın diyedir (yarı ölü olduğundan karşılık verebilmesi için çok güçlü bir uyarı gerekir).

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 12 - Olympia Yayınları)Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 12 - Olympia Yayınları)