Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu

7,8/10  (10 Oy) · 
22 okunma  · 
8 beğeni  · 
887 gösterim
Kaleme aldığı manifesto kadar "Andy Warhol'u vuran kadın" olarak da tanınan Valerie Solanas, küçüklüğünden itibaren patriyarka karşısında yaşadığı her şeyden politik sonuçlar çıkartmış ve Manifesto'da ifade etmiş. Aile, baba, akıl hastalığı ve cinsellikle ilgili yazdıklarında bu açıkça görülür.
Kadınların yaratılıştan noksan, zayıf ve aşağı oldukları asırlardır iddia edilir. Valerie bunu eğlenceli bir biçimde ters yüz etmiş ve doğal, bilimsel! politik sonuçlarına götürmüş; eğer bir cins eksikse, bu eril olandır ve öyleyse onların bertaraf edilmeleri gerekir.
Bu manifestonun "kadın erkek çoğumuzun, kadın kalbinde yattığına inanmak istemediğimiz bir intikam ateşini dillendirdiği" söylenir.
Katılıyoruz...
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2002
 • Sayfa Sayısı:
  92
 • ISBN:
  9789755701684
 • Orijinal Adı:
  SCUM Manifesto
 • Çeviri:
  Ayşe Düzkan
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
silaes 
14 Oca 04:37 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Tamam biraz ütobik, biraz çılgınca ama... Acıdan evrilmiş gülümsemeler yaşattı bana. Kahkaha atmama sebep olan çok hoşuma giden cümleler oldu. Altını çize çize okudum. Benim için güzel ve eğlenceli bir deneyim oldu.

Kitaptan 11 Alıntı

Ceyda Kurteş 
15 Oca 23:30 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Anne çocuklarının iyiliğini ister; Baba ise yalnızca Babanın iyiliğini yani sessiz ve huzur içinde, kendisinin vakar diye uydurduğu şeyin pezevenkliğini yapmak ("saygı"), kendisiyle ilgili düşünceler (statü), denetleme ve manipüle etme ya da eğer "aydınlanmış" bir babaysa "rehberlik etme" imkanı.

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie SolanasErkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas
silaes 
14 Oca 03:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Eril, aydınlanmış, uyanmış bir dişi nüfusun kendisinin sonu anlamına geleceğinin farkındadır.

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 53 - Sel)Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 53 - Sel)
yasemin yeter 
04 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu toplumda hayat, en iyi halinde bile can sıkıntısından ibaret olduğundan ve toplumun hiçbir tarafı kadınlara uygun olmadığından; uygar-kafalı, sorumlu, heyecan arayan dişilere hükümeti yıkmak, para sistemini bertaraf etmek, her alanda otomasyonu kurumlaştırmak ve eril cinsi yok etmekten başka çare kalmıyor.

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 23 - *sel)Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 23 - *sel)
silaes 
14 Oca 02:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Paranın var olması ve bir insanın haftada iki ya da üç saatten fazla çalışması için hiçbir insani sebep yoktur.

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 30 - Sel)Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 30 - Sel)
Ceyda Kurteş 
19 Oca 22:16 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yalnızca birincisine gücü yeten eril, tedavisi mümkün olmayan bir hatayı, bir erdeme dönüştürür ve kendi içine gömülmeyi yalnızca iyi bir şey sunmakla kalmaz, onu Felsefi İyi olarak sunup bir de üstelik derin olduğu için prim yapar.

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie SolanasErkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas
silaes 
14 Oca 04:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Erkekleri bertaraf edin, kadınlar şekle girecektir.

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 86 - Sel)Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 86 - Sel)
silaes 
14 Oca 03:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Gelenekçiler toplumun temel biriminin "aile" olduğunu söyler; "hippiler" ise kabile ama temel birimin birey olduğunu söyleyen yoktur.

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 44 - Sel)Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 44 - Sel)

Erkek biyolojik bir kazadır. Y geni, tamamlanmamış bir x genidir; yani tamamlanmamış bir kromozomlar serisidir. Daha başka bir deyişle erkek; eksik bir dişidir, daha gen aşamasında yaşamına son verilmiş ayaklı bir kürtaj...

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie SolanasErkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas
sule sevinc 
13 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Erkek, dişilerin işlevinin çocuk doğurup yetiştirmek, eril egoyu pohpohlamak, rahatlatmak ve gevşetmek olduğuna inandırmaya çalışır; yani öyle ki dişi, başka herhangi bir dişiyle yer değiştirebilir. Ama gerçeklikte, dişinin işlevi, ilişki kurmak, sevmek, haz almak ve kendisi olmaktır ve başka kimsenin bunun yerini tutması mümkün değildir; eril işlev ise sperm üretmektir. Artık sperm bankaları var.

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie SolanasErkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas
2 /