Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu

8,3/10  (16 Oy) · 
36 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.022 gösterim
Kaleme aldığı manifesto kadar "Andy Warhol'u vuran kadın" olarak da tanınan Valerie Solanas, küçüklüğünden itibaren patriyarka karşısında yaşadığı her şeyden politik sonuçlar çıkartmış ve Manifesto'da ifade etmiş. Aile, baba, akıl hastalığı ve cinsellikle ilgili yazdıklarında bu açıkça görülür.
Kadınların yaratılıştan noksan, zayıf ve aşağı oldukları asırlardır iddia edilir. Valerie bunu eğlenceli bir biçimde ters yüz etmiş ve doğal, bilimsel! politik sonuçlarına götürmüş; eğer bir cins eksikse, bu eril olandır ve öyleyse onların bertaraf edilmeleri gerekir.
Bu manifestonun "kadın erkek çoğumuzun, kadın kalbinde yattığına inanmak istemediğimiz bir intikam ateşini dillendirdiği" söylenir.
Katılıyoruz...
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2002
 • Sayfa Sayısı:
  92
 • ISBN:
  9789755701684
 • Orijinal Adı:
  SCUM Manifesto
 • Çeviri:
  Ayşe Düzkan
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
silaes 
14 Oca 04:37 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Tamam biraz ütobik, biraz çılgınca ama... Acıdan evrilmiş gülümsemeler yaşattı bana. Kahkaha atmama sebep olan çok hoşuma giden cümleler oldu. Altını çize çize okudum. Benim için güzel ve eğlenceli bir deneyim oldu.

Peter Bornemann 
 04 Mar 03:24 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

İlginç, provokatif ve de yaratıcı bir politik mizah. Politikliği kullandığı terimler ve bir ütopyası olduğundan dolayı, yoksa bir kuram kitabı olduğu için değil. Bir edebi eser olarak okunması gerekiyor. Şu son zamanlarda moda olan ''Aforizmalar'' kitapları gibi. İçinde son derece sarsıcı, etkileyici, düşündürücü çıkarımlar yakaladım. Ve baştan aşağı satırlara sinmiş öfkesini değerli buldum. Bu öfke ezen-ezilen ilişkisine yaklaşımda, ezilen lehine, benim de savunduğum bir temel tavırdır. Fakat yazar bunu basit bir biyolojik gerçeklik üzerinden temellendirdiği saçma bir çıkarıma yönelik kullanıyor. Bense bu öfkeyi marksistçe yorumlamak istiyorum -ki öfke bu sayede haklılaşıyor ve dolayısıyla anlam kazanıyor-. Yani eril-dişil yerine işçi-patronu ya da ezilen halklar-emperyalizmi koyun. O zaman her şey yerli yerine oturacaktır.

Bûka Baranê 
05 Tem 15:35 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Kesinlikle çok severek tek nefeste okuduğum bir kitap ben yüksek lisans bitirme projemi feminizm ve kadınlar üzerine yazmıştım ama o süreçte bu kitabı okumamıştım ama şunu diyebilirim küçücük hacmiyle okuduğum ve içinde kayboldugum birşeyler bulmak için adeta iğneyle kuyu kazdığım o koca hacimli kitaplar dan çok daha fazla etkiledi beni, kesinlikle toplumun bütün kesimlerinin okuması gerektiği, her ne kadar kadınlara daha yakın görünsede aslında erkeklerin mutlaka okuması gereken bir kitap.Özellikle kadınları anlamak zor diyen erkeklerin bunu okuyunca belki biraz da olsa anlayacaklarını düşünüyorum.

Kayra D.A 
14 saat önce · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Başında yazarın kısa biyografisinden sonra insan neden "erkek doğrama" cemiyeti olduğunu az çok anlıyor. Manifestoda yazılanlar öfkenin doğurduğu haklı fikirler bence. Her ne kadar feminizm anlayışım bu olmasada ki kitapta yazar benim tarzım insanlara; " SCUM, amaçlarına ulaşmak için gösteri, yürüyüş ve grev yapmayacaktır. Bu tür taktikler cici, kibar hanımlar içindir." der. Belki de bu ütopik fikri benimseyip eril cinsiyeti yok etsek hepimiz derin bir nefes alırız. Neden olmasın?

Kitaptan 20 Alıntı

Ceyda Nigredo 
15 Oca 23:30 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Anne çocuklarının iyiliğini ister; Baba ise yalnızca Babanın iyiliğini yani sessiz ve huzur içinde, kendisinin vakar diye uydurduğu şeyin pezevenkliğini yapmak ("saygı"), kendisiyle ilgili düşünceler (statü), denetleme ve manipüle etme ya da eğer "aydınlanmış" bir babaysa "rehberlik etme" imkanı.

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie SolanasErkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas
Bûka Baranê 
05 Tem 08:45 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Babalık
Sonuç olarak, babaların etkisi dünyayı erkeklikle çürütmek olmuştur.

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 37 - Sel)Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 37 - Sel)
Şule 
13 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Erkek, dişilerin işlevinin çocuk doğurup yetiştirmek, eril egoyu pohpohlamak, rahatlatmak ve gevşetmek olduğuna inandırmaya çalışır; yani öyle ki dişi, başka herhangi bir dişiyle yer değiştirebilir. Ama gerçeklikte, dişinin işlevi, ilişki kurmak, sevmek, haz almak ve kendisi olmaktır ve başka kimsenin bunun yerini tutması mümkün değildir; eril işlev ise sperm üretmektir. Artık sperm bankaları var.

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie SolanasErkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas
NALAN KARAGÖZ 
08 Haz 12:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Din, erkeklere bir amaç (cennet) sağlayıp kadınların erkeklere bağlı durmasına yardım etmekle kalmaz, erkeğin cinsel güdüleri karşısında kendini yeterince savunmamaktan duyduğu suçluluk ve utancı cezalandırmaya çabalayabileceği ritüeller de sunar ona.

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie SolanasErkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas
Bûka Baranê 
05 Tem 08:58 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Toplumsallaşmak
Eril toplumsal olarak ilerleyemez, yalnızca tecritle toplu-takılma arasında gider gelir.

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 45 - Sel)Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 45 - Sel)
silaes 
14 Oca 03:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Eril, aydınlanmış, uyanmış bir dişi nüfusun kendisinin sonu anlamına geleceğinin farkındadır.

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 53 - Sel)Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 53 - Sel)
silaes 
14 Oca 04:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Erkekleri bertaraf edin, kadınlar şekle girecektir.

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 86 - Sel)Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 86 - Sel)
yasemin yeter 
04 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu toplumda hayat, en iyi halinde bile can sıkıntısından ibaret olduğundan ve toplumun hiçbir tarafı kadınlara uygun olmadığından; uygar-kafalı, sorumlu, heyecan arayan dişilere hükümeti yıkmak, para sistemini bertaraf etmek, her alanda otomasyonu kurumlaştırmak ve eril cinsi yok etmekten başka çare kalmıyor.

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 23 - *sel)Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 23 - *sel)
silaes 
14 Oca 02:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Paranın var olması ve bir insanın haftada iki ya da üç saatten fazla çalışması için hiçbir insani sebep yoktur.

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 30 - Sel)Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 30 - Sel)
2 /