Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu

7,9/10  (13 Oy) · 
26 okunma  · 
8 beğeni  · 
946 gösterim
Kaleme aldığı manifesto kadar "Andy Warhol'u vuran kadın" olarak da tanınan Valerie Solanas, küçüklüğünden itibaren patriyarka karşısında yaşadığı her şeyden politik sonuçlar çıkartmış ve Manifesto'da ifade etmiş. Aile, baba, akıl hastalığı ve cinsellikle ilgili yazdıklarında bu açıkça görülür.
Kadınların yaratılıştan noksan, zayıf ve aşağı oldukları asırlardır iddia edilir. Valerie bunu eğlenceli bir biçimde ters yüz etmiş ve doğal, bilimsel! politik sonuçlarına götürmüş; eğer bir cins eksikse, bu eril olandır ve öyleyse onların bertaraf edilmeleri gerekir.
Bu manifestonun "kadın erkek çoğumuzun, kadın kalbinde yattığına inanmak istemediğimiz bir intikam ateşini dillendirdiği" söylenir.
Katılıyoruz...
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2002
 • Sayfa Sayısı:
  92
 • ISBN:
  9789755701684
 • Orijinal Adı:
  SCUM Manifesto
 • Çeviri:
  Ayşe Düzkan
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
silaes 
14 Oca 04:37 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Tamam biraz ütobik, biraz çılgınca ama... Acıdan evrilmiş gülümsemeler yaşattı bana. Kahkaha atmama sebep olan çok hoşuma giden cümleler oldu. Altını çize çize okudum. Benim için güzel ve eğlenceli bir deneyim oldu.

Peter Bornemann 
 04 Mar 03:24 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

İlginç, provokatif ve de yaratıcı bir politik mizah. Politikliği kullandığı terimler ve bir ütopyası olduğundan dolayı, yoksa bir kuram kitabı olduğu için değil. Bir edebi eser olarak okunması gerekiyor. Şu son zamanlarda moda olan ''Aforizmalar'' kitapları gibi. İçinde son derece sarsıcı, etkileyici, düşündürücü çıkarımlar yakaladım. Ve baştan aşağı satırlara sinmiş öfkesini değerli buldum. Bu öfke ezen-ezilen ilişkisine yaklaşımda, ezilen lehine, benim de savunduğum bir temel tavırdır. Fakat yazar bunu basit bir biyolojik gerçeklik üzerinden temellendirdiği saçma bir çıkarıma yönelik kullanıyor. Bense bu öfkeyi marksistçe yorumlamak istiyorum -ki öfke bu sayede haklılaşıyor ve dolayısıyla anlam kazanıyor-. Yani eril-dişil yerine işçi-patronu ya da ezilen halklar-emperyalizmi koyun. O zaman her şey yerli yerine oturacaktır.

Kitaptan 16 Alıntı

Ceyda Kurteş 
15 Oca 23:30 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Anne çocuklarının iyiliğini ister; Baba ise yalnızca Babanın iyiliğini yani sessiz ve huzur içinde, kendisinin vakar diye uydurduğu şeyin pezevenkliğini yapmak ("saygı"), kendisiyle ilgili düşünceler (statü), denetleme ve manipüle etme ya da eğer "aydınlanmış" bir babaysa "rehberlik etme" imkanı.

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie SolanasErkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas
silaes 
14 Oca 03:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Eril, aydınlanmış, uyanmış bir dişi nüfusun kendisinin sonu anlamına geleceğinin farkındadır.

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 53 - Sel)Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 53 - Sel)
sule sevinc 
13 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Erkek, dişilerin işlevinin çocuk doğurup yetiştirmek, eril egoyu pohpohlamak, rahatlatmak ve gevşetmek olduğuna inandırmaya çalışır; yani öyle ki dişi, başka herhangi bir dişiyle yer değiştirebilir. Ama gerçeklikte, dişinin işlevi, ilişki kurmak, sevmek, haz almak ve kendisi olmaktır ve başka kimsenin bunun yerini tutması mümkün değildir; eril işlev ise sperm üretmektir. Artık sperm bankaları var.

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie SolanasErkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas
silaes 
14 Oca 04:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Erkekleri bertaraf edin, kadınlar şekle girecektir.

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 86 - Sel)Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 86 - Sel)
silaes 
14 Oca 02:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Paranın var olması ve bir insanın haftada iki ya da üç saatten fazla çalışması için hiçbir insani sebep yoktur.

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 30 - Sel)Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 30 - Sel)
Peter Bornemann 
04 Mar 00:44 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

''Yüksek'' eğitimin amacı eğitmek değil, mümkün olduğunca fazla sayıda insanı çeşitli mesleklerden dışlamaktır.

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 43 - Sel Yayıncılık)Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 43 - Sel Yayıncılık)
silaes 
14 Oca 03:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Gelenekçiler toplumun temel biriminin "aile" olduğunu söyler; "hippiler" ise kabile ama temel birimin birey olduğunu söyleyen yoktur.

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 44 - Sel)Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 44 - Sel)
Peter Bornemann 
04 Mar 02:48 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İnsanın amacı kendi içine gömülmek değil kendini unutmak olmalıdır.

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 69 - Sel Yayıncılık)Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 69 - Sel Yayıncılık)
Peter Bornemann 
 04 Mar 01:13 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Sevgi, para ve manasız çalışmaya dayanan bir toplumda çiçek açamaz. Sevginin, mutlak ekonomik ve kişisel özgürlüğe, boş vakte ve insanı yoğun biçimde özümseyen, duygusal olarak tatmin eden ve saygı duyduğunuz insanlarla paylaşıldığında, derin arkadaşlığa yola açan faaliyetlere ihtiyacı vardır.

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 46 - Sel Yayıncılık)Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 46 - Sel Yayıncılık)
2 /