Yörünge

8,8/10  (73 Oy) · 
127 okunma  · 
61 beğeni  · 
2.774 gösterim
Bu öyküde kötü adamlar yok, sadece kahramanlar var.

Kozmik tozlar, uzayın soğuk, karanlık yerlerinden gelen ele avuca sığmayan gezginler, yaklaşan biyolojik tehlikenin heyecanına karışan duygusal ilişkiler ve küçük, güzel mavi küreden çok uzakta başlayan bir gerilim… Tess Geritsen bu kez bambaşka bir yörüngede yazıyor.

Dr. Emma Watson, mesleğinde hızla yükselmiş bir araştırmacıdır ve nihayet uzun zamandır düşlediği bir deney üzerinde çalışma fırsatını yakalamıştır. Bu deney için yapacağı uzay yolculuğu artık bitmek üzere olan evliliğinden daha önemlidir. Yerçekimsiz ortamın farklı canlı türleri üzerindeki etkilerini incelemek için Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilir. Ne var ki birtakım aksaklıklar olur ve işlerin kontrolden çıkmasıyla deney son derece tehlikeli bir biyolojik savaşa dönüşür.
Emma'yı hem büyülü uzay yolculuğunda hem de dünyada zorlu bir mücadele beklemektedir.

"Tess Gerritsen, kütüphanemden asla eksik etmediğim yazarlardan biri. Her kitabıyla beni kendisine hayran bırakıyor."
-Stephen King-

"Bir sayfa çevirin… The Hot Zone kadar sürükleyici. Durmaksızın okuyabilirsiniz." USA Today
"Neredeyse dayanılmaz derecede heyecanlı."
-San Jose Mercury News-

"Merak uyandıran, akla uygun bir roman. Heyecandan tırnaklarınızı yiyebileceğiniz bir biyolojik kaza hikâyesi."
-Publishers Weekly-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2015
 • Sayfa Sayısı:
  512
 • ISBN:
  9786053487920
 • Orijinal Adı:
  Gravity
 • Çeviri:
  Cumhur Mısırlıoğlu
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ceren Acer 
13 Kas 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

Yazar ilk kez bambaşka bir hayata yolculuğa çıkardı beni. Profesyonellik, akıcılık doruk noktasındaydı her zamanki gibi. Fakat işleyişi, kurgusu hele ki olay örgüsü çok farklı bir romandı. Bu kitaptan her ne kadar da farklı bir tat alsam yine de fevkaladenin üstünde bir etkileyiciliğe imza atmış yazar. Yörünge kitabı eski basım bir eser olduğu için bu zamana kadar okuyamamıştım. Ama okumayı da çok istiyordum. Bu yazarın kitapları gözüme takılınca hep bu eski basım kitabının adı aklıma geliyordu. Şimdi ise artık basımı olan bir kitap haline geldi. Üstelik en sevdiğim Martı Yayınevi çıkardı. İyi ki de okumuşum. Yazarın akıcı kalemi, başarılı tasvirleri sayesinde yepyeni ve bambaşka hayatlar yaşadım Emma karakteri ile birlikte. Emma'nın mücadelesi ve boşanmak üzere olduğu kocasına duyduğu aşk okunmaya değer diye düşünüyorum.

Merhabalar 1K Ailesi.

Çok sevdiğim yayınlardan biri olan Martı Yayınları'nın yeni çıkarmış olduğu Yörünge'nin eski bir basım olduğunu sitede, yorumlardan öğrendim. Ve Tess Gerritsen'a tekrardan hayranlık duydum; ilk çıkardığı kitaplardan biri olmasına rağmen ustalık hat safhadaydı.
Yazar bu romanında alışılmışın dışına çıkmış. Bambaşka bir konuyu işlemiş. Bu sefer cinayet değil, bilim kurgu romanı; kötü adamlar yok, kahramanlar var; esas olaylar yerkürede değil, uzayda geçiyor. :)
NASA'nın uzaya gönderdiği bir uzay aracında biyolojik tehlikeyle karşı karşıya kalan ekip acaba kurtulabilecek mi?
Peki bu biyolojik tehlike neden ortaya çıktı?

Ben zevkle okudum, kitap çok başarılı.
Keyifli okumalar. :)

EMRE YAMAN 
18 May 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Heyecan/Bilim-Kurgu/Gerilim/Aşk

Tess ablam bilim kurgu da yazsın.Araştırma amacıyla uzaya giden astronotların bir virüs ile karşılaşmaları sonucu başlarından geçen olayların anlatıldığı kitap.

İlk başlarda Marslı kitabına benzettim açıkcası sıkılıyordum ama olayın içine bilim dahil olduktan sonra merak duygusu daha fazla arttı.Bazen gerilim üst seviyelere çıktı.Aşk yine var.Kitaba ön yargılı yaklaştım ancak beklediğimin üzerinde bir kitaptı.

Sayfa sayısına aldanmayın çok akıcı.Kitabın içeriğine fazla giremeyeceğim spoiler vermek istemiyorum.Benim tek sorunum çok fazla isim olmasıydı kimin kim olduğunu bazen karıştırabiliyordum.

aslı melis 
22 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tess gene döktürmüş.:) Sanırım benim ne yazsa okurum dediğim yazar :) Tıbbı gerilim değil ama bence bu türde de çok başarılı.Ayrıca kullandığı tıbbi terimler sağlık okuyanlar için ya da bilgisi olanlar için çok keyifli oluyor, en azından kendi adıma.

Ali Ünal 
03 Tem 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 9/10 puan

Tess Gerritsen'den ters köşe yapan bir tür. Uzayda geçen bilim kurgu atmosferinde (bilim kurgu değil ama) kitabı hiç beklemiyordum. Alien serisine düşkünlüğünüz varsa özellikle öneririm, tamamen kişisel olmakla beraber bir çeşit alien izliyor değilde okuyor hissi yarattı bende.

Ebru Verity 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Puan vermedi

Tess Gerritsen seviyorsanız, bu kitabı okurken, yazarın diğer kitaplarındaki tarzı aramayın. Başlarda bu yüzden hayal kırıklığı oldu bende. Fakat bu duygudan sıyrılıp, yazardan ziyade hikaye odaklı okursanız sorun ortadan kalkacaktır. Konu pek bana hitap etmese de, Tess konu ile ilgili bayağı araştırma ve çalışma yapmış. Bu yüzden şapka çıkarmak lazım.

Burcu Mutlu 
17 Kas 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tess Gerritsen polisiye ve tıbbi gerilimde harikalar yaratan bir yazar. Ama farklı tarzda da uzay bilimi ve tıp bilgisini birleştirerek katiller olmadan da sürükleyici, heyecan dolu bir roman yazabilmiş. Ben sevdim bu kadına her geçen gün saygım artıyor. Herkese özellikle uzay kitaplarına meraklılara tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar

elif bingül 
15 Şub 21:20 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 6/10 puan

Yazarin tarzinin tamamen disinda bir kitapti.
Uzaya gonderilen ekip oyle bir virus kalar ki sonuc kesinlikle ölümdür.virus her girdigi varlik türünden farkli bir ozellik alarak sürekli degisim gosterir.yörüngede gecen bu ölüm kalim savasi sizi hop oturtuo hop kaldirtacak.

cansel kıraç 
09 Eki 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

#kitapyorum

Okuduğum ilk Tess kitabı oldu ve bu kadar geç kaldığım için çok pişmanım. Yörünge" kitabını okurken her sayfasından ayrı bir keyif aldım. son zamanlar da en beğendiğim gerilim romanı oldu. uzaya çikma ve uzay gemisinde yasanabilecek biyolojik sorun ancak bu kadar heyecanli anlatilabilirdi. insan kitabi kare kare beyninde görüyor. Sizlere de "Yörünge"yi okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum :)
Tess Gerritsenin neden gerilim kraliçesi lakabını aldığını anlamış oldum. Bundan sonra diğer kitaplarını da en kısa zamanda okuyacağım.

Bu kitap için puanım

Mertcan 
27 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Tess Gerritsen'in okuduğum ilk romanı.Bana göre de en harika romanı.Kitabımızın konusu bilim kurgu kategorisinde yeni bir çağ açacak nitelikte bir konu.
Konumuz;NASA uzay istasyonuna bir uçuş gerçekleştiriyor.Bu uçuşun amacı yeni deneyler yapmak ve Dünyaya rapor göndermek.Fakat istasyonda işler yoluna gitmiyor ve deneylerin arasında zararlı bir virüs gönderildiği anlaşılıyor.Olaylarda bundan sonra başlıyor.
Kitabı okuyacaklara söylüyorum;bazı bölümlerde kanser olacaksınız bazı bölümlerde ise heyecandan öleceksiniz.

2 /

Kitaptan 19 Alıntı

Nurhan Işkın 
07 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bense burada hâlâ özlüyorum seni. Ve bu yüzden kendimden nefret ediyorum.

Yörünge, Tess Gerritsen (Sayfa 139)Yörünge, Tess Gerritsen (Sayfa 139)
Nurhan Işkın 
30 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ne bir arada durabilen ne de birbirinden ayrılabilen iki insan.

Yörünge, Tess Gerritsen (Sayfa 61)Yörünge, Tess Gerritsen (Sayfa 61)
Tuncay YILDIRIM 
 05 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsan
İnsan ırkını hayvanlardan ayıran, insanın bilgiye duyduğu açlıktı.
Her çocuk o evrensel soruyu sorar: Neden? Doğdukları andan itibaren meraklı olmaya, keşfe çıkmaya,bilimsel gerçekleri araştırmaya programlanmışlardır.

Yörünge, Tess Gerritsen (Sayfa 22)Yörünge, Tess Gerritsen (Sayfa 22)
Sibel Koyun 
15 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Derler ki ebediyete açılan kapının ağzında duran biri o eşiği dudaklarında bir yalanla geçemezmis. Derler ki ölüm döşeğindeki itiraflara her zaman inanmak gerekirmiş.

Yörünge, Tess Gerritsen (Sayfa 478)Yörünge, Tess Gerritsen (Sayfa 478)
Tuncay YILDIRIM 
 07 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Aşk
Sana söylemeyi en çok istediğim şuydu. Seni seviyorum. Seni sevmekten
hiç vazgeçmedim. Sonsuzluğa acılan kapının ağzında bekleyen hiç kimse oradan dudaklarında bir yalanla geçmez derler. Ölüm döşeğindeki itiraflara her zaman inanılır derler, İste bu da benimki.

Yörünge, Tess Gerritsen (Sayfa 248)Yörünge, Tess Gerritsen (Sayfa 248)
Nurhan Işkın 
07 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kapağın kapanmasıyla birlikte mürettebatın dış dünyayla bağlantısı da kesilmiş oldu.

Yörünge, Tess Gerritsen (Sayfa 103)Yörünge, Tess Gerritsen (Sayfa 103)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız