Yörünge

8,6/10  (94 Oy) · 
173 okunma  · 
75 beğeni  · 
2.953 gösterim
Bu öyküde kötü adamlar yok, sadece kahramanlar var.

Kozmik tozlar, uzayın soğuk, karanlık yerlerinden gelen ele avuca sığmayan gezginler, yaklaşan biyolojik tehlikenin heyecanına karışan duygusal ilişkiler ve küçük, güzel mavi küreden çok uzakta başlayan bir gerilim… Tess Geritsen bu kez bambaşka bir yörüngede yazıyor.

Dr. Emma Watson, mesleğinde hızla yükselmiş bir araştırmacıdır ve nihayet uzun zamandır düşlediği bir deney üzerinde çalışma fırsatını yakalamıştır. Bu deney için yapacağı uzay yolculuğu artık bitmek üzere olan evliliğinden daha önemlidir. Yerçekimsiz ortamın farklı canlı türleri üzerindeki etkilerini incelemek için Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilir. Ne var ki birtakım aksaklıklar olur ve işlerin kontrolden çıkmasıyla deney son derece tehlikeli bir biyolojik savaşa dönüşür.
Emma'yı hem büyülü uzay yolculuğunda hem de dünyada zorlu bir mücadele beklemektedir.

"Tess Gerritsen, kütüphanemden asla eksik etmediğim yazarlardan biri. Her kitabıyla beni kendisine hayran bırakıyor."
-Stephen King-

"Bir sayfa çevirin… The Hot Zone kadar sürükleyici. Durmaksızın okuyabilirsiniz." USA Today
"Neredeyse dayanılmaz derecede heyecanlı."
-San Jose Mercury News-

"Merak uyandıran, akla uygun bir roman. Heyecandan tırnaklarınızı yiyebileceğiniz bir biyolojik kaza hikâyesi."
-Publishers Weekly-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2015
 • Sayfa Sayısı:
  512
 • ISBN:
  9786053487920
 • Orijinal Adı:
  Gravity
 • Çeviri:
  Cumhur Mısırlıoğlu
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ceren Acer 
13 Kas 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

Yazar ilk kez bambaşka bir hayata yolculuğa çıkardı beni. Profesyonellik, akıcılık doruk noktasındaydı her zamanki gibi. Fakat işleyişi, kurgusu hele ki olay örgüsü çok farklı bir romandı. Bu kitaptan her ne kadar da farklı bir tat alsam yine de fevkaladenin üstünde bir etkileyiciliğe imza atmış yazar. Yörünge kitabı eski basım bir eser olduğu için bu zamana kadar okuyamamıştım. Ama okumayı da çok istiyordum. Bu yazarın kitapları gözüme takılınca hep bu eski basım kitabının adı aklıma geliyordu. Şimdi ise artık basımı olan bir kitap haline geldi. Üstelik en sevdiğim Martı Yayınevi çıkardı. İyi ki de okumuşum. Yazarın akıcı kalemi, başarılı tasvirleri sayesinde yepyeni ve bambaşka hayatlar yaşadım Emma karakteri ile birlikte. Emma'nın mücadelesi ve boşanmak üzere olduğu kocasına duyduğu aşk okunmaya değer diye düşünüyorum.

Merhabalar 1K Ailesi.

Çok sevdiğim yayınlardan biri olan Martı Yayınları'nın yeni çıkarmış olduğu Yörünge'nin eski bir basım olduğunu sitede, yorumlardan öğrendim. Ve Tess Gerritsen'a tekrardan hayranlık duydum; ilk çıkardığı kitaplardan biri olmasına rağmen ustalık hat safhadaydı.
Yazar bu romanında alışılmışın dışına çıkmış. Bambaşka bir konuyu işlemiş. Bu sefer cinayet değil, bilim kurgu romanı; kötü adamlar yok, kahramanlar var; esas olaylar yerkürede değil, uzayda geçiyor. :)
NASA'nın uzaya gönderdiği bir uzay aracında biyolojik tehlikeyle karşı karşıya kalan ekip acaba kurtulabilecek mi?
Peki bu biyolojik tehlike neden ortaya çıktı?

Ben zevkle okudum, kitap çok başarılı.
Keyifli okumalar. :)

Tom Jones 
25 Nis 21:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Evet, ilk defa bir Tess Gerritsen kitabı okudum:) Kitap bilimkurgu ve gerilim ağırlıklı. Sanırım yazarın önceki kitapları genelde tıbbi gerilim mi desem, o tarzmış:)
Kitaptaki olay Uluslararası Uzay İstasyonunda cereyan etmektedir. Deney amacıyla uzaya gönderilmiş bakteriler ansızın garip bir şekilde çoğalmaya ve etrafındaki deney hayvanlarını öldürmeye başlar. İstasyondaki astronotlar da bu salgından etkilenemeye başlamıştır . NASA' da ve istasyonda bu salgın için bir an önce tedavi bulmak için çalışmalar başlamamıştır fakat ölümler ansızın ve acı bir şekilde gelmektedir..
Kitabın olay örgüsü mükemmel, dili sadece ve akıcı. Marslı'dan sonra yokluk çekenlere iyi gelebilir :)
Kitapla kalın..

EMRE YAMAN 
18 May 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Heyecan/Bilim-Kurgu/Gerilim/Aşk

Tess ablam bilim kurgu da yazsın.Araştırma amacıyla uzaya giden astronotların bir virüs ile karşılaşmaları sonucu başlarından geçen olayların anlatıldığı kitap.

İlk başlarda Marslı kitabına benzettim açıkcası sıkılıyordum ama olayın içine bilim dahil olduktan sonra merak duygusu daha fazla arttı.Bazen gerilim üst seviyelere çıktı.Aşk yine var.Kitaba ön yargılı yaklaştım ancak beklediğimin üzerinde bir kitaptı.

Sayfa sayısına aldanmayın çok akıcı.Kitabın içeriğine fazla giremeyeceğim spoiler vermek istemiyorum.Benim tek sorunum çok fazla isim olmasıydı kimin kim olduğunu bazen karıştırabiliyordum.

aslı melis 
22 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tess gene döktürmüş.:) Sanırım benim ne yazsa okurum dediğim yazar :) Tıbbı gerilim değil ama bence bu türde de çok başarılı.Ayrıca kullandığı tıbbi terimler sağlık okuyanlar için ya da bilgisi olanlar için çok keyifli oluyor, en azından kendi adıma.

Ali Ünal 
03 Tem 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 9/10 puan

Tess Gerritsen'den ters köşe yapan bir tür. Uzayda geçen bilim kurgu atmosferinde (bilim kurgu değil ama) kitabı hiç beklemiyordum. Alien serisine düşkünlüğünüz varsa özellikle öneririm, tamamen kişisel olmakla beraber bir çeşit alien izliyor değilde okuyor hissi yarattı bende.

Hayriye Gül 
03 Mar 12:47 · Kitabı okudu · 6 günde · 4/10 puan

Yörünge, aylar öncesinde okumuş olduğum kitaptı. Dün bir arkadaşım bana ''nasıldı'' diye sorunca, ilk tepkim '' ben bunu okumuş muydum ki '' oldu. Hafızamda nasıl derinliklere attıysam artık. Kitabı anımsayıp, arkadaşıma biraz bahsettikten sonra '' ne kadar ruhsuz anlattın'' diyerek tepki verdi. Haklıydı kitaptan bahsederken ruhsuz ruhsuz bahsetmiştim çünkü kitabın hiçbir yerinde etkileyicilik, yakalayamamıştım. Heyecan yaşayamamış, ya da korkuya kapılmamıştım. Ölümler, biyolojik tehlike, patlamalar, hayatta kalma çabası ve de aşk gibi duygulara hitap eden birçok olay vardı ama ben bunların hiçbirini içimde hissetmemiştim. Kitaba ara verdiğimde acaba ne olacak, X olayını nasıl çözülecek diye düşünerek kitabı elime almamıştım. Okurken düşündüğüm tek şey ''kitabın sonuna kaç sayfa kaldı'' diye düşünmek olmuştu.. Kısacası ya ben bu kitabın ruhunu yakalayamadım ya da kitap bana duygularını ulaştırmayı başaramadı. Ben sevmedim, keyif almadım. Dilerim benim ulaşamadığım keyfe siz ulaşırsınız :)

AYNUR 
19 May 18:34 · Kitabı okudu

Tess diyorum susuyorum. Anlayın siz mükemmeliğini.
Uzay isyasyonundaki biyolojik tehlike herkesi fazlasıyla korkutuyor. Öyle ki iş USAMRIID yetkisi altınta yürütülmeye başlanıyor ve NASA'dan bile saklanan bilgiler var. Ama Jack McCallum durur mu karısı uzayda tehlike altındayken? Durmadı araştırdı ve USAMRIID*'ın onlardan sakladığı bilginin ne olduğunu buldu. Dr. Emma Watson ise uzayda ekip arkadaşlarını kurtaramanın üzüntüsüyle yaşıyor. Teker teker ölen astronotlardan Emma'da bu hastalığa yakalanıyor ama pes etmiyor. Sonra ne mi oluyor? Bence okuyun da öğrenin. Eminim ki hayran kalacaksınız.
Bir Not: Dan Brown sevenler kesinlikle siz de okuyun. Dan tarzı Tess mükemmeliyeti bir arada. Kusursuz.
Güzel okumalar...
*Birleşik Devletler Ordusu Bulaşıcı Hastalıklar Tıbbi Araştırma Enstitüsü

Ebru Verity 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Puan vermedi

Tess Gerritsen seviyorsanız, bu kitabı okurken, yazarın diğer kitaplarındaki tarzı aramayın. Başlarda bu yüzden hayal kırıklığı oldu bende. Fakat bu duygudan sıyrılıp, yazardan ziyade hikaye odaklı okursanız sorun ortadan kalkacaktır. Konu pek bana hitap etmese de, Tess konu ile ilgili bayağı araştırma ve çalışma yapmış. Bu yüzden şapka çıkarmak lazım.

Paradoks! 
23 Nis 00:01 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bana göre gerilim romanlarinin kraliçesi olan Tess Gerritsen bu tıbbi gerilim romaniyla ortalığı yıkmış gibi. Insanların hayatına bedel olan onları uzayda yok olmaya terk edenlerin ne yaptıklarından haberi varmıydı acaba? Mavi yeşil...
Bu ıki rengin canlanip bir insanın hayatını sona erdirebilecegi kimin aklına gelirdi ki? Kesinlikle ONERILEN KITAP!

3 /

Kitaptan 21 Alıntı

Nurhan Işkın 
07 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bense burada hâlâ özlüyorum seni. Ve bu yüzden kendimden nefret ediyorum.

Yörünge, Tess Gerritsen (Sayfa 139)Yörünge, Tess Gerritsen (Sayfa 139)
Nurhan Işkın 
30 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ne bir arada durabilen ne de birbirinden ayrılabilen iki insan.

Yörünge, Tess Gerritsen (Sayfa 61)Yörünge, Tess Gerritsen (Sayfa 61)
Tuncay YILDIRIM 
 05 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsan
İnsan ırkını hayvanlardan ayıran, insanın bilgiye duyduğu açlıktı.
Her çocuk o evrensel soruyu sorar: Neden? Doğdukları andan itibaren meraklı olmaya, keşfe çıkmaya,bilimsel gerçekleri araştırmaya programlanmışlardır.

Yörünge, Tess Gerritsen (Sayfa 22)Yörünge, Tess Gerritsen (Sayfa 22)
seher 
03 May 21:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yıldızlara hiçbir zaman dokunamayacağım ama burada durup başkalarının dokunuşuna tanık olabilirim.

Yörünge, Tess Gerritsen (Sayfa 187)Yörünge, Tess Gerritsen (Sayfa 187)
Sibel Koyun 
15 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Derler ki ebediyete açılan kapının ağzında duran biri o eşiği dudaklarında bir yalanla geçemezmis. Derler ki ölüm döşeğindeki itiraflara her zaman inanmak gerekirmiş.

Yörünge, Tess Gerritsen (Sayfa 478)Yörünge, Tess Gerritsen (Sayfa 478)
3 /