Adı:
Yörünge
Baskı tarihi:
Eylül 2015
Sayfa sayısı:
512
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053487920
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Gravity
Çeviri:
Cumhur Mısırlıoğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Baskılar:
Yörünge
Yörünge
Bu öyküde kötü adamlar yok, sadece kahramanlar var.

Kozmik tozlar, uzayın soğuk, karanlık yerlerinden gelen ele avuca sığmayan gezginler, yaklaşan biyolojik tehlikenin heyecanına karışan duygusal ilişkiler ve küçük, güzel mavi küreden çok uzakta başlayan bir gerilim… Tess Geritsen bu kez bambaşka bir yörüngede yazıyor.

Dr. Emma Watson, mesleğinde hızla yükselmiş bir araştırmacıdır ve nihayet uzun zamandır düşlediği bir deney üzerinde çalışma fırsatını yakalamıştır. Bu deney için yapacağı uzay yolculuğu artık bitmek üzere olan evliliğinden daha önemlidir. Yerçekimsiz ortamın farklı canlı türleri üzerindeki etkilerini incelemek için Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilir. Ne var ki birtakım aksaklıklar olur ve işlerin kontrolden çıkmasıyla deney son derece tehlikeli bir biyolojik savaşa dönüşür.
Emma'yı hem büyülü uzay yolculuğunda hem de dünyada zorlu bir mücadele beklemektedir.

"Tess Gerritsen, kütüphanemden asla eksik etmediğim yazarlardan biri. Her kitabıyla beni kendisine hayran bırakıyor."
-Stephen King-

"Bir sayfa çevirin… The Hot Zone kadar sürükleyici. Durmaksızın okuyabilirsiniz." USA Today
"Neredeyse dayanılmaz derecede heyecanlı."
-San Jose Mercury News-

"Merak uyandıran, akla uygun bir roman. Heyecandan tırnaklarınızı yiyebileceğiniz bir biyolojik kaza hikâyesi."
-Publishers Weekly-
(Tanıtım Bülteninden)
512 syf.
·8 günde·8/10
Yazar ilk kez bambaşka bir hayata yolculuğa çıkardı beni. Profesyonellik, akıcılık doruk noktasındaydı her zamanki gibi. Fakat işleyişi, kurgusu hele ki olay örgüsü çok farklı bir romandı. Bu kitaptan her ne kadar da farklı bir tat alsam yine de fevkaladenin üstünde bir etkileyiciliğe imza atmış yazar. Yörünge kitabı eski basım bir eser olduğu için bu zamana kadar okuyamamıştım. Ama okumayı da çok istiyordum. Bu yazarın kitapları gözüme takılınca hep bu eski basım kitabının adı aklıma geliyordu. Şimdi ise artık basımı olan bir kitap haline geldi. Üstelik en sevdiğim Martı Yayınevi çıkardı. İyi ki de okumuşum. Yazarın akıcı kalemi, başarılı tasvirleri sayesinde yepyeni ve bambaşka hayatlar yaşadım Emma karakteri ile birlikte. Emma'nın mücadelesi ve boşanmak üzere olduğu kocasına duyduğu aşk okunmaya değer diye düşünüyorum.
512 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
"Kahramanların hikayesi!"

Tess Gerritsen, kalemine aşık olduğum bir yazar. Gerek Rizzoli&Isles serisi gerekse diğer kitaplarını okumaya bayılıyorum. Bu kitapların karakterleri hep aynıydı. Katil, dedektif, doktor vs...

Bu kitapta ise sadece kahramanlar vardı. Uzaya gönderilen insanların, bir salgınla karşılaşmaları sonucu verdikleri mücadeleyi konu olarak seçmişti Gerritsen. Hiç tanımadıkları bir virüsle karşı karşıya kalan uzaydakiler, hem arkadaşlarının ölümünün verdiği acıyla hem de bu yeni virüsle başa çıkmak zorunda kaldılar.

Gerilimin hiç eksilmediği harika bir Tess Gerritsen romanıydı. Şiddetle tavsiye edilir.
512 syf.
·3 günde
Okuduğum ilk tess gerritsen kitabı ve tek kelime ile bayıldım. Alışılmışlığın dışında farklı bir konu ve bu aralar dünya da da gündem de olan tedavisi bilinmeyen bir bulaşıcı hastalık yada enfeksiyon..

"Uzayda nöroşirurji" çoook çılgınca (:

Yıldızlara her baktığımda Emma, uzaydaki kahramanlar ve büyülü uzay yolculuğunu hatırlayacağıma eminim. Kitap çok akıcı ve sürükleyiciydi herkese tavsiye ederim.
512 syf.
·8/10
Olay Uluslar Arası Uzay İstasyonunda geçiyor. Uzaya bakteriler gönderilir ve bu bakteriler zamanla çoğalır önüne geçilemez bi hal alır. NASA bu duruma çözüm bulmaya çalışır. İlk defa Tess Gerritsenden bir kitabı okudum gayet güzel ve akıcıydı.
512 syf.
Çok sevdiğim yayınlardan biri olan Martı Yayınları'nın yeni çıkarmış olduğu Yörünge'nin eski bir basım olduğunu sitede, yorumlardan öğrendim. Ve Tess Gerritsen'a tekrardan hayranlık duydum; ilk çıkardığı kitaplardan biri olmasına rağmen ustalık hat safhadaydı.
Yazar bu romanında alışılmışın dışına çıkmış. Bambaşka bir konuyu işlemiş. Bu sefer cinayet değil, bilim kurgu romanı; kötü adamlar yok, kahramanlar var; esas olaylar yerkürede değil, uzayda geçiyor. :)
NASA'nın uzaya gönderdiği bir uzay aracında biyolojik tehlikeyle karşı karşıya kalan ekip acaba kurtulabilecek mi?
Peki bu biyolojik tehlike neden ortaya çıktı?

Ben zevkle okudum, kitap çok başarılı.
Keyifli okumalar. :)
512 syf.
Kitap, denizaltı ile okyanusun derinliklerinde gördüklerini yukarıdaki ekip arkadaşlarına anlatan araştırmacı ile başlıyor ve deneyin başarısız olmasıyla birlikte, iptal edilmesi yer alıyor. Ancak sonraki sayfalarda bu ekipten hiç söz edilmiyor, sadece ortalara doğru ekibin başı ile ilgili çok az bir bilgilendirme yapılıyor o kadar. Ama kitap uzay üssü araştırmalara yer veren NASA ve ekibiyle ilgili bir hikâyeye başlıyor. İlk baştaki denizaltı ekibiyle, astronotların yaşadıkları arasındaki bağ yavaş yavaş ortaya çıkıyor ve soluksuz bir serüven başlıyor. Fazla spoi verme niyetinde değilim. Ancak tıp ile ilgili, astronomi ile ilgili o kadar ilgi çekici bilgiler var ki, kitabı bir an önce bitirmek istedim. Çok akıcı, dili ve anlatımı çok sürükleyici bir kitap. Kesinlikle tavsiye edebilirim.
512 syf.
·2 günde·5/10
Elimden dusuremeyip 500 küsur sayfa olmasına rağmen hemen bitirdiklerimdendi.Değişik bir konusu vardı.Emma uzay gemisinde bir doktor ve bu gemide bulunan bir virüs sonucu ,bütün murettabatin ve onların hayatlarıyla ilgilenen ailesi ve NASA ekibinin seferberligi sonucu virüse tedavi geliştirmeye çalışılıyor.Bu hikayenin sonunda Doktor Emma ölecek mi ?Kocasi doktor Jack ne durumda olacak? Bunlar merak konusu tabikide,o yüzden bir şey demiyorum siz okuyucular görmelisiniz bunu :)
Kitapla ilgili başka değinmek istediğim konu günümüzdeki korona virisu gibi çaresi uzun süre anlaşılamamış bir virüs özelliği göstermesi ilgi çekici ve okunasi olabilir.Fakat bana sorarsanız yazar, gereksiz yere kitabı uzatmış 500 sayfa yerine 250-300 sayfada anlatılabilirdi konusu.Tess,kitaba yine pembe dizi tadı vermiş.Ama bunları nerelerde yaptığını soyleyemem spoil vermiş olurum.Okumak isteyenlere şimdiden iyi okumalar diliyorum.
Ve birlikte okuduğum İLayda caninin da yorumunu dört gözle bekliyorum
512 syf.
·Beğendi·8/10
Evet, ilk defa bir Tess Gerritsen kitabı okudum:) Kitap bilimkurgu ve gerilim ağırlıklı. Sanırım yazarın önceki kitapları genelde tıbbi gerilim mi desem, o tarzmış:)
Kitaptaki olay Uluslararası Uzay İstasyonunda cereyan etmektedir. Deney amacıyla uzaya gönderilmiş bakteriler ansızın garip bir şekilde çoğalmaya ve etrafındaki deney hayvanlarını öldürmeye başlar. İstasyondaki astronotlar da bu salgından etkilenemeye başlamıştır . NASA' da ve istasyonda bu salgın için bir an önce tedavi bulmak için çalışmalar başlamamıştır fakat ölümler ansızın ve acı bir şekilde gelmektedir..
Kitabın olay örgüsü mükemmel, dili sadece ve akıcı. Marslı'dan sonra yokluk çekenlere iyi gelebilir :)
Kitapla kalın..
225 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Uzun zamandır okuduğum en farklı roman olması ve yazarının da polisiyeden tanıdığımız Tess Gerritsen olması açısından çok şaşkınım. Polisiye alanında mükemmel olan yazarın sanırım ilk farklı bir eseri ama tek kelimeyle müthiş. Okuyunca anlayacaksınız. Kalemine sağlık...
512 syf.
·2 günde·5/10
Sanırım; orta halli, çerez bir film izlemekle Tess Gerritsen okumak aynı kategoriye dahil edilebilir. Ayrıca kurduğum bu cesaret kokan cümle de birçok ağır eleştiriye maruz kalabilir, bunun farkındayım. Sonuçta modern polisiyenin en önemli isimlerinden birinden bahsediyoruz burada. Hatta tıbbi polisiye için belki de bir numara diyebiliriz. Ama ne yapayım, kendisinin "bu iyiymiş" diyebileceğim kitabına sanırım denk gelmedim daha. "Gece Nöbeti", Gerritsen'ın genel tarzına daha yakın bir romandı. Araştırdığım kadarıyla söylüyorum. "Yörünge" ise Gerritsen hayranları için belki de daha farklı bir soluk. Kurduğu gerilimi ve yarattığı kırılma noktalarını klasik iyi/kötü kovalamacasına dayandırmadan yapıyor. Böylelikle hikayemizde bir "kötü adam" yok diyebiliriz. Elbette bunun sürprizi kaçmasın, kitabı okurken kısa bir süre de olsa tahminlerim kötü karakter arasın isterdim, fakat arka kapaktaki kocaman yazı sayesinde başlamadan ipucu sahibi oldum. Yerine göre gereksiz ve tatsız olabilecek bir durum.

Kitabın farklı bir temel üzerine oturtulması güzel ama üzerine çıkılan katlarda kullanılan malzemeler aynı. Klasik bir Amerikan filmi boşanması üzerine bir kez daha kesişen yollar... şeklindeki kabız bir özetle bile bir nebze açıklanabilirmiş. Klişelerin üzerinde fazla durmak tahmin edilebilir olmanın yoluny daha fazla aralar. Diyalog ağırlığı yoğun olan bir eserde diyaloglar da klişe olunca bir süre sonra kendinizi konuşmaya dahil edebiliyorsunuz. İyi bir nokta mı yoksa değil mi, tartışabilir miyiz? Hayır, tartışamayız. Çünkü değil.

Klişelere rastlayıp bunun üzerine uzun sayılabilecek bir roman okumak da bir nebze üzücü olabiliyor. Daha da üzücü olan nokta ise, bu uzun sayabileceğimiz romanda karakterlerin sığ ve son derece tahmin edilebilir olmaları. Karakter sayısı fazla olunca ve yeterli tanıtılmadıklarında, bir süre sonra kimin kim olduğu konusunda karışıklıklar olabiliyor. Belli bir süre sonra da olaylara kapılamayınca bu durumu önemsememeye başlıyorsunuz.

Tess Gerritsen anlatımı basit ve akıcı. Çerezlik kitap anlayışına hizmet edip hızla tüketilecek bir eser ortaya çıkardığı için cok da büyük bir artı diyemem. Yoğun bir anlatımı akıcılaştırmak başka, basitçe anlatmak bambaşka bir şeydir. Sanırım, bundan sonra Tess Gerristen okuyacağım zaman otoritelerce en iyi olarak nitelendirilen eserlerini seçeceğim. Başka türlü merakımı çelebileceğini sanmıyorum.
512 syf.
·Puan vermedi
Uzayda bir kadın, yeryüzünde bir adam. Boşanmak üzere olsalar da birbirlerine deli gibi aşklarını itiraf edemeyen iki aşık. Yıllar önce yapılan tek hatanın kurbanı olmaya hazırlanan milyonların, hayatını tehlikeye atan bir virüs..
sizi içine çeken bölümleri ile bazen nefes almayı unutuyorsunuz. Aman dikkat :)
512 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Okuduğum ilk Tess Gerritsen kitabı ve çok beğendim. Bir solukta okunabilecek bir kitap, ister istemez elinizden bırakamıyorsunuz. Bazı gerilim, polisiye vs. kitaplarında konuyu anlayincaya kadar 100 sayfa geçmesi gerekiyor yalniz Yörünge baştan itibaren ilgi çekici, sürükleyici. Uzayla ilgili merak da olusturuyor insanda ben dayanamayıp birçok video izledim. Kitap bittikten sonra ise öksürmeye korktum, etrafa ölümcül virüs yayıyormuşum hissi oluştu. Diğer kitaplarını da en kısa zamanda okuyacağım.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yörünge
Baskı tarihi:
Eylül 2015
Sayfa sayısı:
512
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053487920
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Gravity
Çeviri:
Cumhur Mısırlıoğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Baskılar:
Yörünge
Yörünge
Bu öyküde kötü adamlar yok, sadece kahramanlar var.

Kozmik tozlar, uzayın soğuk, karanlık yerlerinden gelen ele avuca sığmayan gezginler, yaklaşan biyolojik tehlikenin heyecanına karışan duygusal ilişkiler ve küçük, güzel mavi küreden çok uzakta başlayan bir gerilim… Tess Geritsen bu kez bambaşka bir yörüngede yazıyor.

Dr. Emma Watson, mesleğinde hızla yükselmiş bir araştırmacıdır ve nihayet uzun zamandır düşlediği bir deney üzerinde çalışma fırsatını yakalamıştır. Bu deney için yapacağı uzay yolculuğu artık bitmek üzere olan evliliğinden daha önemlidir. Yerçekimsiz ortamın farklı canlı türleri üzerindeki etkilerini incelemek için Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilir. Ne var ki birtakım aksaklıklar olur ve işlerin kontrolden çıkmasıyla deney son derece tehlikeli bir biyolojik savaşa dönüşür.
Emma'yı hem büyülü uzay yolculuğunda hem de dünyada zorlu bir mücadele beklemektedir.

"Tess Gerritsen, kütüphanemden asla eksik etmediğim yazarlardan biri. Her kitabıyla beni kendisine hayran bırakıyor."
-Stephen King-

"Bir sayfa çevirin… The Hot Zone kadar sürükleyici. Durmaksızın okuyabilirsiniz." USA Today
"Neredeyse dayanılmaz derecede heyecanlı."
-San Jose Mercury News-

"Merak uyandıran, akla uygun bir roman. Heyecandan tırnaklarınızı yiyebileceğiniz bir biyolojik kaza hikâyesi."
-Publishers Weekly-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.243 okur

  • Simurg
  • Sevim Vural Güleç
  • ππiπece
  • Hayalperest
  • Dilara KÜÇÜKMERİÇ
  • es
  • Mehmet Şahin İPEK
  • Tülay doğru
  • Adel
  • Hümeyra Nur Korkmaz

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.6
14-17 Yaş
%7.7
18-24 Yaş
%23.6
25-34 Yaş
%22.5
35-44 Yaş
%29.7
45-54 Yaş
%12.6
55-64 Yaş
%1.1
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%74.5
Erkek
%25.5

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%36.7 (179)
9
%24.2 (118)
8
%20.1 (98)
7
%9.6 (47)
6
%3.7 (18)
5
%1.4 (7)
4
%0.2 (1)
3
%0
2
%0
1
%0.2 (1)

Kitabın sıralamaları