Yörünge

Tess Gerritsen

Yörünge Konusu

NASA’nın görevlendirdiği Doktor Emma Watson hayatının macerasını yaşamak üzere Uluslararası Uzay İstasyonu’na çıkmıştır. Büyük bir heyecanla beklediği bu görev, yerçekimsiz ortamda tekhücreli bir organizma kültürünün kontrolden çıkmasıyla kâbusa dönüşür. Deney hayvanlarında görülen korkunç bir hastalık astronotlara da bulaşınca mekik ekibi dünyadan yardım istemek zorunda kalır. Ancak ABD ordusu duruma el koyar ve mekikle her türlü irtibat kesilir. Dev bir karantina merkezine dönüşen mekikte ölüm kalım mücadelesi başlamıştır artık. Meraklandırıcı ve inandırıcı bir genetik facia hikâyesi… Tüyleriniz diken diken olacak… -Publishers Weekly Tess Gerritsen’ın ne kadar iyi olduğunu görmek ürkütücü… -Harlan Coben
Çevirmen:
Dost Körpe
Dost Körpe
Tahmini Okuma Süresi: 10 sa. 12 dk.Sayfa Sayısı: 360Yayınlanma Tarihi: Ağustos 2021İlk Yayınlanma Tarihi: 1 Ocak 2001Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9786050986617Ülke: TürkiyeDil: Türkçe

Puan

8.710 üzerinden
927 Puan · 175 İnceleme

Yörünge Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
Erica

Erica

@Cinsokur_
·
23 Eylül 17:29
8/10 puan verdi
Gerritsen ne yazsa okurum, işlediği tüm konuları ciddi bir araştırma ile okuyucularına sunar. Genelde bilimkurgu türevlerini, terimlerini pek sevmem ama o kadar güzel kurgulayip o kadar akıcı anlatmış ki bayıldım. Tıbbi bilgilerin de yer aldığı biyolojik bir savaşı konu almış. Uzaya gönderilen mekiğin biyolojik savaş tehdidi ile gizli bir deneye tabi tutularak ordunun da işin içine girdiği büyük bir komplo ve ihaneti konu almış. Fakat sonu olmamış. Çok aceleye getirmiş, cidden hadi canım bu kadar da olamaz dedirtti. Bu kadar ayrıntılı işlenmiş bir konuyu, bu kadar kısa ve aceleci son ile oldu bittiye getirmek gerçekten olmamış. Tatmin edici bir final olmamasına rağmen yine de tavsiye ederim.
43 etkileşim
Elvan

Elvan

@kitabimkahvem
·
22 Eylül 2021 13:45
Puan vermedi
“Telefon ikinci çalışta açıldı. ‘Ben Profitt.’ ‘DNA’yı analiz ettik’ dedi Roman. ‘Sonuç?’ ‘Durum düşündüğümüzden de kötü.’” Tess Gerritsen kitapları jokerdir. Hiçbir zaman kötü çıkmaz. İlk 100 sayfada eyvah bu kitap bu kez olmamış, tipik uzay mekiği muhabbetleri desem de sonraki 250 sayfayı heyecan içinde okudum. Yazarın başarılı bir doktor olması kitaplarındaki tıbbi konularda tutarlı bir bütünlük sağlıyor. Buna ek olarak bu kitap için NASA çalışanlarından yardım alan yazar bizleri muazzam bir kurguyla baş başa bırakmış. Uzay İstasyonu’nda gerçekleştirilen deneylerde tek hücreli bir organizma olan arkaeon kültürünün kontrolden çıkması sonucu önce farelerde sonra astronotlarda ortaya çıkan salgın bir hastalık faciaya dönüşüyor. Ordunun duruma mühadele etmesi ile karantina merkezi haline getirilen uzay istasyonu dizginlerin artık NASA’da olmadığını gösteriyordu. İnsanlık, böylesi bir biyolojik tehlike karşısında ne yapabilirdi? İyi ki o ilk sayfalarda bırakmamışım zira okuduğum en iyi Tess Gerritsen kitapları arasında yerini aldı
7 etkileşim
bengüsu

bengüsu

@hymm
·
29 Temmuz 13:59
8/10 puan verdi
Yazarın okuduğum ilk kitabı. Geçen yıl okuduğumdan çok şey hatırlamıyorum ancak aklımda kalan çok akıcı olduğu ve benim bu güzel yazarın kitaplarına şans vermemi sağlamasıdır.
3 etkileşim
hosreftaar

hosreftaar

@hosreftaar
·
07 Mayıs 2022 13:22
10/10 puan verdi
“Telefon ikinci çalışta açıldı. ‘Ben Profitt.’ ‘DNA’yı analiz ettik’ dedi Roman. ‘Sonuç?’ ‘Durum düşündüğümüzden de kötü.’” Tess Gerritsen kitapları jokerdir. Hiçbir zaman kötü çıkmaz. İlk 100 sayfada eyvah bu kitap bu kez olmamış, tipik uzay mekiği muhabbetleri desem de sonraki 250 sayfayı heyecan içinde okudum. Yazarın başarılı bir doktor olması kitaplarındaki tıbbi konularda tutarlı bir bütünlük sağlıyor. Buna ek olarak bu kitap için NASA çalışanlarından yardım alan yazar bizleri muazzam bir kurguyla baş başa bırakmış. Uzay İstasyonu’nda gerçekleştirilen deneylerde tek hücreli bir organizma olan arkaeon kültürünün kontrolden çıkması sonucu önce farelerde sonra astronotlarda ortaya çıkan salgın bir hastalık faciaya dönüşüyor. Astronotlar bir bir ölüyor.Hemde yeşil jelatimsi bir hale gelerek.Ordunun duruma mühadele etmesi ile karantina merkezi haline getirilen uzay istasyonu dizginlerin artık NASA’da olmadığını gösteriyordu. Astronotlardan sağ kurtulan olacak mi ? Emma ölecek mi ? O bakteriler uzaya nasıl geldi ? Biyolojik hastalığın önüne geçilecek mi ? İnsanlık, böylesi bir biyolojik tehlike karşısında ne yapabilirdi ? Tess Gerritsen bu kitabında bambaşka bir konuyu ele almış. Okuduğum en iyi Tess Gerritsen kitapları arasında yerini aldı.
63 etkileşim
iyimserperi

iyimserperi

@Saklikahve
·
16 Temmuz 02:13
6/10 puan verdi
Akici bir kitap ancak fazla detay var. Özellikle sonlarında sıkmaya başlıyor. Gereksiz uzatılmış ve mantıksız bir son ile karşılaştım. Tess kitaplarının maalesef ters köşe sonları hiç olmuyor. Açıkçası bu gidişatta beklerdim. Okunabilir fena değil..
3 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 75.6
Erkek% 24.4
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Tess Gerritsen
Tess GerritsenYazar · 34 kitap
Cerrah, Günahkar, Diriliş, Siliniş, İkiz Bedenler, Hasat ve daha birçok polisiye-gerilim türündeki kitaplarıyla ülkemizde ve dünya çapında hatrı sayılır bir okuyucu ve hayran kitlesi edinmiş Çin asıllı Amerikalı yazar Tess Gerritsen, 12 Haziran 1953 yılında doğdu. Küçük yaşlarda polisiye türündeki kitaplara ilgi duymaya başladı. Gerritsen’ın bu ilgisi zamanla kendi polisiye öykülerini yazma isteğine dönüştü. Lakin yazarın ailesi Tess’i yazarlıktan uzak tutmaya çalışıyordu, onlara göre yazarlık uzun vadede iyi gelir getirmiyordu ve Tess tıp okumalıydı. Öyle de oldu ve Tess Gerritsen tıp öğrenimi gördü. Stanford Üniversitesi Antropoloji Bölümü’nden mezun oldu ve daha sonra California Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne gitti ve ardından Honolulu’da hekim olarak iş hayatına atıldı. Ne var ki Tess Gerritsen, hekim kimliğine rağmen yazmaya olan tutkusunu yitirmedi ve romantik gerilim türünde çeşitli öyküler yazdı. Bu öykülerden biriyle bir ödül bile kazandı. Bunun ardından Tess, ilk romanlarını yazmaya koyuldu. Başlangıçta romantik gerilim türünde eserler veren yazar, yazarlığını mesleğiyle birleştirmeye karar verdi ve tıbbi gerilim türünde kitaplar yazmaya başladı. Yazarın bu türdeki ilk romanı 1995 yılında yayımlanan Hasat adlı romanıydı ve roman kısa zamanda çok satanlar listelerine yerleşerek büyük bir başarı kazandı. İlk Tess Gerritsen eseri Hasat, gerçek bir olaydan esinlenmişti ve romanda Moskova’da gerçekleşen bir kayıp çocuk vakası ele alınıyordu. Roman, New York Times Çok Satanlar Listesi’nin bir parçası olmuştu. Tess Gerritsen Hasat’ın ardından eleştirmenlerce de övgüyle bahsedilen Rizzoli & Isles Serisi’ni yazdı. Tıbbi gerilim türündeki bu serinin ilk romanı ülkemizde de çok sevilen Cerrah’tı. 2001 yılında yayımlanan Cerrah, Jane Rizzoli adında bir cinayet dedektifinin ve ortağı Thomas Moore’un kurbanlarına işkence ettikten sonra onları katleden bir seri katili yakalama uğraşlarını anlatmaktaydı. Kitabın zekice kurgusu, yazarın tıp bilgisinin getirdiği gerçekçi tıbbi tasvirler, insan psikolojisinin başarılı aktarımı, yazarın son derece akıcı ve heyecan uyandırıcı kalemiyle birleşmesiyle kitabı alanında üst seviyeye taşıyordu. Cerrah’ın devamı niteliğindeki Çırak romanında Rizzoli’nin ortağı Thomas Moore’un yerini tıp alanında uzman olan Dr. Maura Isle aldı. Kadın baş karakterler Rizzoli ve Isles, güçlü ve etkileyici kişilikleriyle yazarın çift kariyerini de sembolize etmektedir. Dedektif Rizzoli, yazarın polisiyeye olan tutkusunun bir sembolüyken Dr. Isles ise yazarın tıbbi kimliğinin bir imgesidir. Seri, Tess Gerritsen eserleri arasında televizyon dizisine uyarlanan tek eserdir. Özellikle ülkemizde giderek artan bir hayran kitlesine sahip olan Tess Gerritsen, Stephen King’in memleketi Maine’de yaşamaktadır ve heyecan yaratan eserlerini yazmaya devam etmektedir.

Yörünge Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
Elif Anaç

Elif Anaç

@carmenashless
·
23 Ocak 2022 21:45
"İnsanoğlunun en büyük başarıları hayallerle başlar."
14 etkileşim
Elif Anaç

Elif Anaç

@carmenashless
·
05 Şubat 2022 21:15
"...Altımdaki dünyaya bakıp da inanılmaz güzelliğini görünce, orada yaşayan herkesi sarsıp kendine getirmek istiyorum. Dünyanın ne kadar küçük, narin ve yapayalnız olduğunu, soğuk ve kara uzayla çevrili olduğunu keşke görebilseler. O zaman ona çok daha iyi davranırlardı."
18 etkileşim
Elif Anaç

Elif Anaç

@carmenashless
·
05 Şubat 2022 21:09
"Bir başka gündoğumu, bir başka günbatımı. Beklemekle geçen bir başka sonsuzluk."
20 etkileşim
Elif Anaç

Elif Anaç

@carmenashless
·
05 Şubat 2022 21:08
"Bazen üzüntüyle başa çıkmanın en iyi yolu çalışmaktır."
29 etkileşim
Gene Dekart

Gene Dekart

@ArdaVeArda
·
09 Mart 10:36
Felaket teorik bir şey değildir.
16 etkileşim

Yörünge İletileri

Tümünü gör
2024 KİTAP HEDEFLERİ
Herkese Merhaba, 2023 yılı okuma açısından benim için pek de parlak olmadı. Ama 2024 de bu duruma düşmek istemediğim için 2024 yılında okumak istediğim 90 kitabı ekleyeceğim.
Anna Karenina
Anna Karenina
Vadideki Zambak
Vadideki Zambak
Koku
Koku
Oliver Twist
Oliver Twist
Öylesine Bir Hikaye
Öylesine Bir Hikaye
İnsan ırkını, hayvanlardan ayıran en büyük şey, bilgiye olan açlığıydı.
Yörünge
Yörünge
Tess Gerritsen'in Yörünge'sini Okumak Bana Ne Kazandırdı?
1.Uluslararası uzay savaşlarını fark etmemi sağladı. 2.Uzay arastırmalarının dünya üzerine biyolojik silah ve biyolojik terör olarak geri döndüğünü görmemi sağladı. 3 Uzayda üstünlük elde edemeyen ülkelerin daima güçsüz kalacağını anlamamı sağladı. 4.Amerika, Rusya, Çin ve Japonya'nın uzay araştırmalarındaki üstünlüğünün gerçek üstünlük olarak görülmesi gerektiğini fark ettim.Çünku dünyada güç denildiği zaman, eski dünya ve soğuk savaş paktında yoğunlaşan bir algı var. Bu algım yıkıldı. 5.Uzay araştırmaları için yatırımcıların girdiği mücadelenin dünya ekonomisinin gidişatını belirleyen esas etkenlerden biri olduğunu anladım. Ör: Tesla/Elon Musk
Yörünge
Yörünge
Tess Gerritsen
Tess Gerritsen
Yörünge
Yörünge
gerçekten okunması gereken bir kitap...