ahmet bütün, bir alıntı ekledi.
6 dk. · Kitabı okuyor

Her halkın içinden hem büyük şahsiyetler hem de aşağılık insanlar çıkabilmektedir.Bunlardan hangisinin iktidara geleceğini belirleyen temel etken halk kitlelerine hakim olan ruh halidir.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Grigory PetrovBeyaz Zambaklar Ülkesinde, Grigory Petrov
Süha Murat Kahraman, bir alıntı ekledi.
6 dk. · Kitabı okuyor

"...Batı insanının, sırf moda etkinlikleri çerçevesinde bile insanı metalaştırdığı görülebilir.Şimdi meslek olarak benimsetilmeye çalışılan mankenlik bu kafa yapısının uzantısıdır..."

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 12 - İz Yayıncılık)Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 12 - İz Yayıncılık)
Hakan Aydın, bir alıntı ekledi.
9 dk. · Kitabı okuyor

Onları çekip çeviren, sorgulamayı akıllarından geçirmedikleri özel bağlılıklardı. Asıl önemli olan, kişisel ilişkilerdi; hiçbir işe yaramayacak bir hareketin, birini kollarına almanın, dökülen bir gözyaşının, ölmekte olan birine söylenen bir sözün bir değeri olabiliyordu. Winston, birden, proleterlerin hâlâ böyle olduklarını fark etti. Bir partiye, bir ülkeye ya da bir düşünceye değil, birbirlerine bağlıydılar.

1984, George Orwell (Sayfa 183 - Can Yayınları)1984, George Orwell (Sayfa 183 - Can Yayınları)
ahmet bütün, bir alıntı ekledi.
14 dk. · Kitabı okuyor

Halkın büyük bir bölümünün eğitimsiz olması devlet eliyle yapılan bir kötülüktür. Bu durum kendi kendini talan etme, yıkıma uğratma ve aşağılamadır. İlkel halkların fakirlik ve yokolma tehlikesi ile karşı karşıya kalmalarının nedeni sahip oldukları toprakların zenginliklerinden faydalanmamalarıdır.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Grigory PetrovBeyaz Zambaklar Ülkesinde, Grigory Petrov
Fesih TASKAYA, bir alıntı ekledi.
17 dk. · Kitabı okuyor

MÜSLÜMANLIĞIMIZIN SÜNNET-İ SENİYYE İLE İLİŞKİSİ
Modern zamanlarda Müsteşriklerin ektiği fitne tohumu ne yazık ki tutmuş ve Ümmet-i Muhammed pek çok sahada bilinç kaymasına maruz kalmıştır. Bu "maraz" durumu kendisi en fazla Kur'an ve Sünnet'le ilişkimizde göstermektedir.

İstikamet Yazıları, Ebubekir Sifilİstikamet Yazıları, Ebubekir Sifil
Black, bir alıntı ekledi.
19 dk. · Kitabı okuyor · Beğendi

"Bana hâlâ ondan niçin hoşlandığını söylemedin."
"Bilemiyorum. Şöyle meydan okur gibi bir hali var. Bir tür öfkeli bir hal."

Oğullar ve Sevgililer, D.H. Lawrence (Sayfa 329 - Oğlak klasikleri)Oğullar ve Sevgililer, D.H. Lawrence (Sayfa 329 - Oğlak klasikleri)
Baybars, bir alıntı ekledi.
19 dk. · Kitabı okuyor · Beğendi

Bazen yanlışlar tepesinin ardındaki güzel bir bahçeyi ıskalarız. Yanlışlar Dağı'na tırman ama orada kalma. İn, bul, gör...

Aşkın 7 Hali - Bişnev!, Sinan Yağmur (Sayfa 232)Aşkın 7 Hali - Bişnev!, Sinan Yağmur (Sayfa 232)
Ezgi, bir alıntı ekledi.
19 dk.

Belki de bu alem hummalı bir inşaat sahasıydı. Sinan ve çıraklar bina üstüne bina yapadursun, aynı anda kainat da herkesin hikayesini tek tek inşaat ediyordu. Tanrı da bir nevi mimardı. Kat kat semadan oluşmuş görünmez bir kubbe asılıydı yukarıda. Hristiyan, Yahudi, Müslüman, Zerdüşti ve daha bilmediği kaç itikat ve hal... Kubbenin altında herkese yer vardı. Bakmasını bilene bu evren mükemmel bir yapıydı.

Ustam ve Ben, Elif Şafak (Sayfa 188 - Doğan Kitap)Ustam ve Ben, Elif Şafak (Sayfa 188 - Doğan Kitap)
Baybars, bir alıntı ekledi.
22 dk. · Kitabı okuyor · Beğendi

"Günahlarınızdan günahlarınızın sizden utandığı kadar utanın..."

Aşkın 7 Hali - Bişnev!, Sinan Yağmur (Sayfa 231)Aşkın 7 Hali - Bişnev!, Sinan Yağmur (Sayfa 231)
•••MERVE•••, bir alıntı ekledi.
26 dk. · Kitabı okuyor

Neden Yazılır?
Neden yazılır? Dünya acılı olduğu için yazılır. Duygular taştığı için yazılır. İnsanın kendi zavallılığından sıyrılması çok güç bir işlemdir. Ama insan bir kez bu zavallılıktan sıyrılmaya görsün, o zaman yaşamı kendi egemenliği altına alabilir. İşte böylesi bir egemenliği bir iki kişiye daha anlatmak için yazı yazılır. (Ya da kendi kendine kanıtlamak için). Çünkü, insanın kişisel özgürlüğü, kendi dünyasına egemen olmasıyla başlar. Dünyasına egemen olan insan, acıları coşkuya, bunalım yaratmaya, sevgisizliği sürekli aşka dönüştürebilir. Ben dünyama egemen olmayı edebiyatla öğrendim.

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Yapı Kredi Yayınları - PDF)Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Yapı Kredi Yayınları - PDF)