Aleyna, Sonat'ı inceledi.
2 dk. · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bizaat Wattpad sitesinde de okumuş olarak söylüyorum, Işılsu'nun kalemiyle çok iyi bir kitap. Bir Sabahattin Ali ile kıyaslanamaz ama bu zamanda Wattpad gibi bir siteden çıkabilecek en iyi kitaplardan birisi olmuş. Alınınca pişman olunmayacak bir kitap. Severek okudum, severek yeniden okuyabilirim.

Aleyna, Kafes'i inceledi.
5 dk. · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitabın anlatım tarzı güzel olmasına rağmen sonu beni tatmin etmedi. Ya kitap devam etmeliydi ya da 2.kitap seçeneği, bence. Yani kısacası kitabın anlatım tarzı iyi olmasına rağmen sonu yetersiz denilebilir. Okuyucu son kısmında birden kalakalıyor ''Ee?'' diye :)

Bayan Okur, Kan Ve Tuz'u inceledi.
6 dk. · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Bir kitap daha bitti sevgili dostlarım. Ne yazık ki tam istediğimi alamadım korkudan kitabı kapatacağım olaylar olmadı böyle biraz daha gençlik romanına kaçan bir tarzda yazılmış bir kitap karşıladı beni. Acaba ben mi beğenmiyorum diye düşündüm incelemelerin bir çoğunu okudum ve çoğunlukla hemfikirim. Yazarın ilk kitabı ve gerçekten ilk kitaba göre gayet iyi fakat belki de ben biraz fazla gözümde büyüttüğüm için tam beklentim karşılanmadı.
Keyifli okumalar.:))

Kadir alka, Elif Gibi Sevmek 1'i inceledi.
7 dk. · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Hayatım boyunca gördüğum en güzel kitap bu adam benim hayatımı değiştirdi. Gerçekten tüm kitparili hepsi birbirdnen güzel kitaplar mutlaka tavsiye ederim

Eyüp Tatar, Bütün Öyküleri - 2 Kitap Takım'ı inceledi.
11 dk. · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öyküleri hem gotik edebiyatın temeli, hem polisiye türünün kaynağı, hem de gerilim ve korku hikayeciliğinin babası olan Poe, yeri gelir, nefessiz kalan bir adamın tasviriyle bizi nefessiz bırakır, yeri gelir diri diri gömülen biriyle birlikte gömer bizi, yeri gelir fırtınaya tutulmuş bir gemide bir oraya bir buraya savurur bizleri; bunu o muazzam betimleme gücü sayesinde yapar. Evet, Amontillado Fıçısı'nda o duvarın ardına kapatılıp, üzerine duvar örülüp canlı canlı ölüme terk edilen de biz oluruz, sarkacın yaklaştığı vücudu her an ikiye böleceğinin telaşıyla bağlandığı yerden kurtulmaya çalışan da. Katilin tedirginliğini de yaşatır bizlere, maktulün korkusunu da.

Takip ettiğim, değerli bulduğum çevirmenlerden biri olan Hasan Fehmi Nemli'nin daha önce Dost Yayınları'ndan çıkan, Haziran 2015 itibariyle de İletişim Yayınları'nın bastığı "Edgar Allan Poe / Bütün Öyküleri" adlı iki ciltlik eseri, tekrar be tekrar okunmaya değer.

Eleştirel notlarla ve öykülere dair kısa açıklamalarla diğer Poe çevirilerden ayrılan bu eser, hakikaten işini ciddiyetle ve keyifle yaptığı her satırdan belli olan bir çevirmen tarafından çevrilen bir eser. Dünya edebiyatında, özellikle öykü türünde eserler vermiş bir yazar olarak Poe'nun yeni basılmış bu iki ciltlik eseri, önce güzel sözle, işe yaramazsa şiddetle tavsiye edilir.

Nurten Özeren, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu'yu inceledi.
18 dk. · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

Platonik olarak birini sevmekte aşk mıdır? Eğer aşksa bir kadın hiç tanımadığı bir adama ne kadar aşık olabilir? Onun için neler yapabilir ve nelerden vazgeçebilir? Genç bir kızın naif hayranlığından, hayatındaki herşeyi neredeyse hiç tanımadığı bir adama göre şekillendiren kadının aşkına.. Ve sonunda hiç bilinmeyen bir kadından her doğum yıl dönümünde gelen bir demet gül ve sonunda sadece bir kaç sayfa mektuba sığdırılan hayat. İşte hepsi bu ve bu kadar kalacak...

Mery, Kitab-ı Aşk'ı inceledi.
 31 dk.

Değişik zamanlarda ve farklı zeminlerde gerçek aşkı kaleme dökmüş. Bu tip kitaplardan hoşlanıyorsanız sizler için daha kolay olur yoksa yarıda bırakabilirsiniz.

İrem Gündüz, Mücellâ'i inceledi.
42 dk. · Kitabı okudu · 23 günde · Puan vermedi

Nazan Bekiroğlu' nun harika betimlemeleri ve başarılı dili ile ortaya koyduğu, oldukça sürükleyici ve olabildiğine naif, kültürümüz ile ilintili, bizden bir kitap.

Eyüp Tatar, Kant Sonrası Metafizik Üzerine Konuşmalar'ı inceledi.
48 dk. · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap, uzmanlık alanı hangi filozof ise, o felsefeci-akademisyen ile yapılan soru-cevaplı oturumun metnini içermekte. Örneğin Kant için sözü Aliye Kovanlıkaya almış, bir Kant uzmanı olarak. Mesela Kaan H. Ökten'i Heidegger felsefesini bize anlatırken ve soruları yanıtlarken görüyoruz. Wittgenstein'a geldiğimizde Ali Utku alır sözü ve bize Wittgenstein'ı ve bu filozof ile ilgili yaptığı çalışmaları anlatır.

Kısacası, Kant sonrası metafizikte en zirve filozofların anlatıldığı, bazen absürt bazense sıkı soruların sorulup, uzmanlarca yanıtlandığı, bu filozofların felsefelerini en kestirme, en sade şekilde anlamak isteyenler için bir tür giriş kitabı da sayabileceğim bir kitap. Bir sohbet metni olması, kuru bir metin olmaktan kurtarıp kitabı keyifli hale getirmiş. Okurken, akademisyenlerimizi ilgili filozoflara dair konferans verirken dinler gibi oluyorsunuz.

Eyüp Tatar, Gözün Hikayesi'ni inceledi.
 1 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap, okurun fantezi dünyasını renklendirmek için yazılmamıştır; zaten buradaki sözümona fanteziler, fazlasıyla rahatsız edici, iğrenç ve sapıkçadır. Kitap, fazlasıyla pornografik ve şiddet ögesi barındırmakta. Yazarın amacı da bunu yapmaktır zira.

Georges Bataille, ölüme, şiddete ve erotizme özellikle düşkün bir yazardır. Ona göre, insanın gerçeği tüm boyutlarıyla algılaması, şiddet ve erotizmle, her türlü esrik duyguyla mümkün. Bu anlamda erotizmle felsefeyi bütünleştirir. Akla hayale gelmedik ve aykırı bulunabilecek her türlü tabu, şiddet unsuru ve cinsel eylem, onun kitaplarında kendisine yer bulur. Bu anlamda, bazı filozofların kendisine "dışkı filozofu" demişliği de vakidir.

Yirminci yüzyılın en aykırı simalarındandır Bataille. Hassas bünyeler, midesi kaldırmayacak olanlar, rahatsız edici usnurlarla dolu Bataille eserlerini okumamalı. Ama "beni çarpmaz, meraklandım" diyenler, bir göz atabilir.

Ben yine de kitabın tamamen garbage olduğunu, müsvedde olduğunu, çöp olduğunu söyleyeyim. Vaktinizi bunca güzel edebi ve düşünce eserleri dururken buna ayırmanızı önermem.