310 syf.
·
87 günde
·
Puan vermedi
İslam Düşüncesinde Psikoloji Platformu'nun 2020-2021 döneminde gerçekleştirdiği seminer dizisinin kitaplaştırılmasi ile oluşan bu eser çok Taha Burak Toprak öncülüğünde Ömer Türker, Ekrem Demirli, Mustafa Merter, Zuhal A. Şahin, Malik Bedri, Hooman Keshavarzi, Medaim Yanık, Fatih Yavuz gibi önemli isimleri bir araya getiriyor. Tasavvuf, Kelam, Felsefe, Psikiyatri, Klinik Psikoloji, Din Psikolojisi gibi çeşitli alanlardan gelen bu isimler klasik Islam düşünce geleneklerinde ilm-i nefs, modern psikoloji, bunların birbiriyle ilişkileri ve farklılıkları, uygulama alanlarını ve güncel meseleleri konu ediyor. Batı menşeli modern bir bilim olan psikolojinin bizlerce nasıl anlaşılması ve ele alınması gerektiğine dair bir sorunun ve dert edinmenin, ciddi bir emeğin ürünü; derli toplu değerli bir eser.
İslam Düşüncesinde Psikoloji ve Psikoterapi
İslam Düşüncesinde Psikoloji ve Psikoterapi
Kolektif
Kolektif
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.9/10 · 29 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
96 syf.
·
Puan vermedi
Buzullar Arasında Mücadele
Modern klasikler dizisinin 145nci eseri Jules Verne'e ait bir macera öyküsü "BUZULLAR ARASINDA BİR KIŞ"tır.. Kitap 89 sayfa ve dili oldukça akıcı. Bir çırpıda okunacak hareketlilikte. Kaptan Jean Cornbutte'ün oğlu Louis "Korkusuz Kız" adlı gemisiyle bir sefere çıkar. Sefer sırasında norveç asıllı bir uskunadan yardım çağrısı alırlar. Uskunaya yardım eden Louis ve birkaç adamı deniz ortasında oluşan girdaba kapılır ve filikasıyla boşlukta sürüklenir. Sefer dönüşü Marie ile evlenecek olan Louis için limanda kıyılacak nikah için herkes hazır beklerken ; 2.kaptan Andre Vasling'in göndere siyah bayrağı çekmesiyle bekleyenler şok olurlar. Oğlunun ölümünü kabullenmeyen usta denizci, baba Jean Cornbutte oğlunu bulacağı ümidiyle ; dümenci Penallan, 2.kaptan Vasling ve birkaç mürettebatla Dunkerque'den Korkusuz Kız'la zorlu bir yolculuğa yelken açar! Elverişsiz hava koşullarının şartları zorladığı bir anda Louis'i aramaya koyulan ekip çetin durumlarla karşı karşıya gelecek ve arama-kurtarma çalışmaları, seyahati hayattta kalma mücadelesine dönüştürecektir. Mürettebat hastalıkla, doğadan gelecek tehditle karşı karşıya kalacaktır. Seyahat esnasında ufak bir twistte okuru beklemektedir. Kısa ama çarpıcı bir macera olan bu öykü 1855 yılında kaleme alınmış. Yazarın sayfalar boyu oluşturduğu hareketlilik ise bir macera öyküsü için oldukça sürükleyici.. Puanım 10/7.5 Herkese İyi okumalar
Buzullar Arasında Bir Kış
Buzullar Arasında Bir Kış
Jules Verne
Jules Verne
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.0/10 · 2.007 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
Reklam
HACER
ucnokta_yatay-1
196 syf.
·
Puan vermedi
Korkuyu beklerken kitabı 8 öyküden oluşuyor. Oğuz Atay okumaya başlamak isteyenler için başlangıç olarak okunabilecek güzel bir kitap. Öyküler arasında en beğendiğim korkuyu beklerken ve unutulan oldu.
Korkuyu Beklerken
Korkuyu Beklerken
Oğuz Atay
Oğuz Atay
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.5/10 · 17,9bin okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
480 syf.
·
Puan vermedi
Christine
Belirtilmesi gereken ilk bilgi Christine'in daha önce de yeni sahibine,onu çekip çıkaracak,ona emek ve sevgi verip baştan yaratacak - belli miktar haşat olduğunda o aracın düzelme sürecinde,yeni sahibinin payı giderek artıyor.Bir sonraki kişi gelip onu bulduğunda,aracı daha da haşat bulacak ve onu düzeltmek için daha fazla çaba sarf edecek ve arabanın en fena halinde bile birisi onun araba olduğunu anlayabilecek ve onla arasında bir çekim duyumsayacak.Bu çekim arabanın ne denli kötü durumda olduğuyla doğru orantılı olarak artıyor ve araba için yaptıklarıyla da arabanın yeniden bulunduğunda düzeltilebilir olma ihtimalini azaltarak da olsa onu düzeltebilindiği takdirde daha da güçlü olacağı bir şekle sokuyorlar. - birine sahip olduğu ve yeni gelecek olanın da orada potansiyel olarak duran bir şeyi çekip çıkarttıkları,yeni sahibinin arabanın kendisinde olmayan bir şeyi ona vermediği. Ancak aksi olarak da söylenebilir ki onun içinde bulunan şeyi verecek olan sahipler de hep aynı tür insanlar olup,aynı sebepten ötürü başkalarının delilik bulduğu ilgi ve yatırımı ona verebilecek insanlar.Arabayı canlandıran şey arabanın hala araba olup,sadece içinde benzin olmaması ve sürücü koltuğuna oturanın sadece benzini dolduran ihtiyacını mı karşılıyor olduğu,yoksa onun içine boşalttığı benzinin arabayı araba kılan şey mi olduğu muammasını koruyor. Bu muammanın çözülmesi de Christine'in her defasında daha fazla darp ile benzinsiz kalmasının ardından,bir vakit önceki benzincilere benzer birini bulduğunda durumu ne olursa olsun yeniden dirilip dirilmeyeceğini öğrenmemizi sağlayabilecek tek şey.
Christine
Christine
Stephen King
Stephen King
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.7/10 · 948 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
Hope
ucnokta_yatay-1
496 syf.
·
3 günde
Nerden başlasam bilemiyorum. O kadar güzel ve naif bir hikâyeydi ki okumaktan aşırı keyif aldım. Jasmine kariyeri bitecekken Ivan'ın partneri olması için teklif gelir. Ilk başta kararsız kalır tabi çünkü Ivanla araları çok iyi olmadığı için, konu da böylece ilerler ve hayatlarında beklemedikleri şeyler olur. Jasmine ve Ivan in çekişmeleri bir birlerine laf söylemeleri cidden komik olan kısımlarıydı benim için. Bir de birbirlerini ve işlerini o kadar çok sevmeleri ve çabalamaları taktire şayan bir şeydi hiç bir şekilde vazgeçmeyip sıkı sıkı tutunmaları beni en etkileyen kısımlardan biri, ve kırmadan, dökmeden, naif bir şekilde sevmeleri uzun zamandır görmek ve okumak istediğim şeylerden biriydi. Çekişmelerini bol bol okuduktan sonra biraz daha ilişkilerinin ilerlemesini okumak isterdim yetersizmiydi kesinlikle değildi ama insan birazcık daha okumak istiyor işte. Okuyacak olanlara şimdiden iyi okumalar.
Lukov'dan Sevgiler
Lukov'dan Sevgiler
yildiz
8.5/10 · 490 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
350 syf.
·
Puan vermedi
Çağrı
Johnny'nin öngörülerinin tümü insanların yakın geleceği hakkındaki hemen hemen her zaman olumsuz kehanetler ve bazı zamanlarda da tüm zamanlarını belirlemiş olan ve yine geleceği de o geçmişin onu getirdiği hal itibariyle negatif yönde değiştirecek şeyleri görüyor. Bunların ortak yönü geleceğe ait olmalarından çok geleceği de alakadar edecek olan ve gelecekte olan bir şey olduğundan da değiştirilebilir ve orada neyin değiştirilmesi gerektiğini bilen tek kişi de kendisi olduğundan Johnny'nin oradan oraya koşuşturması ve insanların bilgisizce kendileri için çok kötü sonuçlar doğuracak kararlarından ve eylemlerinden geri durdurmaya çalışmasını okuyoruz. Çoğunlukla insanların kendilerinin yapacakları hataları görüyor,bazen ise insanlara dışarıdan zarar verecek - özellikle politikacılar - olduğunu gördüğü ancak insanların o kişiyi başlarına getirdiklerinde başlarına neler geleceğinden haberdar olmayarak seçtikleri kişileri etkisiz hale getirmeye ve zararın kaynağı insan olsa da olmasa da bir suikast düzenleyerek onu ortadan kaldırmaya çabalayışını görüyoruz.Bunu da böyle sebebini ve anlamını başkalarıyla paylaşmadan yapmasının sebebi olan paylaşsa bile insanların dediklerini anlamamalarından dolayı gördüğü her kehanet onun için bir ''çağrı'' da oluyor. Birileri bir şey yapmazsa olacak olan musibetleri sadece o düzeltebileceği ve de zamanla yarıştığı için ne yapılmaması gerektiği konusunda her şeyi ona veren ancak ne yapması gerektiği konusunda hiç yardımcı olmayan yeteneğiyle oradan oraya koşuşturuyor.Dokunduğu her kol onun için yeni bir çağrı olacağından başka bir çağrıya yetişebilmek için sadece insanların ağızlarından çıkanları değil,doğrudan ulaşabildiği zihinlerine de girmemesi gerekli. Söylediğim gibi onun yeteneği sorunları çözmek değil,sorunları görmek.Sorunları görmeyi onun için bir ızdırap kaynağına dönüştüren diğer bir özelliği ve aksi bir insan için bu görüleri çağrılara dönüştürmeyecek ancak onda düzeltemediği her sorunun yükünü de omzunda taşımasına sebep olan merhametini de unutmamak gerek. Sorunları gördükten sonra,merhameti ve çoğu zaman şimdiden yazgılaşmış şeyleri gördüğünden akılsızca hareket edişi kendini ortaya atmasına,eylemin planını hazırlayacak kadar süresinin kalmayıp sadece fedakarca davranmasına yol açıyor. Süreçteki bütün sıkışıklık sonunda onun hakkında ''öngörülen'' yaptırım uygulanıyor. Neyi amaçladığı sonuçları ortaya çıkana dek anlaşılmayan bir suikast girişiminde öldürülen kendisi oluyor.
Çağrı
Çağrı
Stephen King
Stephen King
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.7/10 · 1.073 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
1.000 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.