E.S'in Kapak Resmi
E.S, Dönüşüm'ü inceledi.
 13 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Çok farklı tarzlarda yazılmış,bambaşka konulara değinmiş kitaplar okudum ama hiç böylesine rastlamamıştım.Açıkcası ilk başta çok şaşırdım,tuhafıma gitti yani bi insan nasıl bir psikolojiyle böyle bir kurğu oluşturur,bi hamam böceğine dönüşme fikri aklına geldi diye kendi kendime sormadan edemedim.
Sonra yazarın hayatını okudum bu kitabı yazım aşamalarını araştırdım ve yazarın aslında birebir kendi hayatını anlattığını,yaşam tarzını nasıl bir ruhta gördüğünü anladım.
Asıl mesleği Avukatlık olan yazarımız bir şirkette memur olarak çalışıyo ve buradaki insanların,iş hayatının,ailesinin(özelliklede babasının)kendisine karşı olan tutumlarını kendisini bir hamam böceği ezikliğinde,çaresizliğinde hissetmesine neden oluyo.
Biğün uyanıyosun ve bir bakmışsın hamam böceğisin,insanlar senden kaçıyo tiskiniyo.İnsanlara kendini anlatamıyosun,insanları artık anlayamıyosun,baktığın para kazandığın insanlara sen muhtaç oluyosun ve ölümün mecbur olduğunu buşekilde yaşanmicanı biliyosun.

E.S, bir alıntı ekledi.
14 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

... tüm çaresizliğine karşın gülümsemeden duramadı.

Dönüşüm, Franz Kafka (Sayfa 18 - Mavi Çatı yayınları)Dönüşüm, Franz Kafka (Sayfa 18 - Mavi Çatı yayınları)
E.S, Robinson Crusoe'yi inceledi.
18 Ağu 21:59 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Lisebirden sonra bu kitabı ikinci okuyuşum.Hatırlıyorum ilk okuduğumda uzun süre Robınson'un ada hayatını düşlemiştim.Kurğusu,konusu ilğimi çok fazla çekmişti.Robınson'un dik kafalılığı ailesine rağmen hayallerinin peşinden ğitmesi bir lise erğeni için ozamanlar çok değerliydi.Şimdi kitabı tekrar okuyunca daha farklı yönleri dikkatimi çekti.
Dini yönü;Robınson adaya düştükden sonra tanrıya,bir yaradana olan muhtaçlığı kanıksaması.
Psikolojik yönü;yalnızlığın ve çaresizliğin insanı nasıl küçülttüğü.
Siyasi yönü;Robinson'un adada keçileriyle,papağanıyla,köpeğiyle kendi anayasasıyla komünist bir yönetim biçimini oluşturması.
Sosyolojik yönü;ne olursa olsun bir insanın başka bir insanın arkadaşlığına muhtaç olması.Bunu da Robınson Cuma da bulmuştu.Kölesi olan,sırf sahibi istediği için sahibi için inğilizceyi öğrenen silah denen metel cellattan korkan Cumada.

E.S, bir alıntı ekledi.
18 Ağu 09:30 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

... en kötü yönü seçmem benim talihsizliğimdir.

Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Mavi Çatı yayınları)Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Mavi Çatı yayınları)
E.S tekrar paylaştı. 16 Ağu 22:22

Kitap kitap kitap
Kitap okumak, anlayabilmekten geçer. Kitap okumanın bir hedefi olamaz, her cümlesinden anlam çıkarılan, her cümlesinde kendinizi bulacağınız kitabı okumak, o kitabı yaşamaktır mühim olan. Kitap okumak için kitap okunmaz. Sosyal paylaşım sitelerinde elit gözükme çabası içinde olan ruhu varoş insanların kitap ve kahve ile fotoğraflarını görmüşsündür onlara değinmekteyim. Yoksa, gerçekten okuyanlara değildir bu yazı, okuyup anlayanlara, anlam katmaya çalışanlara, düşünenlere, düşleyenlere, umuda sarılanlara, hayata hayat arayanlara, sorgulayanlara değildir. "Sosyal paylaşım sitesi" denilen çöplüğe dönmüş siteler de "bakın ben okuyorum" "ben elitim" "ben zekiyim" gibi bir algı uyandırmaya çalışan ezikleredir. Gerçek okurlara, kitap kurdu denilen saçmalığa dahi tahammül edemeyen gerçek okurlara! selam ve saygılarımı iletirim. Kitap okumak bir hobi değildir, hava atmakta saçmalığın daniskasıdır, abuktur, kitap okumak farklı hayatı düşlemek, ya da kendi hayatını düşüne alabilmektir, düşünebilmek, düşleyebilmek, hatta özleyebilmektir.

E.S tekrar paylaştı. 16 Ağu 13:40

"Cahil insan her sözünde kendini aklar.Alim insan her sözünde kendini yoklar."Mevlana

E.S tekrar paylaştı. 15 Ağu 23:44

Allah der ki: "Kimi benden çok seversen, onu senden alırım." ve ekler:
"Onsuz yaşayamam deme, seni onsuz da yaşatırım." ve mevsim geçer, gölge veren ağaçların dalları kurur, sabır taşar, canından saydığın yar bile bir gün el olur.Aklın şaşar, dostun düşmana dönüşür, düşman kalkar dostun olur, öyle garip bir dünya.Olmaz dediğin ne varsa hepsi olur..Düşmem dersin düşersin, şaşmam dersin şaşarsın.
En garibi de budur ya.. Öldüm der durur, yine de yaşarsın...

Mevlana

E.S tekrar paylaştı. 15 Ağu 23:17

Issız bir yer olsun, deniz kıyısında.
#papatyahanım

Şu e- kitapları sevmeyen birtek ben mi varım?Allah aşkına saman kağıdına dıkunmayan parmaklarınız,mürekkep kokusunu almayan burnunuz,sayfaların sıcaklığını hissetmeyen ruhunuz,nasıl okuduğunu anlıyo?Uyumayan arkadaşların yorumlarını bekliyorum:)

E.S, bir alıntı ekledi.
28 Haz 23:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan hayvanının kanun yapıcı, kanunu uyğulayıcı bir varlık olduğunu hissetti

Beyaz Diş, Jack London (Sayfa 32)Beyaz Diş, Jack London (Sayfa 32)

Tükenmişlik sendromu.Hemde içten içe tükenmişlik.En kötüsünden.