Okur
Kafamdakimakina
TAKİP ET
Kafamdakimakina
@FACU
Kitap yerim, film okurum, müzik seyrederim...
238 okur puanı
10 Oca 2016 tarihinde katıldı.
399
Kitap
91
İnceleme
127
Alıntı
76
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Çocukluğun Soğuk Geceleri
Denemeler
Denemeler ve Çocukluğun Soğuk Geceleri kitaplarını ikiniz de okudunuz
Kafamdakimakina
Sofie'nin Dünyası'ı inceledi.
592 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Hayatımda bu kadar kalın ve bu kadar akıcı bir kitap görmedim. Son derece keyifli ve doyurucu bir kitap. Felsefeye başlamak isteyenler için biçilmiş kaftan hem kolay anlaşılır hemde bilgi hazinesi… Bir kitaptan beklediğiniz her şey mevcut. Felsefi terimleri açıklamalarıyla filozofların örnekleriyle görüyoruz. Kitap ister istemez seni düşünmeye sevk ediyor bir yandan okurken bir yandan kitabın yazılımına adeta eşlik ediyorsun. Eşi bulunmaz bir eser, ayrıca felsefe bilmenin temelinde tarih bilmenin olduğunu vurguluyor. Bir çok tarihi değiştiren olaydan mitlere kadar örnekler mevcut. Bittiğinde eski ben değildim. “Yaşlı topal olabilir at biraz zaman geçince ölür ama at biçimi değişmez.” Hem ağır hem de hafif bir kitap mükemmel değeri tıpkı Aristo‘nun istediği gibi yakın.
Sofie'nin Dünyası
8.6/10
· 23,6bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
11
Kafamdakimakina
Büyük Filozoflar ve Felsefeleri'ni inceledi.
158 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Kitap felsefe antropolojisiydi, kronolojik sıralamasını ve incelemesini beğendim. Belirli bir sırası olan okunması kolay felsefe başlangıç kitabı. Sofinin dünyası ile birlikte okudum . Anlamama yardımcı oldu… Beni çeken bir tarzı var ama içerik olarak ayrıntılı bilgi vermiyor büyük ihtimalle tek başına yeterli olmayacaktır. Kabataslak Bir giriş için ideal çevirisi hoş ve akılda kalıcı bir kitap. Kitabın ilerleyen sayfalarında daha bir üstünkörü anlattım hakim. Dil ağırlaşıyor ve felsefelerinin anlamak zorlaşıyor. Daha yalın anlatan özet kitabı var mıdır bilmiyorum ama felsefeye giriş özeti diyebiliriz. Yanında size eşlik etmesi için Sofinin dünyası kitabını okumanızı tavsiye ederim.
Büyük Filozoflar ve Felsefeleri
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Kafamdakimakina
bir alıntı ekledi.
k, işe gitmek, gitar çalmak, akşam yemeği için alışveriş yapmak gibi şeyleri içermekteydi. Sadece bir tek etkinlik onu kesin olarak daha kötü hissettiriyordu. Bu etkinliğin ne olduğunu tahmin edebilİyor musunuz? HİÇ BİR ŞEY YAPMAMAK; yani tüm gün bo­ yunca yatakta yatmak, tavana bakmak ve olumsuz düşünceler üretmek.
7
Kafamdakimakina
bir alıntı ekledi.
Çaresizlik. İyi hissetmenizi sağlayacak hiçbir şey yapamazsınız; çünkü, duygu durumunuza, kader, hormon döngüleri, diyetsel etken­ ler, şans ve diğerlerinin size yönelik değerlendirmeleri gibi kontrolü­ nüzün ötesindeki etkenierin neden olduğuna ikna olmuşsunuzdu.
6