Hamza KILIÇ profil resmi
57 okur puanı
01 Ara 2019 tarihinde katıldı.
 • 127 syf.
  ·2 günde·Beğendi·10/10
 • 152 syf.
  ·2 günde·Beğendi·10/10
  Eser: Refet
  Yazar: Fatma Aliye
  Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
  Sayfa: 152

  Fatma Aliye hanımın çok güzel bir eserini eğitimci biri olarak okudum. Eserin baş kahramanı Refet'in çocukluktan öğretmen oluncaya kadar geçen süre zarfında yaşadıklarını konu edinen mükemmel bir roman ortaya çıkmıştır. Binnaz'ın İstanbul'da evliliği başlayan ve daha sonra eşinin memleketinde yaşamına devam edip, Refet'i dünyay getirip onun sorunlarıyla başlayan hayatını anlatan bu eser de Binnaz'ın eşini kaybetmesi ile diğer eşlerin ve çocuklarının kendilerine karşı tutumunu kaldıramayıp İstanbul'a akrabalarının yanına taşınmasıyla başlayan bir hayat hikayesi okuduk.

  Bundan sonra kızıyla bir evde kalıp karın tokluğuna kalmaları ile hayatları devam etmişti. Bu arada Refet'in sağlık sorumları yavaş yavaş düzelmeye başlamıştı. Okula da başlayan Refet sınıflarını başarılı bir şekilde bitirmekteydi. Ekonomik durumları git gide zora girmişti. Artık Binnaz hanım çalışmaya başlamıştı. Tek odalı kiralık yerlerde kalmaya başlamışlardı. Paraları kiraya bile yetmez olmuştu. Bu sıkıntılı günlerde Refet'in sağlığı tekrar kötüleşiyordu. Arkadaşlarının evinde kalmıştı.

  Arkadaşının ablası sahiplenmiş ve bunlara bakmaya başlamıştı. Artık Binnaz da çalışamaz duruma gelmişti. Rüştiyeyi bitiren Refet Darülmuallimat'a başlamıştı. Zorlu geçen eğitim süresinde arkadaşı Şahap ve ablası Cazibe ekonomik sıkıntılarını gidermişti. Bu arada sınıf arkadaşı Şule anne ve babasını kaybetmişti. Bunlarla Şule de kalmaya başlamıştı. İki arkadaş mükemmel bir birliktelik içinde eğitimlerine devam etmekteler ve hayatın sıkıntılarına birlikte göğüs germekteydiler.

  Bu arada şımarık arkadaşlarının tavırları da eksik olmuyordu. Refet bu arkadaşlarına yazdığı sınav kağıdı ile mükemmel bir cevap vermişti. Tüm çileli yolları aşama aşama atlatmak üzereyken Binnaz rahatsızlanmış ve iş göremez hale gelmişti. Sadece iş görememesi değil zatürrü olmuştu. Açlık ve sefalet içinde durumu iyiden iyiye kötülemişti. Bu durumdan akrabalarının bakması ile kurtulacağını ve son mezuniyet sınavlarını vermeyi düşünen Refet annesini akrabalarına bırakarak ayrılmıştı.

  Anne hastaneye düşmüştü. Hastanedeki bakıcılardan biri haber vermişti. Binnaz gidip annesini getirmişti. Artık mezun olup okul birincisi olmuştu. Ama ne çare annesi hayatını kaybetmişti. Yaşamın bir anlamının olmadığı anlatıp durmuştu. Şule arkadaşına sahip çıktı. Daha sonra da amcası oğlu Mucip ile yaşadığı sorun sona ermişti. Ataması olmuştu. Memleketine yakın bir yere atanmıştı. Hem çalışacak hem de mirasını alacaktı. Rahatsızlığı artmadan mali açıdan rahatlayacak gelire ulaştı mı İstanbul'a geri dönecekti.

  Yazalım da okumanızı tavsiye edelim.
 • 152 syf.
  ·2 günde·Beğendi·İnceledi·10/10
 • 214 syf.
  ·2 günde·Beğendi·10/10
  Eser: Sultan
  Yazar: Hüseyin Muşmal-Fatih Babaoğlu
  Yayınevi: Kömen Yayınevi
  Sayfa: 214

  Yazar Hüseyin Muşmal ile Fatih Babaoğlu'nun yazdığı Beğ romanın devamı niteliğinde bir roman olan Sultan'da Eşrefoğulları tarihi ile Türkiye Selçukluları Tarihinin son dönemleri konu edinmiştir. Biz tarih içerikli roman okumayı seviyoruz diyen okurların okuyacağı tatta yazılmış bir romandır.

  Eşrefoğlu Süleyman Beyin beyliğinin temellerini attığı Beyşehir (Süleyman şehir) ve çevresinde yaşayan Türkmenlerin yaşamını konu edinen ilk bölümlerden sonra Türkiye Selçuklu Başkenti Konya'da Moğolların yaptığı yağmalar ile kurdukları hakimiyete karşı yavaş yavaş.başlayan mücadelenin konu edinilmesiyle devam eden roman da kronolojik olarak olaylar anlatılmıştır.

  Olaylar anlatılırken ayetlerden, Mevlana'nın sözlerinden, hadislerden ve ileri gelen tarihi büyüklerin sözlerinden roman desteklenmiştir. Eşrefoğlu Süleyman Bey ile Karamanoğulları Mehmet Bey arasında sağlanan ittifak üzerinden Konya'nın ele geçirilmesi, daha sonra ki süreçte Karamanoğlu Mehmet Beyin hayatını kaybetmesi, Moğol baskılarının artması konuları romanda güzel işlenmiştir.

  Eşrefoğlu Süleyman Beyin akıllı davranış ve hareketleri ile himayesindeki Türkmenleri nasıl koruduğunu okuyacaksınız. Moğol hilelerinin Türkmenleri nasıl birbirine düşürdüğünü göreceksiniz. Eşrefoğlu Süleyman Beyin Türkmenlerle yaptığı ve yaşadığı olaylar zinciri sonunda Konya Gevele Kalesini ele geçirmesine kadar sürecektir.

  Bundan sonra ise romanın sonlarına doğru beyliği için yaptırdığı mimari eserlerin roman tadında anlatıldığını okuyacağız. Yaptırdığı eserlerdeki gizemi göreceğiz. Yaşlanan Eşrefoğlu Süleyman adına yapılan camiinin açılışı ve çevresinde yapılan mimari eserlerin açılışını yaptıktan sonra beyliğinin bağımsızlığını ilan edişini okuyacağız. Bundan sonra yorulan ve yaşlanan Eşrefoğlu Süleyman Beyin yavaş yavaş işlerden elini çektiğini ve oğlu Mehmet ile Eşref'e işleri bıraktığını göreceğiz.

  Yazalım da siz okumayın mı? Okuyun ki bizim aldığımız hazzı siz de alın...
 • 214 syf.
  ·2 günde·Beğendi·İnceledi·10/10
 • 70 syf.
  ·1 günde·Beğendi·10/10
  Eser: Kudüsname
  Yazar: Osman Ağanoğlu
  Yayınevi: Artikel Yayıncılık
  Sayfa: 70

  Yazar eserine kısa bir biyografisi ile başlamıştır. Sonra ise bir teşekkür yazısı yazmıştır. Eser iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Kudüsname adını verdiği on sekiz şiir yer almaktadır. İkinci bölümde ise, on altı şiir yer almaktadır. Birinci bölümde kısaca Kudüs'e dair bilgiler verilmiştir. Devamında ise, bir önsöz yer almaktadır.

  Birinci bölümde yazdığı şiirler genellikle tarihi kronolojik sıraya göre yazılmış şiirler yer almaktadır. Bu şiirlerin genelinde dini temalar yer almaktadır. Peygamberimiz Hz.Muhammed dönemi yaşanan dini olaylardan bahseden şiirlerden tutun da Hz.Ömer dönemi Kudüs'ün fethini konu edinen şiire yer verilmiştir. Sık sık şiirler de ilk kıble meselesine değinilmiştir. Yine tarihten Selahattin Eyyubi'nin Kudüs'ü Hristiyanlardan geri almasını konu edinen, Yavuz Sultan Selim'in Mısır Seferi sonucu Kudüs'ü Osmanlı topraklarına katması, Osmanlı Padişahı Abdülhamit'in beldeye hizmetlerini konu edinen şiirler yer almaktadır. Bunun yanında İsrail Devleti'nin kurulmasına giden yolu tema olarak alan şiir yer almaktadır. Bunun dışında yakın dönem Kudüs'teki gelişmeleri konu edinen şiirler de yazılmıştır. Kudüs'ün geleceği ve beklenti içerikli şiirler de yer almaktadır.

  İkinci Bölümde ise, biraz daha basit içerikli deyim ağırlıklı sözler içeren kısa şiirlere yer verilmiştir. Bu şiirler de eden bulur misali İsrail Oğullarına beddua içeriği olan sözlerin yer aldığı şiirler yazılmıştır. Genel de ise içerik bakımından kısa ama Kudüs beklentili şiirler yer almaktadır.

  Yazalım da okumanız gerek... Onun için alıp okuyun deriz.
 • 70 syf.
  ·1 günde·Beğendi·İnceledi·10/10
 • 220 syf.
  ·3 günde·Beğendi·10/10
  Eser: Beğ
  Yazar: Hüseyin Muşmal-Fatih Babaoğlu
  Yayınevi: Kömen Yayınları
  Sayfa: 220

  Okuduğum eser üniversiteden kardeşim, arkadaşım, hocam Hüseyin Muşmal ile hemşerisi Fatih Babaoğlu tarafından yazılmış bir romandır. Her ikisi de Beyşehirli olması, Beyşehir'in Eşrefoğullarının merkezi olması nedeniyle roman aslında kaynağından çıkmıştır.

  Romanda Moğolların güçlendiği, Harzemşahlarında yavaş yavaş zayıflamaya başladığı dönemden alınarak beyliğin kuruluşu ve kurucu lideri Eşref Beyin vefatına kadar süren gelişmeleri konu edinen bir romandır.

  Eşref Beyin bey oluş süreci ile başlayan süreç onun bey olupta yaşadığı süreçte Moğollara karşı davranış ve tutumunu gördüğümüz romanda Eşref Beyin Harezimşah Alaattin Muhammed ve onun yanındaki Moğol askerlerinin tutumu nedeniyle başlayan ayrılığın sonucunda başlayacak göç olgusunu işleyen tarihi bir romanı okuduk.

  Bu sürece kadar ise arkadaşlarını yavaş yavaş kaybetmeye başlamıştı. Bey olmadan başlayan ve bey oluşu ile devam eden Gülbige aşkının depreştiği bir süreci de göreceğiz. Bu aşk sonunda evlilikle bitecek ve ilk meyvesini de verecektir. Bu ilk meyve oğulları Seyfettin Süleyman olacak ki o da babası Eşref Beyden sonra beyliğin başına geçecektir.

  İleri de kayını da olacak olan Gülbige'nin kardeşi Süleyman'ın Harezimşah hükümdarı Alaattin Muhammet'in koruması Moğol askerleri tarafından katledilmesiyle Eşref Bey ile araları açılmıştır. Burada tanıdığı Mevlana'nın babası Baha Veled ile ileri de beraber hareket edeceklerdir. Baha Veled hac için aralarında olumsuzluğun yaşandığı Harezimşah Alaattin Muhammet'in davranışından sonra Mekke'ye doğru yola çıkmış, hac olayını yerine getirip, Konya'ya yerleşmişti. Aynı yolu takip eden Eşref Bey de umresini yapıp Konya'ya ulaşmıştı. Konya'nın sahibi Türkiye Selçuklu Sulatanı Alaaddin Keykubad'ın yanında yer almış, sonra da Beyşehir'e yerleştirilmişlerdir.

  Beyşehir'e yerleşen Eşref Bey yerleşik hayata geçmiştir. Beyliği oğlu Seyfettin Süleyman'a bırakarak, emanetleri teslim ederek son nefesini verecektir.

  Yaz yaz der gibisiniz. Yazar isem size okunacak birşey kalmaz. Okuyun ne dediğimi anlarsınız.
 • 220 syf.
  ·3 günde·Beğendi·İnceledi·10/10
 • 147 syf.
  ·2 günde·Beğendi·10/10
  Eser: Son Turnalar
  Yazar: Necdet Ekici
  Yayınevi: Akçağ Yayınları
  Sayfa: 147

  Yazar Necdet Ekici'nin Çolpan Yıldızı adlı eseri gibi güzel bir öykülerden oluşan Son Turnalar adlı eserini de okuduk. Esere yazarın kısa bir biyografisi ile eser başlamaktadır. Aşağı yukarı on öyküden oluşan güzel bir eser vücuda getirilmiştir.

  Gül Şafağı adlı öyküdeki Seyin Onbaşının hayatı beni etkilemiştir. Hep bir umut bir umut olarak yaşamını sürdürmüştür. Bir eğitimcinin mahalle ile haşır neşir olmasını gördük. Seyin Onbaşının elinden tutup ona yol göstermesi, eğitimcilerin gittikleri yerlerde bir mum ışığı kadar da olsa çevreyi aydınlattığını görüyoruz. On bir yıllık askeri hayatında yaşadığı olayları unutmaması da son derece önemlidir.

  Gitme Turnam öyküsünde sazın gönüllerden geçen gönül işlerindeki etkisini gördük. Sevdanın, aşkın ne olduğunu aşığın aşkını sazla dile getirmesi de bizi etkilemiştir.

  Dili Yok Kalbimin öyküsünde ise, Kızının ilk şiir okuması üzerine yaşanan heyecan ve oluşan diyaloglar anlatılmaktadır.

  Bir Ayrılık, Bir Yoksulluk, Bir Ölüm öyküsünde ise yoksul Derviş'in çocuklarını esirgeme yurduna vermesi, onları özlemesi, oğluyla yaşadığı olumsuz gelişmeler, en sonunda da evinde hayatına kıymasını okuduk.

  Can Suyunda ise bir çiftçimizin üretime katılması ile ilgili öyküsünü okuyacaksınız

  Son Turnam, yakın dönem Türkiye siyasi hayatı ile ilgili yaşanan dini içerikli bir öyküdür.

  Bir de Bir Avuç Gökyüzü öyküsünde ise okulda yaşanan başörtüsü sorunu üzerine yaşanmış bir öyküyü okuyacağız.

  Diğer öykülerden bahsetmeyeceğim. Onları da sizler okuyun...
57 okur puanı
01 Ara 2019 tarihinde katıldı.
2020
53/100
53%
53 kitap
7.875 sayfa
45 inceleme
6 günde 1 kitap okumalı.
En çok okuyanlar'da 248. sırada.

Okuduğu kitaplar 73 kitap

 • Kar Vakti
 • Refet
 • Kudüsname
 • Şiir Gülnihal'i Yazdı
 • Beğ
 • Sultan
 • Son Turnalar
 • Berzem
 • Annemin Düşleri
 • Her Mevsim Sen

Okuyacağı kitaplar 2 kitap

 • Seyyid
 • Hukuk ve İdare Adamı Olarak Osmanlı Devleti'nde Kadı

Kütüphanesindekiler 71 kitap

 • Kar Vakti
 • Refet
 • Sultan
 • Kudüsname
 • Beğ
 • Son Turnalar
 • Şiir Gülnihal'i Yazdı
 • Berzem
 • Annemin Düşleri
 • Her Mevsim Sen

Beğendiği kitaplar 69 kitap

 • Kar Vakti
 • Refet
 • Sultan
 • Kudüsname
 • Beğ
 • Son Turnalar
 • Şiir Gülnihal'i Yazdı
 • Berzem
 • Annemin Düşleri
 • Her Mevsim Sen

Beğendiği yazarlar 15 kitap

 • Fatih Babaoğlu
 • Hüseyin Muşmal
 • Bahaeddin Özkişi
 • Oğuzhan Karaburgu
 • Bülent Keskin
 • İlhan Aslan
 • Hasan Basri Şenel
 • Hicabi Kırlangıç
 • Veysel Tekelioğlu
 • Ramazan Şeşen
Okur takip önerileri
Daha fazla