Çağatay
mesaj-gonder
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
TAKİP ET
Çağatay
@Nattramn
egitim
Germanistik
harita
Ankara
v3_profil_bos
163 okur puanı
gecmis
22 Mar 2019 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Ya da pastel renkli filmler çekmek isterdi… Çamaşırhanenin yanında oynayan çocuklar, iplerde kuruyan çamaşırlar, babaların yüzleri, uzaklaşan trenlerin sesleri, kavak dallarını hışırdatan rüzgâr, okşanan bir ten, fotoğraflarda saklanan tüm o anılar, eski savaşçılar, bayraktarlar kafilesi, pırıl pırıl helikonlar ta tara ta ta tara ta tara ta ta, uçsuz bucaksız yemyeşil bir tarlada salınan papatyalar, kuşluk vakti iki öküzünü otlatan köylü… Zaman akıp giderdi, evlerdeki çatlaklar gitgide büyürdü, pul pul kabarmış sıvalar üflesen dökülecek gibi görünürdü, bağcıklar açılır ve ayakkabılar su alırdı. Her şey yavaş yavaş çözülür, tendeki hücreler de bir bir ölürdü, tırnaklar kırılır; retinadaki çomakçılar kırmızıyı yeşilden ayırmakta geçen her dakikada daha çok zorlanırdı.
Ve sonra, yağmurlu günlerin akşamlarında, yüreğin dünyayı uyandırmak istercesine göğüste çırpındığı, alınların kırıştığı soğuk akşamlarda nasıl da başka biri olmak isterdi; bir ermiş, bir kurtarıcı, kurşun yağmuru altında cephede en ön safta yer alan, eylemde en önde yürüyen, yumruk havada, ötekilerin seslerini bastırarak marş söyleyen… “Bu son kavgamızdır, artık kenetlenelim” diyen kişi olmalı, tam göğsüne bir kurşun yemeli, lime lime olan beyaz gömleğin üzerinde kıpkırmızı güzel bir kan lekesi belirmeliydi. Kadınlar, erkekler ağlarlardı o zaman; gözyaşları da dinerdi. Nefret, donukluk, sessiz kortej… İktidar dize gelecek; üçkâğıtçılığın, yalanların yerini yeni bir düzen alacak. Yaşasın gerçeklik uğruna can veren kahramanlar, yaşasın yoldaşımız…
Beyoğlu (İlçe) - Péra [ Yun. “karşı yaka” ]; 1665 “Beyoğlu” 1897h Pera | Beyoğlu • 16. yy’dan itibaren İstanbul’un Frenk kolonisi Galatasaray’daki “Ceneviz” kolonisinin surları dışına çıkarak bugünkü İstiklal Caddesi boyunca yayılır. “Beyoğlu” adının, 16. yy’da Venedik dukası (1523 - 1538) Andrea Gritti’nin İstanbul’da doğup burada yaşayan oğulları Alvise ve Giorgio’nun emlakından dolayı verildiği riyavet edilir. * Pera sıfatı Bizans’ın en erken döneminden itibaren kullanılsa da 13. yy’da Galata kolonisinin kurulmasıyla yer adı niteliğine bürünür. Galata’yı içerip içermediği çoğu zaman belirsizdir.
82 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
;