Oğuz Atay profil resmi
Oğuz Atay kapak resmi
hiç
Psikolojisi bozuk olanların psikolojisini düzeltirim. Psikolojisi sağlam olanların da psikolojisini bozarım
Lisans
4 okur puanı
01 Ağu 21:04 tarihinde katıldı.
hiç
Psikolojisi bozuk olanların psikolojisini düzeltirim. Psikolojisi sağlam olanların da psikolojisini bozarım
Lisans
4 okur puanı
01 Ağu 21:04 tarihinde katıldı.
 • Kadın yaşamdır, merhamettir, estetiktir, sanattır, şehvettir, aşktır, tutkudur, yuvadır, cinselliktir, hazdır, anlamdır... Kadına kalkan el, kadının değerini, anlamını bilmeyen eldir. Böylelerinin yaşama hakkı olmamalı. Bu dünyada yaşamaya hakketmiyorlar.
 • medeniyetin, gelişme düşüncesinin amacı birbirini öldürmeye uğraşmak mıdır, yoksa kardeşliğin kurulmasına çare aramak mı..?
  neden insan öldürme tekniğinde en ileri olan, savaş aletlerini en iyi yapan milletleri en medeni, en ileri sayıyorlar..?

  -insanlar saçma inançlardan uzaklaşıp ne kadar az aldanırlarsa, insanlık şereflerine o kadar yaklaşmış olurlar.

  -memleketimizde biraz serbest davranan kızları herkes kötü gözle görüyor....bu memlekette kızlar için ayıp olmayan ne var acaba?
  kadına, şeriat hududunu geçercesine birçok emirler veriyorsunuz. zavallı her dediğinizi kabul ediyor. her sözününe eyvallah diyor. bu yolda yetiştirdiğiniz kadını şimdi ne hakla beğenmiyorsunuz ?

  -ey hemşeriler... niçin uyanıp bu sefalet tozundan, toprağından silkinmeye uğraşmıyorsunuz? kabahat herkesten ziyade kendinizde... siz, sizi bu bilgisizlik ve geriliğe bağlayan fikirlere destek oluyor, bu fikirlerin tarafını tutuyorsunuz. gerçekten fikirlerinizi açmaya uğraşanlara sövüp sayarak canlı, yeni, besleyici, güzel telkinlerini âdeta cinayet sayıyorsunuz. onlar, sizin bilgisizce hor görünüşünüzden korkmasalar, lânetlemelerinizden çekinmeseler, kaç zamandır artık kangrene, kokuşmaya dönen bu derin gerileme yarasının kaynağını size pek büyük bir açıklıkla gösterecekler... duyduğunuz her yeni fikre kızmayınız. onları iyi karşılamak için anlama gücü kazanmaya uğraşınız.

  -hayır, o, bu memlekette evlenmeyecekti. işte ağabeysi ragıp evlenmişti! uyulması şart bir âdeti yerine getirmek için evlenmişti. birkaç ay geçtikten sonra geçimsizlikler, dırıltılar baş göstermişti. çünkü karı koca arasında hisçe, zevkçe, terbiyece bir uygunluk yoktu. hele birbiri ardından iki çocuk doğduktan sonra kadına bir çapaçulluk, bir gevşeklik, bir yıpranma gelmiş, ragıp’ın zevk ve iştah dolu bakışları ev dışında dolaşmaya başlamıştı. kocalık bağlılığından ayrılışlarının ilk devirlerinde bu gece kayboluşlarına birer sebep bulabilmek için epey yorulmuş, ama sonraları buna da lüzum görmeyerek gemi bütün azıya almış, karı koca birbirlerinin başına âdeta birer belâ olup kalmıştı...
  doğacak evlâdı yaşamanın nimetlerine ulaştırmak için zamanın ilerlemesine uygun bir okul hazırlamayı bile düşünmeyen bir milletin kahır içindeki, sefalet içindeki nüfusunu artırmaya yardım etmek insanlığın iyiliğini istemek midir?

  -bir erkeğin karısı melek de olsa, yine mutlaka gözü dışarıdadır.

  -biz tabiattan bir parçayız. onun, akıl ve bilgi gücümüze göre anlaşılabilir kısımlarını anlamaya çalışırsak birçok yanlışlardan kurtulmuş oluruz. çünkü insanlar her felâkete bilgisizlikleri yüzünden uğramışlar ve hâlâ da uğramaktadırlar.

  -kendinden zayıfını yutma tabiat kaidesi en ufak mikroplardan, en büyük ve hattâ en yüksek yaratıklara kadar yürürlükte... toplumlar, hükümetler, devletler de böyle. bir devlet, adaletin harfi harfine, fiilen kefili olmak için mahkemeler açıyor, kanunlar yapıyor. komşusundan bir tavuk çalan bir fakiri, bir açı suçluyor. ama kendinden küçük veya kuvvetsiz, komşu bir hükümeti yutmak ve memleketine katmak hırsından, adalete aykırı düşüncesinden bir türlü kendisini kurtaramıyor. insan işlerindeki bu gariplik bazan o derecelere varıyor ki, hakla haksızlığın, adaletli iş görmekle bittiğini kestirmekten insan âciz kalıyor. bu âna kadar gördüğümüz örneklere bakılırsa «hak» kı kuvvetin doğurduğu anlaşılıyor. kuvvetli olan, haklı oluyor. o derecede ki, âcizlere, zayıflara hakkı en kuvvetli olan dağıtıyor. kuvvetlinin fikri hak oluyor. bir zayıf insan, kuvvetlinin fikrini hak olarak kabul etmek zorunda kaldıkça hürriyet, adalet kurulmuş olamaz. o kuvveti imkân derecesinde herkese dağıtmanın yolunu bulmalıdır.

  -değişmez bir kanun; hayat yalan, ölüm hakikat...
 • 224 syf.
  ·Puan vermedi
 • 112 syf.
  ·Puan vermedi
hiç
Psikolojisi bozuk olanların psikolojisini düzeltirim. Psikolojisi sağlam olanların da psikolojisini bozarım
Lisans
4 okur puanı
01 Ağu 21:04 tarihinde katıldı.

Okuduğu kitaplar 45 kitap

 • Dava
 • Dokuzuncu Hariciye Koğuşu
 • Sofie'nin Dünyası
 • Sol Ayağım
 • Yüreğim Seni Çok Sevdi
 • Bir Psikiyatristin Gizli Defteri
 • Böyle Söyledi Zerdüşt
 • Fahrenheit 451
 • Aşk
 • İnsan Neyle Yaşar?

Beğendiği kitaplar 1 kitap

 • Tutunamayanlar