1000Kitap Logosu
D
TAKİP ET
D
@SadeceD
Yaşayan ölü... Kimin için varsın, senin için varken ben?..
Izdırapkeş
Izdırap Okulu
Fani Bedenimin içi
İnsanın kalbi, 5 Temmuz 1998
570 okur puanı
14 Nis 2019 tarihinde katıldı.
168
Kitap
151
İnceleme
3.278
Alıntı
722
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Sabitlenmiş gönderi
Okuduğum en iyi kısa bölüm...
Bir tiyatrodayım. Sağdaki locada çirkin bir kadınla güzel bir erkek konuşuyorlardı. Erkek karısını beğenmiyor; çirkin olduğunu yüzüne vuruyordu. Kadın: fahişeler benden güzeldir. Birçok basit kadınlar ve kapımıza her gün gelen dilenci kadın da benden güzeldir. Hapishanelerde gördüğünüz ne kadar suçlu kadin var ki benden güzeldir. Bütün sürtükler, bütün kahpeler, bütün orusbular benden güzeldir.. dedi. Ve güzel erkek kızardı. Başını eğdi. Suçlu insanların döktüğü terler ve titremeler içinde derin derin nefes aldı. Solumdaki locada güzel bir kadın, çirkin kocasile konuşuyordu. Kadın, bu kocayı beğenmiyordu. Gözleri öte ki locada karısını beğenniyen güzel erkekteydi. Çirkin erkek, evet, dedi, bütün çapkınlar, hırsızlar ve katiller benden güzeldirler. Etrafımızda gördüğünüz ne kadar âdi ve sefil insanlar varsa benden güzeldir. Kadının yüzü, iftira edenlere ve yalancılara mahsus bir gülümsemeyle kızardı. Sağdaki locada güzel erkek çirkin karısını öptü. Soldaki güzel kadınsa, kocasının anlattığı serserileri bulmak için locasını terketti!
13
“Fazla tevazunun sonu vasat adamdan nasihat dinlemektir.” der İbn Haldun. Bu coğrafya böyle. Nuri Bilge’nin de dediği gibi; “Mütevazılık falan hiçbir zaman gerçek bir üst değer olamamıştır bizde. Bir ortamda mütevazı olmaya kalkarsanız saygı hemen azalmaya başlar hissedersiniz.”
1
Gözlerimde senin gözlerin kaldı.. Ellerimde senin ellerin kaldı.. Giden yıllarımda yıllarım kaldı.. Seni düşündüm sabah olmadan..
1
“Olur biter, geçer gider. Ama canımı yaka yaka yutkunduğum şeyler var, olup bitmeyen, geçip gitmeyen. Zaman zaman yine uykusuzluk çekiyorum ama… Çok da takılmıyorum artık bu uyku konusuna. Uyuyunca geçmeyen şeylerin olduğunu anladığımdan bu yana.”
2
"İnsanlar sevilmek için yaratıldılar. Eşyalar ise kullanılmak için. Dünyadaki kaosun nedeni; eşyaların sevilmeleri ve insanların kullanılmasıdır." - Cemil Meriç
1