Samet Yılmaz profil resmi
8 okur puanı
30 Kas 2018 tarihinde katıldı.
 • 228 syf.
  Ne denebilir ki? Harika! Flaneur harika bir iş çıkartmış...59 tllik fiyat etiketine değer harikulade bir özel baskı.Hakikaten "EN İYİ SAVAŞ ÇİZGİ ROMANI"
 • 480 syf.
  Emekli Tümgeneral Alaettin Parmaksız'ın Türk-Amerikan Savaşı kitabını an itibariyle bitirdim.Yazarın eski bir rütbeli asker olması benzer politik kurgu kitaplarına göre kitabı daha gerçekçi kılmış,silah türlerinde tut,çatışma sahnelerine kadar.
  Benim için Metal Fırtına daha başarılı bir bir roman/seri ama karşılaştırmak gerekirse Mustafa Çay'ın Devlerin Dansı kitabıyla mukayese edilebilir.
  2008 basım kitap halen çoğu sitede satılıyor,politik kurgu seviyorsanız kesinlikle tavsiye ederim :)
  Konusu kısaca:
  "Bush ve yönetimi Türkiye'yi Irak'ı istikrarsızlaştırmak ile suçluyor,işgal etmek için bahane arıyordu.Iraktaki başarısızlık günde güne büyüyordu,Bush bunu üzerinden atmalıydı,ya düşecek ya savaşacaktı o ikinci yolu seçti,hedefe de Türkiye'yi koydu..."
 • 560 syf.
  Öncelikle kitabı çok beğendiğimi belirtmeliyim,gerçekten gotik edebiyatın başyapıtlarından.Kitabın günce olarak yazılması ayrı bir tat ayrı bir heyecan katmış.
  1897'de yazıldığı halde oldukça ilgi çekici,akıcı bir başyapıt.
  Stoker gerçekten çok kaliteli bir iş çıkarmış kısa süre önce Frankenstein'ı bitirdiğim için kendimce karşılaştırma yaptım ve sonuç olarak benim için Frankenstein'ın,Drakula'dan bir tık daha iyi olduğunu anladım.
  Kitap akıcılığını neredeyse hiç kaybetmiyor sadece arada tekrarlamalar olduğu için akıcılık sekteye uğruyor.
  İlk 100 sayfa ve son 15 sayfası benim için kitabın en güzide yerleri.Bu kısımlardan tabiri caizse kalite akıyor :)
  Okunması gereken bir başyapıt.Ben Dex'in korku Klasikleri kapsamında bastığı baskısını aldım ve genel kalite olarak ve çeviri olarak beğendim.Dex'in Korku Klasikleri baskıları gerçekten çok hoş ayrıca sert kapak olması ve çevirilerin güzel olması insanı mutlu ediyor.
  Son cümle olarak okuyun,okutturun diyorum ️
 • Samet Yılmaz paylaştı.
  192 syf.
  Dorian Gray ' in Portresi, Oscar Wilde ' nin tek romanı olma özelliğini taşıyor. Ama 10 kitap yazacağına tek bir kitapla 10 kitaba bedel bir etki bırakması onun nasıl bir yazar olduğunu ortaya koyuyor zaten. 1981 yılında basılan Dorian Gray ' in Portresi yayımlandığı dönem büyük tepki görüp, büyük tartışmalara sebep olmuştur. Kitabın yazarı Oscar Wilde " ahlaksızlıkla " suçlanmış, kitap birkaç kere sansüre uğramıştır. Çünkü kitapta eşcinsellik ve hazcılık açıkça işlenip, ahlaksızlık ön plana çıkarılmıştır, o dönemin insanlarına göre.


  Oscar Wilde ' nin " Bir ruhun hikayesi " diye tanımladığı kitabı, masum ve saf bir gencin adım adım günaha sürüklenmesini, egosuna yenik düşüp ahlak ve karakter savaşını kaybedişini anlatıyor. Kitap ana karakter Dorian, dostları Basil ve Henry ' i anlatıyor. Oscar Wilde bu karakterler için "
  Basil Hallward ben olduğumu sandığım kişidir; Lord Henry dünyanın ben sandığı kişidir; Dorian ise benim olmak istediğim kişidir, belki başka bir çağda... " diye bahsediyor.


  Dorian tüm ailesini kaybetmiş ama ardlarından büyük bir mirasa sahip olmuş, eğitimli, insanları tekrar döndürüp baktıracak kadar yakışıklı saf bir genç. Fakat kendisine eşcinselliğe varacak kadar büyük bir ilgiyle yaklaşan dostu Basil ' in yaptığı portresi sayesinde güzelliğinin farkına varan ve Basil ' in tanışmasını istemediği Lord Henry ' nin sözlerinin etkisinde kalan kahramanımıza göre dünyada önemli olan tek şey gençlik ve güzelliktir artık. Sonsuza kadar genç ve yakışıklı kalmayı dileyen Dorian bunun için ruhunu şeytana satmaya hazırdır. Dostu Henry ' nin sözlerinin etkisinde kalan Dorian ' a göre zevk ve heyecan hayatın temel taşı olmuştur ve zevk, haz, heyecan kötülüktedir. Zamanla içindeki iyiliği kaybeden Dorian bambaşka bir insan olmuştur. Yaptığı her kötülük portresine yansır. Kitabı okurken dikkat çeken bir noktada dış görünüşün, güzelliğin insanlar üzerinde bir etki bıraktığı. Dorian o kadar yakışıklı ki, böyle birinin kötü olması mümkün değildi topluma göre. Çünkü "çirkin" insanlar sadece kötü olabilir algısına sahibiz ve bu algı bariz bir şekilde bugün bile toplumda fark ediliyor.


  Yazar; kitapta alaycı, iğneleyici bir anlatım kullanmış. Henry karakterinden her ne kadar nefret etsem bile dediklerinin doğru olduğunu düşünmekten kendimi alıkoymadım. Henry kelimelerle oynayan, insanları konuştukça etki altında bırakan, oldukça kurnaz bir karakter. Bir zamanlar masum ve saf olan Dorian ' ın her yanlışından sonra artık neler yapabilir, ne kadar ileri gidebilir diye beklerken daha büyük bir yanlışı patlak verdi. Kitapta üzüldüğüm ve en çok sevdiğim karakter ise Dorian ' ın portresi sayesinde kariyerinin dönüm noktasını yaşayan Basil oldu.


  Uzun bir aranın ardından inceleme yapma fırsatı bulduğum Dorian Gray ' in Portresi okuduğum en orjinal konuya sahip, akıcı, farklı ve olağanüstü güzel, üstüne uzun süre düşündürecek bir kitaptı. Edebi yönü ve çevirisi de oldukça başarılıydı bana göre. Kitabı okurken Oscar Wilde ' nin ruhunu ve düşüncelerini tüm çıplaklığıyla göreceksiniz. Estetik, din, sanat, güzellik, ego, vicdan, aşk, cinsellik,,, gibi bütün düşüncelerini kitaba aktarmış çünkü. Bu kitabı Ahmet Y/Duvar/ ' nun tavsiyesi ve Seyid Ahmet GÜLTEKİN/Duvar/ ' in incelemesi üzerine okumaya karar verdiğim için, ikisine de teşekkür ederim. Tüm ön yargı ve sığ düşüncelerden arınıp okuyabilecek kişilere bu kitabı tavsiye ederim...
 • 396 syf.
  Bu kült başyapıt hakkında ne denebilir ki? Alan Moore'un şahaseri,V FOR VENDETTA! Hikayesiyle,verdiği derin mesajlarla,çizimleriyle gerçekten muazzam bir kitap.Okunması gereken bir kitap kesinlikle tavsiye ediyorum,JBC baskıyı çok güzel yapmış şömizi de olsaymış mükemmel olacakmış,çeviri zaten harika.
  Şimdiden iyi okumalar diliyorum hepinize ️

  Yaşasın İngiltere
8 okur puanı
30 Kas 2018 tarihinde katıldı.
2019
29/50
58%
29 kitap
6.740 sayfa
7 inceleme
9 günde 1 kitap okumalı.
En çok okuyanlar'da 1127. sırada.