Giriş Yap
Sercan Yıldız
@Serginho
Ne demişti Kafka : "Fikirlerimiz çatışsın isterdim bayım. Lakin görüyorum ki silahsızsınız. " twitter.com/SercanYildiz33
Köy Öğretmeni
Mustafa Kemal Üniversitesi
Mersin /Diyarbakır
Mersin, 22 Temmuz
675 okur puanı
22 Nis 2020 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Sabitlenmiş gönderi
Neden ateşböcekleri bu kadar çabuk ölmek zorunda?
192 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Felsefe severler açısından okuması elzem kitaplardan biri diye başlayabilirim kitap incelememe. Kitaplarda, cümle altlarını çizen bir okursanız bir hayli iş çıkacaktır size bu kitap özelinde, her ne kadar hacimce küçük görünse de. Bu kadar derinliği olan kitap okumak, okuru hem etkiliyor hem de yoruyor açıkçası. Cümlelerin uzunluğu, anlamın derinliği ciddi manada bir dikkat gerektirdiğini gösteriyor okumak için. Bir diğer husus ise ; kitabın depresif yönü. Kesinlikle karamsar bir kitap. Sanırım yazarın ruh haliyle paralel. Sizi okudukça aşağı çekecek bir kitaptan bahsediyorum. Tanrıya, dinlere, hayata, insana karşı sayfa sayfa, cümle cümle devam eden bir memnuniyetsizlik mevcut. Çoğu yerde de intihara meyilli olduğunu, hayatın yaşanılmaz olduğu reddede intiharın devreye girmesini savunması da cabası. Enteresan bir adam velhasıl. Kitap cidden iyi yoğrulmuş cümleler ile bezenmiş. Özellikle varoluşsal sancılarla dolu cümleler, insana dair cümleler alıp not edilebilecek düzeyde. O yüzden en fazla alıntı yaptığım kitaplardan biri oldu. Kitaptaki pessimist havanın sizlere sirayet etmesini istemiyorsanız mutlu bir anınızda okuyun derim. Gerçi mutluluğu da alıp götürmeyeceğinin garantisi yok.
Reklam
bir kitap okudu · 15s
192 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
"Bütün aşağılanmalarımız açlıktan ölmeye karar veremememizden gelir. Bu ödlekliğin bedelini pahalıya öderiz. insanlara bağlı olarak, dilencilik kabiliyeti olmadan yaşamak! Şişinen şanslılar, şu giyimli maymunlar önünde alçalmak! Yazgınızın, hor görülmeye bile layık olmayan şu karikatürlerin insafına kalması!... Toplum bir dert değil bir felakettir: içinde yaşayabilmemiz ne enayi bir mucize!"
Çürümenin Kitabı, Emil Michel CioranSayfa 154 - Metis Yayınevi

Okur takip önerileri

KAaaaaaAN
@ykkqSercan Yıldız ile benzer
b.
@raziyebukeSercan Yıldız ile benzer
Weltschmerz
@msllSercan Yıldız ile benzer
Daha fazla göster
"Seven kişi aşkı incelemez, harekete geçen kişi eylem üzerine hiç düşünmez: insanoğlunu araştırıyor olmam, olmaktan çıktığı içindir; kendi kendimi incelemem de artık "ben" olmadığımdan: tıpkı diğerleri gibi nesne haline gelirim. İmanını tartan mümin sonunda terazinin üzerine Tanrı'yı koyar ve ancak yitirme korkusuyla coşkusunu ayakta tutar. Safdilliğin, bütünsel ve otantik varoluşun tam zıddında yer alan ahlakçı, kendisiyle ve ötekilerle karşı karşıyalık içinde tüketir kendini: soytarıdır, art düşünceler mikrokozmosudur, insanların yaşamak için kendiliğinden kabullendikleri ve tabiatlarına kattıkları yapaylığa katlanamaz: duyguların ve fiillerin nedenlerini dillendirir, uygarlığın benzeştirimlerinin maskesini düşürür: onları sezinlemiş ve aşmış olmanın acısını çekmesindendir bu; zira bu benzeştirimler yaşatılırlar, yaşam'dırlar; halbuki onun varoluşu, bunları seyre dalarken, var olmayan ve var olmuş olsa bile kendisine eklenen yapaylıklar kadar uzak olacak bir "tabiat" arayışı içinde yolunu yitirir."
Çürümenin Kitabı, Emil Michel CioranSayfa 150 - Metis Yayınevi
Reklam
2
185
1.849 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42