Şeyda Vural'ın Kapak Resmi
Şeyda Vural, bir alıntı ekledi.
13 saat önce · Kitabı okuyor

İnsan her geçen gün daha iyi kavrıyor ki yaşam yalnızca bir ekme dönemidir, hasat mevsimi yoktur burada.

Theo'ya Mektuplar, Vincent Van Gogh (Sayfa 102)Theo'ya Mektuplar, Vincent Van Gogh (Sayfa 102)
Şeyda Vural, bir alıntı ekledi.
13 saat önce · Kitabı okuyor

Kişi kendisinin kusursuz olmadığını, sık sık yanılgıya düştüğünü, başkalarının da aynı yanlışları yaptığını, bu yüzden türlü zorlukların ortaya çıktığını, her geçen gün biraz daha anlasa da insan, cesareti kırılmayanların, kayıtsızlığa kapılmayanların bundan öğreneceği çok şey var bence. İnsanın olgunlaşabilmesi için zorluklara, acılara katlanması gerek.

Theo'ya Mektuplar, Vincent Van Gogh (Sayfa 101)Theo'ya Mektuplar, Vincent Van Gogh (Sayfa 101)
Şeyda Vural, bir alıntı ekledi.
20 Mar 14:19 · Kitabı okuyor

Sık sık derin acılara gömüldüğüm doğruysa da, gene de içimde saf ve sakin bir uyum, bir müzik var. En yoksul bir kulübede, en pis bir köşede, bir desen, bir resim görebiliyorum. Ve karşı konulmaz bir güç kafamı hiç durmadan bu gibi şeylere itiyor.

Theo'ya Mektuplar, Vincent Van Gogh (Sayfa 75)Theo'ya Mektuplar, Vincent Van Gogh (Sayfa 75)
Şeyda Vural, bir alıntı ekledi.
19 Mar 21:21 · Kitabı okuyor

İnan ki, yaşamın en küçük eziyetlerinin bile bir değeri var. İnsan kimi kez korkunç umutsuzluğa kapılıyor, sanki cehennemdeymiş gibi hissediyor kendini, ama başka, çok daha iyi şeyler de var işin içinde. Üş aşama var: sevmemek ve sevilmemek, sevmek ve sevilmemek, sevmek ve sevilmek. Bana sorarsan ikinci aşama birinciden daha iyi, ama üçüncüsü! En harikası o!

Theo'ya Mektuplar, Vincent Van Gogh (Sayfa 51)Theo'ya Mektuplar, Vincent Van Gogh (Sayfa 51)
Şeyda Vural, bir alıntı ekledi.
19 Mar 21:05 · Kitabı okuyor

İnsanı kendi içinde kapalı tutan, çevresine aşılmaz duvarlar ören, hatta, sanki toprağa gömen şey nedir, her zaman bilemeyebilir, ama yine de birtakım parmaklıkların, kapalı kapıların, duvarların varlığını hissederiz. Kişiyi bu esaretten çekip kurtaran nedir bilir misin? Çok derin ve ciddi sevgi. Sanki sihirli bir güçle hapishanenin kapısını açan bu işte.. Bu olmadı mı insan ömür boyu hapiste yaşıyor..

Theo'ya Mektuplar, Vincent Van Gogh (Sayfa 47)Theo'ya Mektuplar, Vincent Van Gogh (Sayfa 47)
Şeyda Vural, bir alıntı ekledi.
19 Mar 20:55 · Kitabı okuyor

İçimizden geçen düşünceler dışarıdan görünüyor mu ki? İnsanın ruhunda koca bir ateş yanıyor olabilir, ama hiçbir zaman kendi kendisini ısıtamaz onunla; gelip geçenlerse yalnızca bacadan çıkan cılız dumanı görürler ve yollarına devam ederler. İçindeki o ateşi körüklemeli kişi, kendi kendine yeterli olmalı, büyük bir sabırsızlıkla ama yine de sabırla birinin gelip o ateşin yanına oturacağı -belki de hep orada kalmak üzere- saati beklemeli. Tanrı’ya inanan kişi, er geç gelecek olan o saati beklemesini bilmeli.

Theo'ya Mektuplar, Vincent Van Gogh (Sayfa 44)Theo'ya Mektuplar, Vincent Van Gogh (Sayfa 44)
Şeyda Vural, bir alıntı ekledi.
08 Mar 20:05 · Kitabı okuyor

Kimi kez insan içine çıkmak, şununla bununla bir sürü gevezelik etmek hoş olabilir, hatta bazen zorunlu bile oluyor bu, ama sessiz sedasız kendi işini sürdürmeyi yeğleyen, çok az sayıda arkadaş isteyen biri insanlar arasında da, dünyada yürüdüğü yolda da en güven içinde olandır.

Theo'ya Mektuplar, Vincent Van Gogh (Sayfa 33)Theo'ya Mektuplar, Vincent Van Gogh (Sayfa 33)