Necati karapinar, I Love You Başarı'ı inceledi.
16 Mar 15:42 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Başarılı olmuş kişilerin hayat hikayelerinin ve öykülerin olduğu akıcı kısa bir kitap. hayatında girişimcilik ve risk alma ve riski yönetme anlamında kendine vizyon katmak isteyenlerin okuması gereken kahve tadında bir kitaptır.

Necati karapinar, Hz Alinin Liderlik Sırları ve Hitabet Sanatı'ı inceledi.
16 Mar 11:08 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap evinde dolaşırken elime geçen ve kitabın arkasını çevirip okuduğumda aslında ünlü bir kitap olduğunu anladım ve merhum Turgut Özal da bu kitabı okumuşlar. Hatta Turgut Özal’ın kardeşi Korkut Özal abisinin bu kitabı elinden düşürmediğini söylüyor... Merak ederek aldığım bir kitap..
Kitabı okumaya başladığınızda kitap liderler , yöneticiler , eğitimciler , girişimciler , öğrenciler ve kendi kendinin lideri olmayı hedefleyenler için bir başucu kitabı olduğunu bize güzel şekilde kendini göstertiyor.
Kitapta Hz Ali’nin iyi bir lider olamanın yanında insan olduğunun unutulmaması gerektiğini ve yöneticilikte erdemli olmaya verdiği önemi ve bu yüzyılda buna duyulan özlemi çok güzel dile getirmiş olmasıdır
Hz. Ali İslamın halifesi olduğu halde asla ‘ müslümanın en kötüsü Müslüman olmayanın en iyisinden daha iyidir ‘ mantığıyla hareket etmemişti. O yaratılanı yaratandan ötürü sevmeyi öğretmişti ve şöyle demişti ; Bir kısmı dinde kardeştir sana , öbür kısmı yaradılışta eştir sana. Diyerek insanlara ne güzel mesaj veriyordu bundan asırlar önce.
Sevilen ve hala hikayeleri anlatılan liderlerin ve yöneticilerin hepsi incelendiğinde erdemli inançlı kimseler olduğu gözlenmektedir.
Liderlik sırları hakkında bir çok sırlar vermişti o. Liderlik silgi kullanmadan resim çizebilme sanatıdır hataya gelir tarafı yoktur.
Çok iyi bir hitabetçi idi ;
Hz. Ali yaşayan insanlar kadar mezarlıkta yatan insanlara da seslenirdi. Fakat sözlerini ölülere değil , ruhlarını öldürmeye çalışan dirilere söylerdi…
Konuşmasını gür ve tane tane yapardı ve konuşurken hibat ile alakalı şunu söylerdi. İnsanoğlu sadece inandığı hakikati gür bir sesle haykırabilir. Bu yüzden kendisi her sözünü gönüllere inci inci nakşetmiştir.
Tayin ettiği valilere hep şunu söyledi; gittiğiniz yerlere adalet götürün haberiniz olsun ki dünya arkası dönük bizden gitmekte, ahiret ise bize doğru ilerlemektedir.
Adaleti savundu hep;
Adaleti savunurken en büyük rolün her zaman alim ve lider kişilerde olduğunu vurgulamıştır.
Günde 10 milyon varil petrol üreten arap dünyasında bir ülkenin şehrinde, hala elektriğin bulunmadığı karanlık evlerin olması ve bu evlerde aç yatan insanların bulunması, yine aynı kentte milyonlarca para verip çocuklarına en pahalı oyuncakları alan insanların yaşıyor olması çelişkiden de öte tuhaf gerçekliktir!
Bu eşitsizliği anca bilginler ve liderler önleyebilir ve anca onlar halkı aydınlatabilir. Geçenlerde Sıcak Düz ve Kalabalık ( T. Friedman) isimli kitapta geçen bir araştırmaya göre arap halkının büyük çoğunluğu ‘ keşke ülkemizde petrol çıkmasaydı ‘ diyor çünkü bir taraf aşırı zengın olurken bir taraf çok fakir oluyor. Bunun önüne geçmek bilginlerin ve liderlerin ülke halkını aydınlatmasından geçiyor diyor Hz. Ali
• ‘İdareci ve yönetici kırmızı güllere koşarken ezdiği kır çiçeklerinin farkında olmalıdır ‘ aslında tüm adaleti ve yöneticiliğin ne denli önemli oluşunu özetlemektedir.

Adem Özbay
Belki hic bir resmî evrakta isimleriniz yan yana gelmedi ama gayri resmi bir çok hayalde ben seninle aynı yastıkta öldüm

Gökhan Uzunalan, bir alıntı ekledi.
11 Mar 19:03

" İşte bana en çok yetecek, aslında hiç yetmeyecek yegane mal varlığım. Senden gelip sende nihayete eren hayatım.. "

Gelmesem de Bekle Beni..., Adem Özbay (Sayfa 29)Gelmesem de Bekle Beni..., Adem Özbay (Sayfa 29)
Sena, bir alıntı ekledi.
19 Şub 22:16

"Kentin tüm ıssız kaldırımlarını vatan edinsem, yanımda sabahlayacak ne bir ayyaş, ne bir evsiz, ne de bir tinerci var."

Gelmesem de Bekle Beni..., Adem Özbay (Sayfa 173)Gelmesem de Bekle Beni..., Adem Özbay (Sayfa 173)
Sena, bir alıntı ekledi.
19 Şub 19:54

"Söyleyecek yalan bulamayanların başvurduğu son çare, gerçeğin ta kendisidir sevdiğim..."

Gelmesem de Bekle Beni..., Adem Özbay (Sayfa 9)Gelmesem de Bekle Beni..., Adem Özbay (Sayfa 9)
Sena, bir alıntı ekledi.
19 Şub 17:36

"Biz hiç kimseyiz. Biz bir şarkı bile değiliz.
Biz hiç kimseyiz. Biz bir çocuk bile değiliz.
Biz hiç kimseyiz. Bir masum bile değiliz.
Biz hiç kimseyiz. Bir insan bile değiliz.
Biz hiç kimseyiz. Bir kul bile değiliz."

Gelmesem de Bekle Beni..., Adem ÖzbayGelmesem de Bekle Beni..., Adem Özbay