Utku, Tarihe Tanıklık Edenler'i inceledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · 40 günde · 9/10 puan

Prof.Dr. Afet İnan'ın kızı Arı İnan tarafından hazırlanmış eşsiz bir kitap. Cumhuriyetin kurucuları ve kuruluşuna tanıklık eden kişilerle yapılmış eşsiz sohbetler. Hatay'ın Anavatana katılması ve daha bir çok eşsiz olay bu eserle aydınlatılmaya çalışılıyor.

Simge Kurtuluş, Piri Reis'i inceledi.
18 Mar 02:28 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

Ahmet Muhiddin Pîrî yani Pîrî Reis çocukluğumdu. Benim hayallerimi başkaları değil Pîrî Reis süslerdi. Hep kahramanımdı. Nice denizlere, açıldık beraber, nice okyanuslar gördük uçsuz bucaksız görünen. Atlas, Hint, Pasifik hepsini dolaştık. Bazı aksamlar o haritada geçtiğimiz yerleri çizerdi ben de geminin ön tarafında oturup denizi izlerdim. O sayısız balık türü bilirdi, cok iyi yüzerdi. Oysa ben yüzmeyi bile bilmiyordum ama ona kendimden çok güvenirdim. Çünkü onun gelip beni kurtacagini bilirdim ve kurtarirdi da. Yani hayalimde.

Böyle güzel hayallerim vardı Pîrî Reis ile ilgili. Kendime yastiklardan ev değil gemi yapardım. Bana Pîrî Reis'i sevdiren o kitap nerede, benim elime nereden geçti, sonrasında ne oldu hiçbir fikrim yok. Birkaç bilim insanı, coğrafyacı, kaptan-ı deryalar vardı ama bir tek Pîrî Reis'i unutamiyorum içlerinden.

Okul kütüphanesinde gördüğümde koşa koşa aldigim bir kitap oldu. Benim istediğim Pîrî Reis'in maceralarını, hayatını okumaktı lakin öyle bir kitap olmadı hal böyle olunca beklentimi de karşılamadı. Karşılayamadı çünkü kendimi derin bir harita içeriği ogrenmeye ya da 1513 tarihli haritasını Türkler mi buldu ecnebiler mi buldu davası değildi ya da aslı astarı olmayan Pîrî Reis uzaylı bağlantısı falan da değildi.

Gereksiz konular sıkça göz önünde bulundurulmuş kitapta uzaylı meselesi gibi. Hayatı ise zaten kitabın ilk sayfalarında bitiyor. Oldu bittiye geldi biraz. Onun dışında bir bölümde yazarın Afet İnan hakkında alaylı bir tavırla ima yapması beni çok rahatsız etti. Her şeyi geçtim serinin ismi de beni rahatsız etti. Koyu feminist bir insan değilim ama böyle bir kullanım hala kaldı mı? "Bilim adamlarımız" Kalmamalı. Gereksiz bir kullanım bu.

Onun dışında Pirî Reis'in çizmiş olduğu haritalar hakkında epey bir bilgi sahibi olmak istiyorsanız okuyabileceginiz bir kitap. İncelememi zahmet edip okuyanlara teşekkür eder iyi okumalar dilerim. İyi geceler. :)

Zeron, bir alıntı ekledi.
16 Mar 01:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Atatürk neden okumuştur;
''Bildiğime göre, Atatürk'ün daime bir entellektüel hayatı var olmuştur. Zevk için okumuş, bilgi edinmek için okumuştur, en çok da siyasi nutuklarına ve yazılarına kaynak olabilmesi için okumuştur.''

Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler, Afet İnanAtatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler, Afet İnan
Zeron, bir alıntı ekledi.
16 Mar 01:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

''Milleti ve içtimai sebepler hazırlanmadan devrimler yapılamaz.''

Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler, Afet İnanAtatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler, Afet İnan
Zeron, bir alıntı ekledi.
16 Mar 01:34 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

''Türklük esastır. Bu mevcudiyeti tarih içerisinde araştırıp sonra övünmek yerinde olur.''

Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler, Afet İnanAtatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler, Afet İnan
Zeron, bir alıntı ekledi.
16 Mar 01:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

''Bu medeni eserleri, bütün dünya ve beşeriyette yapmış ve yaymış olanlar Türk ırkındandır.''

Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler, Afet İnan (Sayfa 385)Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler, Afet İnan (Sayfa 385)
Zeron, bir alıntı ekledi.
16 Mar 01:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

''Akıl ve mantığın halledemeyeceği mesele yoktur.''

Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler, Afet İnan (Sayfa 387)Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler, Afet İnan (Sayfa 387)
Neslihan Akbaş, bir alıntı ekledi.
13 Mar 20:04

Türk dünyası için Fatih, bütün hükümdarların ve insanlık tarihinin yetiştirdiği bütün dehâların en büyüğü (*) olarak kabul edildi ; bu görüşe katılan tarafsız Batılılar da eksik olmadı :

Her kûşesinde dehrin nâm-î bakaa-nisârın
Şâyestedir denilsê" âlem senin mezârın"
Sensin, o pâdişah kî bû ümmet-î necîbe
Emsâr bahşişindir, ebhâr yâdigârın
Titrerdi secde-gâhın, oldukca sen cebin-sây
Hâlâ gelir zeminden Tekbîr-i zâr-zârın.

(*) : Atatürk'e göre Fâtih Sultan Mehmed, "cihan târîhinin en büyük adamı" dır (Âfet İnan, Atatürk'ten Yazdıklarım, 1000 Temel Eser: 55, MEB, 1971, s.111-2).

Osmanlı Padişahlarının Hayat Hikayeleri, Yılmaz Öztuna (Sayfa 75 - Ötüken Neşriyat)Osmanlı Padişahlarının Hayat Hikayeleri, Yılmaz Öztuna (Sayfa 75 - Ötüken Neşriyat)