IRMAKK70, Gece Yarısı Cinayeti'yi inceledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gece Yarisi Cinayeti Agatha Christie kitaplari icinde kesinlikle en unutulmazlar arasindadir benim icin. Son sayfaya kadar heyecani dipdiri tutabilmeyi basarmis. Son sayfaya kadar suclu hakkinda dogru duzgun bir tahminde bile bulunamadigim ender kitaplarindan.

Tuğçe Yılmaz, bir alıntı ekledi.
13 saat önce · Kitabı okuyor

"İnsan aptal görünebilir, ama aslında göründüğünden çok daha akıllı olabilir."

Sittaford Malikânesi'nin Gizemi, Agatha Christie (Sayfa 17)Sittaford Malikânesi'nin Gizemi, Agatha Christie (Sayfa 17)
Büşra A., bir alıntı ekledi.
23 May 23:45

"Yara derinse yüzeydeki iyileşme yeterli olmuyor."

Bitmemiş Portre, Agatha Christie (Sayfa 20 - Altın Kitap Yayınevi - I. Basım ,Ağustos - 2012)Bitmemiş Portre, Agatha Christie (Sayfa 20 - Altın Kitap Yayınevi - I. Basım ,Ağustos - 2012)
Büşra A., bir alıntı ekledi.
23 May 23:42

"Birden karşınıza çıkan bir şey ömrümüze anlam katıp tüm yaşamınızı doldurabilir."

Bitmemiş Portre, Agatha Christie (Sayfa 19 - Altın Kitap Yayınevi- I. Basım- Ağustos - 2012)Bitmemiş Portre, Agatha Christie (Sayfa 19 - Altın Kitap Yayınevi- I. Basım- Ağustos - 2012)
Büşra A., bir alıntı ekledi.
23 May 23:37

"Beni asıl korkutan da zaten onun soğukkanlı, uysal ve sakin hali oldu. Sıkıntı ile baş edebilir; sinirle, gergin bir duygusal durumla bir şekilde başa çıkabilirsiniz, çünkü gerginlik ne kadar şiddetliyse bunu gidermek için verilecek tepki de o kadar etkin olacaktır. Ama soğukkanlı ve mantıklı bir kararlılık çok farklıdır, böyle bir durum yavaş yavaş gelişir ve öyle kolay kolay da giderilemez. "

Bitmemiş Portre, Agatha Christie (Sayfa 16 - Altın Kitap Yayınevi- I. Basım- Ağustos 2012)Bitmemiş Portre, Agatha Christie (Sayfa 16 - Altın Kitap Yayınevi- I. Basım- Ağustos 2012)
Kayra coşar, Cinayetler Oteli'yi inceledi.
23 May 20:59 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Güzel sürekleyici bir kitaptı elinizden bırakamıyorsunuz bir günde bitecek bir kitap sonunu sabırsızlıkla bekliyorsunuz okumanızı şiddetle tavsiye ederim

Zeynep Arslan, Cinayetler Oteli'yi inceledi.
22 May 16:45 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sanırsam yazardan okuduğum 3. kitap her kitap birbirinden güzeldi ve okudukça daha fazla okuyasım geliyordu. Özellikle "artık tüm ipuçlarına sahipsiniz. Suçluyu bulabilirsiniz." bölümü çok güzeldi ama tabii ki bir Agatha Christie kitabında suçlu bulmak kolay değil.

ozge, Koltuktaki Ölü'ü inceledi.
22 May 13:28 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Son günlerde sitede o kadar güzel etkinlikler var ki bende kitaplığımda okunmayı bekleyen kitap sıralamamda bu etkinlikte yer alan eserlere öncelik veriyorum. Böylece hem kitap dostu olan bir çok arkadaşımla benzer yazar ve kitapları okuyup, fikir alışverişinde bulunuyorum, hem de okuma sırası kendiliğinden oluşmuş oluyor. Agatha Christie gençlik yıllarımdan beri keyifle okuduğum bir yazardır. #29346455 etkinliği kapsamında sırada bekleyen ve yine keyifle okuduğum bir kitabı oldu. Yazarın kitaplarında günümüz polisiyesi kadar sürükleyici, kanlı sahneler olmasa da benim için her zaman meraklı, naif bir dedektiflik roman yazarı. Yine bu kitapta da birçok kadın karakter var. Kadınların bu kadar bol olduğu bir ortamda dedikodu, kıskançlık ve romantizm de bolca yer alıyor.( Gerçi erkeklerin de dedikodu sevmediği söylenemez.) Yazarın kitaplarında işlediği ve yaşadığı dönemin izlerini taşıyan İngiliz yaşam biçimini seviyorum. Bazen yapay gelse de naif ilişkiler var. Genelde de karakterler arasındaki diyaloglar hafif tebessüm ettirici. Katil kolay bulunmasına rağmen sonuna kadar merakla ve keyifle okudum. Bunda Belçikalı dedektifin olayları nasıl bağlayacağının etkisi de büyüktü. Neymiş yediğine ,içtiğine dikkat edecekmişsin Günümüz polisiyesine göre basit ve sade olsa da istisnasız zekası ve muzipliği ile Agatha polisiyenin kraliçesi . Ancak kafama takılan ve eksik bulduğum bir noktayı paylaşmadan geçemeyeceğim . Bundan sonrası ipucu içerir. Kitabı okuyan bir arkadaşım varsa cevap verirse sevinirim. Kitapta 2 ölü var ve felçli olan Laura Welman nasıl ve kim tarafından öldürüldü? Bu konuya dikkat çekilmeye çalışılmış ama bağlanmamış . Olmadı Agatha abla ya beni meraklarda bırakıp gittin. Agatha gibi zeki ve esprili insanların sayısı umarım fazla olur.

Bilmiyorum, hiçbir şey bilmiyorum, işte bu beni tüketen şey. Hiçbir fikrim yok…
• Bay Rogers
Bay Rogers’ın bu sözleri kitabı bitirene dek beynimde dolaşan sözler oldu. Çünkü öyle müthiş bir kurgu vardı ki tahmin yürütmek imkansız hale geliyordu.
Agatha Christie yani polisiye romanlarının kraliçesi ; yine muazzam bir eserle karşımıza çıkıyor.
On Küçük Zenci, Agatha Christie'nin  yazdığı romanlar içinde en çok satan romandır. Ayrıca dünya çapında milyonlarca okuyucuya ulaşmış en çok okunan kitaplar arasında 6. sıradadır.
Kitabın  asıl adı "And There Were None"-“Ve Hiç Kimse Kalmamıştı” şeklindeyken Agatha Christie, bu kitaba  ilk önce  "On Küçük Zenci" adını vermiş, daha sonra ırkçılıkla karıştırılacağını düşünerek "On Küçük Kızılderili" adını koymakta karar kılmış ve sonra adını tekrar değiştirmiş.

Kalın bir kitap değil. Diğer polisiye romanlarının aksine sayfa sayısı çok az. Buda şunu gösteriyor; aşırı ayrıntıya, gereksiz betimlemeye, yoğun cümlelere girilmeden de; sade, yalın bir şekilde polisiye yazılabiliniyormuş.kitabın kurgusu müthiş okumaya başladığınız an sizi içine çekiyor.

Kitabın konusu genel itibariyle şöyle;
Her birinin gizledikleri ve korktukları sırları olan on kişi, Zenci Adası’ndaki ıssız bir malikâneye davet edilirler. Ancak malikâneye giden grubu bir sürpriz beklemektedir, ev sahibi ortalarda yoktur. Geçmişlerindeki karanlık sırlardan başka hiçbir şeyleri olmayan bu insanlar adada mahsur kalmışlardır. Konuklar bir süre sonra gizledikleri sırları birbirlerine anlatırlar. Ve teker teker ölmeye başlarlar...
(ARKA KAPAK YAZISINDAN)

İşin can alıcı kısmı şu: Adada 10 kişi var. Bu on kişi dışında adada hiç kimse yok. Yani katil içlerinden biri ama kim olduğunu bilmek imkansız.

Şu an Puhu TV de yayınlanan ve Onur Saylak’ın yönettiği Şahsiyet dizisinde de katilin cinayete başlama sebebi hemen hemen aynı. Bir hastalığa yakalanması ve mahkemelerin adil ceza vermemesi...
Dizideki katilimiz Agâh Beyoğlu şöyle diyor :
Yok haksız tahrik, yok iyi hal… İndire indire bir madalya takmadıkları kalmış sana. Her zamanki gibi gereği düşünülmüş de gereği yapılmamış o mahkemede.

Kitaptaki katilimiz de şöyle diyor ;
Her şey böyle başladı, izleyeceğim yol önümde belirmişti. Bir değil, bir dizi cinayet işlemeyi kararlaştırdım. Yasaların penceresinden kurtulan suçluları ben cezalandıracaktım.

Okumanızı tavsiye eder iyi okumalar dilerim.

ozge, bir alıntı ekledi.
21 May 13:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Belçikalı ''İnsan el kitabına göre dedektiflik yapmaz .'' dedi. '' Sadece aklını kullanır. ''

Koltuktaki Ölü, Agatha Christie (Sayfa 131 - altın kitaplar 1990 basımı)Koltuktaki Ölü, Agatha Christie (Sayfa 131 - altın kitaplar 1990 basımı)