Omzuna küçük bi öpücük kondurmalı ki adam, kadın aitlik hissini iliklerine kadar yaşasın. Aşk bu, kelimelerden ibaret değil sonuçta

İnsanoğlu sürekli bir yarış ve koşuşturma peşinde bunu anlıyorum sebepleriyle lakin İnsanoğlu neden acıları yarıştırma ihtiyacı duyar? Benim yaram senin yarandan daha derin bak.Benim ırkım senin ırkından daha çok acı çekmiş.Biz sizden daha çok ölmüşüz.Benim sevgilim senin sevgilinden daha şerefsiz....:):) Acılar derin olur,geçmişte insanoğlu büyük acılarla yüzleşmiş,biz beraber çok öldük,sevgililerimiz şerefsiz çıktı...denmiyor.Sürekli bi aitlik eki ve sürekli bi yarış acılarda bile? Aidiyet,kimlik,statü,ırk...bunlar hepsi sonradan elde edilen kavramlar.Siz bunları elde ederken doğuştan gelen insanlığınızı bırakıyorsunuz kapı eşiklerine.Oysa tek ihtiyacınız,ihtiyacımız insanlık başka birşey değil.

Dünya üzerinde bana aitlik hissi yaşatan bir yer bulamadım.
Nereye gidersem gideyim, nerde yada kimin yanında olursam olayım aslında oraya ait değilmişim orda olmamam gerekiyormuş gibi hissediyorum.

DUA, Komünist Manifesto'yu inceledi.
 03 Oca 10:55 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Küçükken çok aşırı yaramaz oluşumdan dolayı halk arasında lakabım komünistti. Mahallede küçüğünden büyüğüne herkes bana komünist derdi. Komünist onlara göre kötü ve korkunç bir şey demekti. Ve bende böyle biri olmaktan nedense gurur duyardım.

Komünist kelimesini duyunca hala bir aitlik hissederim. Küçüklükten aşılanmışım işte. Sonra dedelerim ki ikisi kardeş olur. Biri annemin babası diğeride amcası. Ben ikisine de dede derim. Biri sosyalisttir diğeri komünisttir. Hızır idi Yunus idi sahnesindeki gibi komünist olacak sosyalist olacak diyerek üzerimden hep iddiaya girerlerdi.

Kitap bir şekilde elime geçince aa kesin beni anlatıyor okuyayım ve gerçek bir komünist olayım dedim. Okumaya başladım ama kangren oldum. Hiç tarzım değildir böyle şeyler zaten ağır siyasi düşünceli insanların içinde büyüdüğüm için siyasetten hep nefret ettim uzak durdum. Dolayısıyla kitap ne anlatıyor hiç anlamadım. Üzgünüm dedelerim ne komünist olabildim ne sosyalist. İnsan olmaya devam edeyim bu bana yetiyor.

Kitabı sevmedim okumak isteyene gönderebilirim.

Muhammed Ali ÇİÇEK, Soğuk Kahve'yi inceledi.
27 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bazen çok güzel bir kız girer hayatına(yüzünden, fiziğinden bahsetmiyorum güzel derken). O başla bir güzelliktir herkes göremez. Sen seviyorsun diye takımının on birini bile ezbere bilir, ofsaytı öğrenir. "Oha faule bak" der. İşte sonra bakıyorsun, kız resmen sana benzemeye başlıyor. O senin için yaşarken, sen onun için yaşamıyorsun. İlişki devam ediyor ve ondan iyisini aramak saçma geliyor. Bazen ağlıyor senin için, kıyamıyorsun, ait değilsin ona ama seviyorsun, sevmek bir bakıma aitlik oluyor işte, kendine bile ait değilken...

Cansu Altprmk, Babamı Beklerken'i inceledi.
15 Ara 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Ba-yıl-dım

Hepimizin kendisini bir yerlere ait hissetmeye ihtiyaç duyduğu anları olmuştur. Bir eve bir aileye..
Özellikle yaşamlarını ailesiz kurmak zorunda kalan insanların eksikliğini hiçbir şey dolduramaz. Onların aitlik kavramı en büyük eksiklikleridir..

-Gelelim kitabımıza-

Babamı Beklerken, yazar tarafından 1917-1936 yılları arasında kendi aile köklerini esin kaynağı alarak usta bir dille anlatılmış.

Dönem olarak Birinci Dünya savaşı, Büyük Buhran, çok sayıda insanın hayatını kaybettiği İspanyol gribi, Amarika'da 250.000 kadar kimsesiz, terkedilmiş, evsiz kalmış çocukların yetimler trenleriyle farklı ailelere gönderilmesi gibi gerçekleri gözler önüne sererek oluşturulmuş bir baba ile kızının bağlarını kurarken bulundukları kasabanın hikayesini ictenlikle kimi zaman güldürerek kimi zaman hüzün dolu şekilde anlatmıştır.

Kitabın ana kahramını 12 yaşında ki Abılene' in dilinden anlatılan kasaba hikayesini J.K. Rowling'in Boş Koltuk kikabına benzettiğimi söyleyebilirim. Fakat konu olarak çok ayrı..

Abılene' in annesi tarafından çok küçükken terk edilmiş, babası ile şehir şehir gezerek büyüyen, ait olduğu bir evi bağlı olduğu bir şehri bulunmayan bir çocuktur.

Günün birinde babası ile yolları ayrılacak ve kendini bir zamanlar babasının çocukken hayatının bir kısmını yaşadığı kasaba olan Manifest'te bulacaktır.

Severek okuyacağınızı düşündüğüm bu romanı kesinlikle tavsiye ediyorum. İnsanı sıkmadan düşüncelere itebilen harika bir kitap.

%99 pokerface, bir alıntı ekledi.
12 Ara 2017

- Aitlik. Çoğu insanda bir topluluğa ait olma güdüsü vardır. Birçok yalnız insan için tek başına bu mem önlerine çıkan dine mensup olup toplantılarına aksatmadan katılması için yeterlidir. Birçok Üniteryan tanıyorum ki Tanrı'ya inanmadıklarını itiraf ediyorlar; sadece kiliseye gidip cemaatleriyle buluşmak hoşlarına gidiyor.

Akıl Virüsü, Richard Brodie (Sayfa 239)Akıl Virüsü, Richard Brodie (Sayfa 239)

Musluğun yanında boş bi tabure olduğu sürece sorun yok.
Zaferler yenilgiler bile anlamlı gelebilir.
Patlayan bombalar doğum günleri okuldaki ilk günün, tanrıyı yada diğerlerini bile anlayabilirsin belki sarhoşken ve genelde böyle şeyler geçer kafalardan sanırım. Bi tür meditasyon gibi bar taburesi götünü uyuştururken öze dönüş aydınlanma yada ne haltsa işte
Dünya gecen binyılda öküzün boynuzlarındaydi
şimdi bar taburesinde oturan hastalıklı kaçık görünen yanlız sarhoşun omuzlarında yanlız adamın krallığıdır derler cehennem kokan bar taburesi tartışılır.
Tabi bazen beklenmedik bi sahne açılır önünde
Kadın usulca geçip giderken tüm zarafetiyle içinde biseyler canlanır
çölde kaybettiğin anlamı aranırken şimdi anlamlarla dolu kuyunun dibinde
sonuçta hiçbir şey​ ve herşey gibi ne kutsal ilahi nede anlamsız boşuna tam manasıyla
olması gerektiği gibi herşey
sabitlenmiş tutturulmuş boşluğa hissi imkansızlığı
aşk değil sadakat aitlik yada başka bi çaba degil
ihmal etsende pek sallamaz seni
biri kalkarken başka biri oturur
ölü cılız loş ışıklar yükselen birbirine karışan müzik sigara dumanı içindeki cehennem konuşmalar çokça kafa siken genelde
Başlarda umursarsın dinler anlamaya çalışır muhteşem bişeymis gibi anlamaya zorlarsın kendini. Guernica gibi yıkımın kaosun resmine sıradan bı trajediye , sonralari ilgiliymiş gibi görünmeye çalışırken
kimsesizler mezarlığına gömülme olasılığınız bire beş verir
ama tabutun bi bardan kaldırılacaksa gecenin sonunda tanımadığın sarhoşların omuzunda buna değer diye düşünüyorum
hayatta fark yaratmayı düşleyen
birbirinden farksız karıncalar
ortalarda dolanırken
büyük son ..

Mihriban Karadağoğlu, Güneş Ülkesi'ni inceledi.
08 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

İncelemeyi Öteki Yayınevi, Birinci Baskı: 2017, Özlem Pekcan(Çev) üzerine yapıyorum.
Eserin İtalyanca özgün adı "Citta del Sole", ve ilk defa Latince olarak "Civitas Solis" 1623'te Farankurt da basılıyor. Özgün metin ise ancak 1904'de basılıyor. Öteki'nin çeviride kaynak aldığı eser ise 1602'de Campanella'nın kaleme aldığı ilk metindir.
Eser, Ospitalario Tarikatı Rahibi ile Cenevizli Kaptan arasındaki diyaloglardan oluşur. Rahibin soruları doğrultusunda Cenevizli Kaptan, bir zamanlar topraklarında yaşamış olduğu Güneş Ülkesi'ni anlatır. Kentin coğrafyasını, fiziksel yapısını, eğitim, savaş, inanç ve astroloji anlayışını, toplumsal yaşamını aktarır meraklı rahibe. Güneş ülkesindekiler, aitlik-sahiplik duygusundan yoksundurlar, kendi evleri, kendi çocukları yoktur. Yöneticileri(buna "Güneş" derler.) tüm bilim ve sanat dallarını, varlığa ait olan bilgiyi en iyi şekilde bilmek durumundadır. Neslin sağlıklı olarak devam edebilmesi için hangi kadının ve erkeğin kiminle ilişkide bulunacağı yönetim tarafında belirlenir. Kadın ve erkek arasında tutkudan ziyade arkadaşlık daha öndedir. Ölümden korkmazlar çünkü ruh onlar için ölümsüzdür. Bilim ve felsefeyle uğraşırlar ve dünyadaki diğer halkların eninde sonunda kendileri gibi olacağını söylerler. Güneş ülkesindekiler, neye ihtiyaç duyuyorsa ona sahiptirler.
Pekcan, Tommaso Campanella adlı giriş metnini bitirirken şöyle diyor; "Elinizdeki kitap, gördüğü baskı ve işkenceler karşısında isyan eden, Altın Çağ özlemiyle yanıp tutuşan bir ruhun felsefe, astroloji ve dinle harmanlanarak dile gelmiş rüyasıdır."