Cavid Necefov, bir alıntı ekledi.
22 Nis 02:15 · Kitabı okuyor

Yastıkname
Sei Şonagon: "Dünya bazen beni öyle öfkelendirir ki, bir an daha bu dünyada yaşayamayacağım gibi gelir bana, bir daha dönmemek üzere kaybolmak isterim. Ama sonra, güzel bir beyaz kâğıt parçası, Mişinoku kâğıdı ya da beyaz süslü bir kâğıt bulabilirsem, bu gibi şeylere biraz daha katlanabileceğime karar veririm."

Okuma Günlüğü, Alberto Manguel (Sayfa 167)Okuma Günlüğü, Alberto Manguel (Sayfa 167)
Cavid Necefov, bir alıntı ekledi.
22 Nis 02:00 · Kitabı okuyor

Buzzati'nin ekleyeceği bazı şeyler vardır:
"Cesur ol, Drogo, bu senin son kozun; bir asker gibi git ölüme, en azından, yanlış yaşamının iyi sonlanmasına izin ver. Sonunda, kaderden öcünü al; kimse sana övgü düzmeyecek, kimse kahraman ya da şu bu demeyecek sana; ama sırf bu nedenle
denemeye değer. Gölge çizgisini sağlam adımlarla aş, bir geçit resmindeymiş gibi dimdik dur ve yapabilirsen, gülümse hatta.
Ne de olsa, vicdanın çok ağır değil, ve Tanrı mutlaka bağışlayacaktır seni."

Okuma Günlüğü, Alberto Manguel (Sayfa 161)Okuma Günlüğü, Alberto Manguel (Sayfa 161)
Cavid Necefov, bir alıntı ekledi.
19 Nis 01:05 · Kitabı okuyor

Deli sorular
Belki de en büyük yazınsal karakterler, asla tam olarak anlayamadığımız az sayıda kişidir. Yüz kafadarını kızının evine getiren dayanılmaz Lear; kısa bir süre gördüğü genç bir kıza saplantıyla tutulan kalbi kırık Dante; hayallerinde, kuruntularinda inat ettiği için dövülen, taşlanan, bela düşkünü, sanrılı
Don Quijote; neden gözyaşlarına boğarlar bizi, neden aklımızdan çıkmazlar, neden, her şeye karşın, yaşamın anlamlı olduğunu ima edip dururlar? Hiçbir neden göstermezler; var olduklarına "yeminle" inanmamızı, bunu kabul etmemizi, onaylamamızı isterler bizden.

Okuma Günlüğü, Alberto Manguel (Sayfa 149)Okuma Günlüğü, Alberto Manguel (Sayfa 149)

"Totaliter hükümetler, düşünceyi yalnızca dilleri yasaklamak suretiyle kısıtlamazlar: Belli kelimelerin belirli bağlamlarda kullanılmasıyla ve varsayılan haklarla ayrıcalıkları ifade etmek üzere yeni kelimelerin uydurulmasıyla oluşturulan bu yeni dağarcık aracılığı ile dile getirilen şeyin doğası itibarıyla doğru olduğu izlenimini yaratabilirler, zira bu kelimeler belli bir ifadeyi dile getirmek üzere yaratılmışlardır: Demokratik, ifade özgürlüğü, eşitlik, liberal kelimelerinin her biri iyi örneklerdir."

Cavid Necefov, bir alıntı ekledi.
18 Nis 01:44 · Kitabı okuyor

Ödünç alınmış kitaplar, misafirliği fazla uzatan ziyaretçileri anımsatır. Onları okumak
ve bana ait olmadıklarını bilmek, bir bitmemişlik, yarıda kalmış bir zevk duygusu verir bana. Kitaplıklardan alman kitaplar için
de aynı şey geçerli.

Okuma Günlüğü, Alberto Manguel (Sayfa 144)Okuma Günlüğü, Alberto Manguel (Sayfa 144)
Cavid Necefov, bir alıntı ekledi.
 18 Nis 01:35 · Kitabı okuyor

Sancho, yolluk olarak çocuğa bir parça ekmek ve biraz da peynir vererek şöyle der: "Alın, Andrés kardeş; başınıza gelen felaketten hepimize bir pay düşüyor." Çocuk, akla uygun olarak, Sancho'ya nasıl bir pay düştüğünü sorar. "Size verdiğim bu peynirle ekmeğin payı," diye cevap verir Sancho, fakat hakikatin sadece bir şeklidir bu. Oğlanın başına gelenler, Sancho'nun içine doğduğu gibi, hepimizi etkiler tabii; fiziksel acı olarak, boş bir mide ve kırbaçlanan deri olarak değil de, adaletsizliğin artması ve bizlerin de (öyle görünüyor ki) onu yenmenin olanaksızlığına mahkûm olduğumuz şeklinde.

Okuma Günlüğü, Alberto Manguel (Sayfa 141)Okuma Günlüğü, Alberto Manguel (Sayfa 141)
Cavid Necefov, bir alıntı ekledi.
18 Nis 01:19 · Kitabı okuyor

Juan José Saer'e göre, Don Quijote, adalet uğruna üstlendiği görevin başarıya ulaşması ya da başarısız olmasıyla hiç ilgilenmediği için bir destan kahramanıdır: "Akılda tutulması gereken temel nokta şudur," der Saer; "her insani girişimde, başarısızlığın kaçınılmazlığının açık ya da bulanık bir biçimde de olsa farkında olmak, destanın verdiği derse temelden zıt bir şeydir."
Stevenson'un düşüncesiyle karşılaştırın bunu: "Hayattaki görevimiz başarılı olmak değil, cesaretimizi yitirmeden başarısız olmayı sürdürmektir."

Okuma Günlüğü, Alberto Manguel (Sayfa 137)Okuma Günlüğü, Alberto Manguel (Sayfa 137)
Cavid Necefov, bir alıntı ekledi.
18 Nis 01:15 · Kitabı okuyor

Hiçbir toplum, işleyen bir adalet yasası olmaksızın tutarlı biçimde var olamaz; toplumun kendisini tanımlayış biçiminin bir parçası olmalıdır bu yasalar ve toplumun yurttaşlarının, desteklesinler ya da desteklemesinler, bu yasalara inanması, ayrıca sonuçlarına saygı duyması gerekir.

Okuma Günlüğü, Alberto Manguel (Sayfa 136)Okuma Günlüğü, Alberto Manguel (Sayfa 136)
Cavid Necefov, bir alıntı ekledi.
 18 Nis 01:10 · Kitabı okuyor

Bugünkü gazetelerde, Irak'taki savaşın kaçınılmaz olduğuna dair yeni belirtiler var. Bir Iraklı dost soruyor: "Saddam'm zulmü
ile dini liderlerin aşırıcılığı ve Birleşik Devletler'in ekonomik açgözlülüğü arasmda nasıl bir harekât yürütülebilir? Ya başımız kesilecek, ya taşa tutulacağız ya da canlı canlı yutulacağız."

Okuma Günlüğü, Alberto Manguel (Sayfa 135)Okuma Günlüğü, Alberto Manguel (Sayfa 135)