Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
 19 Mar 17:26 · Kitabı okuyor · Beğendi

Hiçbir kitle aldatılmak istemeden aldatılamaz. En azından uzun süre aldatılamaz. Kabala geleneğinde ölümsüz bir deyiş vardır: " Aldanmak istenen aldanır."

Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 241)Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 241)
Özlem ERCİN, Kuşlar Yasına Gider'i inceledi.
 17 Mar 15:43 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kuşlar Yasına Gider'in aile özlemini şiddetlendiren, Ege insanını sevdiren, yeni türküler kazandıran, içimize hitap edebilen bir eser olduğu kanaatindeyim. Türkçe kullanımının efsane oluşundan falan bahsetmiyorum, bunu edebiyatçılar yorumluyorlar zaten. Ama ben ilk defa bir kitapta cağıl cuğul ikilemesinin kullanıldığına şahit oldum. "De gidi müslüman de" söz kalıbını gördüm. Bunlar egelilerin dillerinden düşmeyen sözler hep. O yüzden zaman zaman sırıtarak okudum sanki bir hemşerim ile sohbet ediyormuşum gibi. Bunun dışında ilk defa okuduğum hembembe sekmek, hapahap karşılaşmak gibi sözler de vardı. Bunlar güzel ayrıntılar.

Ben çok sevdiğim bazı bölümlerden bahsetmek istiyorum, okumayanlar için küçük bir 'spoiler içerir' uyarısından sonra.

Anlatıcının, gördüğü rüyayı eşine anlattığı bir bölümü hatırlıyorum. Anlattıktan sonra rüya hakkında yorum yapmak da istiyor anlatıcı. Fakat eşinin zekasına ayıp etmemek için susuyor. Yine aynı naiflikle, kendisi hakkında yazılan biyografinin yalan yanlış şeylerle dolu oldugunu görünce sinirleri bozuluyor ve fakat babası "Neyin var?" diye sorunca derdini paylaşmıyor; babasını bunca derdinin arasında yormak istemeyerek ve kendi derdinin önemsizliğine canı sıkılarak. Israr üzerine anlatiyor sonra. Bu sayede "Sana da aldatılmak yakışırdı oğlum." gibi muazzam bir cümle hayatımıza giriyor Aziz sayesinde. Böyle incelikler barındırıyor kitap. Sonra kendi hayatınızda yakınlarınızı düşünerek yaptığınız ya da sizin için yapılan düşünceli ve maneviyatı göklerde olan hadiseleri anımsatıp gülümsetiyor.

Detaylarla dolu bir büyük güzellik bence kitap. Zübeyir ile Cavit arasında geçen sohbette muhatapsız kalmak ile domuzun ölmemesindeki ilişkinin anlatılışı, Ayperi'nin kuyruğu kısa olan Boncuk adlı kedinin adını da Cu olarak kısaltması ve Martesi soyadını vermesindeki tatlılık, Seher'in Denizli-Ankara yolunda eşi yesin diye marketten aldığı torbalar dolusu yiyecek, o yiyeceklerden bir tanesini bile açmadığını çok sonra fark edecek olan anlatıcı, baba -Aziz- yataktan kalkarken tutunabilsin de işi kolaylaşsın diye tavana ip/urgan bağlatan anne, Aziz'in ölüm döşeğindeyken işaret dili ile anlatmaya çalıştığı o güzelim "Tuttuğun altın olsun." cümlesi.

Her şeye benzeyen uluorta duyguları hiçbir şeye benzemeyen cümlelerle anlatmış Hasan Ali Toptaş.

Kimseye tavsiye etmeyeceğim. Zamanı gelince okur insan. Ben tam zamanında buldum bu yazarı. Siz de bir şekilde, belki başka başka zamanlarda ama muhakkak bulacaksınızdır.

Melike Uzunoğlu, bir alıntı ekledi.
14 Mar 19:01 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yönetilmek istemiyoruz. Ama bununla, kimseyi yönetmek istemediğimizi de ilân etmiş olmuyor muyuz? Aldatılmak istemiyoruz, bize daima gerçeklerden başka bir şey söylenmesin istiyoruz. Ama bununla, her zaman gerçeği, yalnızca gerçeği söyleyeceğimizi de ilân etmiş olmuyor muyuz? Emeğimizin meyvelerinin çalınmasını istemiyoruz, ama bununla, başkalarının emeğinin ürününe saygı duyacağımızı da ilân etmiyor muyuz?

Anarşist Ahlak, Pyotr Kropotkin (Sayfa 45)Anarşist Ahlak, Pyotr Kropotkin (Sayfa 45)
Gözde, bir alıntı ekledi.
14 Mar 01:13 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Aldatılmak ile Aldanmak arasındaki ince çizgiyi hissettirdiler ve aşkın her koşulda kirlendiğini ispat ettiler.

Piraye'de Nazım Olmak, Nazan Arısoy (Sayfa 17)Piraye'de Nazım Olmak, Nazan Arısoy (Sayfa 17)
Alyoşa, bir alıntı ekledi.
06 Mar 16:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Hesaplaşma
Ona göre aldatılma, en büyük suçtu, düpedüz cinayetti. En sinsi öldürme biçimiydi; çünkü yok ettiği şeyler, ortalığa saçılmazdı. Aldatılmak, insanlara duyduğunuz güveni, kadınlığınızı, ruhunuzun masumiyetini, yarınlara dair umutlarınızı öldürürdü. Üstelik kimse öldüğünüzü de fark etmezdi. Etten bir yığın olarak, kalabalıkların içinde soluk almaya devam ederdiniz çünkü. Her şey içinizde olup biterdi. Bu suçun cezası çok ağır olmalıydı ama ne yazık ki, hiçbir mahkeme böyle bir zalimliği suçtan saymazdı. Yalnızca vicdan... Vicdanı yargılardı insanı. O da hep geç kalırdı bu hesaplaşmaya...

Kar İzleri Örttü, Gülşah Elikbank (Sayfa 158 - Kırmızı Kedi Yayınevi - Birinci Basım: Aralık 2012)Kar İzleri Örttü, Gülşah Elikbank (Sayfa 158 - Kırmızı Kedi Yayınevi - Birinci Basım: Aralık 2012)
Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
 03 Mar 21:45 · Kitabı okuyor · Beğendi

...Akıl işleyecek, dindarlık insanlar arası bir değer ölçüsü olmaktan çıkarılacaktır ki kitleler Allah ile aldatma tezgahlarının maskesini düşürebilsin, arka planını görebilsin. Maske düşürülüp arka plan görülmediği sürece Allah ile aldatılmak kaçınılmazdır.

Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 7 - Yeni Boyut Yayınları)Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 7 - Yeni Boyut Yayınları)
Kağan İnal, bir alıntı ekledi.
28 Şub 23:01 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Demek seni gözünün içine baka baka aldattı ha,dedi bana dönerek yine; bir şey söyleyeyim mi sana da zaten aldatılmak yakışırdı oğlum.

Kuşlar Yasına Gider, Hasan Ali ToptaşKuşlar Yasına Gider, Hasan Ali Toptaş
toprakta karınca, bir alıntı ekledi.
27 Şub 23:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yedi
Demek seni gözünün içine baka baka aldattı ha, dedi bana dönerek yeniden; bir şey söyleyeyim mi, sana da zaten aldatılmak yakışırdı oğlum.

Kuşlar Yasına Gider, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 145 - Everest Yayınları)Kuşlar Yasına Gider, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 145 - Everest Yayınları)
tuğba, bir alıntı ekledi.
24 Şub 19:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Demek seni gözünün içine baka baka aldattı ha, dedi bana dönerek yeniden; bir şey söyleyeyim mi, sana da zaten aldatılmak yakışırdı oğlum.

Kuşlar Yasına Gider, Hasan Ali ToptaşKuşlar Yasına Gider, Hasan Ali Toptaş
RoYaLSi, bir alıntı ekledi.
20 Şub 00:58

"Demek seni gözünün içine baka baka aldattı ha, dedi bana dönerek yeniden; bir şey söyleyeyim mi, sana da zaten aldatılmak yakışırdı oğlum..."

Kuşlar Yasına Gider, Hasan Ali ToptaşKuşlar Yasına Gider, Hasan Ali Toptaş