Ebru oğuz, Cesur Yeni Dünya'yı inceledi.
 5 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

"Hey cesur yeni dünya," diye tekrarladı. " Hey cesur yeni dünya ki içinde böyle insanlar var. Hemen işe koyulalım." Incelemeye vahşi olarak görülen John un sözüyle başlamak istiyorum. O kadar etkileyici bir kitap ki hiç bitmemesini istedim. Sizin de kesinlikle okumanız gereken bir kitap diye düşünüyorum.
Kısaca anlatmak gerekirse kitap dystopia (kara ütopya) yı anlatıyor. Herkesin herkese ait olduğu, kuluçkadan insanların üretildiği, aile din, gibi ifadelerin yer almadığı, 100 den fazla ikizin olduğu ve bunların hepsinin birbirine benzediği, insanların sağlıklı doğup hiç yaslanmadan öldüğü, acılardan kurtulmak için hapların kullanıldığı, insanların her şeye karşı şartlandırıldığı, sevginin, ait olmanın olmadığı bir dünya anlatılıyor bu kitapta.
Aslında yazar bu kitabı yazarken ilerde olması muhtemel bir dünyayı anlatmak istemiştir bize. Teknolojinin hüküm sürdüğü insanların hiç çalışmadan keyif sürdüğü, istenilen kitapların okutulup istenmeyenlerin saklandığı, uykudayken bazı şeylerin isitilerek öğretildigi, insanların aktif olmak yerine sürekli pasif durumda olduğu bir dünya işte cesur yeni dünya.
Kitabı okurken şu an bizim de cesur yeni dünyada meydana gelen birçok şeyi yaptığımızı ve bunlara karşı koşullandırılmış olduğumuzu farkettim. Günümüzde de birçok insan acılardan kurtulmak için hapları tüketiyor. Bazı kitaplar okutulurken, bazı kitaplar ise yasaklanıyor. Ayrıca aile kurmak da artık eskisi gibi olmaktan çıktı. Aile sevgisi gittikçe azalıyor. Umarım biz de cesur yeni dünyaya yol almaktan vazgeçip kendi dünyamızda yaşamaya devam ederiz.

Ebru oğuz, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Gözyaşları içeren bir şeye ihtiyacınız var sizin," dedi Vahşi, "değişmek için. Burada hiçbir seyin bedeli yeterince ödenmiyor."

Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley (Sayfa 237)Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley (Sayfa 237)
Ebru oğuz, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Katlanmayı öğrenmek yerine tatsız olan her şeyin kökünü kazımak. Hangisi daha onurludur usumuzca, acımasız kaderin sapan taşlarına ve oklarına katlanmak mı, yoksa silah kuşanıp karşı koyarak son vermek mi dert yağmuruna...

Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley (Sayfa 236)Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley (Sayfa 236)
Ebru oğuz, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Fakat değer, özel talepte yatmaz. Bir değerin saygınlığı ve kıymeti, ona ulaşmaya çalışan kadar, o değerin kendisinde de yatar."

Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley (Sayfa 234)Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley (Sayfa 234)
Ebru oğuz, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Güzellik çekicidir ve biz insanlarımızın eski şeylere kapılmalarını istemeyiz. Yeni şeyleri sevmelerini isteriz."

Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley (Sayfa 219 - ithaki)Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley (Sayfa 219 - ithaki)
Ebru oğuz, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Bir kez daha uyanarak kendini dış gerçeklikle karşı karşıya buldu, etrafına baktı, gördüklerini tanıyordu; derin bir dehşet ve iğrenme hissiyle, günlerini ve gecelerini dolduran bitmek bilmez delilikten, her tarafta kaynayan ayırt edilemez aynılık kabusundan tanıyordu. Ikizler, ikizler...

Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley (Sayfa 209)Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley (Sayfa 209)

Tek tek nesneler üzerinde bilgimiz arttıkça Allah'ı daha yakından tanırız.
Aldous Huxley

Belki de bu dünya başka bir gezegenin cehennemidir.
- Aldous Huxley

Hüma, bir alıntı ekledi.
20 saat önce

Mutluluk zor zanaat, özellikle de konu başkalarının mutluluğu olunca. İnsan eğer sorgulamaksızın kabullenmeye şartlandırılmamışsa, mutluluk, gerçekten çok daha zor bir uğraş.

Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley (Sayfa 226)Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley (Sayfa 226)
Sefer Fındık, bir alıntı ekledi.
 21 saat önce · Kitabı okuyor

"Mutluluk ve erdemin sırrıdır; yapmak zorunda olduğun şeyi sevmek. Tüm şartlandırmaların amacı budur: İnsanlar, kaçınılmaz toplumsal yazgılarını sevdirmek."

Cesur Yeni Dünya, Aldous HuxleyCesur Yeni Dünya, Aldous Huxley