Çok önemli bir nokta
📌İnsan için mevki, servet ve şöhret gaye değildir. Gaye olan mutluluktur. Mutluluğun şartı ise insanın kendi içi ile uyumlu yaşamasıdır. Beni dinle! İçinle, işin ve mesleğin uyumlu olsun.

Ali Fuat Başgil

Düşünen bir genç,maden ocağında çalışan bir işçiden daha çok çalışıyordur.Ali Fuat Başgil'le ilk tanışmam olacak.Felsefe ve kişisel gelişim kitabi olduğunu düşünüyorum.Çok ilgimi çekti.

., Gençlerle Başbaşa'yı inceledi.
 01 May 20:39 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil'i Osmanlıca çalışma kitabındaki bir metinde tanıdım.Kitabın beşinci bölümünde ki verilen kaidelerden bir kaçı verilmişti.
Çalışıp ögrenmenin yolu ve usulü , muvaffak olma yolunun tehlikeleri ve düşmanları (kötü arkadaş , kötü örnek )
Muvaffak olmanın şartları (irade , hareket )
Terbiyenin ruh ve karakter üzerindeki tesiri ( mizaç , karakter, huylar )
Verimli çalışma şartları konularına değinilmiş.
Ve her gencin mutlaka okuması gerektiğini düşünüyorum . Eseri için ;"genç ve tecrübesiz çıraklar için faydalı olabilecek bir rehber" diyor.Hatta son bölümden kendiniz için noksan gördüğünüz maddeleri not etmeli ve çalışma masasında bulundurmalısınız. Motive amaçlı.;)

Başarılı olmak ve yükselmek gayretin meyvesidir, gayret ise iradenin ifadesidir.

Ali Fuat Başgil

Nurten Güzel, Gençlerle Başbaşa'yı inceledi.
21 Nis 15:52 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Kitap Ali Fuat Başgil'in Gençlerle Başbaşa adlı kitabıdır. Yayınevi Osmanlıca ve türkçe basmıştır bu kitabı. Kitabın içeriği gençlere notlar niteliğinde yazılardan oluşuyor. Muvaffakiyet, çalışma, çalışmanın önemi, fıtrat ve huy, öğrenme, kitap, gençlerin önemi gibi konular içeriyor. İnce bir kitap. Bir saatte bitebilecek türden. Genel olarak sanki özet kitap gibi duruyor. Güzel notlar var içerisinde. Tavsiyedir.

Talha, bir alıntı ekledi.
20 Nis 19:42 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ali Fuat BAŞGİL'den
Gök kubbe altında yepyeni hiçbir fikir yoktur. En yeni fikir, eski bir fikrin yeni bir elbise giymişidir.

Zamanın Kıymeti, Abdulfettah Ebu Gudde (Sayfa 111)Zamanın Kıymeti, Abdulfettah Ebu Gudde (Sayfa 111)
Hafize, Gençlerle Başbaşa'yı inceledi.
10 Mar 11:12 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Rahmetli Ali Fuat Başgil'i övme gereği duymuyorum lakin başarıları ve eserleri gün gibi ortadadır. İncelemek amacıyla elime alıp bir anda okuduğum bir kitap oldu. Dilindeki sadelik ve akıcılık sayesinde nerede başlayıp nerede bitirdiğinizin farkında bile olmuyorsunuz. Değer verdiğiniz bir yakınınız ( babanız, abiniz, dayınız veya amcanız... ) ile konuşuyor, dertleşiyor gibi oluyorsunuz.

Piyasada bir çok kişisel gelişim kitabı bulunuyor. Açıkça eleştireyim önüne gelen, daha kendini geliştiremeyen insanlar acemice insanlara ' şunu yap, bunu yapma ' gibi gereksiz temkinlerde bulunuyor. Peki bunların bir etkisi var mı ? Şahsen ben sadece meraktan okuyorum.

' Gençlerle Başbaşa ' başucu kitabı niteliğinde... Eserin aslı daha uzun fakat burada özet niteliğinde alınmış; çok da güzel olmuş. Tavsiye edilir...

Kafeinmanifestosu, Gençlerle Başbaşa'yı inceledi.
 09 Mar 22:29 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir insan nasıl kimseyi incitmeden ve üzmeden bir kitap yazabilir? Kesinlikle karşıt düşüncelere karşı bile naif sözler sarfetmiş Ali Fuat hocamız.Sadece gençlere değil, yaşlılara, çocuklara okutulması gerekli. Dili, mantıken dönemimde kalmıştır. Türkçe sürekli gelişen bir dil olduğu için çok anlaşılır veya halk dili tabiri doğru olmaz ama ağdalı bir dili var da denilemez. Başarının edebli şekilde gerçekleştirilebileceğini, sizi engelleyen etmenleri, zorlayacak hadiseleri çok iyi değerlendirmiştir. Herkese tavsiye ediyorum. :)
"Asırlardan beridir din var olmasına ve iyilik aşılamasına rağmen yine de bir çoğu hain, katil, yalancı, egoist olmaktan kurtulmuş değildir, kurtulamaz"
"Gençliğinde iyi arkadaş kazan. Yaşlılıkta kazanılan sağlam olmaz. 'çünkü paslı teneke lehim tutmaz'"

“İyiliğe karşı iyilik adalettir. İyiliğe karşı kötülük cinayettir. Kötülüğe karşı iyilik ihsan ve atıfettir ve insanlığın en yüksek derecesidir”
Ali Fuat Başgil.